اصل هم ارزی و نیروی مجازی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
ATI_PENCIL

محل اقامت: کرج

سپاس: 18

تماس:

اصل هم ارزی و نیروی مجازی

پست توسط ATI_PENCIL »

سلام.
نیروی مجازی، به جرم لختی وارد می شود یا به جرم گرانشی؟
---

من آن نیستم که بحث توانم کرد. اگر تحت اللفظ فهم کنم آنرا نشاید که بحث کنم و اگر به زبان خود بحث کنم بخندند و تکفیر کنند و من غریبم و غریب را کاروانسرا خوش است. صحبت با ملحدان خوش است تا بدانند که ملحدم. "خط سوم سخنان شمس"
یا علی...
smile072
خروج از سایت محترم هوپا؛ بامداد یکشنبه، بیست و یکم خرداد نود و یک.

ali reza 1111

سپاس: 7

Re: اصل هم ارزی و نیروی مجازی

پست توسط ali reza 1111 »

ATI_PENCIL نوشته شده:سلام.
smile072
mohsen74 نوشته شده:
---

من آن نیستم که بحث توانم کرد. اگر تحت اللفظ فهم کنم آنرا نشاید که بحث کنم و اگر به زبان خود بحث کنم بخندند و تکفیر کنند و من غریبم و غریب را کاروانسرا خوش است. صحبت با ملحدان خوش است تا بدانند که ملحدم. "خط سوم سخنان شمس"
یا علی...
smile072
سلام
خوب طبق اصل هم ارزی همه ی قوانین تو چارچوب لخت دارای گرانش و چارچوب نالخت شتابدار یکیه پس نیروی واردی به هردو جرم مساویه
smile072
به جرم لخت رو مطمأنم ولی گرانشی ... smile073 smile023
آنان که محیط فضل و آداب شدند * در جمع کمال شمع اصحاب شدند
ره زین شب تاریک نبردند برون * گفتند فسانه ای و در خواب شدند

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

---

یا علی...
smile072

ايا شما اعتقاد دارين كه جرم لختي چيزي غير از جرم گرانشي است ؟؟؟ تا حالا كه ثابت شده اين دو با هم برابرند

و اما در مورد نيروي مجازي منظورتون از نيروي مجازي چيه؟؟؟

نمایه کاربر
ATI_PENCIL

تماس:

پاسخ: اصل هم ارزی و نیروی مجازی

پست توسط ATI_PENCIL »

سلام.
جرم گرانشی، آن است که یا در فاصله مشخص در اطراف خود، میدان گرانشی متناسب با جرم جسم ایجاد می کند (گرانشی active) و یا تحت تأثیر میدان گرانشی قرار می گیرد (گرانشی passive). پس اگر بحثی باشد، بین جرم لختی و جرم گرانشیِ passive خواهد بود.
بله، تصور می کنم جرم لختی و جرم گرانشی، بسته به دستگاه منتخب، متفاوت هستند. (گرچه از حیث مقدار، از مرتبه ی ده به توانِ منفیِ دوازده، با هم یکسان هستند؛ لیک تساوی جوهر جرم لختی و جرم گرانشی چیزی است که اصل هم ارزی به آن اشاره نمی کند.)
مگر اینکه سؤال را بیش از این حکایات، ساده فرض کنیم...
سپاسگزارم.
---
ابلیس که به لعنت و حرمان مبتلا گشت، چوب بلند همتی خویش را خورد و از آن لعنت هم ناراضی نبود... ابلیس، هرچند که ملعون است اما در حقیقت عاشقی است که بار لعنت معشوق را به دوش می کشد.
چون به ابلیس گفتند: و إن علیک لعنتی، گفت: فبعزّتک. "امام غزالی"
یا علی...

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

جرم گرانشی، آن است که یا در فاصله مشخص در اطراف خود، میدان گرانشی متناسب با جرم جسم ایجاد می کند (گرانشی active) و یا تحت تأثیر میدان گرانشی قرار می گیرد (گرانشی passive). پس اگر بحثی باشد، بین جرم لختی و جرم گرانشیِ passive خواهد بود.
بله، تصور می کنم جرم لختی و جرم گرانشی، بسته به دستگاه منتخب، متفاوت هستند. (گرچه از حیث مقدار، از مرتبه ی ده به توانِ منفیِ دوازده، با هم یکسان هستند؛ لیک تساوی جوهر جرم لختی و جرم گرانشی چیزی است که اصل هم ارزی به آن اشاره نمی کند.)
سپاسگزارم.
اين تفاوتي كه شما از اون حرف ميزنين من تا بحال در موردش چيزي نشنيدم و نخوندم و تو فيزيك هم هميشه اين دو را برابر مي گيريم

و آزمايشها هم اين را تاييد كردند..........

