معرفی کتابی آسان برای مطالعه کوانتوم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Arshia @____@

نام: ارشیا کلانی

سپاس: 3

Re: معرفی کتابی آسان برای مطالعه کوانتوم

پست توسط Arshia @____@ »

[/color]درود
من اغلب در قدم اول یاد گرفتن فیزیک برای هر کسی به خصوص دانش اموزانی که با تزئینات فیزیک مواحه هستند و می خوان ایندشون رو بسازندو در این باره سوال می کنند باید این رو بهشون بگم که قرار نیست کار راحتی داشته باشید که بشه مثل یه کتاب داستان اون رو ورق زد
من نگفتم کوانتوم نخونید من گفتم مقدماتی داره و باید اون ها رو بگذرونید و در غیر این صورت نه تنها چیزی از عشق به کوانتوم باقی نمی مونه بلکه تماما سرخوردگی و تنفر ایجاد میشه

دوست من من که نمیدونم ایشون چه سطحی هستند و چقدر درباره فیزیک دانشگاهی می دونند که بخوام تشویق یا تردشون کنم
شما نه تنها لحن صحبت صحیحی ندارید بلکه درمورد دیگران به سرعت قضاوت می کنید

برای ورود به یک فروم علمی بهتره علمی فکر کنیم
پیروز باشید[/quote
]
خوشبختانه به اندازه ای از این پیشنیازی که میفرمایید برخوردار هستم که کتاب هایی مثل جهان کوانتومی نوین و فیزیک کوانتومی به زبان ساده برو متوجه بشم در واقع در حد دوم یا سوم دبیرستان میتونی رو من حساب کنید smile039

meaning

سپاس: 223

تماس:

پست توسط meaning »

در بین انبوهی از سوداگران و تاجران علم در دانشگاه های سراسر دنیا که خدا می داند با چه دلایل غیر اخلاقی و دون شان علم حریصانه برای نوشتن کتاب و مقاله و شرح نویسی بر فیزیک مدرن با مغلق گویی و درشت گویی باید حتما ذیل یک قضیه چیزی نوشته باشند تا لال از دنیا نروند، جای عزیزانی مانند استاد پرویز شهریاری واقعا خالی ست، چند روز پیش در مقاله ای میخواندم گزارشگر از ایشان پرسیده بود از شاگردانتان خبر دارید؟ ایشان جواب داده بودند: چند روز پیش یکی از شاگردانم از آمریکا در مصاحبه ای قبل از هر معلمی اسم من را آورده است و گفته اگر شهریاری نبود من هرگز به اینجا نمی رسیدم.ایشان د. فیروز نادری هستند. کسانی که با کارهای ایشان و روش تعلیمشان آشنایی دارند حدس میزنند چرا از ایشان در این بین یادی کردم. این گفتاوردی را که به اینیشتن نسبت داده اند باید شما هم شنیده باشید: از وقتی که ریاضیدانان از سر و کول نسبیت بالا رفته اند دیگر خودم هم آن را نمی فهمم. وقتی کوانتوم و جبر و نظریه مجموعه ها را در حد یک دین بزرگ می کنند باید هم برخی ها دیگران را از نزدیک شدن به آن بترسانند هرچند من خیلی کتاب ها دیده ام که به شکل سهل الوصول و خوش درکی به زبان انگلیسی که مفاهیم تئوری ریاضی و فیزیک را برای همه حتی آنان که می خواهند جدی این راه را ادامه دهند چاپ شده است؛اما خوب تا اینها چاپ شوند و همه گیر و در بین دانش آموزان علاقه مند جا بیفتد یک نسل از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و صد البته این کار با آمدن کامپیوترها و انفجار دنیای نرم افزارهای ریاضی و فیزیک ساده و ساده تر شده است با این حال هنوز هستند کسانی که در چارچوب افکار خودشان چوب لای چرخ خود و دیگران میگذارند وقتی که هنوز برخی ها که انگار از دماغ فیل افتاده اند و به پدرشان بدهکار هستی اما تیموثی گاورز برنده جایزه فیلدز به کمک خوانندگان وبلاگش مسئله هیلز-جوئت را حل می کند.
“ Two things awe me most, the starry sky above me and the moral law within me“.
Immanuel Kant
Critique of Practical Reason, 1788

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

تو این انجمن چند وقتیه مد شده به‌افرادی که به‌مطالعه‌یِ اصولیِ مفاهیمِ علمی تأکید دارن خرده بگیریم و بگیم اینا یا خودشون چیزی حالی‌شون نیست یا می‌خوان ملّتِ‌ علاقه‌مند رو از فیزیک دور نگه دارن مثلاً:

meaning نوشته شده:وقتی کوانتوم و جبر و نظریه مجموعه ها را در حد یک دین بزرگ می کنند باید هم برخی ها دیگران را از نزدیک شدن به آن بترسانند

در صورتی اگه یخده انصاف به‌خرج بدیم، این‌طوری نیست.
مثلاً‌ شما می‌خوای حافظ بخونی ولی فارسی بلد نیستی. یه‌راه اینه که فارسی یاد بگیری و بعد حافظ رو بخونی. این‌طوری شرایطِ ایده‌آلی برایِ فهمِ دقیقِ تمامیِ ایهامات و استعارات و امثالهم خواهی داشت.
یه راه دیگه اینه که حافظ رو به یه‌زبانِ دیگه بخونی. درسته، مفهومِ کلیِ شعر رو خب می‌شه فهمید. ولی نمی‌شه گفت که درکِ دقیقی از شعر پیدا می‌کنی، چون تمامیِ جنبه‌هایِ هر لغت رو نمی‌شه به‌درستی ترجمه کرد.
فیزیک هم مثلِ همینه. زبانِ فیزیک ریاضیه. بدونِ‌ ریاضی و مفاهیمِ فیزیکیِ وابسته به اونا نمی‌شه فیزیک رو به‌درستی خوند.

