صفحه 1 از 1

قطبی کردن تلسکوپ در نیمکره‌ی جنوبی

ارسال شده: شنبه ۱۴۰۰/۱/۲۱ - ۱۳:۲۶
توسط ArmanOrouji
سلام ببخشید یک سوالی ذهن من را درگیر کرده و هر چه در اینترنت می گردم پاسخی یافت نمی کنم!
سوال من این است که ما در نیمکره ی شمالی برای رصد آسمان باید تلسکوپ را قطبی کنیم یعنی آن را به سمت ستاره ی قطبی تنظیم کنیم.
در نیمکره جنوبی که ستاره قطبی قابل رویت نیست تلسکوپ را رو به چه ستاره ای تنظیم می کنند؟
آیا ستاره ی قطبی جنوبی هم داریم؟!

Re: قطبی کردن تلسکوپ در نیمکره‌ی جنوبی

ارسال شده: یک‌شنبه ۱۴۰۰/۱/۲۲ - ۰۸:۲۱
توسط rohamjpl
من اطلاعات نجومی زیادی ندارم همین میدانم که در نیمکره جنوبی ، صورت فلکی باید وارونه باشد و در حالی که قطب شمال رو به بیرون جهان به آن سوی جهان است ، قطب جنوب به مرکز کهکشانی راه شیری اشاره دارد.
این به معنای ستاره های درخشان و صورت های فلکی بیشتری است که اجرام خیره کننده بیشتری دارند. بعلاوه ، اگر به آسمانهای شمالی عادت کرده باشید ، همه چیز در آسمان نیمکره جنوبی وارونه به نظر می رسد.
مثال Orion صورت فلکی است که معمولاً همیشه در نیمکره شمالی و جنوبی مشاهده می شود. سالها افرادی که از طریق دریا سفر می کردند
در حال حاضر هیچ ستاره پرنوری به عنوان ستاره جنوبی، مانند ستاره جدی به عنوان ستاره شمالی وجود دارد، موجود نیست. سیگما هشتک نزدیک‌ترین ستاره قابل رؤیت با چشم غیرمسلح به قطب جنوب است (با فاصله زاویه‌ای یک درجه از قطب جنوب)، ولی کم‌فروغ بودن آن (با قدر ظاهری حدود ۵٫۵ این ستاره)، آن را از استفاده عملی به عنوان ستاره قطب جنوب خارج می‌سازد. در روی خط استوا، و اندکی بالا و پایین آن، هم می‌توان ستاره جدی را در آسمان دید، و هم صورت فلکی چلیپا را می‌توان دید.سیگما اکتانتیس به عنوان ستاره قطب جنوب شناخته می شود که بیش از یک درجه با قطب فاصله دارد ، اما با بزرگی 5.5 به سختی در یک شب روشن قابل مشاهده است. در آسمان نیمکره جنوبی و در مکانی که محور شمال به جنوب کره زمین امتداد می یابد، به طور کلی منطقه ای بی ستاره است. البته این طور هم نیست که هیچ ستاره ای در آن حوالی نباشد، اما ستاره سیگما از صورت فلکی هشتک (اکتان) از ستارگان مقیم این محدوده است که دیدارش با چشم غیر مسلح فقط در تاریکی مطلق میسر می شود و به نام ستاره قطب جنوب خوانده می شود.
این ستاره سیگما درصورت فلکی هشتک درفاصله 1,03 درجه ای قطب واقعی جنوب مستقر است و برخلاف ستاره قطب شمال، از این نزدیک تر به قطب جنوب نمی شود.
امیدوارم کمک کرده باشم رهام حسامی دانشجوی ترم چهارم مهندسی هوافضا

Re: قطبی کردن تلسکوپ در نیمکره‌ی جنوبی

ارسال شده: یک‌شنبه ۱۴۰۰/۱/۲۲ - ۱۱:۵۱
توسط ADMIN
ما در نیم‌کره‌ی شمالی هم در نقطه‌ی قطبی واقعی هیچ ستاره‌ی درخشانی نداریم. به همین خاطر در داخل مقرهای استوایی تلسکوپ‌ها، ابزاری تعبیه شده که با کمک نزدیک‌ترین ستاره پرنور یعنی ستاره قطبی، نقطه‌ی واقعی رو پیدا کنیم.

در نیم‌کره‌ی جنوبی هم به همین شکل هست و تفاوتی نمیکنه. باز هم با استفاده از یکی از ستاره‌های درخشان نزدیک به محور جنوبی، محل اصلی نقطه‌ی قطبی پیدا میشه. همون‌طور که دوستان گفتند، ستاره سیگما هشتک با قدر حدود ۵.۵+ ستاره مناسبی برای قطبی کردن مقرهاست.

البته درنظر داشته باشید که قطبی کردن با کمک ستارگان نزدیک فقط یکی از راه‌های قطبی کردن مقر هست و راه‌های مختلف دیگه‌ای هم وجود داره. حتی بعضی مقرهای پیشرفته کل مراحل قطبی کردن رو به شکل خودکار و بدون دخالت انسان انجام میدن.

Re: قطبی کردن تلسکوپ در نیمکره‌ی جنوبی

ارسال شده: یک‌شنبه ۱۴۰۰/۱/۲۲ - ۱۷:۴۴
توسط You-See
احیانا با GPS و ژیروسکوپ این کار ساده تر انجام نمی شه؟

Re: قطبی کردن تلسکوپ در نیمکره‌ی جنوبی

ارسال شده: دوشنبه ۱۴۰۰/۱/۲۳ - ۱۰:۴۳
توسط ADMIN
You-See نوشته شده:
یک‌شنبه ۱۴۰۰/۱/۲۲ - ۱۷:۴۴
احیانا با GPS و ژیروسکوپ این کار ساده تر انجام نمی شه؟
در واقع با استفاده همزمان از GPS و قطب‌نما این کار باید انجام بشه. ولی از اونجا که هیچ قطب‌نمایی نمیتونه با دقت دقیقه و ثانیه‌ی قوسی، راستای شمال رو مشخص کنه، نهایتا باید بر اساس موقعیت واقعی ستارگان و بررسی مقدار خطای ترکی که با سپری شدن زمان ایجاد میشه، مقر رو به شکل ایده‌آلی قطبی کنیم.

Re: قطبی کردن تلسکوپ در نیمکره‌ی جنوبی

ارسال شده: دوشنبه ۱۴۰۰/۱/۲۳ - ۱۹:۳۰
توسط You-See
بله ولی با ژیروسکوپی که کالیبره شده باشه با دقت خیلی زیادی می شه این کار رو انجام داد.
ژیروسکوپ هایی وجود دارن که از اسپین ذرات استفاده می کنن برای جهت یابی، فکر می کنم پروتون.