مرد دونده و چاه با اقتباس از ریندلر


مرد دونده و چاه با اقتباس از ریندلر

نوشتهاز سوی paradoxy در شنبه 3 تير 1396 - 23:57

در خواستی دوستان:
فرض کنید ناظری داریم که هر قدمی که بر میداره از دید خودش دقیقا یک متر هست. یعنی فاصله بین پاهاش، 1 متر هستش در هر گام از دید خودش. چنین شکلی رو تصور کنید، مرده همون دایره هست.

تصویر

چاهی در جلوی پای فرد وجود داره. اما می دونیم که این فرد دونده با سرعت خیلی خیلی زیادی حرکت می کنه و حد فاصله بین دیواره های چاه رو کم و منقبض شده میبینه. (یعنی چاه تنگ میشه از دید این ناظر) فرض کنید سرعت ناظر دونده، از دید ناظری که نسبت به چاه ساکن هست، 0.8c باشه و همینطور فرض کنید که قطر چاه 1.2 متر از دید ناظر ساکن به چاه هست. (همینجا به سرعت میشه متوجه شد که قطر چاه از دید ناظر دونده، 0.6*1.2 هست که میشه 0.72) خب طوری مکان ناظر دونده رو در t = 0 انتخاب می کنیم، که از دید این ناظر دونده، زمانی که او به چاه رسید، پای چپش دقیقا مماس با دیواره چپ چاه قرار بگیره (واج آرایی smile058 ). ازونجایی که از دید این ناظر هر گام یک متریست، پس می تواند از چاهی که قطر آن 0.72 است عبور کند. اما از دید ناظر ساکن به چاه چنین چیزی امکان پذیر نیست و قطر چاه 1.2 است و محال است که این ناظر، اندازه هر گام ناظر متحرک را بیش از 1 متر ببیند. (تحقیق کنید چقدر می بیند!) خب او رد می شود یا خیر؟

هم چنین می تونید به جای داستان فرد و گام و اینا، کلا یه کره دوار رو به جای ناظر دونده بزارید و مسئله رو از دید ناظری که توی مرکز این کره قرار داره و حرکت دورانی براش حادث نمیشه بررسی کنید. فقط یه خورده اهرنفست هم میاد تو کار که پوست می کنه smile039
نماد کاربر
 
سپـاس : 1054

ارسـال : 1952


نام: داود حاجي تقي تهراني
سن: 17 سال
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده

Re: مرد دونده و چاه با اقتباس از ریندلر

نوشتهاز سوی M_J1364@yahoo.com در دوشنبه 5 تير 1396 - 01:27

از دید هر دوتا ناظر، توپ میوفته توی چاله، کلیدشم توی تأخیر اطلاعاته. در اصل، از دید ناظره روی توپ، نوک توپ وقتی به چاله ی کوچیک می رسه، "شُرّه" می کنه به داخل سوراخ و چون سرعت اطلاعات مربوط به قسمت شُره کرده، دیرتر از رسیدن سوراخ به تهه توپ می رسه، توپ توی سوراخ میوفته.
ز عشقِ ((فرنیا)) کُشتم خودم را...........که آخر خون.. به پا.. کرد او.. خدایا
شدم نابود و.. جز.. یادی نماندش...........از آن چشمانِ گریان، وان فغان ها
نماد کاربر
 
سپـاس : 457

ارسـال : 1252


نام: محمّد جوانشیری
سن: 34 سال
شهر: تهران
نام نویسی: 90/9/24

ذکر نشده

Re: مرد دونده و چاه با اقتباس از ریندلر

نوشتهاز سوی paradoxy در دوشنبه 5 تير 1396 - 02:07

پس از دید جناب عالی، اگه سوراخ چاه کوچیک هم بود، به شکلی که از دید هردو ناظر امکان رد شدن توپ محیا میشد، بازهم از دید ناظری که درون توپه، توپ شره میکنه میریزه پایین؟ بیشتر توضیح بده خب
نماد کاربر
 
سپـاس : 1054

ارسـال : 1952


نام: داود حاجي تقي تهراني
سن: 17 سال
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده


بازگشت به نسبیت

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 30 مهمان