فاصله ی سیارات تا خورسید

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
sheBalBa

سپاس: 97

فاصله ی سیارات تا خورسید

پست توسط sheBalBa »

با سلام خدمت دوستان
کسی میتونه به من که چیز زیادی از نجوم سردر نمیارم بفهمونه که چه چیزی فاصله ی سیرات را تا خورشید تعیین میکنه؟؟؟
ممنون smile072
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

نمایه کاربر
Anita!

سپاس: 50

Re: فاصله ی سیارات تا خورسید

پست توسط Anita! »

فاصله ی سیارات از همدیگه و از خورشید رو با سال نوری بیان میکنند. سال نوری هم ینی مسافتی که نور در یک سال طی میکنه smile124
تصویر

نمایه کاربر
sheBalBa

پست توسط sheBalBa »

Anita! نوشته شده:فاصله ی سیارات از همدیگه و از خورشید رو با سال نوری بیان میکنند. سال نوری هم ینی مسافتی که نور در یک سال طی میکنه smile124
دیگه در اون حدم نیستم که ندمنم فاصله بین سیارات رو با سال نوری بیان میکنن!!! smile026
البت اشتباه از من بود که منظورم رو درست نرسوندم!!! بنده منظورم این بود که چطور یه سیاره ای مثلا در فاصله 30 هزار سال نوری قرار میگیره،چرا در فاصله 32هزار قرار نمیگیره؟؟؟چه عواملی تعیین کننده ی این موضوع هستند
smile072
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

نمایه کاربر
Rin Okumura

سپاس: 5

پست توسط Rin Okumura »

منظورم این بود که چطور یه سیاره ای مثلا در فاصله 30 هزار سال نوری قرار میگیره،چرا در فاصله 32هزار قرار نمیگیره؟؟؟چه عواملی تعیین کننده ی این موضوع هستند
یعنی شما میگی این اختلاف ها علل خاصی دارن؟
به نظر من اتفاقیه. از لحظه ی بیگ بنگ ماده تراکم یکسان که نداشت تو کیهان.
I want to learn everything..!!

نمایه کاربر
Anita!

پست توسط Anita! »

saeid mehralipor نوشته شده:
Anita! نوشته شده:فاصله ی سیارات از همدیگه و از خورشید رو با سال نوری بیان میکنند. سال نوری هم ینی مسافتی که نور در یک سال طی میکنه smile124
دیگه در اون حدم نیستم که ندمنم فاصله بین سیارات رو با سال نوری بیان میکنن!!! smile026
البت اشتباه از من بود که منظورم رو درست نرسوندم!!! بنده منظورم این بود که چطور یه سیاره ای مثلا در فاصله 30 هزار سال نوری قرار میگیره،چرا در فاصله 32هزار قرار نمیگیره؟؟؟چه عواملی تعیین کننده ی این موضوع هستند
smile072
اها...
این برمیگرده به چگونگی پیدایش سیاره ها و جرمشون و...کلا برمیگرده به زمان شکل گیری منظومه
تصویر

نمایه کاربر
sheBalBa

پست توسط sheBalBa »

Rin Okumura نوشته شده:
منظورم این بود که چطور یه سیاره ای مثلا در فاصله 30 هزار سال نوری قرار میگیره،چرا در فاصله 32هزار قرار نمیگیره؟؟؟چه عواملی تعیین کننده ی این موضوع هستند
smile072
بنده معتقدم این موضوع که سیارات در فاصله خاصی از خورشید قرار دارند یه دلیل خاصی داره !!! مثل نیروی گرانشی سیارت دیگه و یا چیزای دیگه من نمیدونم!!! گفتم شاید دوستان بدونن
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

نمایه کاربر
sheBalBa

پست توسط sheBalBa »

Anita! نوشته شده:
Anita! نوشته شده: این برمیگرده به چگونگی پیدایش سیاره ها و جرمشون و...کلا برمیگرده به زمان شکل گیری منظومه
خوب دیگه منجم گرامی منم دنبال همین مطلب هستم که زمان شکل گیری چه اتفاقاتی میافته smile019
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

نمایه کاربر
Rin Okumura

پست توسط Rin Okumura »

Rin Okumura نوشته شده:
هومم..حرفمو پس میگیرم! شاید خیلی هم اتفاقی نباشه..من اینو نمیدونستم! :

قانون بُد!

