دمای ستارگان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

Re: دمای ستارگان

پست توسط mamy72 »

اصلا لازمه نمودار رسم بشه ... نميشه از طريق ديدن ستاره در طول موج هاي مختلف (فيلتر هاي U,V,B ) فهميد ستاره بيشترين تابش رو در چه طيفي داره؟

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

کلا دو روش برای بدست آوردن دمای یه ستاره وجود داره که در هر دو روش اول باید طیف ستاره را به دست آورد.
1.از روی طیف و با توجه به عناصر موجود در جو ستاره. هرچی دما پایین تر باشه عناصر سنگین ترند. در ستاره های گرم امکان شکل گیری تر کیبات کمتر میشه.

2.از روی دما و قانون وین . از روی نمودار بیشترین شدت تابش به دست می آد و از آن طریق دما را به دست میارن.
mamy72 نوشته شده:اصلا لازمه نمودار رسم بشه ... نميشه از طريق ديدن ستاره در طول موج هاي مختلف (فيلتر هاي U,V,B ) فهميد ستاره بيشترين تابش رو در چه طيفي داره؟

طیف پیوسته است پس باید بیشمار فیلتر داشته باشیم.! تازه چه طور شدت این طول موج ها رو باهم مقایسه کنیم؟؟
همینو به سادگی از روی نمودار میشه با دقت زیاد به دست آورد. چرا از این راه استفاده کنیم؟ smile042

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

afi نوشته شده:1.از روی طیف و با توجه به عناصر موجود در جو ستاره. هرچی دما پایین تر باشه عناصر سنگین ترند. در ستاره های گرم امکان شکل گیری تر کیبات کمتر میشه.
بيشتر توضيح ميديد ... نسل ستاره تاثيري نمي گذاره ؟
afi نوشته شده: طیف پیوسته است پس باید بیشمار فیلتر داشته باشیم.! تازه چه طور شدت این طول موج ها رو باهم مقایسه کنیم؟؟
همینو به سادگی از روی نمودار میشه با دقت زیاد به دست آورد. چرا از این راه استفاده کنیم؟
خوب درخشندگي(شدت تابش B) ستاره رو در طول موج هاي مختالف با هم مقايسه مي كنيم و مي بينيم كه در چه طول موجي بيشترين تابش رو داره

امروز از خواب بيدار شدم ... در كنار ساير تفكرات بعد از خوابي (!) ... ياد اين بحث افتادم ... يهو تابع پلانك بهم الهام شد ... از تابع پلانك براي رسم نمودار نميشه استفاده كرد ؟!

afi

پست توسط afi »

بيشتر توضيح ميديد ... نسل ستاره تاثيري نمي گذاره ؟
به هر حال حتی در ستاره های نسل دوم ستاره مرکزی عمدتا از هیدروژن و هلیم تشکیل شده (!) و عناصر سنگین تر سیارات را تشکیل میدن.
خوب درخشندگي(شدت تابش B) ستاره رو در طول موج هاي مختالف با هم مقايسه مي كنيم و مي بينيم كه در چه طول موجي بيشترين تابش رو داره
با چشم که نمیشه این تفاوت را تشخیص داد پس مجبوریم از یه آشکار ساز استفاده کنیم که میشه همون رسم نمودار وین. در ضمن موج پیوسته ست.
امروز از خواب بيدار شدم ... در كنار ساير تفكرات بعد از خوابي (!) ... ياد اين بحث افتادم ... يهو تابع پلانك بهم الهام شد ... از تابع پلانك براي رسم نمودار نميشه استفاده كرد ؟]
نمودار وین از قوانین پلانک پیروی میکند.

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

afi نوشته شده:به هر حال حتی در ستاره های نسل دوم ستاره مرکزی عمدتا از هیدروژن و هلیم تشکیل شده (!) و عناصر سنگین تر سیارات را تشکیل میدن.
ولي خوب به هر حال فرق وجود داره ... مثلا هليم نسل دومي ها بيشتر است !!
afi نوشته شده:با چشم که نمیشه این تفاوت را تشخیص داد پس مجبوریم از یه آشکار ساز استفاده کنیم که میشه همون رسم نمودار وین. در ضمن موج پیوسته ست.
در مورد موج پيوسته بودن فكر كنم نياز نباشه خيلي دقيق باشيم ... خيلي از چيز هايي كه از ستاره ها مي دونيم با تقريب است
بعد استفاده از آشكار ساز چه ربطي به نمودار وين داره؟

afi نوشته شده:نمودار وین از قوانین پلانک پیروی میکند.
خوب پس مشكل چيه؟
با قانون پلانك نمودار رو رسم مي كنيم و لانداي ماكس رو بدست مياريم ديگه !!

