یک الگو برای تغییر زمان در سرعت بالا لطفا کمک کنید

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
saeedfa

محل اقامت: Tehran

سپاس: 66

تماس:

یک الگو برای تغییر زمان در سرعت بالا لطفا کمک کنید

پست توسط saeedfa »

ببینید اگر در یک سیستم تمامی ذرات مثل الکترون ها و هر چیز دیگری با سرعت کمتری حرکت کنند، آیا اون وقت میشه گفت زمان دیر تر می گذره . یعنی اگر در یک جهان دیگر کل سرعت های ذرات بنیادی کند تر شوند. تغییرات کند تر اتفاق می افته یعنی برای اینکه الکترون یک مسیرو در 2 ثانیه بره اون مسیرو الامن باید در 10 ثانیه بره (با مقیاس ما)
به خاطر همین کسی که توی یه فضا پیما نشسته و با سرعت حرکت می کنه زمان براش کند تر می گذره . البته اون تو مدت 10 سالش همون کارایی رو می تونه انجام بده که ما توی 10 سال می تونیم یعنی واقعا زمان بیشتری به دست نخواهد آورد چون با این الگو نان دیرتر کپک می زنه آب دیر تر جوش میاد سلول های بدنش دیر تر فاسد می شن اتفاق ها آرام تر به نظر می رسه و واحد زمانی چنین شخصی تغییر کرده.
حالا فقط من می خوام بدونم که آیا هیچ قانون یا فرمولی وجود داره که بشه با اون ثابت کرد که سرعت حرکت ذرات زیر اتمی در سرعت های بالا کند تر میشه یا کند تر به نظر میاد یا همچین چیزی ؟ اگر اینو بشه تایید کرد میشه به نوعی کند گذشتن زمان رو به صورت مثالی و شهودی و نه علمی نشان داد. همچنین میشه نشان داد که اگر در سرعت نور، سرعت ذرات بنیادی صفر بشه و طبق نظریه ریسمان ها مثلا ریسمان ها ارتعاششون به صفر برسه یا به حالتی برسه که از جنس ماده در میاد و به انرژی تبدیل میشه. چون تمام ذرات بر هم کنششون از بین میره اگر به صورت یک عکس یا تصویر به لحظه ی سرعت نور نگاه کنیم و انرژی به جای ماده قرار می گیره. تمام اینا رو میشه قبول کرد فقط باید یه جوری بفهمم که آیا در سرعت های بالا سرعت ذرات بنیادی و سرعت الکترون ها کم مشه ؟

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

Re: یک الگو برای تغییر زمان در سرعت بالا لطفا کمک کنید

پست توسط saeedfa »

ای بابا یعنی کسی نظری هم نداره ؟
چند وقته می خواستم به عشق فیزیک یه گروه تو دانشگاه راه بندازم ولی اینجا رو پیدا کردم دیدیم همه عضو فیزیکن می تونم اینجا نظر بقیه رو هم درباره افکارم بدونم و افکار بقیه رو هم بفهمم. چرا کسی چیزی نمی گه پس ؟

نمایه کاربر
Unline

سپاس: 48

پست توسط Unline »

saeedfa نوشته شده:ببینید اگر در یک سیستم تمامی ذرات مثل الکترون ها و هر چیز دیگری با سرعت کمتری حرکت کنند، آیا اون وقت میشه گفت زمان دیر تر می گذره

سلام - گدر زمان نسبی است

اگر در سیستمی تمام تغییرات با هم تند و کند شوند تغییری احساس نمی شود

مگر اینکه یک سری تغییرات نسبت به بقیه سریع تر یا کند تر شوند - تکرار می کنم "نسبت" به بقیه

یعنی باز هم باید از دید بقیه به اون تغییرات نگاه کرد - شما میفرمایید "اگر در جهانی دیگر همه چیز کند تر باشد !" در آن جهان چیزی احساس نمیشود - مگر اینکه ابتدا همه چیز سریع تر بوده باشد - منتها از دید ما موضوع جور دیگری به نظر می آید - نسبیت هم تقریبا همین را می گوید

