سوال : اگر دو رویداد A و B همزمان دریک نقطه از ....

مدیران انجمن: parse, javad123javad

user8604

سپاس: 877

Re: سوال : اگر دو رویداد A و B همزمان دریک نقطه از ....

پست توسط user8604 »

adroit نوشته شده:برو خدا رو شکر کن که حالو حوصله ندارم.
smile079

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

سلام
خیر همزمان نیستند.
فرض کنید وقتی جرفه ای در مرکز چارچوب برای ناظرs در یک نقطه و یک مکان زده بشه دو ناظر نسبت به اون دریک وضعیت باشند
حال ناظرs' با سرعت v به سمت راست حرکت میکنه
اگه دو سر چارچوب S رو A,B و دو سر چارچوب S' رو A',B' نامگذاری کنیم و فرض کنید A,A' سمت چپ و B,B' سمت راست باشند حالا وقتی ناظر S' به سمت راست حرکت کنه جبهه موج سریعتر به اون سمت از S' میرسه که به مرکز چارچوب S نزدیکتره
هیچ دلیلی وجود نداره که یک رویداد که در یک زمان در یک چارچوبند در دیگر چارچوب هم همزمان وهم مکان باشند.این اصول پایه س نسبیت خاصه
شکل چیزی که من گفتم رو بکشید کاملا متوجه میشید
در صورت لزوم میتونید به کتاب آشنایی با نسبیت خاص رزنیک بخش سینماتیک نسبیتی بحث نسبیت همزمانی مراجعه کنید
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

user8604

پست توسط user8604 »

ویستاM نوشته شده:سلام
خیر همزمان نیستند.
فرض کنید وقتی جرفه ای در مرکز چارچوب برای ناظرs در یک نقطه و یک مکان زده بشه دو ناظر نسبت به اون دریک وضعیت باشند
اگه دو سر چارچوب S رو A,B و دو سر چارچوب S' رو A',B' نامگذاری کنیم و فرض کنید A,A' سمت چپ و B,B' سمت راست باشند حالا وقتی ناظر S' به سمت راست حرکت کنه جبهه موج سریعتر به اون سمت از S' میرسه که به مرکز چارچوب S نزدیکتره
هیچ دلیلی وجود نداره که یک رویداد که در یک زمان در یک چارچوبند در دیگر چارچوب هم همزمان وهم مکان باشند.این اصول پایه س نسبیت خاصه
در صورت لزوم میتونید به کتاب آشنایی با نسبیت خاص رزنیک بخش سینماتیک نسبیتی بحث نسبیت همزمانی مراجعه کنید
حالت خوب نیستا "نواده"!
سوالش رو با دقت بخون. با نداشتن سواد نسبیت هم نمیشه هیچ تمایزی بین 2 تا رویداد هم زمان و هم مکان قایل شد.

armin_sakkaki

نام: آرمین سکاکی

سپاس: 2

پست توسط armin_sakkaki »

چون A , B همزمان و هم مکان در چهار چوب مختصات S1 هستند...لذا همزمانی و هم مکانی این دو رویداد بستگی مطلق به سکون چهار چوب مرجع دارد... و چون s1 چهار چوب مرجع ماست و ساکن و S2 متحرک و دارای سرعت نسبی V ...پس سکون نسبت به دستگاه مرجع ثابت ندارد و لذا A و B نه همزمان و نه هم مکان رخ می دهند.

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

دو رویداد هم زمان و هم مکان چه از دید نسبیتی و چه از دید مکانیک نیوتونی نمیشود بینشان هیچ تمایزی قائل شد!

user8604

پست توسط user8604 »

armin_sakkaki نوشته شده:چون A , B همزمان و هم مکان در چهار چوب مختصات S1 هستند...لذا همزمانی و هم مکانی این دو رویداد بستگی مطلق به سکون چهار چوب مرجع دارد... و چون s1 چهار چوب مرجع ماست و ساکن و S2 متحرک و دارای سرعت نسبی V ...پس سکون نسبت به دستگاه مرجع ثابت ندارد و لذا A و B نه همزمان و نه هم مکان رخ می دهند.
جدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه راست میگی بگو ببینم کدوم یکیشون زودتر از اون یکی اتفاق میفته! ؟
smile021

