ساخت سرعت سنج حقيقي

مدیران انجمن: parse, javad123javad

konjkav

Re: ساخت سرعت سنج حقيقي

پست توسط konjkav »

به طور مثال پرتو نور و سفينه‌اي را در نظر مي‌گيريم كه با نصف سرعت نور نسبت به ما در يك جهت در حال انتشار و حركت هستند . اگر از سرنشينان سفينه بخواهيم كه سرعت نور را اندازه گيري نموده و گزارش دهند ، ما انتظار گزارش سرعت 150.000 كيلومتر بر ثانيه را خواهيم داشت ( گزارشV= سفينهV-نورV ) ، ولي آنها با كمال تعجب همان رقم 300.000 كيلومتر بر ثانيه را گزارش خواهند داد و اولين و منطقي‌ترين استنباط ما اين خواهد بود كه در ابزار اندازه‌گيري متر و زمان آنها تغييراتي بوجود آمده
جناب MRT گرامی:
با سلام

فرض کنید که همان سرنشین سفینه ی مذکور ، نوری را برای ناظر ساکن زمینی بفرستد ، ناظر زمینی نور را c بدست می آورد ، نکته ای را که شما استاد بزرگوار من به آن اشاره نکردید این است که تعاملی که بین فرستنده و گیرنده است موجب می شود سرعت نور را ثابت بدست آوریم
برای مثال: فرستنده ی نوری که در سفینه است هم تحت تغییر شرایطِ با سرعت 1500km/s "نور را به نحوی ساطع می کند" که مخاطب ساکن هم آن را ثابت اندازه گیری میکند(نه اینکه فقط اندازه گیری ما موجب شده سرعت نور را ثابت بدست آوریم)

نتیجه گیری من این است که چه بخواهیم چه نخواهیم تعامل بین "ناظر درون سفینه-جسم ساکن" و یا بالعکس "ناظر ساکن-سفینه ی متحرک"به نحوی است که سرعت نور ثابت بدست می آید(به همان نتیجه می رسیم که c ثابت است)
و ایراد دیگری که بنده ی حقیر به نظریه ی شما داشتم این است که با در نظر گرفتن این نظریه که سرعت نور(به مثابه آن تکانه ی نور)در حالات گوناگون ، متفاوت است ، توجیه قضیه ی داپلر(دوپلر) به بن بست می خورد.
ساده بگویم:
جسمی که به سوی ما می آید به آبی و جسمی که از ما دور می شود به قرمز میل می کند
فرکانس نور قرمز پائین تر از آبی است یعنی فوتون های کمتری به ما در واحد زمان میرسد و این رابطه را اگر در سفینه ی مذکور و ناظر زمینی قرار دهیم با فرض ثابت گرفتن سرعت نور ، تغییرات ناشی شده از سرعت بالای سفینه با پدیده ی دوپلر قابل توجیه است و نیاز به بدعتی به نام متغییر بودن سرعت نور نیست.

باز هم از بذل توجه شما سپاسگزارم

ehmed

سپاس: 6

پست توسط ehmed »

MRT نوشته شده:تصویر

در روابط و محاسبات فوق نشان دادم كه سرعت خود سرعت سنج هيچ تغييري در دقت ابزار ندارد . و خوب است بدانيم كه اگر اين ابزار ساخته شود نسبيت دچار چالش بزرگي در مبحث نسبي بودن سرعتها ميشود و ما ميتوانيم به سرعت ، جرم و زمان و ..... مطلق دست پيدا كنيم . به طور مثال با اندازه گيري سرعت خود ميتوانيم جرم سكون خود را محاسبه كنيم و ............. در واقع ما در مورد همه چيز ميتوانيم به يقين صحبت كنيم .
شما اگر به رابطه لورنتس نگاه کنید مواردی مثل تغییر طول در رابطه اتساع زمانی آن دیده نمیشود ولی وقتی که جرم به حرکت در میاید هم جرم و هم طول و هم زمان دچار تغییر میشود ولی در حالی که در رابطه زمانی آن پارامتر طول وجود ندارد و این راه حل شما درست است که رابطه طول در آن وجود ندارد ولی طول نیز دست خوش حرکت قرار میگیرد و در این رابطه فقط زمان نیست که دستخوش سرعت قرار میگیرد من پیشنهاد میکنم که یکم از بحر فرمولها در بیایم و مدل شما را در واقعیت تصور کنیم