سيارات در حركت خود به دور خورشيد در مدارهاي بيضي شكل از قوانين كپلر و نيوتن پيروي مي كنند.فواصل آنها از خورشيد به طرز عجيبي از يك رابطه ي ساده ي اعداد برخوردار است.
در سال 1766 ميلادي يعني پيش از آنكه اورانوس و نپتون و پلوتو كشف شوند شخصي بنام تيتوس اين قاعده ي تجربي را ارائه داد و در سال 1772 ميلادي يوهان بد (bode) اين رابطه را انتشار داد.اين قاعده به شكل رشته اي از اعداد به فرم زير است:

….و (3^2*3)+4 و (2^2*3)+4 و (1^2*3)+4 و (0^2*3)+4 و4

از تقسيم اين اعداد بر 10 رشته اعداد زير حاصل ميشود.

.... و 8/38 و 6/19 و 10 و 2/5 و 8/2 و 6/1 و 1 و 7/0 و 4/0

اگر فاصله ي زمين تا خورشيد را به عنوان واحد طول (1AU) در نظر بگيريم فاصله ي متوسط سيارات تا خورشيد به شرح زير است:
عطارد 39/0
زهره 72/0
زمين 00/1
مريخ 52/1
مشتري 20/5
زحل 54/9
اورانوس 2/19
نپتون 6/30
پلوتو 4/39

به جز شكاف در 8/2 كه محل كمربند سياركهاست اين قانون به طرز شگفت آوري در مورد 7 سياره ي داخلي مورد قبول است.

نمایه کاربر
sheBalBa

پست توسط sheBalBa »

Rin Okumura نوشته شده:
Rin Okumura نوشته شده:

قانون بُد!

سيارات در حركت خود به دور خورشيد در مدارهاي بيضي شكل از قوانين كپلر و نيوتن پيروي مي كنند.فواصل آنها از خورشيد به طرز عجيبي از يك رابطه ي ساده ي اعداد برخوردار است.
در سال 1766 ميلادي يعني پيش از آنكه اورانوس و نپتون و پلوتو كشف شوند شخصي بنام تيتوس اين قاعده ي تجربي را ارائه داد و در سال 1772 ميلادي يوهان بد (bode) اين رابطه را انتشار داد.اين قاعده به شكل رشته اي از اعداد به فرم زير است:

اگر فاصله ي زمين تا خورشيد را به عنوان واحد طول (1AU) در نظر بگيريم فاصله ي متوسط سيارات تا خورشيد به شرح زير است:
عطارد 39/0
زهره 72/0
زمين 00/1
مريخ 52/1
مشتري 20/5
زحل 54/9
اورانوس 2/19
نپتون 6/30
پلوتو 4/39

به جز شكاف در 8/2 كه محل كمربند سياركهاست اين قانون به طرز شگفت آوري در مورد 7 سياره ي داخلي مورد قبول است.
خیلی ممنون از جوابت smile124
ولی این آقای بد که گفتی نمیدونی چطور به این رابطه دست پیدا کرد>؟؟؟
و بنظرت چرا این رابطه درمورد سیاره های خارجی قابل قبول نیست!!!آیا شرایطی که بر سیارات خارجی حاکمه باعث این کار شده!!!!
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

نمایه کاربر
Rin Okumura

پست توسط Rin Okumura »

Rin Okumura نوشته شده:
Rin Okumura نوشته شده:

قانون بُد!

عطارد 39/0
زهره 72/0
زمين 00/1
مريخ 52/1
مشتري 20/5
زحل 54/9
اورانوس 2/19
نپتون 6/30
پلوتو 4/39

خیلی ممنون از جوابت smile124
ولی این آقای بد که گفتی نمیدونی چطور به این رابطه دست پیدا کرد>؟؟؟
و بنظرت چرا این رابطه درمورد سیاره های خارجی قابل قبول نیست!!!آیا شرایطی که بر سیارات خارجی حاکمه باعث این کار شده!!!!
سوال هات سوال های منم هست رفیق. میبینی که خودمم تازه آشنا شدم با این قانون. حتما دنبال جوابشون میگردم. شما هم اگه اطلاعاتی پیدا کردی دریغ نکن. smile072
من از شما ممنونم. smile072

نمایه کاربر
Anita!