وقتی می گوییم تند یا کند - یعنی نسبت به یک چیزی تند یا کند ! تند به تنهایی یعنی چه ! وقتی می گوییم یک ماشین سریع حرکت می کند - سرعتش را با سرعت خودمان قیاس می کنیم - ولی اگر شما یک شهاب سنگ سرگردان در آسمان بودید ممکن بود اعتراف به کندی حرکت اون ماشید بکنید

ببینید خیلی از احساسات ما یک سری عادت هستند ! احساس سرما یا گرما - تندی یا کندی و ... اینها همه دریافت مغز ما از محیط هستند - وگرنه ممکن است اگر ما همیشه با سرعت 17 کیلومتر بر ساعت راه میرفتیم و با سرعت 200 کیلومتر بر ساعت می دویدیم - سرعت دوی قهرمان فعلی المپیک ما رو به خنده می انداخت - یک دانشمند برای اثبات این موضوع ( که مغز ما خود را با محیط تطبیق می دهد و همه چیز دقیقا اون چیزی نیست که ما حس می کنیم ) عینکی ساخت که همه چیز رو وارونه نشان میداد - و آن را چند ماه به چشمش بست - ابتدا همه چیز را وارونه میدید ولی بعد از طی مدتی دیدش عادی شده بود و "عادت" کرده بود به این موضوع - اتفاق جالب تر اینکه وقتی عینک را در آورد - تا مدتی همه چیز را وارونه میدید !

خیلی مسائل دریافت ما از محیط هستند و ما بسیاری از مسائل رو برای شناخت بهتر با شرایط خودمان مقایسه می کنیم در صورتی که ممکن است اصلا آن چیزی نباشند که ما تصور می کنیم

ابزار ما برای شناخت محیط محدود هستند ! محدودیتی به نام ذهن !

موفق باشید
تصویر

In The Name Of Difference

My Name Is Method

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

Unline نوشته شده:
saeedfa نوشته شده:ببینید اگر در یک سیستم تمامی ذرات مثل الکترون ها و هر چیز دیگری با سرعت کمتری حرکت کنند، آیا اون وقت میشه گفت زمان دیر تر می گذره

وقتی می گوییم تند یا کند - یعنی نسبت به یک چیزی تند یا کند ! تند به تنهایی یعنی چه ! وقتی می گوییم یک ماشین سریع حرکت می کند - سرعتش را با سرعت خودمان قیاس می کنیم - ولی اگر شما یک شهاب سنگ سرگردان در آسمان بودید ممکن بود اعتراف به کندی حرکت اون ماشید بکنید
ممنون از جوابتون . بله با همین طرز فکر هست که من این سوال رو مطرح کردم. همون طور که تو متن سوال هم گفتم کند نسبت به زمانی که سرعت کمتری داشت. سوال من اینه وقتی یک جسم با سرعت بسیار بالا نزدیک به سرعت نور حرکت می کنه. آیا سرعت حرکت ذرات بنیادین اون نسبت به زمانی که ثابت بود . کند تر میشه یا نه؟
اگر اینو بتونیم اثبات کنیم که کند تر میشه میشه کند تر گذشتن زمان نسبت به زمانی که ثابت باشه رو توضیح داد.
بهتره سوالو این جوری بگم دو تا سفینه داریم. سفینه ی قرمز با سرعت نزدیک به نور حرکت می کنهو سفینه آبی تو پارکینگ ناسا!! پارک شده.
آیا سرعت الکترون های اتم های سفینه قرمز نسبت به سرعت الکترون های اتم های سفینه آبی کند تر شده؟ باید این اتفاق افتاده باشه چون وقتی فضا نورد سفینه قرمز به زمین برمی گرده جوون تر مونده. پس باید تغییرات با نرخ کمتری نسبت به سفینه ی آبی اتفاق افتاده باشه.
حالا سوال اینه آیا قانونی یا فرمولی یا معادله ی وجود داره که کند شدن سرعت ذرات بنیادی رو در سرعت های بالا نشون بده؟

نمایه کاربر
Unline

پست توسط Unline »

