صفحه 1 از 1

مفهوم مشتقات بالاتر

ارسال شده: سه‌شنبه ۱۳۹۳/۱/۵ - ۰۲:۵۰
توسط farazb29
میخواستم از اونایی که تو سطوحه بالای ریاضیات تحصیل می کنند خواهش کنم اگه می شه مفهوم مشتقات مرتبه بالاتر مثله مرتبه 4 و 5 و .... رو برام توضیح بدن. چون تو درکه این موضوع که یک معادله دیفرانسیل واقعا چیه خیلی کمک می کنه. مثلا چرا سیستمی با معادله دیفرانسیل زیر نمی تونه به طور فیزیکی امکان داشته باشه:
d2y+dy=d5x+d3x
که تو این معادله x ورودی و y خروجی رو نشون می ده. و عدد مرتبه مشتق رو نشون می ده.
با تشکر از اساتید محترم

Re: مفهوم مشتقات بالاتر

ارسال شده: سه‌شنبه ۱۳۹۳/۱/۱۹ - ۱۹:۴۴
توسط Parmenides
farazb29 نوشته شده:d2y+dy=d5x+d3x
این معادله رو شما کجا دیدین؟

Re: مفهوم مشتقات بالاتر

ارسال شده: چهارشنبه ۱۳۹۳/۱/۲۰ - ۱۷:۲۵
توسط mrfane
سلام
من جایی ندیده ام که برای مشتقات مرتبه بالاتر از 2 مفهومی وجود داشته باشد. جز این که هر مشتقی نشان دهنده «سرعت تغییرات» مشتق قبلی است.
اگر دوستان علاوه بر این می دانند بگویند، من هم از ایشان ممنون خواهم شد.

Re: مفهوم مشتقات بالاتر

ارسال شده: شنبه ۱۳۹۳/۳/۲۴ - ۲۱:۳۸
توسط armin57ghazal
در هالیدی مشتق شتاب(مشتق سوم مکان) را جرک نامیده اند
با نمودار ها هم بخوای بگیم مشتق اول شیب و مشتق دوم تقعر هست
که با همین دوتا میشه نمودار رو بخوبی توصیف کرد

Re: مفهوم مشتقات بالاتر

ارسال شده: سه‌شنبه ۱۳۹۴/۲/۱۵ - ۱۲:۵۷
توسط Bobifx
دوست گرامی،
برای حرکت با شتاب ثابت مشتق دوم مکان استفاده میشه و مشتق سوم مکان برای ضربه (برخورد) استفاده میشه. مشتقات بالاتر هم وجود داره ولی در سطح کوانتمی میشه بررسیش کرد مثلا برای حالتی که شتاب متغیر باشه و همچنین آهنگ تفییر شتاب هم متغبر باشه از وازه‌های جرک (Jerk) و جونس (Jounce) براشون استفاده میشه که علامتشون J و S هست.
یه مقاله دیده بودم که به بررسی جونس برای ذرات پرداخته بود و به اینجا رسیده بود که در زمانی در حدود مرتبه 10 به توان منهای 30 قبل از حرکت جسم میدان نیرویی برای حرکت ایجاد میشه. انگار که ذره قبل از حرکت خودش میدارن نیرویی برای حرکت خودش ایجاد میکنه! خیلی جالب و البته عجیب بود.
به هر صورت در این صفحات http://en.wikipedia.org/wiki/Jounce وhttp://en.wikipedia.org/wiki/Jerk_(physics) میتونید توضیح مقدماتی درباره جرک و جونس رو ببینید.
من جایی مشتق پنجم مکان رو ندیدم. ئلی میشه تعریفی براش درست کرد. البته مدت زمانی اثر جرک و جونس خیلی کمه و معمولا در معادلات مکانیک کلاسیک حذق میشن. ولی در فیزیک ذرات میتونن کمی در مقدار تاقیر داشته باشن.