ماه تکه ای از زمین

مدیران انجمن: parse, javad123javad

اوان ژلین

ماه تکه ای از زمین

پست توسط اوان ژلین »

ماه تکه ای از زمین!!!
لطفا نظر بدید درباره نظرم!!!

من قبلا فرض می کردم که ماه تکه ای از زمین است/
دلیلم: همونطوری که می دونید همیشه یک طرف ماه به طرف زمین است/ درباره حرکت وضعی زمین هم می دونید/
اگر بررسی کنیم ، می بینیم وقتی زمین در حال چرخش به دور خود است و گویا ماه مثل ایینه ای جلوی زمین وایساده و حرکت می کنه/
من فکر کردم اگه زمین و ماه رو خیلی به هم نزدیک کنیم، طوری که اونا رو بر هم منطبق کنیم؛ و ایندو یک جسم را تشکیل دهند؛ هر دو یک حرکت یکپارچه به دور خورشید خواهند داشت/ یعنی یک حرکت انتقالی هماهنگ/
خلاصه کلی دلیلم: یکسان بودن حرکت وضعی این دو کره و یکی شدن حرکت انتقالی؛ اگر بر هم منطبق در نظر گرفته شوند!!

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

Re: ماه تکه ای از زمین

پست توسط MRT »

اوان ژلین نوشته شده:ماه تکه ای از زمین!!!

دلیلم: همونطوری که می دونید همیشه یک طرف ماه به طرف زمین است/ درباره حرکت وضعی زمین هم می دونید/
اگر بررسی کنیم ، می بینیم وقتی زمین در حال چرخش به دور خود است و گویا ماه مثل ایینه ای جلوی زمین وایساده و حرکت می کنه/
من فکر کردم اگه زمین و ماه رو خیلی به هم نزدیک کنیم، طوری که اونا رو بر هم منطبق کنیم؛ و ایندو یک جسم را تشکیل دهند؛ هر دو یک حرکت یکپارچه به دور خورشید خواهند داشت/ یعنی یک حرکت انتقالی هماهنگ/
خلاصه کلی دلیلم: یکسان بودن حرکت وضعی این دو کره و یکی شدن حرکت انتقالی؛ اگر بر هم منطبق در نظر گرفته شوند!!

به نظر من زمين و ماه هر دو جسمي جدا شده از خورشيد هستند .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
آیاز

سپاس: 20

تماس:

پست توسط آیاز »

شباهت حركتيه جالبيه ولي نمي تونه به مادر بودند زمين دلالت داشته باشه
اينكه دو جسم در يك سو و يك سرعت در يك مدار حركت در چخش هستند مي تونه دلايل ديگري هم داشته باشه
تانري اولوب
باريش اولسا...
قاييداجاقدير

خدا مرده اما
اگر صلح باشد...
باز خواهد گشت
«آلما يولو»

نمایه کاربر
MA102

نام: Laplace transforms

سپاس: 1193

پست توسط MA102 »

ماه و زمین به دور مرکز جرمشون میگردن و این مرکز جرم نیز به دور خورشید ( به طور دقیقتر به دور مرکز جرم منظومه شمسی ).
اما اینکه همیشه یه طرف ماه به سمت زمینه اینه که سرعت دوران ماه به دور خودش طوریه که وقتی با چرخشش دور زمین جمع میشه همیشه یه طرفش به سمت زمینه. smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
علم×دین=انسان

وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاس جَمِيعاً

و هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

سوره مبارکه المائدة آیه32

بانک اهداء سلولهای بنیادی:
http://iscdp.tums.ac.ir/

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

یک نظریه هست که میگه ماه در اثر برخورد جسمی به زمین تشکیل شده.
یعنی بعد از برخورد احتمالا تکه سنگی مقداری از مواد از زمین جدا شده که بعدا ماه را تشکیل دادند.
اما فکر نمیکنم ربطی به حرکت وضعی داشته باشه.

به نظر من زمين و ماه هر دو جسمي جدا شده از خورشيد هستند .
نظریه تشکیل منظومه ها این را بیان میکند که همه اجرام یک منظومه از یک سحابی تشکیل شده اند. در اون وسط ستاره متولد میشه و از عناصر باقیمانده سیارات و سایر اجرام تشکیل میشن.
متوجه نمیشم یعنی چی از خورشید جداشدن؟؟؟ smile042

نمایه کاربر
MRT

تماس:

پست توسط MRT »

مطالعات ژئوفيزيكي نشان مي دهد كه ماه و زمين ساختاري همانند يك كريستال بزرگ دارند كه اين ممكن نخواهد بود مگر اينكه هر دو در اول مذاب بوده و به تدريج و آهستگي سرد شده باشند و اين يعني همان جدا شدن از خورشيد يعني يك ميدان شديد الكترومغناطيسي توانسته است عناصر سنگين محلول در خورشيد را جمع آوري و از آن جدا و خارج كند .

