ماه

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
pinkgirl

ماه

پست توسط pinkgirl »

سلام!یه سوال داشتم!چرا ماه به روی زمین سقوط نمی کند؟؟؟!!!

wolf687

سپاس: 8

Re: ماه

پست توسط wolf687 »

شاید سوال تو از این ناشی شده باشد که جسمی مانند سیب یا سنگ با جرم اندک بر روی زمین سقوط می کند ولی ماه با آن جرم زیاد سقوط نمی کند .
برای جواب سوال تو از یک مثال استفاده می کنم .

برای مثال :
سیب و ماه هر دوبه سمت زمین شتاب می گیرند . ( سقوط می کنند . ) تفاوت حرکت آنها در این است که ماه دارای سرعت مماسی کافی (V) برای باقی ماندن در مدار دایره ای خود می باشد , در حالی که سیب چنین سرعتی ندارد .
پس چون سیب سرعت کافی ندارد بر روی زمین سقوط می کند , در حالی که ماه دارای سرعت کافی برای حفظ مدار دایره ای خود است , بنابر این بر روی زمین سقوط نمی کند .

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

pinkgirl نوشته شده:سلام!یه سوال داشتم!چرا ماه به روی زمین سقوط نمی کند؟؟؟!!!
سلام
شاید به خاطر سرعت و نیروی گریز از مرکز باشه.
یعنی ماه میخواد با طی مسیری در خط راست از زمین دور بشه(چون میخواد روی یه خط راست حرکت کنه)ولی به خاطر گرانش زمین نمیتونه.برآیند این دو نیرو(گرانش و حرکت در مسیری راست) باعث میشه که ماه در مداری بیضی شکل به دور زمین بچرخه.این مدار فاصله مناسب را حفظ میکنه و باعث میشه که ماه نه به زمین نزدیک نه از اون دور بشه.

برای زمین و خورشید هم همین اتفاق میوفته.

نمایه کاربر
pinkgirl

پست توسط pinkgirl »

سلام! smile072 خیلی ممنون!!! smile072 smile072 smile072 خیلی جالب بود!!! smile041 smile041 یه دنیا ممنون!!! smile041 smile072 دیگر نظری نیست؟؟؟!!! smile042 smile042

نمایه کاربر
ویستا M

سپاس: 5

پست توسط ویستا M »

afi نوشته شده:
pinkgirl نوشته شده:سلام!یه سوال داشتم!چرا ماه به روی زمین سقوط نمی کند؟؟؟!!!
سلام
شاید به خاطر سرعت و نیروی گریز از مرکز باشه.
یعنی ماه میخواد با طی مسیری در خط راست از زمین دور بشه(چون میخواد روی یه خط راست حرکت کنه)ولی به خاطر گرانش زمین نمیتونه.برآیند این دو نیرو(گرانش و حرکت در مسیری راست) باعث میشه که ماه در مداری بیضی شکل به دور زمین بچرخه.این مدار فاصله مناسب را حفظ میکنه و باعث میشه که ماه نه به زمین نزدیک نه از اون دور بشه.

برای زمین و خورشید هم همین اتفاق میوفته.
ببخشیدا ولی این نیرو اصلا وجود نداره بهتره بش بگیم نیروی جانب مرکز یا مرکز گرا چون در واقع این زمینه که نمی ذاره ماه ازش دور بشه یعنی همواره اونو در مداری دایره وار به دور مرکزش میکشه اما این مدار عملا بیضیه چون نیروهای دیگه ای مثل گرانش خورشید و سیارات دیگه مدار رو به حالت بیضی در می آره.
در تعریف نیروی گریز از مرکز می گیم باید جسم در مسیری عمود بر مرکز نیرویی که آنرا به سمت خود میکشد حرکت کنه اما عملا اینطور نیست و جسم مربوط فقط بر یک مسیر دایره ای شکل حرکت میکنه حالا اگر این نیروی مرکز قطع یا کم بشه جسم مماس بر دایره ی فرضی از مرکز نیرو دور میشه نه عمود بر آن.
شما هم میتونید امتحان کنید.با یک طناب کسی رو به سمت خودتون بکشید و بعد طناب رو رها کنید ببینید چی میشه!البته با احتباط!!!

