کشیدگی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

کشیدگی

پست توسط afi »

سلام
این که مثلا میگویند یک سیاره در بیشترین کشیدگی قرار دارد به چه معنی است؟
آیا به جایگاه سیاره در مدارش بستگی دارد؟

راشين

سپاس: 6

Re: کشیدگی،

پست توسط راشين »

سلام!

زاویه ای را در نظر بگیرید که زمین در راس ان قرار دارد به طوری که یک ضلع ان روی خورشید و ضلع دیگر روی یکی از سیارات باشد به این زاویه کشیدگی یا دوری سیاره می گویند. کشیدگی نشان دهنده ی فاصله ی زاویه ای خورشید و سیاره در اسمان است .در حالت مقارنه، زاویه ی کشیدگی تقریبا صفر (یا حد اقل مقدار خود) و در حالت مقابله ، دوری نزدیک به 180 درجه است. دوری عطارد و زهره هیچگاه به 180 ئرجه نمی رسد بلکه مقدار بیشینه ای دارد که به ان بیشترین کشیدگی می گویند.

afi گرامی برای درک بهتری از مفهوم بیشترین کشیدگی، مفهوم اوج سیاره و مفهوم کشیدگی سیاره را بررسی کنید( که مسلما این دو یکی نیستند!) حال کشیدگی سیاره را در زمانی که سیاره در اوج هم هست در نظر بگیرید...این حالتی هست که می گوییم سیاره در بیشترین کشیدگی قرار دارد.

موفق باشید
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

راشين

Re: کشیدگی

پست توسط راشين »

سلام!

توضیحات بیشتر :

گفتیم دوری عطارد و زهره هیچگاه به 180 درجه نمی رسد بلکه مقدار بیشینه ای دارد که به ان بیشترین کشیدگی می گویند.در این حالت ،خطی زمین را به سیاره وصل می کند که بر مدار سیاره مماس است به همین علت است که عطارد و زهره در اسمان همیشه در کنار خورشید دیده می شوند . بیشترین دوری (بیشترین کشیدگی ) عطارد 28 درجه و بیشترین دوری زهره 47 درجه است. بسته به اینکه عطارد و زهره در غرب یا شرق خورشید دیده شوند بیشینه ی کشیدگی را ، بیشینه ی کشیدگی شرقی یا غربی می نامند. برای عطارد و زهره که مقابله ندارند بهترین وضیعت رصد حالت بیشترین کشیدگی است ، به ویژه عطارد که فقط نزدیک به این حالت قابل مشاهده است.

هنگامی که عطارد و زهره در بیشینه ی کشیدگی شرقی هستند ، بعد از غروب خورشید در افق غربی و هنگامی که در بیشینه ی کشیدگی غربی هستند ، قبل از طلوع خورشید و در افق شزقی دیده می شوند چون در بیشینه ی کشیدگی شرقی سیاره در طرف شرق خورشید است ، بنابراین خورشید زود تر از سیاره غروب می کند و هنگام غروب خورشید سیاره هنوز در اسمان است.

توضیحات بیشتر را در پستی جدا گذاشتم که در پست اول با ارامش خاطر به سادگی مفهوم بیشترین کشیدگی پی ببریم و اگر کسی علاقمند به توضیحات بیشتر است پست دوم را بخواند...

موفق باشید...

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

سلام
دوست خوبم ممنون از پاسخت.

درمورد تفاوت اوج و کشیدگی بیشتر توضیح بده.
اوج مربوط به خود سیاره و مدارش است و کشیدگی مربوط به زاویه بین سیاره،زمین و خورشید.آیا همین طوره؟

راشين

پست توسط راشين »

سلام!

بله، درست متوجه شدید. smile040

همان طور که گفتید : اوج، مربوط به مدار سیاره ( مسیر حرکتش به دور خورشید ) می شود و کشیدگی ، مربوط به جدایی زاویه ای خورشید و سیاره می شود( همین که زمین در راس است و...توضیحات مربوط به این زاویه در پست اول داده شده )

برای تفکیک اوج سیاره و بیشترین کشیدگی، یه این موضوع توجه داشته باشید که ما، تنها، قسمتی از مدار یک سیاره را از روی زمین می بینیم . حال، زمانی که سیاره را از روی زمین می بینیم( سیاره در کشیدگی هست) ، اگر سیاره در اوج (بیشترین فاصله ای که در زمان گردش به دور خورشید دارد) هم باشد ، ان گاه می گوییم که سیاره در بیشترین کشیدگی هست...به عبارتی وقتی سیاره در کشیدگی هست ،اگر همزمان در اوج هم باشد می گوییم در بیشترین کشیدگی هست

موفق باشی

نمایه کاربر
p.kparham

محل اقامت: تهران

سپاس: 3

تماس: