یک مسئله در مورد زمان نسبی کسی که نسبیت را فهمیده کمک کنه

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
هفت

نام: ميثم ب...

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 10

Re: یک مسئله در مورد زمان نسبی کسی که نسبیت را فهمیده کمک کن

پست توسط هفت »

hadimohammadi نوشته شده:
هفت نوشته شده:
hadimohammadi نوشته شده:ببین سعید جان مسیر کوتاه نمی شه در واقع زمان منقبض میشه هر چی تند تر بری گذشت زمان برات کندتره اینو که بالا توضیح دادم دقت نکردی؟ برا نور که سریع ترینه گذشت زمان صفره یعنی عملا زمان براش مفهوم نداره
hadimohammadi عزیز
بر چه اساسی میگی طول کمتر به نظر نمیرسه هر کس بره سراغ نسبیت 5 پایه اولیه رو یاد میگیره 1-یکسان بودن دستگاه های مرجع لخت
2-مطلق بودن سرعت نور 3-اتساع زمان 4-افزایش جرم 5-انقباض طول
بهتره دقت کنی نابغه! smile001
خدایا نوابغمونو نگا
واقعا برا خودم متاسفم من هیچی نمی دونم قبوله من تو دنیا نفهم بقیه نابغه باشه
دوست عزیز که توهین هم می کنی
انقباض طول واسه اجسامه فضا که انقباض پیدا نمی کنه این اصل در واقع انقباض طول اشیاست اگه قبول ندارید حوصله ی بحث ندارم
براتون دیگه کامل ثابت شد نابغم؟خودم تو همین اصل انقباض طول یه فرضیه دارم که اگه کاملش کنم احتمالا نسبیت اشکال داشته باشه
البته من تو نسبیت ید طولا دارم خیلی جاها بزرگتر و حتی پروفسوراشم ضایع کردم من نسبیت رو فهمیدم چیزی نیست تمرین کنید
یه نکته بگم به دردتون می خوره وی مساوی ایکس بر روی تی برای نور هم میشه استفاده کرد
ببین میخوای نابغه باش یا هر چیز دیگه من بی احترمی بهت نکردم. این که بهت بگم دقت کن بی احترامیه؟حتما نوابغ این جوری فکر میکنند smile042
نکنه ضایع کردن پروفسورهات هم مثل همین بحثه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اقای نابغه بهتره نبوغتونو توی همون پزشکی به کار ببندید و سعی کنید بی احترمی اگه کردم ببخشید. smile072

نمایه کاربر
saeedfa

محل اقامت: Tehran

سپاس: 66

تماس:

پست توسط saeedfa »

هفت نوشته شده:
saeedfa نوشته شده:
هفت نوشته شده:
hadimohammadi نوشته شده:ببین سعید جان مسیر کوتاه نمی شه در واقع زمان منقبض میشه هر چی تند تر بری گذشت زمان برات کندتره اینو که بالا توضیح دادم دقت نکردی؟ برا نور که سریع ترینه گذشت زمان صفره یعنی عملا زمان براش مفهوم نداره
hadimohammadi عزیز
بر چه اساسی میگی طول کمتر به نظر نمیرسه هر کس بره سراغ نسبیت 5 پایه اولیه رو یاد میگیره 1-یکسان بودن دستگاه های مرجع لخت
2-مطلق بودن سرعت نور 3-اتساع زمان 4-افزایش جرم 5-انقباض طول
بهتره دقت کنی نابغه! smile001
مسیر با طول جسم فرق داره مجید جان. هادی درست میگه smile022
اگه کمی سینماتیک نسبیتی می دونستی دوست عزیز این سوالات رو نمی پرسیدی
اقای اقا سعید مگه شما من در تایپک اول ابتدا زمان برای ناظر سفینه رو حساب کردم بعد همون زمان رو در سرعتش ضرب کردم تا
فاصله ای که ناظر به نظرش میرسه به دست بیاد؟چرا متوجه نمی شید که فاصله ی 150000000 کیلومتری رو 65383418.77
کیلومتر اندازه میگیره این یعنی انقباظ طول نه چیز دیگه!!!!!!!!!
ببین سعید عزیز اگه واقعا دوست داری متوجه بشی کمی روی تایپک هایم فکر کنی می فهمی و الا اگه بخوای صرفا بر روی نظر خودت پافشاری کنی فکر نکنم.
smile072
ببین من 14 واحد شاگرد پروفسور نیکخواه بهرامی بودم. سینماتیکو تا این حدی که لازمه اینجا بلدم. شما فاصله رو بردی تو فرمول لورنس. وقتی زمانو بردی بعد با اون فاصله رو حساب کردی یعنی فاصله رو بردی تو فرمول لورنس.
من نمی دونم چرا از جواب دادن به این سوال همه طفره می رن.
سرعت نور نسبت به سفینه c میشه. از این چه استفاده ای بلدین بکنین که زمان رسیدن نور رو محاسبه کنید.