afi

پست توسط afi »

mamy72 نوشته شده:
afi نوشته شده:به هر حال حتی در ستاره های نسل دوم ستاره مرکزی عمدتا از هیدروژن و هلیم تشکیل شده (!) و عناصر سنگین تر سیارات را تشکیل میدن.
ولي خوب به هر حال فرق وجود داره ... مثلا هليم نسل دومي ها بيشتر است !!
به این توجه نکرده بودم !
جالبه ولی جوابشو نمیدونم ! smile042
afi نوشته شده:با چشم که نمیشه این تفاوت را تشخیص داد پس مجبوریم از یه آشکار ساز استفاده کنیم که میشه همون رسم نمودار وین. در ضمن موج پیوسته ست.
در مورد موج پيوسته بودن فكر كنم نياز نباشه خيلي دقيق باشيم ... خيلي از چيز هايي كه از ستاره ها مي دونيم با تقريب است
[/quote]

منظورم از آشکار ساز وسیله ای بود برای رسم نمودار. چیزی که بتونه این تفاوت را با دقت بهمون بده.

afi نوشته شده:نمودار وین از قوانین پلانک پیروی میکند.
خوب پس مشكل چيه؟
با قانون پلانك نمودار رو رسم مي كنيم و لانداي ماكس رو بدست مياريم ديگه !![/quote][/quote][/quote]

الان هم تقریبا همین کار را میکنیم. با استفاده از طیف سنجی نمودار را رسم میکنیم و با استفاده از قانون پلانک و ماکزیمم تابش دما را بدست میاریم.

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

در مورد محاسبه دما وقت كردم يك نگاهي به كتاب ها انداختم و چند تا ايده دارم ولي قبل از اون ميشه اين قضيه نمودار رو مشخص كني خيلي قاطي شد ! smile033 ... مشكل نحوه كشيدن نمودار بود كه به نظر من از تابع پلانك استفاده مي كنند و نمودار رو به راحتي مي كشن بعد لانداي ماكس رو از طريق اون بدست ميارند و دما رو محاسبه مي كنند ... مشكلي در اين جمله وجود داره؟

afi

پست توسط afi »

mamy72 نوشته شده:در مورد محاسبه دما وقت كردم يك نگاهي به كتاب ها انداختم و چند تا ايده دارم ولي قبل از اون ميشه اين قضيه نمودار رو مشخص كني خيلي قاطي شد ! smile033 ... مشكل نحوه كشيدن نمودار بود كه به نظر من از تابع پلانك استفاده مي كنند و نمودار رو به راحتي مي كشن بعد لانداي ماكس رو از طريق اون بدست ميارند و دما رو محاسبه مي كنند ... مشكلي در اين جمله وجود داره؟
فرق گفته شما با من اینه که به نظر من اول نمودار را میکش بعد از روی اون با استفاده از قانون پلانک دما را بدست میارن ولی شما میگی با استفاده از خود تابع میشه نمودار را رسم کرد.
مگر تابع پلانک این نیست : طول موج در دما=عددی ثابت !
خوب ما که دما را نداریم عدد ثابت هم که عدده. پس باید از یه جایی طول موج را بدست بیاریم. این کار را از طریق طیف سنجی انجام میدیم. (اگر این کاررا نکنیم چه جوری با استفاده از این تابع نمودار را رسم کنیم؟ )
(اطلاعات زیادی درمورد خود فرمول ها ندارم.!)

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

اگه موافق باشيد روش هاي ديگه محاسبه دما رو بررسي كنيم ... اينطوري فكر كنم بهتر بتونيم نمودار و روش رسمش رو بررسي كنيم ... (در مورد تابع پلانك هم يك كوچولو وقت مي خوام !)

يكي از روش هايي كه به ذهنم رسيد بر عكس كردن روش محاسبه درخشندگي (L) و روشنايي (B) است ... ما از طريق دما شار تابشي رو محاسبه مي كنيم بعد درخشندگي و بعد هم روشنايي ... حالا ميايم از طريق رابطه قدر ظاهري - روشنايي ... روشنايي يك ستاره رو بدست مياريم و با محاسبه شعاع و فاصله ... دماي ستاره رو بدست مياريم
نظرتون؟

afi

پست توسط afi »

mamy72 نوشته شده:اگه موافق باشيد روش هاي ديگه محاسبه دما رو بررسي كنيم ... اينطوري فكر كنم بهتر بتونيم نمودار و روش رسمش رو بررسي كنيم ... (در مورد تابع پلانك هم يك كوچولو وقت مي خوام !)

يكي از روش هايي كه به ذهنم رسيد بر عكس كردن روش محاسبه درخشندگي (L) و روشنايي (B) است ... ما از طريق دما شار تابشي رو محاسبه مي كنيم بعد درخشندگي و بعد هم روشنايي ... حالا ميايم از طريق رابطه قدر ظاهري - روشنايي ... روشنايي يك ستاره رو بدست مياريم و با محاسبه شعاع و فاصله ... دماي ستاره رو بدست مياريم
نظرتون؟
این هم روش خوبیه به شرط این که فاصله را داشته باشیم.
از روی قدر ظاهری و با توجه به فاصله قدر مطلق را بدست میاریم و از این طریق دما.فکر کنم با استفاده از نمودار H-R توجه به قدر مطلق بشه به راحتی دما را به دست آورد.

