صفحه 1 از 1

راز باقی ماندن ماهواره ها در مدار زمین

ارسال شده: سه‌شنبه ۱۳۹۲/۵/۲۹ - ۱۹:۳۱
توسط air craft
نیوتن در کتاب اصول خود می گوید که آگر جسمی را از ارتفاع مناسب با سرعت 8کیلومتر بر ثانیه پرتاب کنیم برای همیشه به دور زمین می چرخد ودر مدار باقی می ماند. ماهواره ها هم به این صورت در مدار می مانند وحتی در جاهایی که نزدیک ترین محل به زمین ودورترین محل هرچه از زمین دورتر باشد سرعت کمتری دارد برای پس اگر گرانش وجود نداشت به راحتی در خط مستقیمی جدا می شد. برای مثال ماه باسرعت یک متر برثانیه یه دور زمین می چرخد وهرچه دیرتر باشد زمان طی کردن مسیر خو نیز بیشتر است.

Re: راز باقی ماندن ماهواره ها در مدار زمین

ارسال شده: چهارشنبه ۱۳۹۴/۴/۲۴ - ۰۵:۰۱
توسط ali asadzade
سلام
شما فرض کن روی قله کوهی هستی شما اگر گلوله ای را پرتاب کنید بدون در نظر گرفتن مقاومت هوا هر چه نیروی پرتاب کننده بیش تر باشد ،سرعت گلوله هنگام خروج از لوله بیش تر است گلوله مسا فت بیش تری را طی خواهد کرد تا براثر جاذبه سقوط کند
حالا اگر سرعت پرتاب به 7.9 کیلومتر در ثانیه (2800کیلومتر در ساعت) برسد،گلوله دیگر به زمین سقوط نخواهد کرد در این حالت گلوله به یک ماهواره تبدیل می شود و برای همیشه در مدار زمین باقی می ماند .
ولی در عالم واقعیت این طور نیست زیرا اصطکاک هوا وجود دارد اگر سرعت پرتاب را افزایش دهیم ،مدار حرکت گلوله در دور زمین ،از حالت دایره حالت بیضی تبدیل می شود .
برای انکه جسمی بتواند ازحوذه جاذبه زمین خارج شود، باید شتابی بیش تر از شتاب جاذبه زمین داشته باشد حالا اگر شما بتوانید گلوله را با سرعت 11.2کیلومتر بر ثانیه پرتاب کنید گلوله از میدان گرانشی خارج میشود و دیگر باز نخواهد گشت
که ماهواره هارا با موشک به ارتفاع حداقل 200کیلومتری سطح زمین حمل می کنند بعد آن را با سرعت بالایی پرتاب می کنند
با سپاس.

Re: راز باقی ماندن ماهواره ها در مدار زمین

ارسال شده: چهارشنبه ۱۳۹۴/۴/۲۴ - ۱۵:۲۲
توسط sunrise
احتمالا این سرعت فرار 11.2 سرعتیه که شیئ که بر روی سطح زمین بهش میرسه اگه زاویه ی پرتاب مناسبی هم داشته باشه در هیچ مداری دور زمین نخواهد چرخید یعنی همان پرتاب شدن از مدار زمین به مداری مستقل دور خورشید.
حال این پرتاب شدن هم باید کاملا افقی با سطح زمین صورت بگیره چرا؟ چون باید مولفه ی سرعت عمود بر شعاع زمینش در فرمول نیروی گریزازمرکز بیشترین حد ازاب در بیاد زیرا همه شرایط باید ایده آل باشه.