نمایه کاربر
هفت

پست توسط هفت »

سعید نور اصلا نسبت به سفینه با c حرکت نمیکنه منم اول همین فکر رو میکردم اگه این جور باشه که تناقضه .
تو اصلا از این لفظ که سرعت نور نسبت به فلان جا چه قدره باید پرهیز کنی. چون c مطلقه و به هیچ جایی نمیشه نسبت داد.

نمایه کاربر
هفت

پست توسط هفت »

ببین من زمان رسیدن نور رو این شکلی حساب کردم
65383418.77/300000=217.944 s

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

هفت نوشته شده:سعید نور اصلا نسبت به سفینه با c حرکت نمیکنه منم اول همین فکر رو میکردم اگه این جور باشه که تناقضه .
تو اصلا از این لفظ که سرعت نور نسبت به فلان جا چه قدره باید پرهیز کنی. چون c مطلقه و به هیچ جایی نمیشه نسبت داد.
آفرین دقیقا بحث سر همینه .
اگر یه دستگاه باشه تو سفینه که سرعت نورو اندازه میگیره چه عددی رو نشون میده ؟ می گن باید c باشه . اگر c باشه پس سرعت رسیدن نور به زمینو محاسبه کنید با دونستن این که سرعت نور تو سفینه c اندازه گیری میشه

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

نبوغمو همین جا قطع می کنم
از این تاپیک این برام کافی بود که معنی انقباض طول رو بفهمونم شایدم یه پست دیگه گذاشتم

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

مثل اینکه کسی نسبیت رو نفهمیده اینجا. باز 3 4 نفر یه اظهار نظری کردن . جالبه از بیرون آدم فکر می کنه یه سری دانشمند ریختن تو هوپا . ولی ما جواب سوال به این سادگی هم نگرفتیم از تو هوپا باید برم تو فروم انگلیسی بذارم ببینیم کی می دونه

نمایه کاربر
هفت

پست توسط هفت »

سعید شرمنده اخه میدونی نسبیت اونقداسون نیست شاید یه مقدار یا همه ی پست هایی که گذاشتم اشتباه بوده باشه
ولی همش تجربه مدت کمی بود اگه اشتب بود ... smile124

jhvh

پست توسط jhvh »

میشه سوالتو یه بار دیگه مطرح کنی دقیقا بگو چی رو می خوایی بدونی من که سوالتو جواب دادم 209 میشه حالا نمی دونم چی می خوایی بدونی

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

hadimohammadi نوشته شده:میشه سوالتو یه بار دیگه مطرح کنی دقیقا بگو چی رو می خوایی بدونی من که سوالتو جواب دادم 209 میشه حالا نمی دونم چی می خوایی بدونی
ببین این سوالو جواب بده . اگر داخل فضا پیما یه دستگاه داشته باشیم که سرعت نورو اندازه بگیره چقدر نشون میده ؟ انیشتن می گه c
حالا یه سفینه داریم که با یه سرعتی حرکت می کنه و سرعت نور توسط سرنشین سفینه c اندازه گیری میشه. با دونستن این اصل چطور میشه زمان رسیدن نور به زمین رو حساب کرد یعنی از این فرمول استفاده نکنید و به 209 برسید.

