اختلاف منظر


اختلاف منظر

نوشتهاز سوی ngr6111 در دوشنبه 5 شهريور 1397 - 08:41

سلام دوستان. یه سوال داشتم.
در روش اختلاف منظر ما میزان جابجایی یک ستاره را در تصویر (برحسب ثانیه قوس) در طول 6 ماه اندازه میگیریم و با استفاده از روش مثلثاتی فاصله ستاره تا خودمان را بدست میاریم: فاصله = معکوس زاویه جابجایی ستاره در آسمان
سوالم اینه که طبق رابطه مثلثاتی باید ما اون جابجایی بدست آمده در تصویر را باید تقسیم بر 2 کنیم بعد معکوس کنیم که فاصله بدست بیاد. چرا تقسیم بر 2 نمی کنیم؟ متاسفانه شکلشو نمیتونم اینجا بفرستم. از روی شکل کاملا مشخصه که باید به 2 تقسیم بشه.
 
سپـاس : 1

ارسـال : 16


نام نویسی: 91/12/16

ذکر نشده

Re: اختلاف منظر

نوشتهاز سوی ADMIN در دوشنبه 5 شهريور 1397 - 10:47

فرمول معروفی که برای محاسبه اختلاف منظر وجود داره در واقع یک فرمول تقریبی هست. در حقیقت در مخرج کسر، بجای قرار دادن زاویه تتا، باید از تانژانت تتا استفاده کنیم که چون این زاویه بسیار کوچک هست و به شکل حدی تابع تانژانت در زوایای نزدیک به صفر به سمت خود تتا میل میکنه، ما در مخرج از تتا استفاده می‌کنیم.

از طرفی این تتا همونطور که خودتون گفتید معادل با نصف جایجایی ستاره روی کره‌ی آسمان هست و ما از ابتدا همین فرض رو داریم. یعنی اگر در طول ۶ ماه یک ستاره معادل ۲ ثانیه قوسی اختلاف‌منظر داشت، در فرمول ما از عدد یک ثانیه قوسی استفاده میکنیم و زاویه مورد نظر ما نصف این مقدار هست. (چون ما در طول ۶ ماه، معادل 2au در فضا جابجا شدیم. ولی در صورت فرمول عدد یک داریم. مگر اینکه صورت کسر رو عدد ۲ بزاریم و مخرج دیگه نیاز به دستکاری نداره)

روش دیگه این هست که بجای انتظار ۶ ماهه برای محاسبه جابجایی ستاره، ما صرفا یک جابجایی معادل واحد نجومی (مثلا نزدیک به ۳ ماه) رو درنظر بگیریم و زاویه تتا رو در اون زمان محاسبه کنیم و در مخرج بزاریم و صورت کسر هم که همون عدد یک باقی می‌مونه.
موجیم که آسودگی ما عدم ماست

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...
نماد کاربر
مدير کل

مدير کل
 
سپـاس : 1146

ارسـال : 2347


سن: 37 سال
نام نویسی: 84/2/24

مرد

Re: اختلاف منظر

نوشتهاز سوی ngr6111 در دوشنبه 5 شهريور 1397 - 11:05

خیلی ممنونم. خیلی خوب توضیح دادین.
پس باید تقسیم بر 2 بشه. آخه خیلی جالبه یه سرچ بزنید میبینید هیچ کجا نگفته باید اینطور باشه و صرفا خود زاویه تتا (یا همان میزان جابجایی) را در فرمول قرار دادن.
 
سپـاس : 1

ارسـال : 16


نام نویسی: 91/12/16

ذکر نشده


بازگشت به مبانی نجوم

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 3 مهمان