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

در تالار رياضيات توضيحات زيادي در مورد حساب و هندسه دوجيني و ستاره داوود و ستاره داوود توسعه يافته و ساختار ماه و زمين داده ام .

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

تصویر

تصویر

راشين

سپاس: 6

پست توسط راشين »

سلام!

3 نظریه برای منشا ماه هست:

1- ماه دورتر از زمین شکل گرفته و بعدا توسط زمین به دام افتاده است.( شاید منظور جنابMRT هم شامل این مورد می شود.)

2- همان طور که دوستان فرمودند: ماه از زمین کنده شده ولی هنوز تحت تاثیر آن است.

3-ماه خارج از یک سحابی دارای گاز . غبار ،همزمان با خورشید، زمین و سیارات دیگر شکل گرفته است.
اوان ژلین نوشته شده:خلاصه کلی دلیلم: یکسان بودن حرکت وضعی این دو کره و یکی شدن حرکت انتقالی؛ اگر بر هم منطبق در نظر گرفته شوند!!
ایوان ژلین گرامی ، دلایل شما جالب توجه هستند smile124 اما برای اثبات کافی نیست.شاید این موضوع (یکسان بودن حرکت وضعی)رو بتوان با این نظریه توجیه کرد اما نمی تونیم بگیم که به خاطر این حرکت، پس این نظریه هم می تونه درست باشد چون همانطور که آیاز گرامی هم فرمودند ممکن است ین حرکت دلایل دیگری هم داشته باشد.

نظر شما در باره ی موارد اول و سوم چی هست؟

موفق باشید.
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

راشين نوشته شده:1- ماه دورتر از زمین شکل گرفته و بعدا توسط زمین به دام افتاده است.( شاید منظور جنابMRT هم شامل این مورد می شود.)
فكر كنم ماه يه خورده براي زمين زيادي بزرگه كه توسط زمين به دام افتاده باشه بايد خيلي اتفاقات ميليمتري بيفته تا اين منظومه شكل بگيره و پايدار بمونه

راشين

پست توسط راشين »

سلام!

بله درسته ... و باید شرایط و مسیر حرکت ماه خیلی مناسب بوده باشه که این نظریه قابل قبول باشد اما با این حال نمی تونه دلیلی برای رد کردن این نظریه باشد .

به این مثال توجه کنید:

همان طور که استفن هاوکینگ می گوید" اگر نرخ انبساط کیهانی یک ثانیه پس از انفجار بزرگ حتی به اندازه ی یک ، در صد ها هزار میلیارد کمتر می بود جهان پیش از ان که به اندازه ی کنونی برسد ، فرو می پاشید." ( پیشنهاد می کنم مبحث اصل عدم قطعیت در آگاهی کیهانی رو در ماهنامه اسفند مجله دانشمند مطالعه بفرمایید)

وقتی این قدر همه چیز برای شکل گیری باید خاص و دقیق باشد، شاید بتوانیم این شرایط خاص رو هم برای به دام افتادن ماه توسط زمین در نظر بگیریم، هر چند که ممکن است این نظریه هم واقعا صحیح نباشد.

موفق باشید.

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

پست توسط parse »

سلام!

بنده ارتباطی بین مسایل مطرح شده نمی بینم. همزمانی چرخش و گردش ماه، به دلیل قفل جاذبه ای است. این پدیده در

سیستمهای دوتایی خصوصا سیارات و اقمار آنها پدیده ای معمول است. در مورد عطارد و خورشید هم این مساله تا حدودی

دیده می شود و باعث می شود عطارد حرکت دو سومی داشته باشد. (حرکت ماه دو دومی است.)
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
MRT

تماس:

پست توسط MRT »

راز هسته گداخته ماه در دل سنگ‌هاي آپولو 17

فضا - همشهري آنلاين :

طي سال‌هاي 1960 و دهه 70 دانشمندان اعلام كردند سنگ‌هايي كه فضانوردان آپولو 17 از ماه به زمين آورده‌اند تا مدت‌ها آنها را به خود مشغول خواهد كرد .