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

konjkav نوشته شده:
به طور مثال پرتو نور و سفينه‌اي را در نظر مي‌گيريم كه با نصف سرعت نور نسبت به ما در يك جهت در حال انتشار و حركت هستند . اگر از سرنشينان سفينه بخواهيم كه سرعت نور را اندازه گيري نموده و گزارش دهند ، ما انتظار گزارش سرعت 150.000 كيلومتر بر ثانيه را خواهيم داشت ( گزارشV= سفينهV-نورV ) ، ولي آنها با كمال تعجب همان رقم 300.000 كيلومتر بر ثانيه را گزارش خواهند داد و اولين و منطقي‌ترين استنباط ما اين خواهد بود كه در ابزار اندازه‌گيري متر و زمان آنها تغييراتي بوجود آمده
جناب MRT گرامی:
با سلام

فرض کنید که همان سرنشین سفینه ی مذکور ، نوری را برای ناظر ساکن زمینی بفرستد ، ناظر زمینی نور را c بدست می آورد ، نکته ای را که شما استاد بزرگوار من به آن اشاره نکردید این است که تعاملی که بین فرستنده و گیرنده است موجب می شود سرعت نور را ثابت بدست آوریم
برای مثال: فرستنده ی نوری که در سفینه است هم تحت تغییر شرایطِ با سرعت 1500km/s "نور را به نحوی ساطع می کند" که مخاطب ساکن هم آن را ثابت اندازه گیری میکند(نه اینکه فقط اندازه گیری ما موجب شده سرعت نور را ثابت بدست آوریم)

نتیجه گیری من این است که چه بخواهیم چه نخواهیم تعامل بین "ناظر درون سفینه-جسم ساکن" و یا بالعکس "ناظر ساکن-سفینه ی متحرک"به نحوی است که سرعت نور ثابت بدست می آید(به همان نتیجه می رسیم که c ثابت است)
و ایراد دیگری که بنده ی حقیر به نظریه ی شما داشتم این است که با در نظر گرفتن این نظریه که سرعت نور(به مثابه آن تکانه ی نور)در حالات گوناگون ، متفاوت است ، توجیه قضیه ی داپلر(دوپلر) به بن بست می خورد.
ساده بگویم:
جسمی که به سوی ما می آید به آبی و جسمی که از ما دور می شود به قرمز میل می کند
فرکانس نور قرمز پائین تر از آبی است یعنی فوتون های کمتری به ما در واحد زمان میرسد و این رابطه را اگر در سفینه ی مذکور و ناظر زمینی قرار دهیم با فرض ثابت گرفتن سرعت نور ، تغییرات ناشی شده از سرعت بالای سفینه با پدیده ی دوپلر قابل توجیه است و نیاز به بدعتی به نام متغییر بودن سرعت نور نیست.

باز هم از بذل توجه شما سپاسگزارم
سلامت باشيد :

آزمونها ثابت كرده كه سرعت انتشار نور در خلا مستقل از منبع توليد و يا انعكاس آن است يعني وابستگي مابين فضا و سرعت نور وجود دارد ولي اينكه چرا تمامي ناظران سرعت نور را يكسان اندازه گيري مي كنند چيزي شبيه جادو بود گويا نور هوشمند است و سرعت خود را چنان زياد مي كند كه ناظر خود را ساكن فرض كند و راه برون رفت از اين كابوس همان كوتاه شدن متر ناظر و كند شدن زمانش بود و ..................

شاد و پيروز باشيد .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

ehmed نوشته شده:
MRT نوشته شده:تصویر

در روابط و محاسبات فوق نشان دادم كه سرعت خود سرعت سنج هيچ تغييري در دقت ابزار ندارد . و خوب است بدانيم كه اگر اين ابزار ساخته شود نسبيت دچار چالش بزرگي در مبحث نسبي بودن سرعتها ميشود و ما ميتوانيم به سرعت ، جرم و زمان و ..... مطلق دست پيدا كنيم . به طور مثال با اندازه گيري سرعت خود ميتوانيم جرم سكون خود را محاسبه كنيم و ............. در واقع ما در مورد همه چيز ميتوانيم به يقين صحبت كنيم .
شما اگر به رابطه لورنتس نگاه کنید مواردی مثل تغییر طول در رابطه اتساع زمانی آن دیده نمیشود ولی وقتی که جرم به حرکت در میاید هم جرم و هم طول و هم زمان دچار تغییر میشود ولی در حالی که در رابطه زمانی آن پارامتر طول وجود ندارد و این راه حل شما درست است که رابطه طول در آن وجود ندارد ولی طول نیز دست خوش حرکت قرار میگیرد و در این رابطه فقط زمان نیست که دستخوش سرعت قرار میگیرد من پیشنهاد میکنم که یکم از بحر فرمولها در بیایم و مدل شما را در واقعیت تصور کنیم