سلام مجدد

سرعت حرکت ذرات نسبت به خودشون تغییری نکرده یعنی اگر از خود ذرات سوال کنیم که آیا تغییری در سرعت حرکت شما به وجود امده در این سرعت - پاسخ خواهند داد خیر - منتها اگر از نگهبان پارکینگ ناسا در مورد سفینه ی در حال حرکت سوال کنیم جواب دیگری میده و با ما رو از تغییرات عجیبی که برای اون سفینه رخ داده در جریان میذاره

اگر در سرعت بالا صرفا سرعت حرکت ذرات کند میشد و زمان با زمانی که در سرعت معمولی اندازه گیری می کنیم تطابق داشت - ما جوون نمی موندیم و بر عکس اینکه کند شدیم و زمان با همون سرعت میگذره ما رو دق مرگ می کرد

تغییرات روی ما و زمان با هم اعمال می شود و مثل اینه که در یک محیط دیگه ای با شرایط جدید قرار بگیریم که همه چیز تغییر کرده و به همین دلیل ما متوجه تغییرات نمی شویم

راجع به سوال آخرتون هم باید بگم بستگی داره شما بخواید از درون سفینه ای که در حال حرکت است فرمول بنویسید ( با توجه به اونچه میبینید ) و یا از دید ناظری که از روی زمین داره بهش نگاه می کنه

نتایج متفاوت هستند و روابط نسبیت با نظم خاصی اونها رو به هم ربط میده

رابطه ای که شما دنبالش هستید مربوط به تغیرات گذر زمان و تغییراتی که در جرم و ... به وجود میاد بر اثر سرعت - در قوانین نسبیت بیان شدند که میتونید جستجو بکنید و اونها رو مطالعه بفرمایید
تصویر

My Name Is Method

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

Unline نوشته شده:سلام مجدد

سرعت حرکت ذرات نسبت به خودشون تغییری نکرده یعنی اگر از خود ذرات سوال کنیم که آیا تغییری در سرعت حرکت شما به وجود امده در این سرعت - پاسخ خواهند داد خیر - منتها اگر از نگهبان پارکینگ ناسا در مورد سفینه ی در حال حرکت سوال کنیم جواب دیگری میده و با ما رو از تغییرات عجیبی که برای اون سفینه رخ داده در جریان میذاره

اگر در سرعت بالا صرفا سرعت حرکت ذرات کند میشد و زمان با زمانی که در سرعت معمولی اندازه گیری می کنیم تطابق داشت - ما جوون نمی موندیم و بر عکس اینکه کند شدیم و زمان با همون سرعت میگذره ما رو دق مرگ می کرد

تغییرات روی ما و زمان با هم اعمال می شود و مثل اینه که در یک محیط دیگه ای با شرایط جدید قرار بگیریم که همه چیز تغییر کرده و به همین دلیل ما متوجه تغییرات نمی شویم

راجع به سوال آخرتون هم باید بگم بستگی داره شما بخواید از درون سفینه ای که در حال حرکت است فرمول بنویسید ( با توجه به اونچه میبینید ) و یا از دید ناظری که از روی زمین داره بهش نگاه می کنه

نتایج متفاوت هستند و روابط نسبیت با نظم خاصی اونها رو به هم ربط میده

رابطه ای که شما دنبالش هستید مربوط به تغیرات گذر زمان و تغییراتی که در جرم و ... به وجود میاد بر اثر سرعت - در قوانین نسبیت بیان شدند که میتونید جستجو بکنید و اونها رو مطالعه بفرمایید
دوست عزیز من فکر می کنم شما متوجه منظور من نمی شید!! من تمام این قضایای که گفتین رو می دونم و مطالعه کردم. بحث من یه چیز دیگست. من می خوام اثبات کنم گذر زمانو شما می خواین فرمولاشو مطالعه کنم ؟؟ من فرمول های مربوط به حرکت کوانتمی الکترون در سرعت های بالا نزدیک به نور می خوام . اینو لینکی اگه دارین که همچین فرمولی داره همین جا بفرستین من بدجور دنبالشم.

