ریاضیات را چگونه آغاز کنیم؟!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Amirfizik

ریاضیات را چگونه آغاز کنیم؟!

پست توسط Amirfizik »

با سلام خدمت همه دوستان عزیز

دوستان من دانشجوی سال اول پزشکی هستم اما به صورت خاصی علاقه شدیدی به فیزیک نظری دارم ؛ الان به شدت دنبال این هستم که چجوری میتونم پا توی این عرصه بذارم
با چندتا سرچ تو اینترنت که انجام دادم
http://www.sitpor.org/2013/08/ترجمه-چگونه-یک-فیزیکدان-خوب-شویم؟/
با این سایت مواجه شدم در سایت نوشته بود برای آغاز نیاز به ریاضیات مقدماتی دارم
از اونجایی که تقریبا در ریاضیات صفر هستم شما برای شروع کردن چه منابعی رو پیشنهاد میکنید که من با اونها شروع کنم واقعا من نمیدونم ریاضیات رو با چه منابعی شروع کنم
ممنون میشم اگر که به من کمک کنید
موفق و موید

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: ریاضیات را چگونه آغاز کنیم؟!

پست توسط Paradoxy »

سلام. ریاضیات رشته ریاضی دبیرستان (یعنی هندسه تحلیلی، گسسته و ...) رو بخونید، زمان کمی میطلبه.
بعد بیاید سمت کتابایی مثل توماس یا استوارت، و مباحثی مثل آنالیز برداری، معدلات دیفرانسیل و ... رو بخونید. این پیشنهادی بود که شاید می دادم اگر خودم اینگونه دنبال میکردم!
پیشنهاد من به شما اینه که صرفا کتاب های فیزیک، حالا در هر شاخه ای که علاقتون بیشتره رو باز کنید و شروع کنید به مطالعه، در نود درصد کتابای پایه ای، توضیحات مناسب برای یادگیری ریاضیات لازم هست. بعد دیدید کمبود دارید و متوجه نمیشید که چی به چیه، یا کنجکاو شدید که خب چرا فلان چیز ریاضی به این شکله، برگردید به کتابای مرجعی مثل آرفکن، یا اون دوتا که بالا اسمش رو بردم یا هر کتاب دیگه و مشکل خودتون رو برطرف کنید، باز بزنید به دل فیزیکش. در غیر این صورت، وقتتون تلف میشه اگر دنبال فیریکشید.

younessh65

نام: یونس شهسواری

محل اقامت: کرج

سپاس: 2

پست توسط younessh65 »

به نظر من اگه دوست داری ریاضیات رو اصولی تر از یه دانشجوی فیزیک یاد بگیری از کتاب حساب دیفرانسیل وانتگرال نوشته تام آپوستل هم میتونی شروع بکنی البته خوندن این کتاب یه کم زمان بره و حوصله میخواد و بستگی به زمان و وقت شما در مطالعه داره
البته بنظرم پیشنهاد جناب پارادکسی منطقی باشه از کتاب توماس میتونید شروع بکنید همه مطالب ریاضی پایه رو به خوبی و مفید توضیح داده
بعد از خوندن کتاب توماس می تونید سمت کتاب ارفکن برید البته من پیشنهادش نمی کنم کتاب خیلی خوبی در این زمینه هست بنام
Mathematical Methods For Students of Physics and Related Fields نوشته صدری حسنی
ولی اگه قصدتون فیزیک خوندنه با کتاب هالیدی ویراست پنجم شروع بکنید و کتاب ریاضی عمومی توماس رو در کنارش بخونید
ساحل افتاده گفت : « گر چه بسی زیستم

هیچ نه معلوم شد آه که من کیستم .»

موج ز خود رفته ای، تیز خرامید و گفت :

« هستم اگر می روم گر نروم نیستم . »

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

چیزی که جرارد توفت ماقبلِ ریاضیاتِ پایه آورده، دونستنِ زبانِ انگلیسیه: http://www.goodtheorist.science/languages.html
با فرضِ اینکه زبانت خوبه، بهتر از کتابِ «ریاضیاتِ پایه»یِ لنگ چیزی پیدا نمی‌کنی: https://www.springer.com/us/book/9780387967875 من خودم نخوندمش، ولی کتابیه که برایِ شرایطِ شبیهِ‌ تو نوشته شده.
اگه زبانت خوب نیست، یا پولِ معلمِ خصوصی بده از اطرافِ سالِ دومِ راهنمایی به‌بعد -همون زمانی که مختصات و اینا درس می‌دن- یا خودت بشین دروسِ همون سطوح رو بخون و مسئله حل کن تا زمانی که خودت احساس کنی بی‌دردسر می‌تونی بری سالِ بعد و بعدی و الخ.

ارسال پست