بدون استفاده از این فرمول و با دونستن این اصل که سرعت نور نسبت به سفینه c هست زمان ها رو محاسبه کنید.

jhvh

پست توسط jhvh »

saeedfa نوشته شده:
hadimohammadi نوشته شده:نه میشه 209 منظورت سوال بالای صفست دیگه؟
اختلاف فاصله مشخص نیست اینو دقت کن که ما هم فاصله زمین تا خورشید رو می خواییم هم اختلاف فاصله ای که بین فوتون و سفینه هست درسته؟
ببین مثال اون دو تا ماشینو به همین دلیل زدم . یکی سرعت 10 متر بر ثانیه اون یکی 9 متر بر ثانیه تو 900 متر ماشین سریع تر ده ثانیه زودتر میرسه. اختلاف سرعتشون میشه 1 متر بر ثانیه . یعنی سرعت ماشین سریع نسبت به ماشین کند یک متر بر ثانیه هست.
dt=x/v1-x/v2=x*(v2-v1)/(v1v2)
v2=c; v1=0.9c
حالا تو صورت اختلاف سرعت باید طبیعتا بشه c چون نور نسبت به سفینه با سرعت c حرکت میکنه. ولی حال ضرب سرعت ها چقدر میشه ؟
زیاد گفت و گو ها رو نمی خونم اینو جواب بدم
ببین حاصل ضربها میشه c در واقع در نسبیت c بی نهایته با هر چی جمع تفریق یا ضرب بشه(سرعت منفی تو نسبیت وجود نداره تا واسه حرفم نقض در بیاد) حاصل c یه
پس باید صورت و مخرج رو رفع ابهام کنی و c ها رو از طرفین بزنی
این از این

jhvh

پست توسط jhvh »

اولا نسبت گیری یه راهشه به نظرت مسخره میاد؟همونی که اول گفتم (مطمِن باش انگلیسی زبونا هم نمی دوننش اثباتش سادست)
جوابو میذارم
480 ضرب در 232 تقسیم بر 533 میشه 209.22715
حالا با زمان نسبی هم اگه پیش بریم دقیقا این جواب میاد
این یه راه حل که شما نادیده گرفتیش
ولی دومی
شما تو مفهوم اشکال داری انیشتین اومد چی بگه؟ اومد بگه سرعت نسبی نیست واسه همین این فرمولو گفتم درسته ولی تقصیر از منه که توضیح نذاشتم فرموله اینه دی
v=x/t
این فرمول برا نور یا هر سرعت دیگه ای جواب میده ولی در جایی که دو تا سرعت مطرحه(در واقع وقتی در فیزیک کلاسیک سرعت رو مطلق فرض می کنیم )دیگه این فرمول جوابگو نخواهد بود سوال شما کلاسیکه با رنگ و بوی نسبیتی شما ناظر ها رو کلاسیک در نظر میگیرید مگه میشه بدون در نظر گرفتن ناظر دیگه ویژگی هایی از این دست رو بدست آورد می دونم درکش خیلی سخته اگه اجازه بدید بیشتر توضیح میدم به امید آنکه یه جهش در نسبیت این تالار اتفاق بیوفته