به‌عبارتِ دیگه، فیزیک مثلِ هر علمِ دیگه‌ای، مجموعه‌یِ یه‌سری از مدل‌هایِ ریاضیاتیه. مثلاً وقتی تو فیزیک می‌گیم فلان ذره از این‌نقطه می‌ره به اون‌نقطه، می‌تونیم انتقالش رو با نیروها توجیه کنیم، همچنین می‌تونیم انتقالش رو با اصلِ کمترین کنش توجیه کنیم. ساختارِ درونیِ طبیعت لزوماً از هیچ کدوم از این‌ها پیروی نمی‌کنه و انرژی و نیرو و امثالهم همه نتیجه‌یِ این مدل‌ها هستند و هیچ‌کدوم به‌صورتِ واقعی در طبیعت وجود ندارند. طبیعت فقط هست و ما داریم رفتارش رو با این مدل‌ها تقریب می‌زنیم و رویِ‌ بعضی از حرکاتش در قالبِ‌ این مدل‌ها اسم می‌گذاریم.

اگه یه‌نفر بخواد بدونه طبیعت چه‌طور کار می‌کنه، ابزارآلاتِ بهتری از این مدل‌ها در اختیار نداره. اگه بخواییم بگیم یه‌شخص، بی‌طرفانه و ابژکتیو، چه‌قدر می‌تونه از صحّتِ درکش از این‌مدل‌هایِ فعلی (و نه یه‌چیزی که از خودش می‌سازه) مطمئن باشه، باید این مدل‌ها رو در شرایطِ مختلفی استفاده کنه (به‌عبارتی مسئله حل کنه!) و تنها روشی که می‌شه به‌صورتِ جدّی طبیعت رو بررسی کرد (یعنی مدل‌سازی‌هایِ گذشتگان رو درک کرد) همینه.

حالا وقتی یه‌نفر می‌خواد بدونِ پیش‌زمینه‌هایِ اوّلیه، مبحثی رو مطالعه کنه که فی‌الذّات پیش‌زمینه‌هایِ زیاد داره (چه از نظرِ مفاهیم درونِ اون مدل‌ها (مثلاً شما باید بدونی انرژی چی هست که بخوای بررسی کنی اگه انرژی بسته بسته بشه چی می‌شه) و چه نحوه‌یِ کارکردِ‌ اون مدل‌ها که یعنی ریاضی) جوابی که باید بشنوه، اینه که کاری که می‌خوایی بکنی از نظرِ منطقی ممکن نیست.
این به‌معنی غیر ممکن بودنِ خوندنِ فیزیک یا ریاضی نیست، به‌معنی این که شما اصلاً نخون به‌دردت نمی‌خوره یا عقلش رو نداری هم نیست. صرفاً به این معنیه که واسه درکِ واقعی و دقیقِ یه‌مفهوم، باید پیش‌زمینه‌هایِ لازم رو داشت.

یه‌عالمه کتاب واسه سودِ مادّی و الخ، امثالِ کاکو می‌نویسن. ولی اینا واسه برانگیختنِ علاقه در فرد مفیدند، نه این‌که فرد بخواد با اینا فیزیک یاد بگیره، چون اینا هدفشون این نیست که مدل‌سازی‌هایِ ریاضیاتیِ گذشتگان رو به فرد یاد بدن بلکه هدفشون اینه خفن‌ترین نتایجِ این مدل‌سازی‌ها رو طوری جمله‌بندی کنن که طرف کف کنه و پول‌بده کتابایِ بعدی‌شون رو بخره!

... داشتنِ این زاویه‌یِ دید که با کتاب‌قصه خوندن می‌شه فیزیک‌دان شد و ریاضی و روشِ فیزیکی و اینا مهم نیست، تنها باعث می‌شه یه‌نفر دیرتر واردِ بازی بشه و یا این‌که اصلاً نشه. به‌هرحال...

نمایه کاربر
gryffen

سپاس: 12

تماس:

پست توسط gryffen »

Arshia @____@ نوشته شده:سلام به همه دوستان smile072
میشه یه کتاب خییییلی آسون برای آشنایی و مطالعه ی بیشتر برای کوانتوم معرفی کنید؟
یه چیز ساده در حد یه نفر که کلاس هشتمه.
البته گفته باشم مطالعه فیزیکی زیاد دارم(مثلا کتاب های میچیو کاکو) و کلیات کوانتوم رو هم میدونم.واسه اطلاعت بیشتر میخام
ممنون میشم smile001 smile043

کلاس هشتم می شه چندم قدیم ؟! :دی
خب یه ذره سخت می شه کار برای شما :)
چون کوانتوم خوندن بدون ریاضیاتش هیچ لذتی نداره :)))
شما از فیزیک عمومی بلت انتشارات فاطمی 4 جلدیش و تهیه کن و شروع کن به خوندن :)
یه ریاضیات ساده داره هم برای الانت خوبه و هم برای آینده ات که بخوای المپیاد بدی و ....
بعدش کتاب هالیدی ویرایش 8 به بعد و بخون :)
هر دوی این کتاب ها 4 جلدی اند و جلد چهارمش فیزیک مدرن یا همون کوانتوم مکانیکه :)
ریاضیاتش هم خیلی ساده اس و چیز خاصی نداره :)
کارت و راه می ندازه :)

بعدش اگه مایل بودی کتاب درس های فاینمن رو بخون که جلد سومش در مورد کوانتوم مکانیک خیلی هم عالیه کتابش اما متاسفانه زبان اصلیه تا الان من ترجمه ای ازش ندیدم

بعد از اینا می تونی فیزیک مدرن نوشته ی سلز وایدنر رو بخونی که بخش سوم به بعدش در مورد کوانتوم مکانیک

تا اینجا فکر کنم کوانتوم مکانیک و بتونی در حد یه دانش آموز بدونی :)
باقی راه خیلی سخت می شه و ... :)
دست نوشته های روزانه یک دانشجوی فیزیک نظری
www.physic-student92.blogfa.com

نمایه کاربر
mamooli

سپاس: 28

پست توسط mamooli »

aalireza نوشته شده:تو این انجمن چند وقتیه مد شده به‌افرادی که به‌مطالعه‌یِ اصولیِ مفاهیمِ علمی تأکید دارن خرده بگیریم و بگیم اینا یا خودشون چیزی حالی‌شون نیست یا می‌خوان ملّتِ‌ علاقه‌مند رو از فیزیک دور نگه دارن مثلاً:

meaning نوشته شده:وقتی کوانتوم و جبر و نظریه مجموعه ها را در حد یک دین بزرگ می کنند باید هم برخی ها دیگران را از نزدیک شدن به آن بترسانند

در صورتی اگه یخده انصاف به‌خرج بدیم، این‌طوری نیست.
مثلاً‌ شما می‌خوای حافظ بخونی ولی فارسی بلد نیستی. یه‌راه اینه که فارسی یاد بگیری و بعد حافظ رو بخونی. این‌طوری شرایطِ ایده‌آلی برایِ فهمِ دقیقِ تمامیِ ایهامات و استعارات و امثالهم خواهی داشت.
یه راه دیگه اینه که حافظ رو به یه‌زبانِ دیگه بخونی. درسته، مفهومِ کلیِ شعر رو خب می‌شه فهمید. ولی نمی‌شه گفت که درکِ دقیقی از شعر پیدا می‌کنی، چون تمامیِ جنبه‌هایِ هر لغت رو نمی‌شه به‌درستی ترجمه کرد.
فیزیک هم مثلِ همینه. زبانِ فیزیک ریاضیه. بدونِ‌ ریاضی و مفاهیمِ فیزیکیِ وابسته به اونا نمی‌شه فیزیک رو به‌درستی خوند.

به‌عبارتِ دیگه، فیزیک مثلِ هر علمِ دیگه‌ای، مجموعه‌یِ یه‌سری از مدل‌هایِ ریاضیاتیه. مثلاً وقتی تو فیزیک می‌گیم فلان ذره از این‌نقطه می‌ره به اون‌نقطه، می‌تونیم انتقالش رو با نیروها توجیه کنیم، همچنین می‌تونیم انتقالش رو با اصلِ کمترین کنش توجیه کنیم. ساختارِ درونیِ طبیعت لزوماً از هیچ کدوم از این‌ها پیروی نمی‌کنه و انرژی و نیرو و امثالهم همه نتیجه‌یِ این مدل‌ها هستند و هیچ‌کدوم به‌صورتِ واقعی در طبیعت وجود ندارند. طبیعت فقط هست و ما داریم رفتارش رو با این مدل‌ها تقریب می‌زنیم و رویِ‌ بعضی از حرکاتش در قالبِ‌ این مدل‌ها اسم می‌گذاریم.

اگه یه‌نفر بخواد بدونه طبیعت چه‌طور کار می‌کنه، ابزارآلاتِ بهتری از این مدل‌ها در اختیار نداره. اگه بخواییم بگیم یه‌شخص، بی‌طرفانه و ابژکتیو، چه‌قدر می‌تونه از صحّتِ درکش از این‌مدل‌هایِ فعلی (و نه یه‌چیزی که از خودش می‌سازه) مطمئن باشه، باید این مدل‌ها رو در شرایطِ مختلفی استفاده کنه (به‌عبارتی مسئله حل کنه!) و تنها روشی که می‌شه به‌صورتِ جدّی طبیعت رو بررسی کرد (یعنی مدل‌سازی‌هایِ گذشتگان رو درک کرد) همینه.

حالا وقتی یه‌نفر می‌خواد بدونِ پیش‌زمینه‌هایِ اوّلیه، مبحثی رو مطالعه کنه که فی‌الذّات پیش‌زمینه‌هایِ زیاد داره (چه از نظرِ مفاهیم درونِ اون مدل‌ها (مثلاً شما باید بدونی انرژی چی هست که بخوای بررسی کنی اگه انرژی بسته بسته بشه چی می‌شه) و چه نحوه‌یِ کارکردِ‌ اون مدل‌ها که یعنی ریاضی) جوابی که باید بشنوه، اینه که کاری که می‌خوایی بکنی از نظرِ منطقی ممکن نیست.
این به‌معنی غیر ممکن بودنِ خوندنِ فیزیک یا ریاضی نیست، به‌معنی این که شما اصلاً نخون به‌دردت نمی‌خوره یا عقلش رو نداری هم نیست. صرفاً به این معنیه که واسه درکِ واقعی و دقیقِ یه‌مفهوم، باید پیش‌زمینه‌هایِ لازم رو داشت.

یه‌عالمه کتاب واسه سودِ مادّی و الخ، امثالِ کاکو می‌نویسن. ولی اینا واسه برانگیختنِ علاقه در فرد مفیدند، نه این‌که فرد بخواد با اینا فیزیک یاد بگیره، چون اینا هدفشون این نیست که مدل‌سازی‌هایِ ریاضیاتیِ گذشتگان رو به فرد یاد بدن بلکه هدفشون اینه خفن‌ترین نتایجِ این مدل‌سازی‌ها رو طوری جمله‌بندی کنن که طرف کف کنه و پول‌بده کتابایِ بعدی‌شون رو بخره!

... داشتنِ این زاویه‌یِ دید که با کتاب‌قصه خوندن می‌شه فیزیک‌دان شد و ریاضی و روشِ فیزیکی و اینا مهم نیست، تنها باعث می‌شه یه‌نفر دیرتر واردِ بازی بشه و یا این‌که اصلاً نشه. به‌هرحال...