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

edwardfurlong نوشته شده:
ویستاM نوشته شده:سلام
خیر همزمان نیستند.
حالت خوب نیستا "نواده"!
سوالش رو با دقت بخون. با نداشتن سواد نسبیت هم نمیشه هیچ تمایزی بین 2 تا رویداد هم زمان و هم مکان قایل شد.
ببین ادوارد سواد نسبیت به ما اینو میگه که خود متن سوال داره میگه دو رویداد در چارچوب مرجع اول هم مکان و هم زمانند.گفته شده سوال کنکوره و فکر نمیکنم صرفا یک معما دارای راه حل انحرافی باشه!این مساله دقیقا در متن کتاب رزنیک بررسی شده و جواب هم داده شده و یک دانشجوی متوسط که نسبیت پاس کرده میتونه بش جواب بده
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

اختلاف زمانی نخواسته که زمان ها فرق کنه !!هر دو تا پدیده هم زمان اتفاق افتادن

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

ehsan.helli1 نوشته شده:دو رویداد هم زمان و هم مکان چه از دید نسبیتی و چه از دید مکانیک نیوتونی نمیشود بینشان هیچ تمایزی قائل شد!
دوست من فکر میکنم شما سوال رو اشتباه میخونی smile072
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

اگر اتفاق A در دستگاه 1 در زمان T1 و پدیده B در دستگاه 1 در زمان T2 اتفاق بیفته و دستگاه 2 با سرعت V نسبت به دستگاه یک در حال حرکت باشه
اون موقع

که T'1 زمان پدیده A در دستگاه 2 هستش وT'2 زمان پدیده B در دستگاه 2 هستش
حالا وقتی T2 - T1 صفر باشه یعنی دو تا پدیده هم زمان هستن نتیجه میگیریم که T'2-T'1 هم صفر میشه یعنی در دستگاه 2 هم دو پدیده هم زمان میشن!
نمیدونم چرا به جای پریم {'} مینویسه 39!

user8604

پست توسط user8604 »

ویستاM نوشته شده:ببین ادوارد سواد نسبیت به ما اینو میگه که خود متن سوال داره میگه دو رویداد در چارچوب مرجع اول هم مکان و هم زمانند.گفته شده سوال کنکوره و فکر نمیکنم صرفا یک معما دارای راه حل انحرافی باشه!این مساله دقیقا در متن کتاب رزنیک بررسی شده و جواب هم داده شده و یک دانشجوی متوسط که نسبیت پاس کرده میتونه بش جواب بده
ببین نواده جان همین احسان با خنگولیکیش پاسخ درست داده.با اینکه پاس نکرده! پس این درس رو برو دوباره بردار و پاس کن. اگر به جای حفظ کردن کتاب اون رو درک میکردی الان یه فینگیل بچه (احسان) ازت جلو نمیزد!

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

من خوشحال میشم بچه ها ازم جلو باشند البته اونجوری ضررهایی هم داره از جمله غرور کاذب و مشکلاتی که درفهم بدنه اصلی فیزیک دارند ووو
ببین من ساده ترین راه برای گفتن مطلب رو گفتم و حتی گفتم به چه منبعی مراجعه کنید.اینکه میگم کتاب رزنیک دلیلش اینه که همه فهمه و توش کمتر ریاضی و تانسور ووو به کار رفته اما
واقعا دیگه جز اینکه بگم برید و اونو بخونید راه دیگه ای بلد نیستم.
وقتی با یه تبدیل تانسور اون شکلی (!)میخواید فیزیک ثابت کنید یکم برام جالبه!
موفق باشید
من نواده ی کوروش کبیرم

user8604

پست توسط user8604 »

ویستاM نوشته شده:من خوشحال میشم بچه ها ازم جلو باشند البته اونجوری ضررهایی هم داره از جمله غرور کاذب و مشکلاتی که درفهم بدنه اصلی فیزیک دارند ووو
ببین من ساده ترین راه برای گفتن مطلب رو گفتم و حتی گفتم به چه منبعی مراجعه کنید.اینکه میگم کتاب رزنیک دلیلش اینه که همه فهمه و توش کمتر ریاضی و تانسور ووو به کار رفته اما
واقعا دیگه جز اینکه بگم برید و اونو بخونید راه دیگه ای بلد نیستم.
وقتی با یه تبدیل تانسور اون شکلی (!)میخواید فیزیک ثابت کنید یکم برام جالبه!
موفق باشید
چرا شما دخترها در درک چیزهای ابتدایی عاجزید!؟
طبق گفته ی تو همزمان نیست! پس جواب این سوالمو بده!:
edwardfurlong نوشته شده:اگه راست میگی بگو ببینم کدوم یکیشون زودتر از اون یکی اتفاق میفته! ؟

ارسال پست