مشكل همين جاست كه ساخت اين ابزار ميلياردها تومان هزينه دارد آنهم فقط توسط كشورهاي صنعتي مثل ژاپن كه اين ساعتها يا كرنومتر ها و .... را در اختيار دارند و در حالي كه تئوري اين ابزار كاملا درست است ولي نسبيت انيشتين چنان مقدس شده كه كسي تصور نقض گوشه اي از آن را ندارد و بدبختانه آنقدر ايراد نا وارد به نسبيت گرفته شده كه كسي گوشش به اين حرفها نيست ولي اين ابزار به دقت كار خواهد كرد .

و آزمون شبيه سازي شده آن خيلي ساده است كه در انيمشن زير مشهود است :

تصویر

اين آدرس متن انگليسي مقاله است :
http://wbabin.net/science/tabatabaei.pdf

اگر علاقمند بوديد با مراكز تحقيقاتي خارجي مكاتبه كنيد .
اختلاف زماني در دريافت پرتو ليزر از دو جهت مشهود است روي اين طرح خيلي كار كردم و تمامي جوانب آن را برسي كردم و اندازه گيري سرعت مطلق نسبت به سرعت نور ممكن خواهد بود ولي ممكن است سالها بعد اين ابزار بالاخره ساخته شود چون خيلي لازم و ضروري است .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
assarzadeh

نام: امیر عصارزاده

سپاس: 88

تماس:

پاسخ به مبحث "ساخت سرعت سنج حقيقي"

پست توسط assarzadeh »

با سلام خدمت دوستان
جناب طباطبایی؛ اگر خاطرتان باشد حدود 2 سال پیش بود که پاسخ این مبحث را به صورت خصوصی توسط یک فایل PDF به ایمیلتان ارسال کردم. که در آن سعی کردم با دلیل و مدرک و به کمک چند فرمول ساده نشان دهم ابزاری که ساخت آن را پیشنهاد داده اید، نمیتواند سرعت مطلق خود را بیابد. میخواستم بدانم جنابعالی هنوز هم بر این باورید که ابزار یادشده توانایی انجام این کار را دارد؟

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

سلام smile020

منم فکر کنم آقای عصار زاده درست می گن و این وسیله نمی تونه سرعت مطلق خودشو پیدا کنه. تا اونجایی که من متوجه شدم، احتمالاً آقای MRT از معادلات، اشتباه استفاده کردن. ببینید از نظر ناظری که داخله شیءِ متحرکه، رسیدن دوتا فوتون از B و C به مرکز دستگاه، همیشه همزمانه و اختلاف زمانی حتی خیلی جزئی هم وجود نداره؛ مگر از دید ناظر بیرونی که بله شاید با استفاده از دستگاه شما ناظر بیرونی بتونه سرعت جسم متحرک رو اندازه بگیره البته سرعت نسبی و نه سرعت مطلق.

شاید هم من منظور MRT (آقای طباطبایی) رو درست متوجه نشدم smile072

نمایه کاربر
assarzadeh

نام: امیر عصارزاده

سپاس: 88

تماس:

پاسخ به مبحث "ساخت سرعت سنج حقيقي"

پست توسط assarzadeh »