اكنون تجزيه يكي از سنگ‌هايي كه طي اين ماموريت جمع آوري شده بود منجر به حل معماي ديرينه ماه شده است . محققان MIT بررسی‌هاي جزئی‌تري را بر روي كهن‌ترين سنگ جمع آوري شده توسط آپولو انجام دادند . اثرات مغناطيسي ثبت شده بر روي اين سنگ شواهد محكمي را در اختيار گذاشت كه نشان می‌دهد 4.2 ميليارد سال پيش ، ماه همانند زمين امروزي ، هسته‌اي مايع و دينامو داشته است كه يك ميدان مغناطيسي قوي را ايجاد می‌كرده است .

تا پيش از فرستادن آپولو به ماه ، بسياري از دانشمندان بر اين باور بودند كه اصولاً ماه از بدو پيدايش سرد بوده و سرد خواهد بود و هرگز آنقدر ذوب نخواهد شد كه يك هسته مايع را تشكيل دهد . آپولو نشان داد كه جريان‌هاي عظيمي از مواد مذاب در سطح ماه در جريان بوده‌اند اما اين موضوع كه آيا هسته مذاب داشته يا خير همچنان بحث ‌برانگيز باقيمانده بود . «بن ويس» ، استاديار علوم سياره‌اي دانشگاه MIT و نويسنده اصلي مقاله‌اي در خصوص كشفيات اخير كه در 27 دي ماه در روزنامه ساينس به چاپ رسيد ، می‌گويد مردم سي سال با هياهوي بسيار پيگير اين موضوع بوده اند .

در ميان اين سنگها يك سنگ بطور ويژه اين موضوع را ثابت می‌كرد . اين سنگ در آخرين ماموريت به ماه با آپولو 17 توسط هريسون جك اسميت ، تنها زمين‌شناسي كه تاكنون بر ماه قدم نهاده است ، جمع آوري شده بود . ويس می‌گويد : " بسياري از مردم اين سنگ را جالب‌ترين سنگ بدست آمده از ماه مي دانند ."

سنگ‌هاي جمع آوري شده توسط آپولو 17

«ايان گاريك بتال» ، سردبير روزنامه ساينس می‌گويد :" اين يكي از كهن‌سال‌ترين و از اولين نمونه‌هاي شناخته شده است ، اگر اين توصيف كافي نيست بايد افزود كه اين سنگ از زيباترين سنگ‌هاي ماه با تركيبي از كريستال هاي سبز روشن و شيري است ."

تصویر

تيم تحقيق ، اثرات ضعيف مغناطيسي را در نمونه كوچكي از اين سنگ با جزئيات بيشتري مورد بررسي قرارداد . به گفته ايان گاريك ، استفاده از يك مغناطيس‌سنج تجاري مجهز به سيستم رباتيك خودكار ، اين امكان را به ما داد تا در قياس با مطالعات پيشين ، اندازه‌گيری‌هاي بيشتري را در مقياس بزرگ‌تر و جزئيات دقيق‌تر انجام دهيم .

اين اطلاعات موجب شد تا آنها ساير منابع احتمالي را كه از خود اثرات مغناطيسي برجاي می‌گذارند ( مانند برخوردهاي سهمگين با ماه كه به تدريج منجر به ايجاد ميدان مغناطيسي موقت در اين قمر شده است ) رد كنند . اما شواهد حك شده بر سنگ‌هاي ماه نشان می‌داد كه اين سنگها ميليون‌ها سال تحت تاثير محيط مغناطيسي بوده‌اند ، ‌بنابراين ميدان مغناطيسي بايد از يك ديناموي مغناطيسي دراز مدت ناشي شده باشد .

ويس معتقد است كه اين يك نظريه جديد نيست . ‌اما براي مدت‌هاي طولاني يكي از بحث برانگيزترين موضوعات علوم ماه بوده است . ميدان مغناطيسي لازم براي مغناطيسي كردن اين سنگها می‌بايست قدرتي معادل يك پنجم ميدان مغناطيسي زمين داشته باشد كه اين موضوع با تئوري دينامو و نظريه غالب پيدايش ماه ( كه طي آن در اثر برخورد يك جرم آسماني به اندازه مريخ با زمين ، مقداري از پوسته زمين جدا و به فضا پرتاب شده و پس از گرد هم آمدن ماه را تشكيل داده‌اند ) همخواني دارد .

يافته‌هاي اخير نشان داد كه تا چه حد دانسته‌هاي ما از نزديكترين همسايه زمين ناچيز است . ‌همسايه‌اي كه به زودي در ماموريت ناسا دوباره از آن بازديد خواهيم كرد .

http://www.ghatreh.com/news/2907853.html

واقعيت امر اين است كه ماه نيز به همراه سياره زمين جسمي جدا شده از خورشيد است كه نيروي بسيار قوي الكترومغناطيسي بر آن اعمال شده و در زمان سرد شدن ، ساختار منظم و كريستال گونه‌اي به خود گرفته ‌است و دوران مواد مذاب ( يونيزه شده با بار مثبت ) عامل مغناطيسي شدن سنگها در ماه در زمان سرد شدن بوده است .