به نظر من علت نیفتادن ماه اینه که اون تحت تاثیر گرانش های دیگه مثل گرانش مشتری خورشید یا حتی پلوتو هم هست بنابرین نمی تونه بیفته!!! اگر این نیروها حذف بشه روی زمین سقوط میکنه اما از اونجایی که ما عملا جهانی بدون نیروهای خارجی نداریم ماه هیچوقت روی زمین نمیفته!
فیزیک همواره همان چیزی خواهد شد که تو از آن انتظار داری

نمایه کاربر
QUPHAS

سپاس: 2

پست توسط QUPHAS »

به همون دلیل سقوط نمیکنه که ماهواره ها سقوط نمیکنن.یعنی سرعت ماه با سرعت تغییر انحنای زمین برابر است.برای مثال اگر شما روی یک کوه باشید و توپی را پرتاب کنید،روی زمین سقوط میکند حال اگر با سرعت بیشتری پرتاب کنید مقداری دورتر روی زمین سقوط میکند.حالا اگر سرعت توپ را به قدری زیاد کنیم که سطح زمین با همان سرعت خم شود توپ دیگر روی زمین نمی افتد.در واقع توپ همیشه در حال سقوط روی زمین است اما زمین هم دارد خم میشود و این در هیچ موقع به هم نمی رسند.
دقیقا همین شرایط برای زمین و ماه ، خورشید و زمین و ... صادق است.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

[quote
به نظر من علت نیفتادن ماه اینه که اون تحت تاثیر گرانش های دیگه مثل گرانش مشتری خورشید یا حتی پلوتو هم هست بنابرین نمی تونه بیفته!!! اگر این نیروها حذف بشه روی زمین سقوط میکنه اما از اونجایی که ما عملا جهانی بدون نیروهای خارجی نداریم ماه هیچوقت روی زمین نمیفته![/quote]

سلام
اول ممنون از اینکه جواب را تصحیح کردید.
ولی به نظر من گرنش بقیه سیارات درحدی نیست که بتونه باعث عدم سقوط ماه بر زمین بشه.
به نظر من همون عاملی که باعث میشه سیارات دور ستاره بچرخند،همون عامل باعث چرخش اقمار به دور یک سیاره هم میشه.اگر این درست باشه،چه عاملی باعث کنترل مداری آنها میشه.این درمورد مثلا مشتری هم هست.به گفته شما این اجرام دیگر هستند که مدار ماه و زمین را کنترل میکنن اما در مورد مشتری و سیارات بسیار پرجرم چه طور؟
درضمن حرکت اقمار مشتری را چگونه توجیه می کنید؟آیا گرانش آن بر گرانش سایرین نمیچربه؟

باتشکر.

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

پست توسط parse »

afi نوشته شده:[quote
به نظر من علت نیفتادن ماه اینه که اون تحت تاثیر گرانش های دیگه مثل گرانش مشتری خورشید یا حتی پلوتو هم هست بنابرین نمی تونه بیفته!!! اگر این نیروها حذف بشه روی زمین سقوط میکنه اما از اونجایی که ما عملا جهانی بدون نیروهای خارجی نداریم ماه هیچوقت روی زمین نمیفته!
سلام
ولی به نظر من گرنش بقیه سیارات درحدی نیست که بتونه باعث عدم سقوط ماه بر زمین بشه.
به نظر من همون عاملی که باعث میشه سیارات دور ستاره بچرخند،همون عامل باعث چرخش اقمار به دور یک سیاره هم میشه.اگر این درست باشه،چه عاملی باعث کنترل مداری آنها میشه.این درمورد مثلا مشتری هم هست.به گفته شما این اجرام دیگر هستند که مدار ماه و زمین را کنترل میکنن اما در مورد مشتری و سیارات بسیار پرجرم چه طور؟
درضمن حرکت اقمار مشتری را چگونه توجیه می کنید؟آیا گرانش آن بر گرانش سایرین نمیچربه؟

باتشکر.[/quote]

سلام!

کاملا درسته.

بوجود آمدن یک مدار پایدار شرایط خود را دارد. اما به طور خلاصه می توان گفت باید

سرعت و فاصله و به تبع آن نیروی گرانش به شکل متعادلی برقرار شوند.
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
tohid_science

محل اقامت: دنیا

سپاس: 3

تماس:

پست توسط tohid_science »

با سلام . به نظر من ماه آن قدر از زمین دور است که تحت تاثیر نیروی جاذبه زمین نباشه . ماه فقط در قفل مداری زمین گیر کرده است مانند عطارد که در قفل مداری خورشید گیر کرده است و همیشه یه طرف آن به سوی خورشید است اگر اینطور بود باید عطارد هم به سوی ماه میرفت اما نمیرود اگر اینطور بود سفینه ها در خارج از جو زمین نمیتوانستند معلق شوند
این جهان کوه است و فعل ما ندا باز گردد این ندا ها را صدا

نمایه کاربر
tohid_science

محل اقامت: دنیا

سپاس: 3

تماس:

پست توسط tohid_science »

با توجه به متن قبلی و اصلاح یک کلمه ی آن به سوی خورشید
این جهان کوه است و فعل ما ندا باز گردد این ندا ها را صدا

wolf687

پست توسط wolf687 »

tohid_science نوشته شده:به نظر من ماه آن قدر از زمین دور است که تحت تاثیر نیروی جاذبه زمین نباشه .

تعجب می کنم !!!
میدان جاذبه ی زمین اصلی تبرین دلیل ایجاد جذر و مدد است !!!

نمایه کاربر
ویستا M

پست توسط ویستا M »

سلام

باتشکر.[/quote]
با سلام و تشکر از شما.
به نظر من همه ی گرانش ها بر روی هم تاثیر میگذارند.خب این معلومه که گرانش زمین بر ماه و گرانش مشتری بر اقمارش چندین برابر سایر گرانش هاست اما اونها بی تاثیر نیستند
خورشید بزرگترین گرانش منظومه ی شمسیه که خودش هم تحت تاثیر نیروهای دیگه ایه.مثلا پروکسیما و آلفا قنطورس...و روی سیارات پررم اثر میذاره
مطمئنا جاذبه های دیگه کم هستند اما بی اثر نیستند و همون تاثیر که باعث نیفتادن ماه روی زمین میشه و همینطور فرو نریختن منظومه ی شمسی برروی خورشید میشه
من فکر می کنم حتی گرانش زمین بر مشتری و زحل تاثیر میگذاره حتی اگه خیلی هم زیاد نباشه!!

نمایه کاربر
ویستا M

پست توسط ویستا M »

tohid_science نوشته شده:با سلام . به نظر من ماه آن قدر از زمین دور است که تحت تاثیر نیروی جاذبه زمین نباشه . ماه فقط در قفل مداری زمین گیر کرده است مانند عطارد که در قفل مداری خورشید گیر کرده است و همیشه یه طرف آن به سوی خورشید است اگر اینطور بود باید عطارد هم به سوی ماه میرفت اما نمیرود اگر اینطور بود سفینه ها در خارج از جو زمین نمیتوانستند معلق شوند
ماه نزدیکترین جسم یه زمین و زمین اصلی ترین نیروی گرانشی موثر بر ماهه...
عطارد به سوی ماه نمیره چون میدان گرانشی خورشید اصلی ترین نیروی موثر بر عطارده...
فاصله ی ماه تا زمین در مقایسه ی فواصل عظیم کیهانی چند ثانتی متری بیش نیست!!
به نظر من برای هر جسم یک میدان گرانشی اصلی و موثر تعریف میشه و ما بقی گرانشها جسم مذکور رو از افتادن روی جاذبه ی اصلی حفظ میکنه همون اتفاقی که برای همه ی سیارات و ستاره ها میفته...
مثلا برای ماه زمین،برای زمین خورشید،برای خورشید ستاره های کهکشان و برای کل کهکشان سیاهچاله ی عظیم مرکزی، گرانش اصلی و موثره...
smile021 smile021 smile024

wolf687

پست توسط wolf687 »

ویستا M نوشته شده:
tohid_science نوشته شده:با سلام . به نظر من ماه آن قدر از زمین دور است که تحت تاثیر نیروی جاذبه زمین نباشه . ماه فقط در قفل مداری زمین گیر کرده است مانند عطارد که در قفل مداری خورشید گیر کرده است و همیشه یه طرف آن به سوی خورشید است اگر اینطور بود باید عطارد هم به سوی ماه میرفت اما نمیرود اگر اینطور بود سفینه ها در خارج از جو زمین نمیتوانستند معلق شوند
ماه نزدیکترین جسم یه زمین و زمین اصلی ترین نیروی گرانشی موثر بر ماهه...
عطارد به سوی ماه نمیره چون میدان گرانشی خورشید اصلی ترین نیروی موثر بر عطارده...
فاصله ی ماه تا زمین در مقایسه ی فواصل عظیم کیهانی چند ثانتی متری بیش نیست!!
به نظر من برای هر جسم یک میدان گرانشی اصلی و موثر تعریف میشه و ما بقی گرانشها جسم مذکور رو از افتادن روی جاذبه ی اصلی حفظ میکنه همون اتفاقی که برای همه ی سیارات و ستاره ها میفته...
مثلا برای ماه زمین،برای زمین خورشید،برای خورشید ستاره های کهکشان و برای کل کهکشان سیاهچاله ی عظیم مرکزی، گرانش اصلی و موثره...
smile021 smile021 smile024
smile008 smile008 smile008 smile008 smile008

نمایه کاربر
سفيدچاله

تماس:

پست توسط سفيدچاله »

اينجوری که شما استدلال کرديد، اگر جسمی رو در مدار ماه رها کنيم، به دليل کشش ساير اجرام اسمانی، نبايد روی زمين سقوط کنه.در صورتيکه اينگونه نيست و سقوط ميکنه. سقوط نکردن ماه روی زمين بخاطر سرعت اوليه ای هست که داشته. همونطور که ميدونيد ما هم از اين طرفند برای در مدار قرار دادن ماهواره هامون استفاده می کنيم.
خنده بر لب مي زنم تا كس نداند راز من
ور نه اين دنيا كه ما ديديم خنديدن نداشت

ارسال پست