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

saeedfa نوشته شده: ببینید اگر در یک سیستم تمامی ذرات مثل الکترون ها و هر چیز دیگری با سرعت کمتری حرکت کنند، آیا اون وقت میشه گفت زمان دیر تر می گذره
سلام
زمان مرجع میخواد مرجع زمانی شما کجاست؟که باتوجه به اون اولا گذر زمانو تعریف کنیمو دوما دیرتریا زودترگذشتن زمانو
saeedfa نوشته شده:تغییرات کند تر اتفاق می افته
این جمله برای ما صحت داره همونطور که دوستمون گفت:
Unline نوشته شده:اگر در سیستمی تمام تغییرات با هم تند و کند شوند تغییری احساس نمی شود

مگر اینکه یک سری تغییرات نسبت به بقیه سریع تر یا کند تر شوند - تکرار می کنم "نسبت" به بقیه
saeedfa نوشته شده:چون با این الگو نان دیرتر کپک می زنه آب دیر تر جوش میاد سلول های بدنش دیر تر فاسد می شن اتفاق ها آرام تر به نظر می رسه و واحد زمانی چنین شخصی تغییر کرده.
این تر هایی که آخر جملاتتونه مرجع میخواد و نسبیه!
saeedfa نوشته شده:من اینه وقتی یک جسم با سرعت بسیار بالا نزدیک به سرعت نور حرکت می کنه. آیا سرعت حرکت ذرات بنیادین اون نسبت به زمانی که ثابت بود . کند تر میشه یا نه؟
چرا به نظرتون باید اینطور بشه؟!منظورم اینه که بنظر شما دلیل جوون موندن کسی که با سرعت نور حرکت میکنه اینه که آهنگ پیرشدن سلولهاش کندتره؟!
درست فهمیدم؟!
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

ویستاM نوشته شده:
saeedfa نوشته شده: ببینید اگر در یک سیستم تمامی ذرات مثل الکترون ها و هر چیز دیگری با سرعت کمتری حرکت کنند، آیا اون وقت میشه گفت زمان دیر تر می گذره
سلام
زمان مرجع میخواد مرجع زمانی شما کجاست؟که باتوجه به اون اولا گذر زمانو تعریف کنیمو دوما دیرتریا زودترگذشتن زمانو
saeedfa نوشته شده:تغییرات کند تر اتفاق می افته
این جمله برای ما صحت داره همونطور که دوستمون گفت:
Unline نوشته شده:اگر در سیستمی تمام تغییرات با هم تند و کند شوند تغییری احساس نمی شود

saeedfa نوشته شده:چون با این الگو نان دیرتر کپک می زنه آب دیر تر جوش میاد سلول های بدنش دیر تر فاسد می شن اتفاق ها آرام تر به نظر می رسه و واحد زمانی چنین شخصی تغییر کرده.
این تر هایی که آخر جملاتتونه مرجع میخواد و نسبیه!
saeedfa نوشته شده:من اینه وقتی یک جسم با سرعت بسیار بالا نزدیک به سرعت نور حرکت می کنه. آیا سرعت حرکت ذرات بنیادین اون نسبت به زمانی که ثابت بود . کند تر میشه یا نه؟
چرا به نظرتون باید اینطور بشه؟!منظورم اینه که بنظر شما دلیل جوون موندن کسی که با سرعت نور حرکت میکنه اینه که آهنگ پیرشدن سلولهاش کندتره؟!
درست فهمیدم؟!
ببینید نسبت به اون سفینه ای که رو زمین بوده و فضا نرفته اینو همه جای نوشتم گفتم. در مورد سوال آخرتون هم بله. آهنگ تغییرات همه چیز نسبت به اون سفینه ای که تو زمین مونده اینکه چرا . به این علت که تنها راهش همینه !