در اين مورد بخصوص من نگرش متافيزيكي دارم كه در تاپيك زير ارايه كردم :

http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=22235

تصویر

تصویر

راشين

پست توسط راشين »

سلام!

لطفا کمی در مورد شرایط قفل جاذبه ای توضیح می فرمایید.

و
parse نوشته شده: در مورد عطارد و خورشید هم این مساله تا حدودی

دیده می شود
طبق گفته ی نظریه ای که: کل منظومه شمسی از یک قرص به وجود میاد و پس از به وجود آمدن خورشید بقیه ی مواد به اطراف پرت میشوند و در واقع سیارات رو میشه گفت که از خورشید جدا شدند؟ در این صورت ، این هم شاید دلیلی بر تاثیر جدا شدن ماه از زمین بر این قفل جاذبه ای باشد .

و اینکه در اقمار سیارات دیگر هم چنین چیزی مشاهده می شود می توان گفت:
در صورت جدا شدنشان قفل جاذبه ای رخ می دهد ولی هر قفل جاذبه ای نمی تواند دلیلی بر جدا شدنشان باشد.
نمی خوام بگم که این نظر درست هست اما اینها هم شاید دلایلی بر رد کردن آن .... بهتر هست در ابتدا بیشتر در مورد قفل جاذبه ای بدونم .

با تشکر.

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

پست توسط parse »

سلام!

ببینید. بهتر است بگوییم همه سیارات و خورشید از یک سحابی بوجود آمده اند تا اینکه از خورشید جدا شده اند. در واقع

مادر همه آنها سحابی خورشیدی اولیه است. مقداری از آن در خورشید متمرکز شده و مقداری نیز به اطراف پراکنده شده

که پس از یکجا گزیدگی، سیارات را شکل داده اند.

قفل جاذبه ای نیز ارتباطی با منشا و ماهیت آنها ندارد. در واقع نوعی "رزونانس" یا همان تشدید است که منشا گرانشی دارد.

یعنی سیاره در مورد قمر یا ستاره در مورد سیاره، به دلیل بالا بودن نیروی گرانش فی مابین آنها، اجازه حرکت آزاد یا مستقل

را نمی دهد. مثلا در مورد ماه و عطارد حتی می دانیم که به شکل کره کامی نیستند و کمی بیضی گون (بیضی سه بعدی)

هستند و یکی از اقطار آنها بلندتر است و ماه دقیقا در راستای همین قطر با زمین قفل شده است. زیرا مواد در این منطقه به

زمین نزدیک تر بوده و بنابراین نیروی گرانش بیشتری را متحمل می شوند و در هنگام حرکت وضعی ماه، اگر کمی جابجایی از

منطقه ای که ما همیشه آن را از زمین می بینیم صورت گیرد (پدیده آزادش یا لیبراسیون)، این نیروی گرانش بیشتر است که

ماه را دوباره به جای اولیه خود بر می گرداند.
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

.

این تاپیک به قسمت مبانی نجوم منتقل شد

.

راشين

پست توسط راشين »

سلام!

خیلی عجیب و جالبه.... اینکه مثل تشدید هست، تحت شرایطی، برای سیاره و قمرش یا ستاره و سیاره این اتفاق بیفته. مثل اینکه استادمون می گفتن صدای اپراهایی که در کلیسا هست گاهی به یک فرکانس خاص میرسه که پدیده ی تشدید رخ می ده و شیشه های کلیسا میشکنه! حالا نگاه کنید که توی فضا باید یک همچین قفل جاذبه ای رخ بده تا ما فقط یک طرف ماه رو بینیم.... این تازه فقط در مورد ماه هست (یعنی این جمله ی من مثل اینه که فقط تا سر دماغم رو میبینم) حتی نمی تونم تصور کنم برای عطارد یا قمر های دیگه چه تصویر و یا حالت خاصی پیش میاد وقتی فقط یک طرف اون یکی جرم رو میبینن.... یا نقاط دیگه ی این جهان
انگار که هر چیز توی فضای به این بزرگی داره طبق قانون خاصی و برای هر جرمی یک اتفاق خاصی میفته و همش مثل هم نیست.... چه جالب شاید مثل ما آدما ... همه آدم هستیم و لی برای هر کدوم شرایط متفاوت و خاص که از هر کدوم یک شخصیت متفاوت و خاص.....چه خبره؟!!!

این چه خداییه....؟!

ممنون smile072
خدا رو شکر smile072

ارسال پست