عمر جهان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
farnaspas

محل اقامت: بروجرد

عضویت : شنبه ۱۳۸۹/۱/۱۴ - ۱۸:۴۳


پست: 628

سپاس: 105

جنسیت:

تماس:

عمر جهان

پست توسط farnaspas »

دوستان عزیز تصمیم گرفتم برگردم. هر شب واستون مطالب علمی زیبایی قرار بدم. امیدوارم با نظراتتون انرژی واسه ادامه کار رو بگیرم...


عمر جهان

" مطالعه ی این پست به علاقه مندان توصیه میشود "

ستاره شناسان در مورد عمر جهان، همواره کنجکاو بوده اند. در طول قرن ها پژوهشگران، روحانیون، و خداشناسان تلاش کرده اند تا با استفاده از تنها روش موجود، یعنی شجره نامه انسان از زمان آدم و حوا، عمر جهان را تخمین بزنند. در قرن گذشته، زمین شناسان از تابش های ذخیره شده در سنگ ها، برای محاسبه عمر جهان استفاده کردند. در مقایسه، در قرن حاضر، ماهواره WMAP توانسته است با اندازه گیری تابش های منتشر شده از انفجار بزرگ، معتبرترین تخمین را برای عمر جهان در اختیار انسان ها قرار دهد. داداه های این ماهواره آشکار میکنند که جهان در انفجاری آتشین در 13 میلیارد و 700 میلیون سال پیش، متولد شده است.

( در طول تاریخ، یکی از شرم آورترین مسائلی که گریبانگیر کیهان شناسان بوده به دلیل داده های ناقص و معیوبی است که عمر جهان را اغلب از سیارات و ستارگان جوان تر محاسبه میکرده است. آخرین تخمینی که برای عمر جهان به کوچی 1 تا 2 میلیارد سال بوده که با عمر زمین یعنی ( 5 میلیارد و 400 میلیون سال ) و پیرترین ستارگان ( 12 میلیارد سال ) در تناقض آشکار قرار داشته است. البته، این تناقضات هم اکنون از بین رفته اند. )

ماهواره WMAP گره جدیدی را به این مساله که جهان از چه ساخته شده است، افزوده است. سوآلی که یوانی ها بیش از 2000 سال پیش از خود پرسیدند. در قرن پیش دانشمندان عقیده داشتند که پاسخ این سوال را می دانند. پس از هزاران سال پژوهش پر زحمت، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که جهان تقریبا از صدها نوع اتم مختلف تشکیل شده است. این اتم ها در جدول متناوب و منظمی، که با هیدروژن آغاز می شود، تنظیم شده اند. پایه علم شیمی همین جدول منظم است و در حقیقت در تمام کلاس های درس علوم در دبیرستان نیز تدریس میشود. ولی هم اکنون WMAP این تصور را به هم ریخته است.

در تایید تجربیات قبلی، ماهواره WMAP نشان داده که ماده قابل مشاهده که ما در اطراف خود میبینیم ( شمامل کوه ها، سیارات، ستارگان، کهکشان ها و... ) یک بخش ناچیز 4 درصدی از کل محتویات ماده و انرژی جهان را تشکیل می دهند. ( بخش اعظم آن 4 درصد، به شکل هلیم و هیدروژن و احتمالا تنها 0.03 درصد آن به شکل عناصر سنگین هستند. ) !
در واقع بخش عمده جهان از ماده مبهم و غیر قابل مشاهده با منشاء کاملا ناشناخته تشکیل شده است. عناصر آشنایی که دنیای مارا تشکیل می دهند، تنها 0.03 درصد جهان را پر کرده اند. از برخی جهات، از زمانی که فیزیکدانان به این مساله پرداختند، که جهان به وسیله شکل های کاملا ناشناخته و جدیدی از ماده و انرژی احاطه شده است، علم قرن ها به گذشته، به زمان قبل از ظهور فرضیه اتمی بازگشته است.

بر اساس یافته های WMAP، 23 درصد از کل جهان را ماده ای عجیب و مرموز و ناشناخته ای به نام ماده تاریک " dark matter " ساخته شده که با وجود داشتن وزن و اینکه دور تا دور کهکشان ها حلقه زده است، کاملا نامرئی است!ماده تاریک آنقدر مقدارش زیاد است که تنها در کهکشان راه شیری " یکی از صدها میلیارد کهکشان موجود در جهان " وزن آن روی هم رفته بیش از ده برابر وزن مجموع ستارگان مرئی است. با وجود غیر قابل روئیت بودن، دانشمندان میتوانند این ماده تاریک عجیب را به طور غیر مستقیم نیز مشاهده نمایند؛ زیرا این ماده درست مانند ذره بین عمل کرده و نور ستارگان را منحرف میکنند. بنابراین میتوان مکان آن را از طریق مقدار اعوجاجی که در نور ستارگان زمینه ایجاد میکند تعیین کرد.

با استناد به نتایج عجیب به دست آمده از داده هیا ماهواره WMAP، ستاره شناس دانشگاه پرینستون، جان کابال، گفته است: " امروزه ویژگی های معینی از جهان دیوانه غیر متحملی که در آن زندگی میکنیم، میدانیم. "

ولی شاید بزرگترین اعجاب در داده های WMAP، داده هایی که محافل علمی را متحیر کرد، این بود که 73 درصد از کل جهان، یعنی بخش عمده آن، از نوعی انرژی کاملا ناشناخته و نامرئی به نام انرژی تاریک " dark energy " ساخته شده که در ساختار فضای خالی پنهان است. انرژی تاریک، انرژی هیچ، یا انرژی فضای خالی، که به وسیله انیشتین در سال 1917 معرفی و سپس به وسیله خودش رد شد " طبق گفته خودش بزرگترین اشتباهش در زندگی بوده! "، هم اکنون به عنوان نیروی محرک کل جهان، مجددا مطرح میشود. در حال حاضر این عقیده وجود دارد که انرژی تاریک، میدان ضد گرانشی ایجاد میکند که باعث از هم راندن کهکشان می شود. سرنوشت نهایی جهان نیز به وسیله این انرژی تاریک تعیین می شود.