نمایه کاربر
Unline

پست توسط Unline »

من متوجه منظور شما میشم دوست من

شما دقیقا حرف های من رو متوجه نمیشید - عرض کردم سلول های بدن ما در سرعت بالا براشون اتفاقی نمیفته

اونها هم زمان رو سپری می کنند خیلی عادی ولی زمانی که سپری می کنند با اینی که ما سپری می کنیم تفاوت داره - وگرنه روند سپری شدن زمان همونه

به فرض شما یک مقدار آب رو در نظر بگیرید - میتونید پخشش کنید روی زمینی به مساحت 2 متر مربع - و یا اینکه در یک سرنگ 20 سی سی بریزیدش و فشرده اش کنید

آبی که روی زمین ریخته بیشتر به نظر میاد منتها جرم آب در هر دو حالت یکیه - این نسبیت هم همین رو میگه - در سرعت بالا شما مثلا زمان 20 سال رو مدت 5 دقیقه سپری می کنید

شما جوون نموندید - یا سلول های بدن شما جوون نموندند - شما فقط 5 دقیقه رو سپری کردید - شما در زمان میونبر زدید همین ! مثل اینکه از تهران بخواهید برید اصفهان - از یک مسیر 4 ساعته میرسید و از مسیر دیگری 7 ساعته

شما رفتید اصفهان ولی یک مسیر میونبر بوده - مسیر هم فقط در بعد مکانی تعریف نمیشه - زمان هم میتونه میونبر داشته باشه و اصلا اگر چیزی کند یا تند میشد به واقع- کل نسبیت میرفت زیر سوال

چرا میگید ما جوون میمونیم - من میتونم فرض کنم وقتی با رعت نور حرکت کنیم بقیه رو وادار به پیر شدن می کنیم ! چرا نیایم ببینیم چه اتفاقی برای بدن اونها میفته ؟ اینطوری بگم - اصلا ما و بقیه ربطی به هم نداریم - ما ما هستیم و بقیه بقیه ! نه ما کندتر پیر میشیم نه بقیه تند تر پیر میشن - مسیر ما با هم تفاوت داره به کل

شکل D رو در نظر بگیرید - تشکیل شده از 1 خط صاف و یک نیم دایره ! شما در حالت عادی دارید اون نیم دایره رو طی می کنید و در سرعت بالا روی اون خط صاف حرکت می کنید - به نظر شما - شما جوون موندید یا در طی شدن زمان تغییری به وجود اومده ؟
تصویر

My Name Is Method

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

حالا که شما اینجور مثال زدید بذارید منم رو همین مثالا بحث کنم!
دلیل4 ساعته یا 7 ساعته بودن سفر به اصفهان چیه؟!
1-سرعتمون بیشتر بوده
2-مسیر اول کوتاه تره
حالا توی زمان اگه بخوایم این مثالو بپذیریم باید بگیم دلیل کمتر گذشتن زمان برای سفینه چیه؟
و دلیل میشه همون دلایل بالا!اما مساله اینجاست که ما نمیتونیم بگیم گذر کند زمان برای کسی که با سرعت نور حرکت میکنه کوتاه بودن مسیره!
چون اصلا یه مسیر بیشتر وجود نداره
قاعدتا باید بگیم سرعتش زیاد بوده نه؟!
اما مشکل اینجاس که شما میگید ما ماییم و بقیه بقیه یعنی ی جورایی ناقض وجود مرجع برای زمان میشید و میگید زمان برای ما همون شکلیه که برای بقیه هست(اگه ما در سفینه باشیم)
پس اگه اینطوره سرعت معنای خودشو از دست میده چون سرعت یعنی آهنگ و وقتی مرجع من با همون سرعت حرکت کنه دیگه سرعتی نمیمونه!-مثلا وقتی ما توی ماشین هستیم اگه مقایسه ای با بیرون نداشته باشیم گذری حس نمیشه

دلیل کوتاه شدن سفر برای ما دقیقا به مرجع زمان برمیگرده و ما اگه مرجعی براش قایل نشیم اصلا هیچ نگاه نسبیتی هم نمیتونیم داشته باشیم
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

