نسبیت، انرژی و ماده

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
lleiilla

سپاس: 3

نسبیت، انرژی و ماده

پست توسط lleiilla »

من 14 سالمه کلاس نهمم و تقریبا هیچی از فیزیک نمی دونم
حدود دو روزه که دارم درباره نسبیت می خونم
به خیال خودم فهمیدم
ولی وقتی رسیدم به فرمول E=MC^2 گیج شدم نمی تونم بفهمم چه جوری انرژی و ماده یکی هستند

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: نسبیت، انرژی و ماده

پست توسط Paradoxy »

خب اصلا ماده چیه، انرژی چیه؟ برای این که بتونیم بفهمیم یکی هستن یا نه، خب اول باید ببینیم خودشون چی هستند.
بگیم ماده اشیاء پیرامون ما هستند که "حجم" و "جرم" دارند، یعنی می تونیم لمسشون کنیم و با ترازو، وزنشون رو بسنجیم، انرژی چی میشه اونوقت؟ خب شاید اون موقع بتونیم بگیم انرژی، چیزی مثل نوره یا گرماست که نه حجم داره و نه میشه با ترازو وزنش کرد (البته شاید بشه کلک زد و حتی وزنش کرد ولی بگذریم). چطور این دوتا طبق E=mc^2 یکی میشن پس؟

قضیه اینجاست که اگه مقداری انرژی رو در یک نقطه متمرکز کنیم، ذرات مادی بدست میاریم. همون نور میتونه تبدیل بشه به الکترون و پوزیترون به شرطی که شرایط لازم رو براش پدید بیاریم. وقتی انرژی ها رو در یک جا متمرکز می کنیم و بعد ذرات مادی پدید میاریم، قاعدتا با اون ذرات مادی، می تونیم اجسام مادی که دارای حجم هستند هم درست کنیم. از طرف دیگه، اگه با اعمال زور و فشار، زوری انرژی ای که در یک نقطه متمرکز شده رو آزاد کنیم، (مثل بمب اتم) اون موقع ماده رو کردیم انرژی.

خب این دوتا چطور یکی میشن؟ ماده همون انرژیه که دیگه آزاد نیست و به شکل متمرکز و فشرده شده هستش. یا از طرف دیگه انرژی همون مادست که آزاد شده، و محدودیتی نداره از نظر فضایی. میتونه هرجایی که می خواد بره ولی جفتشون اول و آخر یکی ان. دو روی یک سکه اند، شاید یکم خواصشون به ظاهر فرق داشته باشه، اما ذاتا یکی اند. مثل آب که میتونه یخ باشه یا بخار باشه. هم بخار و هم یخ، هر دو "آب" اند، حالا اندکی خواصشون فرق داره.

brillient

Re: نسبیت، انرژی و ماده

پست توسط brillient »

سلام، تا به حال E=mc2 به چند روش اثبات شده است، برای خودم یک اثبات نوشتم، می خواستم بدونم اثبات جدیدی هست یا نه،متشکرم

ارسال پست