تصویر

هیچ کس در حال حاضر نمی داند که این انرژی از کجا می آید. کریگ هوگان، ستاره شنان دانشگاه واشنگتن در سیاتل می گوید: " صادقانه بگویم، ما این را نمی فهمیم! با اینکه میدانیم اثرات آن چه هستند، ولی سرنخی از این موضوع نداریم... هیچ کس ندارد! "
با توجه به نظریه اخیر ذرات اتمی، در محاسبه مقدار این انرژی، یعنی انرژی تاریک، به عدیی سرسام آور یعنی فراتر از 10 به توان 120 " عدد یک با 120 صفر جولوی آن " میرسیم.
چنین فاصله ای بین نتایج نظری و داده های تجربی در تاریخ علم، بی سابقه است. این یکی از بزرگترین اشتباهات و شرمساری های تاریخ علم است؛ اینکه بهترین نظریه ما نمیتواند بزرگترین منبع انرژی در کل جهان هستی را محاسبه کند. مطمئناً، قفسه ای مملو از جوایز نوبل در انتظار افرادی متهوری است که پرده از راز ماده و انرژی تاریک بگشایند.

نمایه کاربر
koorosh1

محل اقامت: تهران

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۱/۱۱/۲۳ - ۰۱:۵۰


پست: 122

سپاس: 35

جنسیت:

Re: عمر جهان

پست توسط koorosh1 »

از نظر من جهان هستی همیشه وجود داشته بود و مانند قانون پایستگی انرژی نمیتواند از بین برود فقط جهان هستی تابع تغییرات بسیاریست که گاهی انرا مفید و پرثبات برای فضا میدانیم و گاهی انرا مضر و نابودکننده جهان هستی میدانیم. smile051
THE FIRST STEP FOR SUCCESS IS;
BELIEVING YOURSELF

نمایه کاربر
farnaspas

محل اقامت: بروجرد

عضویت : شنبه ۱۳۸۹/۱/۱۴ - ۱۸:۴۳


پست: 628

سپاس: 105

جنسیت:

تماس:

Re: عمر جهان

پست توسط farnaspas »

یعنی به نظر شما دنیا آغازی هرگز نداشته؟

نمایه کاربر
koorosh1

محل اقامت: تهران

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۱/۱۱/۲۳ - ۰۱:۵۰


پست: 122

سپاس: 35

جنسیت:

Re: عمر جهان

پست توسط koorosh1 »

نمیدونم. من فقط نظرمو گفتم. هیچ مدرک تجربی در قبال این موضوع وجود ندارد و فقط نظریاتی در این باره ساخته شده است. البته من یه نظر در این باره دارم .اگر دوست داشته باشی بهت میگم. smile018
THE FIRST STEP FOR SUCCESS IS;
BELIEVING YOURSELF

meaning

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۹ - ۱۳:۵۴


پست: 892

سپاس: 403


تماس:

Re: عمر جهان

پست توسط meaning »

farnaspas نوشته شده: انرژی تاریک، انرژی هیچ، یا انرژی فضای خالی، که به وسیله انیشتین در سال 1917 معرفی و سپس به وسیله خودش رد شد " طبق گفته خودش بزرگترین اشتباهش در زندگی بوده!"[...]
ثابت کیهانی

در معادلات میدان آینیشتن :


آینشتین برای توضیح جهان شتاب‌دار، ثابت کیهانی

را در معادلات میدان دخیل کرد؛ نسبیّت عام پیش بینی می کند یک ارتباط دقیق بین انبساط و محتوای انرژی جهان وجود دارد.
THE COSMOLOGICAL CONSTANT WAS MY GREATEST MISTAKE?
Albert Einstein
ثابت کیهانی بزرگ ترین اشتباه من بود؟
-آلبرت آینیشتن-
farnaspas نوشته شده: ولی شاید بزرگترین اعجاب در داده های WMAP، داده هایی که محافل علمی را متحیر کرد، این بود که 73 درصد از کل جهان، یعنی بخش عمده آن، از نوعی انرژی کاملا ناشناخته و نامرئی به نام انرژی تاریک " dark energy " ساخته شده که در ساختار فضای خالی پنهان است.
تصویر

هورین

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۱/۹/۷ - ۱۴:۱۳


پست: 99

سپاس: 24

جنسیت:

Re: عمر جهان

پست توسط هورین »

koorosh1 نوشته شده:از نظر من جهان هستی همیشه وجود داشته بود و مانند قانون پایستگی انرژی نمیتواند از بین برود فقط جهان هستی تابع تغییرات بسیاریست که گاهی انرا مفید و پرثبات برای فضا میدانیم و گاهی انرا مضر و نابودکننده جهان هستی میدانیم. smile051
این کاملا غلطه .
چند سال پیش هم عده ای طرف دار نظریه ی حالت پایدار بودن که میگفتن جهان بوده هست و خواهد بود ولی طی ازمایش هایی در شتاب دهنده ها حالت پایدار رد و انفجار بزرگ تایید شد

ارسال پست