آقای طباطبایی؛ سلام
ترجیح میدهم به صورت رسمی و نه به شکل محاوره ای نظرم را بنویسم.
مختصر و مفید خدمتتان بگویم که من هم این امکان را رد نمیکنم که در دنیای امروز باندها و مافیایی وجود داشته باشند که جلوی انتشار برخی حقایق را بگیرند. اما فکر نمیکنم ایرادهایی که شما از نسبیت خاص گرفته اید از جمله ی این حقایق باشند.
ببینید: مقصود از این گفته که «سرعت نور نسبت به همه ناظران لخت ثابت است»، همان است که شما میگویید. یعنی هر ناظر لختی که اقدام به اندازه گیری سرعت نور کند، به عدد ثابتی میرسد که همان سرعت انتشار امواج الکترومغناطیس در خلأ است. به عبارت دیگر وقتی گفته مبشود «سرعت جسم A نسبت به جسم B برابر v است»، مقصود این است که اگر جسم B سرعت حرکت جسم A را اندازه بگیرد، مقدار v را به دست می آورد. پس هرجا به ناظری که قرار است اندازه گیری را انجام دهد اشاره ای نشود، ناظر پیش فرض همان خواهد بود که بلافاصله بعد از عبارت "نسبت به" در جمله آورده میشود. یعنی شکل کاملتر جمله بالا این است: «سرعت نور نسبت به همه ناظرانِ لخت و از دید هر یک از آنها همواره مقدار ثابتی است.»
همچنین بایستی در بکاربردن عباراتی مانند "طول کوتاه شده" یا "زمان کند شده" نهایت دقت را نمود؛ چون پدیده انقباض طول و اتساع زمان نسبی و دوجانبه هستند. تصور چنین پدیده هایی در ذهن، بسیار سخت است چون با شهود روزمره ما سازگار نیست. یعنی وقتی دو میله هم طول داشته باشیم و یکی را در امتداد طولش به حرکت درآوریم طوری که نسبت به میله دیگر با سرعتی نزدیک به نور حرکت کند، آنگاه هر یک از میله ها خواهد گفت طول میله دیگر (مثلاً) نصف شده و آهنگ گذر زمان نیز برای او نصف شده است! این در حالیست که هیچ کدام از میله ها با این گفته موافق نیستند که طول خودشان کوتاه و زمانشان کند شده باشد. ممکن است بگویید من (شما) در درک این موضوع مشکلی ندارم. آیا واقعاً همین طور است؟ اگر این طور است من فکر میکنم فرمولهایی را که پس از بند زیر آورده اید، با دوجانبه بودن انقباض طول و اتساع زمان در تعارض باشد و از آنها اشتباه استفاده کرده اید.
MRT نوشته شده:اگر ابزار با سرعت زيادي حتي نزديك به سرعت نور حركت كند ، مسلما متر براي آن كوتاه و زمان نيز برايش كند ميشود . اينك اين سوال مهم مطرح ميشود كه آيا تغيير يا خطايي در سنجش سرعت روي خواهد داد ؟ كه مسلما اين تغييرات در فضا - زمان ميبايست در معادله فوق لحاظ شود :

دلیلش این است که شما به طور ناخواسته در فرمولهایتان انقباض طول و اتساع زمان را به شکل مطلق و یکسویه در نظر گرفته اید. (شرح کامل این موارد را میتوانید در همان فایلی که برایتان فرستادم جستجو کنید). اَشکال و انیمیشنهایی را نیز که برای نشان دادن صحت عملکرد آن ابزار ارائه داده اید، اگر دقت کنید هیچکدام مربوط به چارچوب سکون ابزار نیستند. تاکنون شکلی که عملکرد ابزار را در چارچوب سکون خودش نشان دهد رسم کرده اید؟ تصور نمیکنم اگر این کار را انجام دهید، باز هم قائل به عملکرد مورد انتظار ابزار باشید. من معتقدم این ابزار در بهترین حالت همانطور که آقای جوانشیری اشاره کردند میتواند سرعت خود را نسبت به یک جسم یا چارچوب لخت دیگری بسنجد، نه اینکه بتواند سرعت مطلق و جهانی خود را به دست آورد (در آن فایل مفصلاً در مورد چرایی این موضوع توضیح دادم).
نسبیت خاص بر دو اصل مهم استوار است. اصل اول هم ارزی چارچوبهای لخت نام دارد و طبق آن، قوانین فیزیک در همه چارچوبهای لخت معتبرند و نتایج یکسانی را پدید می آورند. اصل دوم هم که همان یکسان بودن سرعت نور است از دید تمام چارچوبهای لخت. آیا شما این اصول را قبول دارید؟
MRT نوشته شده:اين يك واقعيت است كه ناظر در حال حركت رویدادهای همزمان را در يك زمان مشاهده نمي كند و همين پديده راهي براي اندازه گيري سرعت مطلق اوست

