دمای ستارگان

دمای ستارگان

نوشتهاز سوی Ghazale Kazemi در سه شنبه 24 خرداد 1390 - 09:02

سلام.تاحالاشده در مورد دمای ستارگان در ذهنتون سوالی پیش اومده باشه؟ smile042 ایا ممکن هست که ستاره ها دمایی داشته باشن؟وازاین قبیل سوال ها....باید به خدمتتون عرض کنم بله.ستاره ها هم برایه خودشون دمایی دارن.هر ستاره ای در یک دمایی زندگی میکنه.ستاره شناسان از روی دمای ستارگان میتونن سن ستاره هارو تخمین بزنند.البته لازم به یاد اوری هست که در فیزیک اغلب اجسامی که دمای بالایی دارن از خودشون نور دارن.در نجوم هم همین طور است.مثلا خورشید یکی از پرنورترین ستاره است که بیشترین دما رانیز دارد.هر ستاره ای که نور بیشتری داشته باشه دارای دمای بیشتر وسن کمتر است.من این حرفارو طی تحقیق هایی به دست اووردم.دوست داشتم به شماهم بگم تا شاید یکم به اطلاعات نجومیتون اضافه کرده باشم.ممنون از این که وقتتون رو صرف خوندن مطلب من کردید.دوست دارم نظرتونو دراین مورد بدونم.روزوشبتون خوش

سپـاس : 0

ارسـال : 4

شهر: تهران
نام نویسی: 90/3/19

ذکر نشده

Re: دمای ستارگان

نوشتهاز سوی mamy72 در سه شنبه 24 خرداد 1390 - 09:16

Ghazale Kazemi نوشته است:مثلا خورشید یکی از پرنورترین ستاره است

خورشيد يك ستاره ي خيلي معمولي از نظر نور و درخشندگي است

Ghazale Kazemi نوشته است:هر ستاره ای که نور بیشتری داشته باشه دارای دمای بیشتر وسن کمتر است

كوتوله سفيد ... دماش زياده ... نورش كمه ... سنش هم زياده ... ابر غول ها هم نورش زياده ولي دماش كمه ! ... دما تنها عامل تاثير گذار نيست !

Ghazale Kazemi نوشته است:ستاره شناسان از روی دمای ستارگان میتونن سن ستاره هارو تخمین بزنند.

جرم و درخشندگي عامل بهتري براي تعيين سن ستارگان ... (البته با تقريب زياد و براي اكثر ستارگان نه همشون) ... هستند
نماد کاربر
سرپرست تالار نجوم

سرپرست تالار نجوم

سپـاس : 313

ارسـال : 3317

نام نویسی: 88/4/26

مرد

نوشتهاز سوی Gravity1642 در سه شنبه 24 خرداد 1390 - 11:09

تا اونجایی که میدونم، بخش زیادی از این اطلاعات چندان درست نیست! smile036
اگه منبعی داری که خلاف این مدعا را ثابت میکنه، بگو ببینیم، شاید اطلاعات ما غلط باشه! smile042
Finish for Ever!
نماد کاربر

سپـاس : 3

ارسـال : 300

شهر: مازندران
نام نویسی: 89/6/2

مرد

نوشتهاز سوی شلغم الدین در سه شنبه 24 خرداد 1390 - 12:30

mamy72 نوشته است:

Ghazale Kazemi نوشته است:هر ستاره ای که نور بیشتری داشته باشه دارای دمای بیشتر وسن کمتر است

كوتوله سفيد ... دماش زياده ... نورش كمه ... سنش هم زياده ... ابر غول ها هم نورش زياده ولي دماش كمه ! ... دما تنها عامل تاثير گذار نيست !

Ghazale Kazemi نوشته است:ستاره شناسان از روی دمای ستارگان میتونن سن ستاره هارو تخمین بزنند.

جرم و درخشندگي عامل بهتري براي تعيين سن ستارگان ... (البته با تقريب زياد و براي اكثر ستارگان نه همشون) ... هستند

smile072

به نظر من کمی اطلاعاتتون رو سطحی به دست آوردین، متاسفانه اخبار نجومی در اینترنت کمی به انحطاط رفته؛ یعنی اینکه تو وبگاه ها و پایگاه های مختلف مُد شده از نجوم به عنوان یه علم «رقمیک» (و همچنین توی جامعه می گن:« یه مبلع نجومی به حسابم واریز کرد!») استفاده می کنن در صورتی که اعداد نامانوس در علوم دیگه ای هم وجود داره و بعدش کلی متحیرالعقل می آن بدون هیچ اطلاعات دیگه ای اون اخبار رو منتشر می کنن! مثَل همون تغییر اندازه ی خورشید هستش که به مدار زحل هم رسوندنش...!
«موآیِ» قبیله‌ی بغلی در تلفظ «ر» مشکل دارد
املت نامه

«صلام بر تو باد. من سه‌شنبه به رم خواهم آمد تا به حضور پاپ شرفیاب شوم...» امضاء: مسیح مصلوب
نیچه
نماد کاربر

سپـاس : 128

ارسـال : 597

نام نویسی: 89/11/2

مرد

نوشتهاز سوی farnaspas در سه شنبه 24 خرداد 1390 - 12:38

Ghazale Kazemi نوشته است:سلام.تاحالاشده در مورد دمای ستارگان در ذهنتون سوالی پیش اومده باشه؟ smile042 ایا ممکن هست که ستاره ها دمایی داشته باشن؟وازاین قبیل سوال ها....باید به خدمتتون عرض کنم بله.ستاره ها هم برایه خودشون دمایی دارن