به نظر موضوع خیلی جالبی میاد. سعی میکنم روش وقت بذارم.

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

تو چند تا كتاب ها استفاده از شاخص رنگ رو براي بدست آوردن دما پيشنهاد كرده بودن (فكر كنم يكيش نجوم ديناميكي بود) و گفته بودن كه از روش محاسبه طول موج ماكس دقيق تر است !!
afi نوشته شده:فکر کنم با استفاده از نمودار H-R توجه به قدر مطلق بشه به راحتی دما را به دست آورد.
براي اينكه مكان ستاره رو در H-R قرار بديم بايد بتونيم گونه طيفيش رو تعيين كنيم ... اصلا مگه خود گونه طيفي دما رو با دقت نسبتا خوبي تخمين نمي زنه؟

نمایه کاربر
me-alone

محل اقامت: Winnipeg

سپاس: 76

پست توسط me-alone »

mamy72 نوشته شده:تو چند تا كتاب ها استفاده از شاخص رنگ رو براي بدست آوردن دما پيشنهاد كرده بودن (فكر كنم يكيش نجوم ديناميكي بود) و گفته بودن كه از روش محاسبه طول موج ماكس دقيق تر است !!
afi نوشته شده:فکر کنم با استفاده از نمودار H-R توجه به قدر مطلق بشه به راحتی دما را به دست آورد.
براي اينكه مكان ستاره رو در H-R قرار بديم بايد بتونيم گونه طيفيش رو تعيين كنيم ... اصلا مگه خود گونه طيفي دما رو با دقت نسبتا خوبي تخمين نمي زنه؟

NA!!
من زنم و به همان اندازه از هوا سهم میبرم
که ریه های تو!
درد آور است که من آزاد نباشم تا تو به گناه نیفتی!
قوس های بدنم بیشتر از افکارم به چشمهایت ما آیند!
تاسف بار است که باید
لباس هایم را به میزان ایمان تو تنظیم کنم!

سیمین دانشور

sama-1990

سپاس: 1

پست توسط sama-1990 »

3راه براي به دست آوردن دماي ستاره: 1- از طريق نمودار شدت تابش- طول موج ، طول موج max را به دست آوده وسپس با استفاده از قانون وين دماي ستاره را محسبه مي كنيم 2- اگر نسبت جرم ستاره به خورشيدرا داشته باشيم ( نمودارH_R) تابندگي را بدست آورده وسپس از قانون استفان بولتزمن دما را محاسبه مي كنيم3- با بررسي طيف خطوط جذبي ميزان و انواع عناصر ستاره را تشخيص داده و از طريق شدت خطوط بالمر طيف نسبت به دما ميزان حدود ي دما را به دست مي آوريم.اساس ستاره شناسي نوشته مايكل آسيدز ترجمه دكتر محمد تقي عدالتي. اگر تونستيد لاتينشو بخونيد بهتره. يكي ازدوستان مي خواست ازدماي ستاره شار تابشي بعددرخشندگي و ... و در آخردوباره به دما برسه smile033 شما كه دمارو داريد چه احتياجي به اين همه دردسر smile024

afi

پست توسط afi »

mamy72 نوشته شده:براي اينكه مكان ستاره رو در H-R قرار بديم بايد بتونيم گونه طيفيش رو تعيين كنيم ... اصلا مگه خود گونه طيفي دما رو با دقت نسبتا خوبي تخمين نمي زنه؟
برای به دست آوردن گونه طیفی نیاز به مشخصاتی مثل دما - رنگ - قدر مطلق و درخشندگی داریم. (برعکس! )
sama-1990 نوشته شده:3 يكي ازدوستان مي خواست ازدماي ستاره شار تابشي بعددرخشندگي و ... و در آخردوباره به دما برسه smile033 شما كه دمارو داريد چه احتياجي به اين همه دردسر
منظوزپرش این بود که اگر از روی دما میشه درخشندگی را به دست آورد پس از روی درخشندگی هم میشه دما را به دست آورد.
آسمان جایگاه من و توست
گاهی به آن نگاهی بینداز ...

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

sama-1990 نوشته شده:يكي ازدوستان مي خواست ازدماي ستاره شار تابشي بعددرخشندگي و ... و در آخردوباره به دما برسه smile033 شما كه دمارو داريد چه احتياجي به اين همه دردسر smile024
afi نوشته شده:منظوزپرش این بود که اگر از روی دما میشه درخشندگی را به دست آورد پس از روی درخشندگی هم میشه دما را به دست آورد.
smile072
afi نوشته شده:برای به دست آوردن گونه طیفی نیاز به مشخصاتی مثل دما - رنگ - قدر مطلق و درخشندگی داریم. (برعکس! )
مگه گونه طيفي رو عناصر جوي ستاره تعيين نمي كنه ؟

ارسال پست