آنتروپی نسبیتی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: آنتروپی نسبیتی

پست توسط Paradoxy »

جرم و سرعت ارتباطی ندارند. انرژی جنبشی مقدار ثابتی نیست از دید ناظر ها ، که با رابطه انرژی جنبشی اینطور استدلال میکنید. از دید ناظر ساکن، انرژی جنبشی ملکول های گاز زیاد میشه، چون در گاما ضرب میشه این انرژی. اگه ثابت بود، استدلال شما صحیح بود

amir.mosio

سپاس: 2

پست توسط amir.mosio »

paradoxy نوشته شده:یه منبع بده که جواب این سوالم رو داده باشه. دیگه این همه اذیت نکنیم خودمون رو.
من نظری در این باره ندارم. علی الاصول برای ایجاد نشدن چنین پارادوکسایی باید جفتشون یک دما رو اندازه گیری کنن. اما منطق محکمی برای این ادعا ندارم.
اما اگه خیلی دوست داری، ببین من چطور استدلال میکنم. اولا اینکه جرم ذرات و ملکول های گازی به علت حرکت ناظر متحرک ، از دید ناظر ساکن زیاد میشه. از طرفی به خاطر اتساع زمان سرعت میانگین ذرات احتمالا کم میشه، بنابرین تکانه که حاصل ضرب جرم در سرعته، برای کل ذرات ثابت باقی میمونه و کم و زیاد نمیشه. ازونجایی که تکانه کل ثابت مونده پس دما هم ثابت میمونه. یعنی ذرات با همون شدتی بهم برخورد میکنن که قبل ازحرکت ناظر باهم برخورد میکردن. و پایستگی انرژی باقی میمونه

انگار که قبل از حرکت ناظر ذرات یه مشت پراید تند رو بودند که بهم برخورد میکردند، بعد از حرکت ناظر شدند یه مشت کامیون آهسته رو که باهم برخورد میکنن. (از دید ناظر ساکن)

از دید ناظر متحرک همه ی ذرات گازی یه مشت پرایدن، چه موقع دویدن و چه موقع سکون.

همون طور که پایین گفتم جرم در Yضرب می شه و سرعت برYتقسیم میشه پس تکانه ثابت می مونه.چرا می گید چون تکانه ثابته دما هم ثابته؟تا اونجایی که من یادمه دما با انرژی جنبشی رابطه داره و چون انرژی جنبشی کم می شه دما پایین میاد.

amir.mosio

سپاس: 2

پست توسط amir.mosio »

paradoxy نوشته شده:جرم و سرعت ارتباطی ندارند. انرژی جنبشی مقدار ثابتی نیست از دید ناظر ها ، که با رابطه انرژی جنبشی اینطور استدلال میکنید. از دید ناظر ساکن، انرژی جنبشی ملکول های گاز زیاد میشه، چون در گاما ضرب میشه این انرژی. اگه ثابت بود، استدلال شما صحیح بود

انرژی جنبشی بر گاما تقسیم می شه نه ضرب.توجه کنید ضریبی که من گفتم معکوس گاما است.

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

سخته ... !

ببینید در قدم اول شما بایستی هامیلتونی سیستم رو محاسبه کنید.
باید بررسی بکنید که در حالت نسبیتی، آیا هامیلتونی با انرژی مکانیکی برابر هست یا نه؟

در قدم دوم باید تابع پارش کانونیک (یا حداقل میکرو کانونیک) سیستم (Z) رو بدست بیارید: [tex]Z=e^{aH_i}[/tex]
که [tex]H_i[/tex] ها انرژی های ممکن اند (شاید برابر با هامیلتونی ها باشن؟!)

در قدم سوم شما باید از روی هامیلتونی انرژی مکانیکی (U) رو در بیارید. (اگر برابر بود که هیچی)

معادله ی هلمهولتز هست: [tex]F=U-TS[/tex]

همچنین می دونیم که: [tex]dF=-S~dT-p~dV[/tex]

پس: [tex]S=-\frac{\partial{F}}{\partial{T}}[/tex]
آخرین ویرایش توسط امید سیدیان سه‌شنبه ۱۳۹۵/۶/۲۳ - ۱۲:۱۸, ویرایش شده کلا 4 بار
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

لاتک بگیر نگیر داره!
تابع هلمهولتز از تابع پارش در می آد ...
آخرین ویرایش توسط امید سیدیان سه‌شنبه ۱۳۹۵/۶/۲۳ - ۱۲:۱۹, ویرایش شده کلا 1 بار

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

باز یه راه ساده ترم هست:

1- شما هامیلتونی های ممکن رو برای ذرات در نظر بگیرید.
2- انرژی مربوط به اون هامیلتونی ها رو درآرید.
3- حالا از این انرژی ها تابع پارش رو درآرید.
4- از تابع پارش تابع هلمهولتز رو درآرید.
5- از تابع هلمهولز بر حسب دما مشتق بگیرید؛ می شه آنتروپی ...

همونطور که می بینید در هر دو صورت باید هامیلتونی ها رو در آورد.
کل ماجرا اینجاست که هامیلتونی ها رو باید نسبیتی در بیارید ...

ارسال پست