فرض كنيد جسمي در حال سقوط آزاد باشه طبق قوانين نيوتن بايد از جرم اينرسي استفاده كرد پس چرا شما ميگين كه بايد از جرم

گرانشي passive استفاده كرد؟؟؟؟؟؟/ smile072

نمایه کاربر
maryamz

نام: مریم

محل اقامت: کرمانشاه

سپاس: 21

تماس:

پست توسط maryamz »

koorosh kabir نوشته شده:
سپاسگزارم.
اين تفاوتي كه شما از اون حرف ميزنين من تا بحال در موردش چيزي نشنيدم و نخوندم و تو فيزيك هم هميشه اين دو را برابر مي گيريم

و آزمايشها هم اين را تاييد كردند..........

فرض كنيد جسمي در حال سقوط آزاد باشه طبق قوانين نيوتن بايد از جرم اينرسي استفاده كرد پس چرا شما ميگين كه بايد از جرم

گرانشي passive استفاده كرد؟؟؟؟؟؟/ smile072
من واقعا نمی فهمم منظور شما چیه
smile042 smile042 smile042 smile042 smile042
زیباترین مکان برای حضور، بودن در افکار کسی ست

نمایه کاربر
ATI_PENCIL

تماس:

پاسخ: اصل هم ارزی و نیروی مجازی

پست توسط ATI_PENCIL »

سلام.

koorosh kabir بله؛ صحّت دارد.
تجدید نظر فرمائید استاد. تنها عرض شد که نیروی مجازی به جرم لختی وارد میآید یا جرم گرانشی؛ در معادلات حرکت، البته جرم لختی را قرار می دهیم.
اصالتاً تصور می کنم، بنا به تعریف دکارت از جوهر، جرم لختی و گرانشی بدون واسطه، یک چیز نیستند. تأکید می کنم، اصل هم ارزی در مورد تساوی جوهری دو جرم، خاموش است.

maryamz عزیز؛ چه چیز را متوجه نمی شوید؟
---
ضمیمه*
جوهر (substance)
چیزی را جوهر می نامیم که هرچیزی را که ادراک می کنیم، یعنی خاصیت، کیفیت یا صفتی که از آن یک مفهوم واقعی داریم، در آن بی واسطه قرار داشته باشد. تنها مفهومی که به معنای دقیق کلمه، از خود جوهر داریم اینست که جوهر چیزی است که در آن، آنچه را که (از طریق حواس) ادراک می کنیم، یعنی آنچه را که در یکی از تصورات ما به نحو ذهنی وجود دارد، به همان صورت یا به نحو والاتر وجود داشته باشد. زیرا از طریق نور فطرت می دانیم که محال است یک صفت واقعی، صفت یک امر معدوم باشد.
و در جائی دیگر:
ما از لفظ جوهری، چیزی را ادراک می کنیم که نحوه هستی آن، چنان است که برای وجود داشتن نیازی به موضوع ندارد؛ و ابهامی که در مفهوم جوهر هست از همین بی نیازی نسبت به موضوع ناشی می شود؛ زیرا در واقع فقط یک جوهر یکتا را می توان شناخت که نیازمند غیر نیست و آن خداست و همه اشیاء دیگر فقط به نیروی او هستی و بقا دارند. "رنه دکارت"
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
اگر از مفهوم عینی خود از هر برون ذات که باشد، خواه جسمانی و خواه غیر جسمانی، همه خاصیت هایی را که تجربه به شما آموخته است کنار بگذارید، باز یک خاصیت وجود دارد که آن را نمی توانید برگیرید. و آن اینست که آن برون ذات را همچون جوهر یا دوسیده (چسبیده) به جوهر به اندیشه می آورید.
و در جائی دیگر:
جوهر چیزی است که در رابطه با شهود، می باید آخرین موضوع هرگونه تعینهای دیگر باشد. "ایمانوئل کانت"
---
گر نمی یابی تو او را روز و شب/ نیست او گُم، هست نقصان در "طلب"...
smile072
یا علی...

Arad Ashrafi

نام: سید آراد اشرفی

پست توسط Arad Ashrafi »

با سلام به همه smile039
نیروی مجازی در چارچوب مرجع نالخت کاربرد دارد و هر چارچوب مرجعی را می توان نسبت به یک چارچوب لخت,نا لخت در نظر گرفت پس در هر چارچوب مرجع نالختی یک نیروی مجازی در نظر گرفت.
امید وارم مفید بوده باشه جوابم (;
آخرین ویرایش توسط Arad Ashrafi سه‌شنبه ۱۳۹۲/۲/۱۰ - ۱۴:۱۸, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

خیر در هر چارچوب نا لختی لزوما نباید یک نیروی مجازی وجود داشته باشد.و دوما نیروی مجازی واقعی نیست که وارد شود برای سادگی کار در بعضی مسائل میتوان از دستگاه نا لخت استفاده کرد و نیروی مجازی در نظر گرفت و ..

ارسال پست