شما چقدر موجهی! دم شما گرم!
حرفی که شما می‌زنید، حرف جدیدی نیست (مثل حرف ما) و بین یه عده معروفه به دیدگاه «فروکاست‌گرایانه» به مطالعه‌ی علم فیزیک. یعنی نقل به مضمون از محمد خرمی در کتاب جبر-خطیش، نیازی نباشه که سر کلاس کوانتوم، جبر-خطی یاد بدن به دانشجوها. این دیدگاه در نظر من کاملن درسته و کاری هست که در دانشگاه‌ها رواله یا بین دانشجوها. کلن خیلی طبیعیه این روش و عجیب غریب و تازه نیست.
امّا، اصلن حرف رد این عقیده نبود. ما هم گردنمون کوتاهه دنبال مُد نیستیم که اگه بودیم باید مثه متخصصان مکانیک کوانتومی دعوت به فروکاست‌گرایی می‌کردیم. شما کافیه یه نگاه به پست یک و دو بندازید. یه بچه هشتمی (سوم راهنمایی اگه اشتباه نکنم) الان خوبه که فیزیک پایه بخونه مثلن. هالیدی و امثال این کتاب‌ها. ولی بد نیست به قول شما قصّه‌های عمو فاینمن رو هم بخونه: «الکترودینامیک کوانتومی»، «شش قطعه‎ی آسان». یا عمو پلانک سیبیلو «تصویر جهان در فیزیک جدید»، یا دایی هایزنبرگ «جز و کل»، یا پدربزرگ انیشتین «حاصل عمر». اگه این کتاب‌های دانشمند‌های بزرگ، یا در کل کتاب‌های خوب بخونه و زیاد بخونه (با این علاقه‌ی احتمالن زیاد)، «خودش می‌فهمه» که هایزنبرگ چقدر جون کَند. با دیدِ انیشتین آشنا می‌شه و می‌فهمه که چقدر مطلب هست که نمی‌دونه. و درک می‌کنه که چقدر ریاضی مهمه. و این رو «باید» خودش بفهمه. نمی‌شه ما به زورِ یه پست چند کلمه‌ای بهش بفهمونیم و بگیم:
و سلام بر تو
نه جان من، هیچ کتاب آسونی نه در زمینه کوانتوم و نه نسبیت و نه هیچ زمینه فیزیکی دیگه در هیچ کجای عالم وجود نداره.

و وای از اون «واو» اولی! لابد حکمتی هست و ما بلد نیستیم که ادمین هم پست پر‌طمطراق جامع‌العلوم و به آخر خط رسیده‌ای رو می‌پسندن. (احتمالن دوباره پست ما از طرف مدیریت پاک می‌شه. با این وجود، ما از مدیریت تشکر می‌کنیم که مجال سخن برای ما در سایت هوپا فراهم کردند و تقاضای پاک نشدن پستمان را داریم. همون طور که پست دوستان فروکاست‌گرا پاک نشد. ممنون.)
خود شما چه جوری فهمیدید که «روش اصولی» خوندن علم فیزیک چی هست؟ به نظر بعضی‌ها، که کم هم نیستن، گرفتن سر‌رشته‌ی علاقه و کشوندن اون به جاهای اصطلاحن تخصصی‌تر مفید‌تره. کاریه که خیلی‌ها کردن؛ مصاحب مثلن با ترجمه‌ی نوشته‌های آسیموف تا ترجمه‌ی «مقدمه‌ی کوتاهی بر ریاضیات» از تیموتی گاورز که meaning هم اشاره کردند. که به نظر من بسیار ارزشمندن.

موفق باشید.
انسانی معمولی.
ایده بزن ببر! [url]anidea.ir[/url]

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

حال و حوصله ی جرّ و بحث با بعضیا (علیرضا) رو ندارم smile030 ولی:
و این انجمن چند وقتیه مد شده به‌افرادی که به‌مطالعه‌یِ اصولیِ مفاهیمِ علمی تأکید دارن خرده بگیریم و بگیم اینا یا خودشون چیزی حالی‌شون نیست یا می‌خوان ملّتِ‌ علاقه‌مند رو از فیزیک دور نگه دارن مثلاً:

کسی اینجا چیزی رو مد نمی کنه، هرکسی عقاید خودش رو میذاره و به اندازه ی شعور و تواناییِ خودش فکراشو ثابت می کنه یا از اونا دفاع می کنه.

بقول الهی قمشه ای: "از دانشگاههای امروز هزارتا نظامی شناس بیرون میاد ولی یه نظامی بیرون نمیاد"
حالا بعضیا برن هزارجور ته و توی چینِشه کلمات و معنیشون و آهنگ و کوفت و زهر مار smile021 شعر حافظ و کشف و درک کنن ولی آخرش از درک هدف علم معرفت غافل بمونن. همین شناخت هدف و اصوله اون علمه که باعث می شه کسی به خودش اجازه نده که معرفتِ شعرِ سهراب سپری رو به خاطر ضعف در وزن و قافیه که فقط یه ابزار تو شعره، با پیچدگی شعر حافظ و مولوی از نظر استفاده ی اعلای زبان، مقایسه کنه. یا بیاد بگه چون رقص آهنگ توی دیوان شمس بیشتر از دیوان حافظه پس زبان مولوی پیچیده تره پس معرفتش برتر از حافظه!. همه ی این افراد، حافظ و مولوی و سپهری، هدفشون رو خوب شناختن و از ابزار (زبان) منطبق با شناخت خودشون استفاده کردن. (مگر اینکه یه فرد باسواد بخواد این سه رو از نظر مقدار و عمق معرفت مقایسه و رتبه بندی کنه که اولاً کار هر کسی نیست، ثانیاً حداقل در وهله ی اول به پیچیدگیه زبانشون کاری نداره) ریاضی هم برای فیزیک یه ابزاره فقط بدبختانه یا خوشبختانه با این تفاوت که مثل زبان از قافیه و آهنگ هم برخوردار نیست که لااقل بگیم هر چی پیچیده تر بشه پس لزوماً دلنشین تر می شه.
آقا جان اگه هدف مثلاً زودتر رسیدن به خط پایان توی یه مسابقه ی رالی باشه کسی نباید به راننده ی بنز به خاطر پیچیده تر بودن ماشینش مدال بده در حالی که سوارکارِ قاطر توی همون مسابقه چون عقلش خوب کار کرده و هدف رو و اصول مسابقه رو بهتر فهمیده و از یه راه میونبر استفاده کرده، زودتر از بنزیه رسیده.
اگه ماخ میومد به من می گفت: "اگه تو دور خودت بچرخی فیزیک یکسانی رو تجربه می کنی با وقتی که تو ثابت باشی و یکی همه ی عالم رو دورت بچرخونه" من هیچ وقت به خودم این اجازه رو نمی دادم که مسخرش کنم بگم: "برو مرتیکه اول ریاضی یاد بگیر بعد نظریه بده! smile055 " حتی به خودم اجازه نمی دادم بهش بخاطر آزمایش ناپذیر بودن نظریش خرده بگیرم چون حرفی که داره می زنه جدای از ابزار (ریاضی) و حتی امکان تحقق، کاملاً فیزیکیه و در علم فیزیک براش جایی هست. همین اندیشه های ماخ بود که محرک انیشتین برای بیان نسبیتش شد. نمی دونم بعضیا این جمله ی اینشتین رو چطوری می خوان توجیه کنن:
"اندیشه کردن در سوال زیر سخت شایسته ی توجه است: آیا اگر فارادی (از نظر ریاضی کم سواد) آموزش منظم دانشگاهی دیده بود، قانون القای الکترو مغناطیسی را کشف می کرد؟ او که از شیوه ی تفکر سنتی رها بود، دریافت که وارد کردن مفهوم میدان، به عنوان جزء مستقلی از واقعیت، در تنظیم حقایق تجربی به او کمک می کند"
فیزیک و واقعیت، اینشتین، خوارزمی 1377، صفحه ی 176
آیا باید به این جمله smile107 ؟!!
به نظر من این جمله حقیقت بزرگی رو داره میگه که درکش بستگی به میزان دانش مخاطب داره. smile032 و در عین حال هم نمی شه ازش نتیجه گرفت که هر دانشگاه رفته ای لزوماً گمراهه (همونطور که خود انیشتین تحصیلات دانشگاهی داشت).

بله با این حرف موافقم ولی به این خاطر که خود میچیو کاکو هم درک درستی از اصول علم فیزیک نداره. چرا کتابای عامه فهمه بهتری رو که مثلاً خود اینشتین نوشته مثال نمی زنی مثل تکامل فیزیک و فیزیک و واقعیت (انتشارات خوارزمی)؟ که خفن ترین نتایج نسبیت رو به صورت کاملاً علمی و ساده بیان کرده یا مثلاً کتاب الکترودینامیک کوانتومی فاینمن (انتشارات فاطمی) که نظریه های خودش رو خیلی ساده توش بیان کرده یا ستارگان بر مسیر خویش آسیموف که نسبیت و چیزای دیگه ای رو به زبان ساده توضیح داده. به نظر من همه ی این کتاب ها رو یه بچه ی اول دبیرستانیِ مشتاق می تونه درک کنه. بابا جان توی همین هوپا یکی (thetime) اومده بود نسبیت ماخ رو به قول خودش کشف و اون هم با یه شکل ساده کاملاً درست توضیح داده بود، وقتی بهش توی پیام خصوصی گفتم که درست میگه و قبلاً ماخ این رو گفته بود؛ ماخ رو نمی شناخت و وقتی سنش رو ازش پرسیدم گفت 17 سالشه! smile048 خوب چه جوری میشه این نوع استعدادها رو توضیح داد؟
آخرین ویرایش توسط [email protected] یک‌شنبه ۱۳۹۴/۵/۱۸ - ۱۸:۰۹, ویرایش شده کلا 4 بار

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

mamooli نوشته شده:یه بچه هشتمی (سوم راهنمایی اگه اشتباه نکنم) الان خوبه که فیزیک پایه بخونه مثلن. هالیدی و امثال این کتاب‌ها. ولی بد نیست به قول شما قصّه‌های عمو فاینمن رو هم بخونه: «الکترودینامیک کوانتومی»، «شش قطعه‎ی آسان». یا عمو پلانک سیبیلو «تصویر جهان در فیزیک جدید»، یا دایی هایزنبرگ «جز و کل»، یا پدربزرگ انیشتین «حاصل عمر». اگه این کتاب‌های دانشمند‌های بزرگ، یا در کل کتاب‌های خوب بخونه و زیاد بخونه (با این علاقه‌ی احتمالن زیاد)، «خودش می‌فهمه» که هایزنبرگ چقدر جون کَند. با دیدِ انیشتین آشنا می‌شه و می‌فهمه که چقدر مطلب هست که نمی‌دونه. و درک می‌کنه که چقدر ریاضی مهمه. و این رو «باید» خودش بفهمه. نمی‌شه ما به زورِ یه پست چند کلمه‌ای بهش بفهمونیم

خب چیزی که شما می‌فرمایی ایده‌آله و در عمل نامحتمله که این‌طور اتفاق بی‌افته. به‌عبارتِ دیگه ایده‌آل اینه که ایشون بیاد هالیدی یا کتبِ شبیه این رو بخونه و در کنارش محضِ انبساطِ خاطر و افزایشِ انگیزه یا هر چی، آثارِ بزرگانِ فیزیک مثلِ آقامون فاینمن رو بخونه. ولی مسئله این‌جاست که خوندنِ این کتاب‌هایِ غیرتخصصی به‌عنوانِ خوندنِ فیزیک مدِّ نظر گرفته می‌شه و طرف درک نمی‌کنه که به‌قولِ شما ریاضی چه‌قدر مهمه. بلکه تو این توهم می‌ره که من الان فلان کتابِ کوانتوم رو خوندم و کوانتوم بلد شدم!
کار به توهمِ دانش ختم نمی‌شه بلکه تو همین انجمن کلّی آدم بودن و هستن که چون ضعفِ پایه‌ای دارن و حوصله‌یِ مطالعه‌یِ فیزیک و بعداً تحقیق در مرز‌هایِ فیزیکِ امروزی رو ندارن، از خودشون یه‌نظریه می‌دن بیرون و چون نظریه‌یِ اینا تقریباً همیشه مغایر با نسبیت یا کوانتوم از آب در میاد، بدونِ خوندنِ تخصصیِ این مباحث، نتایجِ تخصصی‌ش رو رد می‌کنن که قابلِ پذیرش نیست. مقدمه‌یِ نظریه بیرون دادن اینه که شما فرض کنی فیزیکِ پیش‌نیازدار رو فهمیدی که این خطر تو کسی که تاپیک رو شروع کرده وجود داره:

Arshia @____@ نوشته شده: [در پاسخ به پیش‌نیازهایِ کوانتوم و جبرخطی و الخ] خوشبختانه به اندازه ای از این پیشنیازی که میفرمایید برخوردار هستم که کتاب هایی مثل جهان کوانتومی نوین و فیزیک کوانتومی به زبان ساده برو متوجه بشم در واقع در حد دوم یا سوم دبیرستان میتونی رو من حساب کنید

این راه، مغایر خوندنِ هم‌زمانِ ریاضی و فیزیک یا ریاضی قبل از فیزیکه و در عمل توهمِ درکِ فیزیک بدون ریاضی رو به‌وجود میاره.

mamooli نوشته شده:خود شما چه جوری فهمیدید که «روش اصولی» خوندن علم فیزیک چی هست؟ به نظر بعضی‌ها، که کم هم نیستن، گرفتن سر‌رشته‌ی علاقه و کشوندن اون به جاهای اصطلاحن تخصصی‌تر مفید‌تره. کاریه که خیلی‌ها کردن غلامحسین مصاحب مثلن با ترجمه‌ی نوشته‌های آسیموف تا ترجمه‌ی «مقدمه‌ی کوتاهی بر ریاضیات» از تیموتی گاورز که meaning هم اشاره کردند. که به نظر من بسیار ارزشمندن.

والله من راهِ دیگه‌ای رو جز این نمی‌بینم. اگه فیزیک رو مجموعه‌یِ مدل‌های ریاضی تعریف کنی، راهِ دیگه‌ای به‌جز خوندنِ ریاضی نداری. اگه فیزیک رو با دیدِ بهینه‌سازیِ گسسته بهش نگاه کنی، راهِ دیگه‌ای جز constraint programming و یادگیری ماشین و اینا نداری. اگه فیزیک رو با دیدِ فلسفی بهش نگاه کنی، بهترین راهت می‌شه تفلسفِ گوشه‌یِ اتاق و امثالهم.
مسئله‌یِ من اینه که نگاهی از فیزیک که در حالِ حاضر بهترین درک رو می‌ده، روشِ ریاضیاتیه و اگه کسی می‌خواد فیزیک بخونه از این کانال بره جلو بهتره. دنبالِ کردنِ علاقه با خوندنِ کتبِ عامه هم شدیداً عالی، به‌شرطی که به‌موازاتِ کتبِ تخصصی بره جلو و جایگزین نشه.

نمایه کاربر
mamooli

سپاس: 28

پست توسط mamooli »

نه، شما منظور من رو متوجه نشدید! قصور از منه. حرف من این هست که ایشون قرار باشه فیزیک‎دان شه، می‌شه. حالا ما هم در مقام اصلاح رویه‌ی ایشون نیستیم که بخوایم بهشون نظری رو تحمیل کنیم. سخن بنده حداقل این بود که وقتی ایشون خواستن کتاب ساده بهشون معرفی شه، خب بشه. به نظر شما روش خوب اینه که طرف ریاضی بخونه. به نظر خودش این نیست احتمالن. ما بیایم به زور نصیحت و پند بدیم که برادر ریاضی چیز خوبی است. حرف من یک کلام اینه: «رفتار بعضی‌ها در این جا طبیعی نیست.» خود شما هم‌سن ایشون بودید یه کسی می‌گفت برو جبر-خطی بخون. بعد می‌فهمید که اول باید متناهی-بُعد بخونه. بعد می‌رسید به مسئله هم‌گرایی تو فضای هیلبرت که کتاب‌های ریاضی-فیزیک فقط صورت قضیه‌هاش رو بیان می‌کنن. بعد می‌رفت سراغ کوانتوم، می‌فهمید کتاب‌ها هم بعضی جاها دورش می‌زنن. احتمالن به این جاها نمی‌رسید. شما رو نمی‌دونم، ولی من که هم سنش بودم اصن به کوانتوم علاقه نداشتم! کعبه‌ی آمالمون اثبات یک دوم ام وی دو بود! حالا که علاقه داره، خوبه که فعلن چیزی که خواسته رو برایش انجام بدیم، نه این که از این تریبون به صورت تلویحی برای بیان یه سری حرف ناامیدکننده استفاده کنیم. اتفاقن این مُده. و شدیدن هم مُده. شما از حافظ یاد کردی، از زمان ایشون انگار قپی اومدن مُد بوده! به هر حال، اگه یه دانشجو از من روش خوندن بخواد، بهش پیشنهاد می‌کنم از مباحثی در جبر و جبر-خطی و آنالیز ریاضی 1 شروع کنه که اساسی ببنده کوانتوم رو. ولی این جا بحث در کل فرق داشت.

از Arshia @____@ هم عذرخواهی می‌کنم که تاپیکش به بیان عقیده‌هامون کشیده شد.

موفق باشید.
انسانی معمولی.
ایده بزن ببر! [url]anidea.ir[/url]

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

پیشاپیش معذرت می خوام

خب یه عده ای کوانتوم بلدن که چی؟
بهتره تمام وظیفشون این باشه که به افراد با استعدادتر از خودشون با زبان ساده بیاموزند که این افراد با استعداد مسئولیت خطیری بر گردنشونه