من یه سوال دارم از شما :
فرض کنید اصلا یه برج داریم که بالای برج یک ساعت سزیمی که هر 3 ملیون سال یک ثانیه ممکنه زمانو بالا پایین نشون بده قرار دادیم . یدونه هم پایین برج. به خاطر گردش زمین به دور خودش، اون ساعتی که بالای برجه سرعت بیشرتی نسبت به اونی که پایینه برجه داره. میان بعد از یه مدت دو تا سعاتو مقایسه می کنند میبینند ساعت سزیمی بالای برج زمان کمتری رو نشون داده.
دوست من زمان وجود فیزیکی نداره. زمان همون تغییراته که با واحد سرعت نور به عنوان مرجع می شه تعریفش کرد. وقتی ساعت سزیمی که با واکنش های داخل اتم با یه بسامد ثابت چیزی منتشر می کرد وقتی به بالای برج رفت غیر از اینه که بسامد اون تشعشع کمتر شده؟ این به علت اینه که در سرعت های بالا ذرات زیر اتمی سرعتشون کم میشه نسبت به زمانی که سرعت نداشتن یا سرعت کمتری داشتن . این می تونه به علت سنگین شدن جرم الکترون ها به خاطر افزایش سرعت باشه. وقتی سرعت خیلی بالا میره جسم سنگین تر میشه و الکترون ها و بقیه ذرات جرم دار هم از این قضیه مستثنا نیستند. و به همین علت مثل این می مونه که با دکمه ی slow داره تغییرات نسبت به زمانی که سرعت وجود نداشت اتفاق می افته. وقتی به سرعت نور می رسیم زمان متوقف میشه چون جرم ذرات بنیادی بی نهایت شده و دیگه نمیشه با هیچ نیرویی به اونا شتاب داد و سرعتشون رو بیشتر کرد. به همین دلیل مثل این می مونه که دکمه ی pause رو زدیم و همه چیز فریز شده. البته اگه فرض کنیم شکل ماده حفظ شده.
بنابراین چاره ای نیست جز اینکه وقتی ساعت سزیمی بالای برجو پایین بیاریم ببینیم تعداد دفعات کمتری از دوره تناوبش سپری شده. پس تمام واکنش ها و حرکات و تغییرات نسبت به پائین برج کند تر انجام می شده.

نمایه کاربر
Unline

پست توسط Unline »

می تونید راجع به این موضوع تحقیق کنید دوستان

موفق باشید
تصویر

My Name Is Method

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

Unline نوشته شده:می تونید راجع به این موضوع تحقیق کنید دوستان

موفق باشید
تحقیق کردم . حق با من بود.
Many kinds of elementary particles are unstable. After some time has passed, they decay into certain other elementary particles. The average time until decay is called the particle's life-time. When particles of the same kind that are either at rest or speeding around in a particle accelerator are compared, it turns out that the life-time of unstable particles at rest is significantly shorter. Experiments of this kind are in excellent agreement with the predictions of special relativity - from the point of view of an external observer, the "inner clock" of such particles slows down when such particles are accelerated to high speeds. Correspondingly, on average, they can take much longer to decay than particles at rest.
به نقل از :
http://www.einstein-online.info/element ... space_time
میگه وقتی با سرعت بالا حرکت می کنیم. ذرات بنیادی سرعتشون کم میشه وقتی که به سرعت های بالا شتاب می گیرن.
ولی فرمولی ارائه نداده :(

نمایه کاربر
Hollywood Undead

سپاس: 260

تماس:

پست توسط Hollywood Undead »

saeedfa نوشته شده:

موفق باشید
Many kinds of elementary particles are unstable. After some time has passed, they decay into certain other elementary particles. The average time until decay is called the particle's life-time. When particles of the same kind that are either at rest or speeding around in a particle accelerator are compared, it turns out that the life-time of unstable particles at rest is significantly shorter. Experiments of this kind are in excellent agreement with the predictions of special relativity - from the point of view of an external observer, the "inner clock" of such particles slows down when such particles are accelerated to high speeds. Correspondingly, on average, they can take much longer to decay than particles at rest.
به نقل از :
میگه وقتی با سرعت بالا حرکت می کنیم. ذرات بنیادی سرعتشون کم میشه وقتی که به سرعت های بالا شتاب می گیرن.
نه عزیزم شما هم این اشتباه رو نکنید smile024
تعریف سرعت در فیزیک مشخصه اینجا هم ابدآ از سرعت اون ذرات صحبت نمیکنه بلکه داره از اینر کلاک یا ساعت محلی یا درونی اون ذرات یا سیستم یا مرجع صحبت میکنه . smile036
همین طور که گفتم ما هیچ مرجع جهانی و گلوبال نداریم و از این رو هر پدیده ای رو در مرجع لوکال بررسی میکنیم و از طرفی هم هر مرجع لوکال برای خودش یک ساعت یونیک و منحصر به فردی داره .
مثلا شما فرض کنید دارید با سرعت 20 متر بر ثانیه حرکت میکنید و ناگهان وارد یک مرجع دیگه میشید مثلا فریزر آیا شما در این حالت به جای 20 متر بر ثانیه 19 متر بر ثانیه سرعت دارید ؟ نه بلکه از دید یک ناظر خارجی اینطور به نظر میرسه smile018
در حقیقت برای همینه در اصول نسبت اومده سرعت نور در همه مراجع یکسانه . smile018

