دختران سیب فروش

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
خروش

سپاس: 2067

دختران سیب فروش

پست توسط خروش »

دختران سیب فروش
در دمشق دهقان خوب و دلیری زندگی می کرد که سه دختر داشت. روزی با قاضی شهر گرم گفتگو بود که ادعا کرد دخترانش دارای هوش درخشان و توشمندی (استعداد) کم‌مانندی می باشند. قاضی که آدمی رَشکبر و بد سگالی بود، برآشفته شد. چون شنید که مرد ساده هوش ِ دخترانش را می ستاید، در برابر گفت:
کنون برای پنجمین بار است که باید از زبان تو ستایش بیکران از خردمندی دخترانت را بشنوم. اینکه آیا این دختران، آنگونه که تو در همه جا می گویی، براستی زیرک و سرشار از ایده‌های نو هستند، را می خواهم اکنون بیازمایم. پس خواست تا دختران نزد او آیند و گفت:
در اینجا ۹۰ سیب است که شما آن را باید در بازار بفروشید. فاطمه دختر بزرگ ۵۰ سیب می ستاند، کوندا Cunda ۳۰ سیب و سی‌ها Siha جواترین آنها ١۰ سیب به جای مانده را.
هنگامی که فاطمه هر هفت سیب را یک دینار می فروشد، باید دو دیگر نیز به همین گونه بفروشند. آنگاه که فاطمه سیب هایش را دانه ای سه دینار می فروشد، کوندا و سی‌ها باید به همین بها بفروشند و نباید به بهای دیگری جز آن بفروشند. فروش سیب باید به گونه ای باشد که پس از فروش ِ همه‌ی سیب‌ها، هر سه خواهر یکسان فروش کرده باشند (پول بدست آمده از فروش یک اندازه باشد). فاطمه پرسید: پروانه (اجازه ) دارم بخشی از سیب ها را ببخشم؟ قاضی بدخواه شتاب‌زده افزود: به هیچ روی، من دوباره شرط‌ها را باز می گویم: فاطمه باید ۵۰ سیب بفروشد، کوندا ۳۰ سیب و سی‌ها ١۰ سیب. دو خواهر جوانتر باید سیب هایشان را به بهایی بفروشند که فاطمه تعیین می کند و در پایان باید درآمد از فروش هر سه یکسان باشد.

بن مایه: Beremis' Welt
Malba Tahan
آخرین ویرایش توسط خروش سه‌شنبه ۱۳۹۲/۸/۷ - ۲۳:۲۷, ویرایش شده کلا 1 بار
گفتم به شیخ شهر كه كارت ریاست، گفت
آنكس كه شیخ هست و ریاكار نیست، كیست

نمایه کاربر
خروش

Re: دختران سیب فروش

پست توسط خروش »

jhvh نوشته شده:میشه به هم بفروشن ؟
نه

نمایه کاربر
*شارش*

نام: فاطمه غمكده

محل اقامت: بلبلان

سپاس: 595

پست توسط *شارش* »

من این به فکرم میرسه نمیدونم درسته یا نه!
اونی که 50 تا سیب داره و اسمش فاطمه هست بایستی 49 تاشو به قیمت 1 دینار بفروشه یعنی اگه 49 تقسیم بر 7 کنیم :میشه هفتا 1 دینار.........یکیش هم که میمونه به قیمت 3 دینار بفروشیم که جمعاً میشه 10 دینار
اونی که 30 تا سیب داره و اسمش کوندا هست بایستی 28 تاشو به قیمت 1 دینار بفروشه یعنی اگه 28 تقسیم بر 7 کنیم: میشه 4 دینار........دو تاش هم که باقی میمونه هر کدومشو به قیمت 3 دینار بفروشیم که جمعاً اینم میشه 6 دینار و کلاً میشه 10 دینار
اونی که 10 سیب داره و اسمش سیها است بایستی 7 تاشو به قیمت یک دینار بفروشه یعنی اگه 7 رو بر 7 تقسیم کنیم :میشه 1 دینار...........سه تای باقیموندشو که هر کدومشو به قیمت 3 دینار بفروشیم جمعاً میشه 9 دینار و در کل هم باز 10 دینار
اگه نگا کنید درآمد هر سه تا با هم یکی اومد.............
دل تو دلم نیست بدونم که جواب درسته یا نه smile072 smile039

نمایه کاربر
خروش

پست توسط خروش »

girl. نوشته شده:من این به فکرم میرسه نمیدونم درسته یا نه!
اونی که 50 تا سیب داره و اسمش فاطمه هست بایستی 49 تاشو به قیمت 1 دینار بفروشه یعنی اگه 49 تقسیم بر 7 کنیم :میشه هفتا 1 دینار.........یکیش هم که میمونه به قیمت 3 دینار بفروشیم که جمعاً میشه 10 دینار
اونی که 30 تا سیب داره و اسمش کوندا هست بایستی 28 تاشو به قیمت 1 دینار بفروشه یعنی اگه 28 تقسیم بر 7 کنیم: میشه 4 دینار........دو تاش هم که باقی میمونه هر کدومشو به قیمت 3 دینار بفروشیم که جمعاً اینم میشه 6 دینار و کلاً میشه 10 دینار
اونی که 10 سیب داره و اسمش سیها است بایستی 7 تاشو به قیمت یک دینار بفروشه یعنی اگه 7 رو بر 7 تقسیم کنیم :میشه 1 دینار...........سه تای باقیموندشو که هر کدومشو به قیمت 3 دینار بفروشیم جمعاً میشه 9 دینار و در کل هم باز 10 دینار
smile072
آفرین

نمایه کاربر
*شارش*

نام: فاطمه غمكده

محل اقامت: بلبلان

سپاس: 595

پست توسط *شارش* »

خروش نوشته شده:
girl. نوشته شده:من این به فکرم میرسه نمیدونم درسته یا نه!
smile072
آفرین
خیلی باریک به خودم واقعاً من دِیمی همینجور به جواب رسیدم الان که هم میبینم درست در اومده smile034 smile072

ارسال پست