شما در جمله بالا بدون اینکه متوجه باشید به همزمانی جنبه مطلق داده اید؛ که این موجب نقض اصل دوم نسبیت (ثبات سرعت نور) شده است؛ در حالی که شما در ابتدا آن را قبول کردید (اگر مخالفید کافیست عملکرد ابزار را از دید ناظر ساکن در آن بررسی کنید). من قبلاً نیز برای شما توضیح دادم که جمله بالا در صورتی میتواند درست باشد که عبارت رویدادهای همزمان از قول ناظری بیان شده باشد که نسبت به ناظر در حال حرکت ساکن نباشد؛ وگرنه اصل ثبات سرعت نور نقض میشود. در ضمن لحاظ کردن اثر دوپلر فقط میتواند سرعت چشمه نور نسبت به ناظر را مشخص نماید و تأثیری در سرعت نور و "همزمان مشاهده شدن یا نشدن رویدادها" ندارد؛ همچنین از کجا مطمئن هستید که وقتی ساعتهای ابزار را در وسط ابزار همزمان کنیم، با انتقال آنها به دو مکان B و C (ولو با سرعت ناچیز) آندو ساعت باز هم همزمان میمانند؟ حتی اگر هم همزمان بمانند، باز هم سؤال اینجاست که این همزمانی نسبت به کدام چارچوب یا از دید کدام ناظر است؟
از همه این صحبتها که بگذریم؛ این سؤال مطرح میشود که به چه علت خاکریز را به عنوان چارچوب ساکن و قطار را به عنوان چارچوب متحرک در نظر گرفتید؟ (منظورم از ساکن و متحرک، ساکن و متحرک مطلق است که شما قائل به آن هستید، نه ساکن و متحرک نسبی) چارچوبی که آن را به عنوان خاکریز انتخاب نمودید، چه ویژگی خاصی داشت؟ آیا نمیتوان قطار را به عنوان چارچوب ساکن و خاکریز را به عنوان چارچوب متحرک در نظر گرفت؟ و یا هر دو را چارچوبهایی متحرک در نظر گرفت؟ اگر صِرف قلمداد کردن یک چارچوب لخت به عنوان خاکریز، منجر به ساکن شدن آن (به معنای مطلق) شود، پس ما میتوانیم هر چارچوب لخت دیگری را به عنوان خاکریز تلقی کنیم و بگوییم آن چارچوب ساکن است؛ که نتیجه میشود تمام چارچوبهای لخت ساکن مطلقند!! این مطلب نشان میدهد چیزی به نام سکون مطلق و حرکت مطلق وجود ندارد. از این رو تمام رویدادهایی که نسبت به یک چارچوب لخت همزمان رخ دهند و فاصله همه آنها از یک ناظر ساکن نسبت به چارچوب یادشده، یکسان باشد، توسط آن ناظر همزمان مشاهده خواهند شد.
خلاصه اینکه تنها در صورتی این ابزار قادر به اندازه گیری سرعت مطلق خود است که اصول نسبیت برقرار نباشد. اگر شما نتیجه ای که میگیرید بر پایه عدم برقراری یکی از این اصول باشد، آنگاه میتوانید ادعا کنید که مثلاً ابزاری میتوان ساخت که سرعت مطلق خود را بیابد. ولی این به معنای ایراد داشتن نظریه نسبیت نیست. چون شما از یک گزارۀ غلط، نتیجه گیری کرده اید. فقط در صورتی خواهید توانست کارایی این ابزار را نشان دهید که آزمایشی ترتیب دهید که توجیه نتیجه اش تنها به وسیله عدم برقراری یکی از این اصول و مخصوصاً اصل ثبات سرعت نور امکان پذیر باشد. اما اگر بدون داشتن شواهدی دال بر نقض اصول نسبیت، آن اصول را باطل در نظر بگیرید، آنگاه هر نتیجه ای که از این مفروضات بگیرید فقط در حد نظر شخصی باقی میماند و نمیتواند چیزی را اثبات کند یا زیر سؤال ببرد.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

این همه داستان نمیخواست. کافی بود شما c رو ساکن در نظر نمیگرفتید روی زمین و اونو هم با سرعت و جهت سیستم به حرکت در می آوردید تا هم زمانی دریافت سیگنال هارو مشاهده کنید. شما نمیتونید فرض‌کنید c در سکون مطلق هست پس فرضتون به کل باطل هستش.

اما کار قشنگ دوستمون چیه؟ فرض کنید سیستم ساکنه و c با سرعت v دور میشه از سیستم. خب قاعدتا سیگنال ها همزمان میرسند. اما فرض کنید سیستم داره دور میشه و c ثابته. می بینیم که سیگنال همزمان نمیرسه. طبق نسبیت این دو حالت باید هم ارز باشند که هستند اما فقط به نظر میرسه که نیستند، چون به یه سری‌ موارد کوچولو دقت نشده. فکر هم نمیکنم تناقض خاصی به نسبیت وارد کنه.
البته اگه بر داشت من درست باشه و منظور ایشون چیز دیگری نباشه.

ارسال پست