برای مثال شما وقتی در زمین هستید زمین یک مرجعه لوکال حساب میشه که یک ساعت خاصی داره و سرعت نور رو در یک میدان گرانشی قوی مثلآ خورشید اندازه میگرید سرعت نور به نظر کمتر شده ولی ابدآ چنین چیزی نیست بلکه شما دارید با ساعت محلی سرعت رو در یک مرجع دیگه اندازه میگرید حتی برعکسش هم صادقه !! smile020
چندی پیش سر این موضوع سرعت بحثی کرده بودم میتونید وارد مشخصات کاربری من بشید و گزینه جستو در پست های کاربر رو بزنید تا اون بحث ها رو هم ببینید .
smile006
نیستم ضد کسی نزن شور ِ دلتو
نشو ضد من میکنی گور ِ خودتو

نمایه کاربر
Unline

پست توسط Unline »

Hollywood Undead نوشته شده:
saeedfa نوشته شده:

موفق باشید
به نقل از :
نه عزیزم شما هم این اشتباه رو نکنید smile024
تعریف سرعت در فیزیک مشخصه اینجا هم ابدآ از سرعت اون ذرات صحبت نمیکنه بلکه داره از اینر کلاک یا ساعت محلی یا درونی اون ذرات یا سیستم یا مرجع صحبت میکنه . smile036
همین طور که گفتم ما هیچ مرجع جهانی و گلوبال نداریم و از این رو هر پدیده ای رو در مرجع لوکال بررسی میکنیم و از طرفی هم هر مرجع لوکال برای خودش یک ساعت یونیک و منحصر به فردی داره .
مثلا شما فرض کنید دارید با سرعت 20 متر بر ثانیه حرکت میکنید و ناگهان وارد یک مرجع دیگه میشید مثلا فریزر آیا شما در این حالت به جای 20 متر بر ثانیه 19 متر بر ثانیه سرعت دارید ؟ نه بلکه از دید یک ناظر خارجی اینطور به نظر میرسه smile018
در حقیقت برای همینه در اصول نسبت اومده سرعت نور در همه مراجع یکسانه . smile018

برای مثال شما وقتی در زمین هستید زمین یک مرجعه لوکال حساب میشه که یک ساعت خاصی داره و سرعت نور رو در یک میدان گرانشی قوی مثلآ خورشید اندازه میگرید سرعت نور به نظر کمتر شده ولی ابدآ چنین چیزی نیست بلکه شما دارید با ساعت محلی سرعت رو در یک مرجع دیگه اندازه میگرید حتی برعکسش هم صادقه !! smile020
چندی پیش سر این موضوع سرعت بحثی کرده بودم میتونید وارد مشخصات کاربری من بشید و گزینه جستو در پست های کاربر رو بزنید تا اون بحث ها رو هم ببینید .
smile006

صحبتی که بنده بارها و بارها تکرارش کردم ... منتها ایشون موضوع رو نمیگیرن و فکر می کنند در سرعت های بالاتر برای ذرات اتفاق خاصی میفته

باید با مفهوم کلمه ی "نسبیت" بیشتر آشنا بشوند - بنده دعوتشون کردم به مطالعه و تحلیل بیشتر
تصویر

My Name Is Method

ارسال پست