هر چیزی که در اطرافت مشاهده میکنی وابسته به دما میباشد.
من فکر میکنم منظور تو این بوده چه طوری دمای یک ستاره رو تعیین میکنیم!!؟؟؟ اره؟
mamy72 نوشته است:

ب
محمد تو ام فقط مثال نقض بزن smile039 smile039
نماد کاربر

سپـاس : 110

ارسـال : 631

شهر: بروجرد
نام نویسی: 89/1/14

مرد

نوشتهاز سوی paulhenry در سه شنبه 24 خرداد 1390 - 17:33

من هم سال اول که بودم میگفتم خورشید یکی از پرنور ترین ستاره هاست... یادمه تو یه سایت اطلاعات عمومی بود
توازن سر انجام جهان ، و هر آنچه درون آن است
نماد کاربر

سپـاس : 8

ارسـال : 423

نام نویسی: 89/3/28

ذکر نشده

نوشتهاز سوی mamy72 در سه شنبه 24 خرداد 1390 - 21:33

farnaspas نوشته است:من فکر میکنم منظور تو این بوده چه طوری دمای یک ستاره رو تعیین میکنیم!!؟؟؟ اره؟

مي دوني چه جوري اين كار رو مي كنند ؟!! smile036
نماد کاربر
سرپرست تالار نجوم

سرپرست تالار نجوم

مرد

نوشتهاز سوی شلغم الدین در چهارشنبه 25 خرداد 1390 - 11:36

mamy72 نوشته است:
farnaspas نوشته است:من فکر میکنم منظور تو این بوده چه طوری دمای یک ستاره رو تعیین میکنیم!!؟؟؟ اره؟

طیف نگاری... smile001
«موآیِ» قبیله‌ی بغلی در تلفظ «ر» مشکل دارد
املت نامه

«صلام بر تو باد. من سه‌شنبه به رم خواهم آمد تا به حضور پاپ شرفیاب شوم...» امضاء: مسیح مصلوب
نیچه
نماد کاربر

سپـاس : 128

ارسـال : 597

نام نویسی: 89/11/2

مرد

نوشتهاز سوی mamy72 در چهارشنبه 25 خرداد 1390 - 15:23

شلغم الدین نوشته است:
mamy72 نوشته است:

طیف نگاری... smile001

اين كه بديهي است ! ... اكثر چيز هايي كه از ستاره ها مي دونيم از نورشون مي دونيم ... دقيقا چه جوري از طيف استفاده مي كنند؟
نماد کاربر
سرپرست تالار نجوم

سرپرست تالار نجوم

مرد

نوشتهاز سوی gryffen در چهارشنبه 25 خرداد 1390 - 15:44

البته دمای ستاره ها رو می تونید از سه رابطه ی زیر حساب کرد:
1- تعیین توزیع انرژی طیف
2- پیدا کردن طول موج مربوط به انرژی ماکزیمم
3- بکار بردن قانون وین T=〖289×10〗^5/λ_MAX
البته در رابطه با هر کدوم هم توضیحاتی دارند که اگر می خواید ما در خدمتیم مخصوصا در رابطه با توزیع انژی یه سری کارها باید انجام داد
فکر کنم چند تا روش دیگه باشه دقیق یادم نیست باید یه سری به دستنوشته هم بزنم smile039
دست نوشته های روزانه یک دانشجوی فیزیک نظری
www.physic-student92.blogfa.com
نماد کاربر

سپـاس : 12

ارسـال : 50

نام نویسی: 90/3/24

مرد

نوشتهاز سوی mamy72 در چهارشنبه 25 خرداد 1390 - 20:44

اول بگو فرق دومي و سومي چيه ؟ smile001
نماد کاربر
سرپرست تالار نجوم

سرپرست تالار نجوم

مرد

نوشتهاز سوی mamy72 در شنبه 28 خرداد 1390 - 17:47

نظري ، ايده اي ، چيزي ... نبود ؟ smile001
نماد کاربر
سرپرست تالار نجوم

سرپرست تالار نجوم

مرد

نوشتهاز سوی afi در يكشنبه 29 خرداد 1390 - 12:47

mamy72 نوشته است:اين كه بديهي است ! ... اكثر چيز هايي كه از ستاره ها مي دونيم از نورشون مي دونيم ... دقيقا چه جوري از طيف استفاده مي كنند؟

از روی این که ماکزیمم شدت تابش در چه طول موجیه.

سپـاس : 55

ارسـال : 485

شهر: شیراز
نام نویسی: 86/12/3

ذکر نشده

نوشتهاز سوی mamy72 در يكشنبه 29 خرداد 1390 - 18:35

afi نوشته است:
mamy72 نوشته است:اين كه بديهي است ! ... اكثر چيز هايي كه از ستاره ها مي دونيم از نورشون مي دونيم ... دقيقا چه جوري از طيف استفاده مي كنند؟

از روی این که ماکزیمم شدت تابش در چه طول موجیه.

بيشتر توضيح بديد و اگه ممكنه يك عكس هم بگذاريد ... (مي خوام آخرش به يك سوال برسم)
نماد کاربر
سرپرست تالار نجوم

سرپرست تالار نجوم

مرد

نوشتهاز سوی afi در سه شنبه 31 خرداد 1390 - 15:16

وقتی نمودار نوری را رسم کردن از روی این که بیشترین تابش در چه طول موجیه و با استفاده از قانون ویلهلم وین ( طول موج با دما نسبت عکس دارد) دما را به دست میارن.
ولی یه سوال خود اون نمودار را چه طور رسم می کنن؟ smile024

سپـاس : 55

ارسـال : 485

شهر: شیراز
نام نویسی: 86/12/3

ذکر نشده

بعدی

بازگشت به مبانی نجوم

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 55 مهمان