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

mamooli نوشته شده:نه، شما منظور من رو متوجه نشدید! قصور از منه. حرف من این هست که ایشون قرار باشه فیزیک‎دان شه، می‌شه. حالا ما هم در مقام اصلاح رویه‌ی ایشون نیستیم که بخوایم بهشون نظری رو تحمیل کنیم. سخن بنده حداقل این بود که وقتی ایشون خواستن کتاب ساده بهشون معرفی شه، خب بشه. به نظر شما روش خوب اینه که طرف ریاضی بخونه. به نظر خودش این نیست احتمالن. ما بیایم به زور نصیحت و پند بدیم که برادر ریاضی چیز خوبی است. حرف من یک کلام اینه: «رفتار بعضی‌ها در این جا طبیعی نیست.» خود شما هم‌سن ایشون بودید یه کسی می‌گفت برو جبر-خطی بخون. بعد می‌فهمید که اول باید متناهی-بُعد بخونه. بعد می‌رسید به مسئله هم‌گرایی تو فضای هیلبرت که کتاب‌های ریاضی-فیزیک فقط صورت قضیه‌هاش رو بیان می‌کنن. بعد می‌رفت سراغ کوانتوم، می‌فهمید کتاب‌ها هم بعضی جاها دورش می‌زنن. احتمالن به این جاها نمی‌رسید. شما رو نمی‌دونم، ولی من که هم سنش بودم اصن به کوانتوم علاقه نداشتم! کعبه‌ی آمالمون اثبات یک دوم ام وی دو بود! حالا که علاقه داره، خوبه که فعلن چیزی که خواسته رو برایش انجام بدیم، نه این که از این تریبون به صورت تلویحی برای بیان یه سری حرف ناامیدکننده استفاده کنیم. اتفاقن این مُده. و شدیدن هم مُده. شما از حافظ یاد کردی، از زمان ایشون انگار قپی اومدن مُد بوده! به هر حال، اگه یه دانشجو از من روش خوندن بخواد، بهش پیشنهاد می‌کنم از مباحثی در جبر و جبر-خطی و آنالیز ریاضی 1 شروع کنه که اساسی ببنده کوانتوم رو. ولی این جا بحث در کل فرق داشت.

از Arshia @____@ هم عذرخواهی می‌کنم که تاپیکش به بیان عقیده‌هامون کشیده شد.

موفق باشید.

درود
عذر میخوام من وقت زیادی ندارم که پست ها رو بخونم و توی این مدت استراحت کوتاه سری به اینجا میزنم و هوایی تازه می کنم پس اگر صحبتم تکرار مکررات دوستان هست منو ببخشید

دوست من!
من این روند صحیح مطالعه رو از خودم در نیارودم که بهش افتخار کنم بلکه فقط سال های زیاد تدریس اساتیدی که کنارشون تعلیم دیدم رو بازتاب می دم.
ایشون در جواب بنده که گفتم باید پایه های کوانتوم بدونی گفتند من در حد سوم دبیرستان می دونم. برای ایشون فوق العاده ست که در این سن و سال بتونه بجث ها رو حتی داستان وار هم متوجه بشه اما نکته اینجاست که کتاب هایی که ایشون مطالعه کردند اصلا کافی نیست و ممکنه ذهنشون رو منحرف کنه.

چه اشکالی داره ما بهشون بگیم اگر کمی صبر کنند و این عطش یادگیری رو در درونشون نگه دارند تا موقع صحیحش برسه نتایج خارق العاده اس نصیبشون میشه؟ من با صدای بلند میگم: بله اگر شما از امروز شروع کنید و بدون آموزش مطالب پایه که قبلا گفتم کوانتوم بخونید نه تنها موفق نخواهید شد بلکه تصوراتتون از فیزیک دچار اشتباهات زیادی میشه و جذابیت خودش رو از دست میده.
من به عنوان کسی میگم که دانشجوی فیزیک نیست اما هرگز فیزیک رو خودآموز یاد نگرفتم...هرجایی که خواستم بدون کمک اساتید یا راه غیر اصولی پیش برم اوضاع بسیار وخیم تر شده. مثلا الکترومغناطیس اولین کتابی بود که خواستم تنهایی بخونم چون من فقط در مکانیک تبحر داشتم و مابقی مفاهیم تقریبا نا اشنا بودند. یکی از اساتید فرمودند الکترومغناطیس خودخوان نیست اما من اصرار کردم و وقت زیادی هم صرف کردم...نهایت امر هم فقط برداشت های غلط و سطحی بود که بعد از رفتن سر کلاس الکترو متوحه شدم!

جیزی که من تاکید دارم بگم اصلا خوندن یا نخوندن کوانتوم نیست (اصلا کوانتوم چیز عجیبی هم نیست که کسی اون رو متوجه نشه!) من در مورد کل فیزیک و هر علمی حرف میزنم!
فکر کردید این همه دانشجویی که از رشته شون بیزارن به چه علت به دانشگاه وارد میشن؟ شما یک دانش اموز رو در نظر گرفتید و من همه اون ها رو مورد توجه قرار میدم

ما هممون دوست داریم یک شبه ره صد ساله بریم ولی من با چشمهای خودم دیدم از این خبرها هیچ جایی پیدا نمیشه...

حقیقت شاید الان برای ارشیای عزیز تلخ باشه اما من بهش قول میدم اگر فقط و فقط و فقط روی درس های خودش تمرکز داشته باشه و سعی کنه در هر سطح و سنی اجر های دانشش رو دونه دونه و با حوصله روی هم بچینه، اگر به جای دنبال کردن ظواهر اتفاقا دنبال اتفاقات کسل کننده ریاضیات در سطح راهنمایی و دبیرستانش باشه و اگر در سنی دنبال تفریحات و خوشی های اون هم باشه و علم رو جذاب و پویا یاد بگیره من قول میدم که یکی از موفق ترین انسان های زمان خودش میشه

فکر کنم دوستان کوچکتر از ما نیاز ندارند همیشه تشویق بشن کافیه حقیقت رو بدونند...اون ها بسیار باهوش هستند!

پیروز باشید smile072
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

البته گفته باشم مطالعه فیزیکی زیاد دارم(مثلا کتاب های میچیو کاکو) و کلیات کوانتوم رو هم میدونم.واسه اطلاعت بیشتر میخام

نمی خوام اوقات فیزیکدانان هوپا رو تلخ کنم و حتی این قصد رو هم ندارم که این موضوع رو کتمان کنم که درک کامل کوانتوم، نسبیت، الکترومغناطیس و... بدون پیش زمینه در ریاضیات و فیزیک غیرممکنه.
با این حال:
بزرگان علم فیزیک از جمله فاینمن، والتر لواین و... به فکر غیر فیزیکدانان (یا به قولی عوام) نیز بوده اند و سعی کرده اند کتبی در زمینه معرفی نظریات مهم فیزیک برای مردم عادی و برای فهم کلی بنویسند. (که البته در کتابفروشی ها تعدادشون کم نیست)
با این حال تاکید می کنم که:
حتی برای یادگیری اصول کلی این نظریات به صورت مفهومی (و نه ریاضی) باز شما احتیاج به حداقل داشتن اطلاعات پایه ای در فیزیک، شیمی و ریاضیات پایه( در حد دبیرستان) دارید، وگرنه درک این مفاهیم میتونه خیلی سخت باشه.
و اما بعد:
یکی از بهترین کتاب هایی که در فهمیدن اصول کوانتوم مکانیک میتونه به شما کمک کنه به نظر بنده این کتاب است:

هایزنبرگ احتمالا اینجا خوابید
(زندگی، زمان و اندیشه های فیزیکدانان بزرگ قرن بیستم)
نوشته: ریچارد.پی.برنان
ترجمه: دکتر حبیب ال.. فقیهی
انتشارات اطلاعات

این کتاب شما رو با زندگی دانشمندان پایه گذار کوانتوم مکانیک آشنا می کنه، از جمله:
اینشتین، پلانک، رادرفورد، بور، هایزنبرگ، دیراک، دوبروی و مری گل مان
و همین طور با معرفی زندگی هر کدام از بزرگان به سهم اون فیزیکدان در پیشبرد نظریه کوانتوم مکانیک می پردازه و همین طور آرا و نظرات آنها در باب این نظریه. (بدون استفاده از ریاضیات!)
البته درک مطالب این کتاب نیز آسان نیست!
موفق باشید.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

Archimedes نوشته شده:

نمی خوام اوقات فیزیکدانان هوپا رو تلخ کنم و حتی این قصد رو هم ندارم که این موضوع رو کتمان کنم که درک کامل کوانتوم، نسبیت، الکترومغناطیس و... بدون پیش زمینه در ریاضیات و فیزیک غیرممکنه.
با این حال:
بزرگان علم فیزیک از جمله فاینمن، والتر لواین و... به فکر غیر فیزیکدانان (یا به قولی عوام) نیز بوده اند و سعی کرده اند کتبی در زمینه معرفی نظریات مهم فیزیک برای مردم عادی و برای فهم کلی بنویسند. (که البته در کتابفروشی ها تعدادشون کم نیست)
با این حال تاکید می کنم که:
حتی برای یادگیری اصول کلی این نظریات به صورت مفهومی (و نه ریاضی) باز شما احتیاج به حداقل داشتن اطلاعات پایه ای در فیزیک، شیمی و ریاضیات پایه( در حد دبیرستان) دارید، وگرنه درک این مفاهیم میتونه خیلی سخت باشه.
و اما بعد:
یکی از بهترین کتاب هایی که در فهمیدن اصول کوانتوم مکانیک میتونه به شما کمک کنه به نظر بنده این کتاب است:

هایزنبرگ احتمالا اینجا خوابید
(زندگی، زمان و اندیشه های فیزیکدانان بزرگ قرن بیستم)
نوشته: ریچارد.پی.برنان
ترجمه: دکتر حبیب ال.. فقیهی
انتشارات اطلاعات

این کتاب شما رو با زندگی دانشمندان پایه گذار کوانتوم مکانیک آشنا می کنه، از جمله:
اینشتین، پلانک، رادرفورد، بور، هایزنبرگ، دیراک، دوبروی و مری گل مان
و همین طور با معرفی زندگی هر کدام از بزرگان به سهم اون فیزیکدان در پیشبرد نظریه کوانتوم مکانیک می پردازه و همین طور آرا و نظرات آنها در باب این نظریه. (بدون استفاده از ریاضیات!)
البته درک مطالب این کتاب نیز آسان نیست!
موفق باشید.

با این ایده موافقم. اصولاً مطالعه ی زندگینامه ی دانشمندای بزرگ توی سنین پایین می تونه تاثیرات به مراتب بهتری روی فرد بذاره تا مطالعه ی کتب تخصصی. و به نظرم هم نباید لزوماً خودش رو محدود به کوانتوم یا نسبیت یا هر زمینه ی خاص دیگه ای کنه و اجازه بده که به صورت ساده و با خوندن همون زندگی نامه ها و یا کتب مقدماتی عامه فهم در اکثر زمینه های علمی (در صورت امکان) نیاز و اشتیاقش به صورت مدیریت شده و با توجه به دانش خودش برآورده و در ضمن با علوم مختلف آشنا بشه تا اینکه بهتر بتونه زمینه ی مورد علاقشو پیدا کنه. یه خورده منم توی این جستار قلمبه سلمبه حرف زدم و ارشیا رو فراموش کردم که ازش معذرت می خوام. smile044 (همش تقصیر این علیرضاست smile038 )
ارشیا (آرشیا) جان چرا مجموعه کتابای "چرا و چگونه" (انتشارات قدیانی) رو امتحان نمی کنی؟ مخصوصاً کتابای "فیزیک نوین"، "انرژی اتمی" و "در جهان ریاضیات". (من تازه یکی دو سال هم از تو بزرگتر بودم و این کتابا رو می خوندم و تاثیر خوبی هم روم گذاشت.) یکی دوتا شو بخون بعد ببین اگه برات سادست و همه رو بلدی برو کتابای پیشرفته تری مثل "جزء و کل" ، "تکامل فیزیک" ، "حاصل عمر" و "الکترودینامیک کوانتومی فاینمن" (یا کتابایی که دوستان دیگه معرفی کردن) رو بخون. smile072

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

درود
من با نظر دوستان موافقم.ایده بسیار خوبی بود
ممنون از شما
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

Arshia @____@

پست توسط Arshia @____@ »

با سلام خدمت شما دوستان خوب که یاری کردین smile072
خیلی ممنون که علاوه بر پیشنهادات سازندتون smile028 یه عالمه کتاب هم معرفی کردین smile039
ولی اکثرا فقط اسم کتاب هارو گفتین smile032
لطفا اونایی که کتاب معرفی کردن هم انتشارات مشخصات کتاب رو بگن هم یه توضیحی درباره ی محتوا و کلیات اون کتاب بدن که بفهمیم چی به چیه! smile015 smile042

Arshia @____@

پست توسط Arshia @____@ »

کسی نمیخاد جواب بده؟ smile049

ارسال پست