بیگ بنگ و سیاهچاله ها


بیگ بنگ و سیاهچاله ها

نوشتهاز سوی ngr6111 در سه شنبه 21 اسفند 1397 - 09:51

سلام به همه دوستان. یک سوال داشتم.
ما میگیم در ابتدای شکل گیری جهان، تمامی جرم و انرژی در یک نقطه جمع بودند با چگالی و دمای بسیار بالا. با توجه به بالا بودن جرم نسبت به حجم در اون لحظه، چرا سیاهچاله شکل نگرفت. یعنی اون جرم دچار فروپاشی نشد؟
 
سپـاس : 1

ارسـال : 16


نام نویسی: 91/12/16

ذکر نشده

Re: بیگ بنگ و سیاهچاله ها

نوشتهاز سوی paradoxy در سه شنبه 21 اسفند 1397 - 12:21

معادلات اینشتین برای میدان های گرانشی، یک حل دقیق دارند به نام حل فریدمن. نتیجه حل فریدمن جهانی رو پیشبینی میکنه که هرچی به گذشته بریم منقبض تر یا منبسط تر میشه. از منظر تجربی معلوم شده که جهان داره منقبض میشه. منتهی یک مشکلی هست، در گذشته خیلی دور، یعنی t=0 میبینیم که فاصله بین تک تک اجزای جهان میشه صفر، پس با این حساب تمام اجزاء در یک نقطه بودند؟ نه لزوما. شما یک باند کشی رو در نظر بگیر، ازینا:
https://dkstatics-public.digikala.com/d ... ality,q_80
فرض کن تک تک اجزاء جهان روی این باند سوار شده باشه. اگه شما دو طرف باند رو بکشید، فاصله بین هر جزء افزایش پیدا میکنه، این بلایی هست که الان داره سر جهان میاد و فاصله هر جزء زیاد میشه. با اندازه گیری هایی که روی فضا انجام شده می دانیم که فضا تخته، درست مثل همین باند کشی باز شده، منتهی در سه بعد. از طرفی میدونیم جهان لبه و مرز مشخصی نداره چون همسانگرد و همگن و ... است، و با این وجود کروی هم نیست چون آزمایش میگه تخته. پس تنها حالتی که معقوله فرض کنیم این هستش که جهان بینهایت بزرگه تا با مشکل لبه دار شدن مواجه نشیم. بله اگر روزی روزگاری آزمایش ها نشون داد که فضا مقداری خمش داره و مثلا کره ایست چهار بعدی، اون موقع لزومی برای بینهایت بودن جهان وجود نداره، چون یک کره محدود هم لبه ای نداره. بهرحال وقتی شما یک جهان بینهایت بزرگ داشته باشی، اهمیتی نداره که فاصله اجزاء چقدر کم بشه، باز اندازه کل جهان بینهایت میمونه. همین باند کشیه اگر دو طرفش در مثبت منفی بینهایت باشه، شما هرچقدر هم کشش بدی اندازه کلش تغییر نمیکنه فاصله بین تک تک اجزاء زیاد میشه، اما سایز کل بی تغییره. اما وقتی که دقیقا فاصله تک تک اجزاء بشه صفر چی؟ اون موقع سایز جهان نامعلوم میشه یا با زبان ریاضی مبهم میشه. درست مثل ضرب صفر در بینهایت. بنابرین نمیشه گفت کل جهان در یک نقطه بوده در زمان بیگ بنگ، این حرف درستی نیست. تنها میتونیم بگیم که سایز جهان مقدار نامعلومی بوده که هنوز نمیدونیم چقدره.

این یک نکته، نکته بعد اینکه ما چند نوع سیاه چاله داریم، ساده ترینش که شوارتزه تنها و تنها و تنها برای حالتی برقراره که مقداری ماده ایستا، یعنی بدون شتاب، بدون تغییر مقدار و تازه با توزیع یکنواخت داشته باشیم. اون موقع میشه راجب شعاع شوارتز حرف زد. جهان زمان بیگ بنگ، با شتاب باور نکردنی ای می‌خواسته از هم گسسته شه، درست در زمان صفر. پس ابدا نمیشه معادلات شوارتز رو استفاده کرد. واقعیت اینه که ما حتی ایده ای نداریم که حالت اولیه جهان چطور بوده، که فرضا اگر تونستیم معادلات رو درون حالت فوق پیچیده حل کنیم، نتیجه خاصی بگیریم ازشون.
نماد کاربر
 
سپـاس : 967

ارسـال : 1857


نام: داود حاجي تقي تهراني
سن: 15 سال
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده

Re: بیگ بنگ و سیاهچاله ها

نوشتهاز سوی ngr6111 در سه شنبه 21 اسفند 1397 - 13:11

ممنونم از توضیحتون.
اینم غلطه که بگیم در لحظه بیگ بنگ تمام ماده و انرژی در یک نقطه (تکینیگی) جمع بود چون در اون زمان هنوز ماده ای ساخته نشده بود.
 
سپـاس : 1

ارسـال : 16


نام نویسی: 91/12/16

ذکر نشده

Re: بیگ بنگ و سیاهچاله ها

نوشتهاز سوی paradoxy در سه شنبه 21 اسفند 1397 - 14:28

خب اگه انقدر بخواید گیر بدید، میشه گفت گفتن درون زمان هم غلطه، چون اصلا زمانی در کار نبوده اون موقع! اما ماده و انرژی یک چیزه و مشخص نیست آیا ماده بوده، یا به هر ترتیبی، مثل چیزایی که کراس و امثال اون اعتقاد دارند پدید اومده. ضمن این که سوال شما رو میشه اندکی پس از بیگ بنگ بررسی کرد که وجود ماده و انرژی محرضه
نماد کاربر
 
سپـاس : 967

ارسـال : 1857


نام: داود حاجي تقي تهراني
سن: 15 سال
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده


بازگشت به کیهانشناسی و اختر فیزیک

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 1 مهمان