سوالات شما درباره نجوم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

risen

نام: علی گودرزی

محل اقامت: تهران

سپاس: 16

تماس:

Re: سوالات شما درباره نجوم

پست توسط risen »

چگونه مي توان دريافت ستارگاني كه بيش ازسد سال نوري از ما دورند و اكنون آنها را مي بينيم هنوز هستند وخاموش نشده اند؟؟؟؟

پاسخ: با توجه به طیف های مختلفی که از سطحشون گسیل میدهند میتوانیم به خاموش نبودنشان پی ببریم
victory is not about to never fall.......its about to rise after every fall

میلاد سلطانی نژاد

نام: میلاد سلطانی نژاد

پست توسط میلاد سلطانی نژاد »

اماتور نوشته شده:ببین اصن خلاصه تر میگم

اقا یه ستاره رو در نظر میگیریم بعد از حالا تعیینو تشخیصو اینا معلوم میشه که غول سرخه. چون غول سرخه پس این رو برامون معلوم

میکنه که این ستاره تو اخرای عمرش سپری میکنه. ( این چیزیکه خیلی واضحه )

حالا باز یه حساب کتاب دیگه میشه میفهمیم ای دل غافل فاصلش باما 20 تاست. یعنی 20 سال طول میکشه که نورش بهمون برسه

بعد از انجام محاسبات مربوطه من جمله تعیین جرم - مقدار حجم - مقدار سوخت - سرعت مصرف سوخت و با در نظر گرفتن فاصله

خیلی راحت متوجه میشن که اون ستاره مردست یا زنده یا اینکه قراره طی چن هزار یا میلیون سال دیگه بمیره

تموم شد همین smile036 بازم اگه جاییشو متوجه نشدی بگو
سلام استاد خوبین شما ؟

استاد از روش طیف به نظرم باید بهتر باشه اخه تو کلاس گفته بودین که دقیقتره و مدت تشخیص هم خیلی کمتره و گفتید که

اگه طیف ها و طول موجی رو که گیرنده میگیره فشرده تر کنیم این مدت زمان تشخیص باز هم کوتاه تر و و محاسبات دقیق تر میشه

به نظرتون بهتر نیست ؟

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

پست توسط اماتور »

میلاد سلطانی نژاد نوشته شده:
اماتور نوشته شده:ببین اصن خلاصه تر میگم

اقا یه ستاره رو در نظر میگیریم بعد از حالا تعیینو تشخیصو اینا معلوم میشه که غول سرخه. چون غول سرخه پس این رو برامون معلوم

میکنه که این ستاره تو اخرای عمرش سپری میکنه. ( این چیزیکه خیلی واضحه )

حالا باز یه حساب کتاب دیگه میشه میفهمیم ای دل غافل فاصلش باما 20 تاست. یعنی 20 سال طول میکشه که نورش بهمون برسه

بعد از انجام محاسبات مربوطه من جمله تعیین جرم - مقدار حجم - مقدار سوخت - سرعت مصرف سوخت و با در نظر گرفتن فاصله

خیلی راحت متوجه میشن که اون ستاره مردست یا زنده یا اینکه قراره طی چن هزار یا میلیون سال دیگه بمیره

تموم شد همین smile036 بازم اگه جاییشو متوجه نشدی بگو
سلام استاد خوبین شما ؟

استاد از روش طیف به نظرم باید بهتر باشه اخه تو کلاس گفته بودین که دقیقتره و مدت تشخیص هم خیلی کمتره و گفتید که

اگه طیف ها و طول موجی رو که گیرنده میگیره فشرده تر کنیم این مدت زمان تشخیص باز هم کوتاه تر و و محاسبات دقیق تر میشه

به نظرتون بهتر نیست ؟
سلام ممنون
اولا که گفته بودم استاد .... not !!

بله گفته بودم. روش که من تو این جستار و قبلا براتون گفته بودم روشیه که نیاز به تجهیزات خیلی خاصی نیست و شما راحت با یه

تلسکوپ و مطالعه و حالا مقداری هم کمک تجهیزات میتونید عمر و فاصله و زنده یا مرده بودن ستاره رو تشخیص و معلوم کنید. اما

تو روش طیف شما نیاز به تجهیزات بیشتر - دقیقتر - پر هزینه تر لازم دارید که اکثرا روش طیف رو فقط رصد خونه های پیشرفته این

مسیر رو انتخاب میکنن.برای فشرده سازی طیفا و طول موجا نیازمند وسایل پیشرفتست .اونی که توضیح دادم خیلی ارزون تر و به

نظرم برای یاد گیری گوشه ای از نجوم خیلی خوبه

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

پست توسط اماتور »

risen نوشته شده:چگونه مي توان دريافت ستارگاني كه بيش ازسد سال نوري از ما دورند و اكنون آنها را مي بينيم هنوز هستند وخاموش نشده اند؟؟؟؟

پاسخ: با توجه به طیف های مختلفی که از سطحشون گسیل میدهند میتوانیم به خاموش نبودنشان پی ببریم
بله این روش هم هست تازه بهتر و دقیقترم هست

اما اون راهی که گفتم خیلی کمتر هزینه میبره و خیلی تحقیقاتی. و هنوزم تو بعضی از رصدخانه ها استفاده میشه

Kity

نام: ك ط

پست توسط Kity »

mehdi-ra نوشته شده:اقا یکی اثبات کنه که شش ضلعی منتظم بهترین چند ضلعی منتظم هستش که با کنار هم قراردادن ان ها مثل لانه زنبور میتوان صفحه رو کامل پوشاند.
معیار بهتر بودن هم شباهت بیشتر به دایره هست.چون در این صورت فضای کمتری از صفحه هدر خواهد رفت.
راهنمایی: ایا چند ضلعی منتظمی با بیش از 6 ضلع را میتوان کنار هم قرار داد؟

نمایه کاربر
metis441

سپاس: 121

پست توسط metis441 »

سلام میشه یکی درباره مقاله جدید هاوکینگ توضیح بده؟؟

افق آشکار؟؟

و کل مقاله ب طور قابل فهم و ساده لطفا!!
an astronomer بودم -_-

parssap

نام: رضا امیری

پست توسط parssap »

مقاله هاوکینگ بسیار کوتاه است، فقط دو صفحه متن بدون محاسبات، هرگونه نتیجه گیری در مورد صحت و سقم آن را سخت می کند. باید کمی صبر کرد.فقط این را بگویم که او برای حل مشکل بین دیوار آتشین که بر اساس فیزیک کوانتوم باید هر چیز را در افق رویداد نابود کند و اینکه در نظریه عام انیشتین گفته شده افق رویداد جای آرامی است این نظریه را داده.طبق نظریه وی نوری که می خواهد از سیاه چاله بگریزد تنها می تواند تا افق رویداد دور شود و در جایی همان حوالی متوفق می شود. به همین منظور او این منطقه را افق آشکار نامیده . و می گوید افق رویداد می تواند با بلعیدن بیشتر سیاه چاله متورم شود.راستش را بخواهید خیلی ها هنوز چیزی سر در نیاوره اند و خیلی ها هم معتقدند ممکن است اشتباه کرده باشد همانطور که در مورد از بین رفتن اطلاعات در سیاه چاله ساسکیند او را متعاقد کرد و او خود این اشتباه را بزرگترین اشتباه خود در طول عمر نامید . به هر حال باید صبر کنیم تا کمی اطلاعات بیشتری منتشر بشود
خلاصه نظریه :
افق رویداد با افق آشکار جایگزین شد که به مقداری از نور اجازه ی عبور می دهد و دیوار آتش را از بین می بره

ارسال پست