پست توسط Anita! »

چیزایی که ایشون گفتن درسته که البته برمیگرده به بعد از شکل گیری سیاره ها smile124
فردا مفصل میگم روند شکل گیریشون رواخه طولانیه الان حوصلم نمشه بتایپم ساری
تصویر

نمایه کاربر
sheBalBa

پست توسط sheBalBa »

Anita! نوشته شده:چیزایی که ایشون گفتن درسته که البته برمیگرده به بعد از شکل گیری سیاره ها smile124
خواهش میکنم چرا ساری!!!
خوب دیگه اونوقت که پسرم ازم پرسید بابا، گفتم زهرمار! حالا بگو :بعد بگه چرا منجم نشدی!!!
میگم کمبود حوصله بعضی افراد باعث شد که دست از نجوم بکشم!!!
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

نمایه کاربر
Anita!

پست توسط Anita! »

Anita! نوشته شده:چیزایی که ایشون گفتن درسته که البته برمیگرده به بعد از شکل گیری سیاره ها smile124
خواهش میکنم چرا ساری!!!
خوب دیگه اونوقت که پسرم ازم پرسید بابا، گفتم زهرمار! حالا بگو :بعد بگه چرا منجم نشدی!!!

ای بابا خدا نکنه! شما که اینهمه صبر کردی یه روزم روش!
تصویر

نمایه کاربر
sheBalBa

پست توسط sheBalBa »

Anita! نوشته شده:
خواهش میکنم چرا ساری!!!

ای بابا خدا نکنه! شما که اینهمه صبر کردی یه روزم روش!
خواهش میکنم چیزی نگفتم که ،داشتم آینده نگری میکردم smile022 !!! اشکال نداره هر زمان که دوس داشتید (حوصله داشتید) جواب سوالم رو بدید smile124
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

نمایه کاربر
Rin Okumura

پست توسط Rin Okumura »

من هنوز متوجه نشدم بد چجوری به این نطریه رسید.
اما ظاهرا دلیل اینکه چرا بعد از اورانوس هیچ سیاره ی دیگه ای از قانون پیروی نمیکرد هنوز یه سوال مونده.
اینا اطلاعاتی هست که من از کتاب "قوانین و نظریه های علمی و چیزهای دیگر" سورندرا وارما به ترجمه دکتر محمدرضا توکلی صابری گیر آوردم:
سری بد فاصله ی شش سیاره شناخته شده تا آن زمان را به استثنای موضع 2.8 بدست میدهد.

ویلیام هرشل در سال 1781 اورانوس را کشف کرد و آن را هم با قانون بد منطبق یافت: در ادامه سری محاسبات قانون بد، با دوبرابر کردن 96 برای اورانوس یعنی 192، وقتی به 4 اضافه و تقسیم بر 10 میشود. عدد 19.6 بدست میاد که به قدر کافی به 19.2 نزدیک است (19.2 واحد نجومی فاصله ی واقعی اورانوس تا خورشید است.)

بد سیاره ی جدیدی را برای موضع 2.8 پیشنهاد کرد، در سال 1801 اولین سیارک به نام سرس بین مریخ و مشتری در همین موضع کشف شد!
اما سیارات نپتون و پلوتو که به ترتیب در سال های 1846 و 1930 کشف شدن در سری بد نبودند. میانگین فاصله ی آنها 30 و 39.2 واحد نجومی با فواصلی که بد پیشبینی کرده بود اختلاف داشت.
به نظر من قضیه داره جالب میشه. این محاسبات از کجا اومده و چرا ادامه ش صحیح نبود؟ یعنی سیاراتی طبق این موضع ها بودن و قبل از کشف، نابود شدن؟ یا این تساعد کاملا شانسی صحیح بوده و همه چیز فقط تصادفیه؟

ارسال پست