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

hadimohammadi نوشته شده:اولا نسبت گیری یه راهشه به نظرت مسخره میاد؟همونی که اول گفتم (مطمِن باش انگلیسی زبونا هم نمی دوننش اثباتش سادست)
جوابو میذارم
480 ضرب در 232 تقسیم بر 533 میشه 209.22715
بابا خیلی باحالین شما ها .دانشمند خوب 232 رو از فرمول نسبیت آوردین .وقتی پستا رو نمی خونین متوجه منظور کسی که تاپیک گذاشته نمی شین. طعنه و کنایه هم که کلا اینجا همه ماشالا دارن چون احساس نابغگی کولاک می کنه.
مگه قرار نشد فقط با دونستن اینکه سرعت نور c میشه جوابا به دست بیاد. این که معلومه که تناسب ببندی چون v2/c2 ثابت می مونه نسبت می گیری دیگه زمان ها رو .
من به این نتیجه رسیدم خوب توضیح نمی دم که باید تا منظورمو بگم پیر شم. از فرمولی که 3 تا پست قبل نوشتم قرار شد استفاده نکنیم از پست اول تا الان تو تمامش گفتم باز هر کی میاد می نویسه می گه خوب معلومه میشه 232 میشه 209 . اخه اگه قرار بود بذاریم تو این فرمول من چرا این همه اومدم اینجا زار زدم که کمک کنید و و فلان. خودم نمی تونم بذارم تو فرمول ؟
یا به عبارتی اثبات این فرمول با فرض ثابت بودن سرعت نور . البته امروز دانشکده فیزیک دانشگاه تهران بودم. با استادی اونجا حرف زدم گفتن اثبات این فرمول با فرض ثابت بودن سرعت نور اول کتاب سلز هست.
انیشتن این فرمولا رو از الکترومغناطیس در آورد ولی مطمئنا فقط با فرض ثابت بودن سرعت نور هم میشه اینا رو به دست آورد. که فهمیدم تو کتاب فیزیک مدرن سلز اومده اثباتش . فردا از انقلاب می گیرم . اینجام می نویسم. وقتی خوندم .

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

hadimohammadi نوشته شده:
saeedfa نوشته شده:
hadimohammadi نوشته شده:نه میشه 209 منظورت سوال بالای صفست دیگه؟
اختلاف فاصله مشخص نیست اینو دقت کن که ما هم فاصله زمین تا خورشید رو می خواییم هم اختلاف فاصله ای که بین فوتون و سفینه هست درسته؟
ببین مثال اون دو تا ماشینو به همین دلیل زدم . یکی سرعت 10 متر بر ثانیه اون یکی 9 متر بر ثانیه تو 900 متر ماشین سریع تر ده ثانیه زودتر میرسه. اختلاف سرعتشون میشه 1 متر بر ثانیه . یعنی سرعت ماشین سریع نسبت به ماشین کند یک متر بر ثانیه هست.
dt=x/v1-x/v2=x*(v2-v1)/(v1v2)
v2=c; v1=0.9c
حالا تو صورت اختلاف سرعت باید طبیعتا بشه c چون نور نسبت به سفینه با سرعت c حرکت میکنه. ولی حال ضرب سرعت ها چقدر میشه ؟
زیاد گفت و گو ها رو نمی خونم اینو جواب بدم
ببین حاصل ضربها میشه c در واقع در نسبیت c بی نهایته با هر چی جمع تفریق یا ضرب بشه(سرعت منفی تو نسبیت وجود نداره تا واسه حرفم نقض در بیاد) حاصل c یه
پس باید صورت و مخرج رو رفع ابهام کنی و c ها رو از طرفین بزنی
این از این
عجب از کی تا حالا c بی نهایت شده که می شه رفع ابهامش کرد؟ اگر بی نهایته پس چرا سرعت نور 300000 هست ؟

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

فرض میکنیم دستگاه ِ سفینه لَخت هست!
سرعت فوتون ها در دستگاه ِ سفینه و دستگاه ِ فرضی ِ ساکن یکسان برابر هست با c !
طول در دستگاه ِ سفینه با طول در دستگاه ساکن رابطه ای به صورت زیر داره:

و با توجه به ثابت بودن سرعت :

پس:

دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

ارسال پست