عبور از افق رویدادِ یک سیاهچاله

عبور از افق رویدادِ یک سیاهچاله

نوشتهاز سوی mahmood1966 در پنجشنبه 3 بهمن 1398 - 10:28

فرض کنید که در نزدیکیِ یک سیاهچاله و در مجاورت افق رویداد آن هستید. ایا میتوان یک طناب یا یک میله یا...؛ را به سوی سیاهچاله فرستاد و از افق عبور داد ؛ و سپس انرا دوباره بیرون کشید؟
(بلا تشبیه؛این آزمایش ذهنی را مثل پرسش اینشتین که اگر سوار بر یک پرتو نور بشوم ؛ چه میبینم ؛در نظر بگیرین. گر چه پس از عبور طناب از افق ؛دیگر متریک شوارزشیلد حاکم هست؛ ولی فکر نمیکنم جواب در اینجا باشه.

سپـاس : 0

ارسـال : 10

نام: محمود حمزه
نام نویسی: 97/4/1

ذکر نشده

Re: عبور از افق رویدادِ یک سیاهچاله

نوشتهاز سوی johnconner در پنجشنبه 3 بهمن 1398 - 20:21

این سوالو من قبلا تو همین انجمن دیدم ولی متاسفانه پیدا نکردم الان. کسی پیدا کرد لینک بده خوبه.

ببینید هر قدر از طناب که از افق رویداد رد بشه دیگه قابل بازیابی نیست. چون حد بالای سرعت ها در دنیای ما سرعت نور هست و اطلاعات هم حداکثر با همین سرعت منتقل میشن. مثل اطلاعات میدان های الکترومغناطیسی که اتم های طناب رو کنار هم نگه داشته. از اونجایی که حتی نور هم نمیتونه فرار کنه لذا اون بخشی از طناب که از افق رویداد رد بشه دیگه قابل بازیابی نیست.
مرا همان جوانی که مانده بی‌جوانی / رها بکرد و گفتم در آخرالزمانی

سپـاس : 22

ارسـال : 115

نام نویسی: 93/2/2

ذکر نشده

نوشتهاز سوی You-See در پنجشنبه 3 بهمن 1398 - 22:45

دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

تصویر
نرم افزارهای مالی، بازرگانی، پخش و فروش مویرگی، .. "نیکان مهر مهان"
نرم افزار پخش مويرگي
نماد کاربر

سپـاس : 744

ارسـال : 993

نام: U30
شهر: تهران
نام نویسی: 93/5/19

مرد

نوشتهاز سوی johnconner در پنجشنبه 15 اسفند 1398 - 21:01

یه سوالی که برام پیش اومده اینه که آیا وضعیت جهان قابل مشاهده هم مشابه همین مساله است؟ چون از مرز جهان قابل مشاهده به اون طرف (برای ناظر در مرکز کره)، جهان داره با سرعت فراتر از نور دور میشه. قاعدتا همین وضعیت برای طنابی که ناظر، به بیرون از جهان قابل مشاهده خودش عبور داده پیش میاد. یعنی ناظر هرچه طناب رو بکشه هیچگاه میزانی رو که از جهان قابل مشاهده رد شده پس نمیگیره. (البته مشخص هست که وقتی میتونه طناب رو پس بگیره که سرعت پس گیری طناب از سرعت انبساط در داخل جهان قابل مشاهده هم بیشتر باشه؛ منتها من اون نکته رو کار ندارم. صرفا خواستم وضعیت رو برای داخل و خارج جهان قابل مشاهده با هم بررسی کنم. به تفاوت نرخ انبساط در داخلش کاری ندارم)
با این حساب چیزی که من تا اینجا میبینم اینه: طناب رو اگر از جهان قابل مشاهده رد کنی دیگه پسش نمیگیری. و این وضعیت هرچند به خاطر بینهایت بودن میدان گرانشی نیست اما اثرش یکسان هست.
اگر اینطور باشه آیا میشه به نحوی میدان گرانشی سیاهچاله رو معادل وضعیت جهان قابل مشاهده در نظر گرفت؟
اگر این رو هم بشه انجام داد، اون وقت تفاوت شون به چی برمیگرده؟ مهم ترین تفاوت این دو در اینه که سیاهچاله در یک نقطه از فضازمان وجود داره اما جهان قابل مشاهده پدیده ای قابل تعریف برای هر نقطه از فضازمان هست.
مرا همان جوانی که مانده بی‌جوانی / رها بکرد و گفتم در آخرالزمانی

سپـاس : 22

ارسـال : 115

نام نویسی: 93/2/2

ذکر نشده

بازگشت به کیهانشناسی و اختر فیزیک

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 18 مهمان