سوال در مورد نسبیت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
m.s.f

نام: میثم

محل اقامت: اسپهان

سپاس: 119

تماس:

Re: سوال در مورد نسبیت

پست توسط m.s.f »

و اگه c در هر کجا به این دوتا توجه کنه با در نظر گرفتن زمان لازم برای حرکت نور این ساعت ها رو همزمان میبینه.
...
بگذارید حال همزمانی دو ساعت را از نظر ناظر C ان هنگام که به B نزدیک تر است بررسی کنیم.
فلشری که در دست ناظر A داده ایم را به او می گوییم زمانی که ساعت او صفر شد روشن کند اما این بار به B مگوییم زمانی که نور را دیدی ساعت خود را بر روی t=L/c-(t3-t2 قرار بده تا اختلاف زمانی جبران شود.
کدام اختلاف زمانی؟ اختلاف زمانیه میان AC و BC
پس در اینجا مشخص میشود در مکان های مختلف ساعت ها همزمان نیستند. smile056
یه فلشر میدیم دست A و بهش میگیم زمانی که ساعتت رو روی t=0 تنظیم کردی یه علامت نوری برای بقیه بفرست.
زمانی که این تپ نوری به B رسید، B ساعتش رو روی t=L/c تنظیم می کنه، و این جوری دو ساعت همزمان میشن، به همین راحتی!
کاملا حرفتون درسته اما فقط برای زمانی که ناظر C فواصل یکسان از A و B داشته باشه smile072
دیدن در نسبیت(فیزیک) به معنای اندازه گیریه، ولی ظاهرا شما اونو با عمل دیدن(چشم) اشتباه گرفتید.
نمی دانم منظور شما از این حرف چیست؟!!!!
اخه بعضی افراد می خواهند به نوعی با کوچک کردن دیگران(تمسخر) حرف خود را به کرسی بنشانند! smile057
امیدوارم این گونه نباشد
سپاس گذارم smile072
برای گسترش نظریه ها نباید به اصول نظریه ها مطمئن بود.

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

m.s.f نوشته شده: نمی دانم منظور شما از این حرف چیست؟!!!!
...
منظورم واضح بود، شما مفهوم اندازه گیری رو با عمل دیدن(چشم) اشتباه گرفتید.
نمیدونم چرا ناراحت شدید، ولی به هر حال قصد جسارت نداشتم smile124
m.s.f نوشته شده: بگذارید حال همزمانی دو ساعت را از نظر ناظر C ان هنگام که به B نزدیک تر است بررسی کنیم.
.
.
.
پس در اینجا مشخص میشود در مکان های مختلف ساعت ها همزمان نیستند. smile056
نه درست نیست. تو پست های قبلی هم گفتم ظاهرا شما توجه نکردید یا اینکه من بد توضیح دادم.
سعی می کنم ساده بگم
---
همزمانی یعنی چی؟
ساده ترین تعریف همزمانی که انیشتین معرفی کرد:
"وقتی میگیم قطار ساعت 7 به ایجا میرسه یعنی عمل رسیدن قطار به اینجا و قرار گرفتن عقربه ساعت روی 7 دو رویداد همزمان هستند. " (مستقل از مکان رویداد ها)
...
وقتی میگیم دو ساعت همزمان هستند، یعنی اینکه قرار گرفتن عقربه های ساعت روی عددی مشخص دو رویداد همزمان هستند.

چگونه بفهمیم دو ساعت همزمان هستند:
اگه علامتی داشتیم که با سرعت بینهایت در فضا پخش می شد، مشکل حل بود به این صورت که:
به ساعت a می گفتیم زمانی که عقربه ساعتت روی عدد t=0 قرار گرفت، یه علامت در فضا منتشر کن.
وقتی a این علامتو منتشر می کنه،b در زمان صفر این رویدادو مشاهده می کنه. و میتونه قضاوت کنه که آیا این دو رویداد همزمان هست یا نیست.

ولی در عمل علامتی با سرعت بینهایت نداریم؛ پس برای اینکه بفهمیم دو رویداد همزمان هستند یا نه مجبوریم از یک علامت با سرعت متناهی استفاده کنیم.
مثلا روی زمین ساعت a به فاصله دلخواه d از ساعت b قرار داره، به a میگیم زمانی که عقربه ساعت روی t=t0 قرار گرفت، یه علامت صوتی بفرست به سمت ساعت b،
زمانی که ساعت b علامت صوتی رو دریافت می کنه، ساعتش رو چک می کنه، اگه عقربه روی t=t0+d/v قرار گرفته بود نتیجه می گیره دو ساعت همزمانه.
...
اما فرض کنیم شخص دیگری در جای دیگری، میخواد چک کنه ببینه دو ساعت a و b همزمان هستند یا نه.
به a و b میگیم زمانی که عقربه ساعت شما روی t=t0 قرار گرفت، یک علامت در فضا پخش کنید.
نفر سوم (c) به فاصله d1 از a و به فاصله d2 از b قرار داره.
نفر سوم علامت اولو از a میگیره و علامت دوم رو از b میگیره، و اختلاف زمانی این دو رویداد(دریافت علامت ها) رو ثبت میکنه.
حالا اگه دو ساعت ها همزمان باشن، باید از رابطه زیر پیروی کنن، چون اگه Δd موجود باشه اختلاف زمانی لازمه تا علامت دورتر به c برسه.
|d1-d2|=Δd=vΔt
smile072 smile072 smile072

نمایه کاربر
m.s.f

نام: میثم

محل اقامت: اسپهان

سپاس: 119

تماس:

پست توسط m.s.f »

امیدوار بودم در این سایت حداقل یک نفر متوجه صحبت های من میشد! smile079
اما به نظر میرسد تعصب در مورد نسبیت جای هیچ گونه بحث علمی را نمیگذارد! smile001
افسوس! smile057
برای گسترش نظریه ها نباید به اصول نظریه ها مطمئن بود.

ارسال پست