اندود کردن آینه تلسکوپ

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
P.Rajaee

نام: پویا رجایی

عضویت : دوشنبه ۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۵:۳۸


پست: 1جنسیت:

اندود کردن آینه تلسکوپ

پست توسط P.Rajaee »

سلام
من یه سوال داشتم که اگه تونستید جواب بدید
چند ساله که من یه تلسکوپ دابسونی نیوتنی دارم این اواخر فهمیدم که نتیجه رصد هام تیره تر شدن بعد از تحقیق فهمیدم آینه تلسکوپ باید دوباره اندود بشه حالا اندود کردن دوباره چطوریه؟ یا اینکه باید برم یه آینه دیگه بخرم؟

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۳/۵/۱۹ - ۱۹:۰۵


پست: 1164

سپاس: 767

جنسیت:

تماس:

Re: اندود کردن آینه تلسکوپ

پست توسط You-See »

سلام
تا جایی که می دونم به سادگی نمی شه بدون اعوجاج اندود کرد. مواد شیمیایی خطرناکی هم لازم داره.
اندود ساده با گالیوم هم ممکنه ولی در مورد نتیجه زیاد مطمئن نیستم.
به نظرم بگردید یا جایی پیدا کنید که اندود کنه یا آینه رو تعویض کنید.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
maxrg.ir

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۴ - ۱۰:۰۲


پست: 74

سپاس: 42


تماس:

Re: اندود کردن آینه تلسکوپ

پست توسط maxrg.ir »

ترکیبی از نیترات نقره و یه مشت خرت و پرت دیگه‌اس. ببرید پیش مغازه‌هایی که لوازم آزمایشگاهی میفروشن. توی اینترنت بگردید موادشو پیدا می‌کنید، ولی خودتون توی خونه این کار رو نکنید، چون موادش سمیه.
لختی مکث و اندکی تفکر کنیم ...

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami

محل اقامت: City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1114

سپاس: 1408

جنسیت:

تماس:

Re: اندود کردن آینه تلسکوپ

پست توسط rohamjpl »

نقره اندود کردن آینه
اکثر تلسکوپ ها آینه خود را با یک لایه بسیار نازک آلومینیومی می پوشانند. استثناء تلسکوپ های جمینی (Gemini Telescopes) است که اخیراً آینه های خود را با نقره پوشانده اند. اولین قدم برای رنگ آمیزی مجدد آینه تلسکوپ ، برداشتن پوشش قدیمی به همراه هرگونه کثیفی یا سایر مواد متصل به آینه است.آینه های نجومی با استفاده از یک پوشش لایه نازک بازتابنده بر روی یک لایه آینه سرامیکی با استفاده از یک فرایند کم فشار به نام رسوب فیزیکی بخار (PVD) تولید می شوند.
بر خلاف آینه‌های خانگی ، نقره بر روی آینه تلسکوپ یعنی بر سطح کاو آن قرار داده می‌شود. و شیشه صرفا تکیه گاه نقره به شمار می‌رود. قرار داشتن نقره بر سطح پیشین شیشه جذب نور را از میان می‌برد. نور از شیشه نمی‌گذرد و بر اثر جذب قسمتی از شدت خود را از دست نمی‌دهد. اشکال کار این است که لایه نقره‌ای بی حفاظ پس از مدتی کدر می‌شود و باید هراز چند گاه آینه را مجددا نقره اندود کرد. در سالهای اخیر ، فرآیند آلومینیومی کردن به تدریج جانشین نقره اندود کردن شده است، اخیرا پی برده‌اند که بخار آلومینیوم چون بر شیشه بنشیند سطح درخشانی را پدید می‌آورد که از بسیاری لحاظ بر سطح نقره‌ای برتری دارد.بیشتر آینه های تلسکوپ نجومی، علی رغم خواص انعکاسی برتر نقره، از آلومینیوم برای لایه بازتابی استفاده می کنند. نقره منعکس کننده ترین ماده است، اما کار با آن دشوار است و به راحتی کدر می شود و خورده می شود." آلومینیوم به دلیل بازتابش یک انتخاب محبوب برای پوشش های آینه ای است. آلومینیوم با بالاترین انعکاس نسبت به هر فلزی در محدوده طیفی فرابنفش و مادون قرمز، تنها در نور مرئی و طیف نزدیک به مادون قرمز از نقره عقب تر است.
اندودن باید در خلاء انجام گیرد، آلومینیومی که به این طریق اندود شود کدر نمی‌شود. در نخستین برخورد با هوا روی آن را لایه نازک شفاف و بسیار سختی از اکسید آلومینیوم می‌پوشاند که آلومینیوم زیری را از هر کنش متقابلی با هوا مانع می‌شود. خصیصه برتر دیگر اندود آلومینیوم آن است که نور فرا بنفش را منعکس می‌کند. نقره منعکس کننده بسیار بدی برای این اشعه که طول موج آن کوتاه است به شمار می‌رود. ولی نقره نور فرو سرخ را بهتر منعکس می‌کند. نقره بطور کلی از نظر بازتاب تا حدی بهتر است، نقره در بهترین شرایط 95 درصد کل نور و آلومینیوم فقط 90 درصد آنرا منعکس می‌کند.ایجاد پوشش آلومینیومی روی آیینه تلسکوپ؛ آلومینیوم بعد از بخار شدن به طور یکسان و با ضخامت چند میکرومتر روی سطوح شیشه‌ای رسوب می‌کند. روش آلومینیوم کردن این گونه است:
ابتدا شیشه آیینه تلسکوپ به طور کامل تمیز می‌شود سپس به همراه یک سیم آلومینیوم کاملاً خالص درون یک محفظه قرارمی گیرد بعد از ایجاد خلا در این محفظه، سیم آلومینیومی به کمک یک رشته تنگستن فروزان بخار می‌شود. سپس این بخار روی سطح شیشه‌ای یعنی آییه می‌نشیند.
I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا
تصویر

.Behrooz.J.Sani

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۵ - ۱۷:۳۴


پست: 1Re: اندود کردن آینه تلسکوپ

پست توسط .Behrooz.J.Sani »

با سلام. قبلاً دانشگاه شریف به آینه تلسکوپها آلومینیوم میزد، ولی گویا الان دیگه نمیزنه و به نظر نمیرسه که هیچ شرکتی در حال حاضر این کار رو انجام بده. زدن آلومینیوم در خلأ خیلی بالایی انجام میشه و انجام اون بدون تجهیزات خیلی گران قیمت و بدون مهارت بالا امکان پذیر نیست. بنده قصد دارم در چند روز آینده به آینه تلسکوپم نقره بزنم و تحقیق خیلی مفصلی در این مورد انجام دادم. روشهایی هم برای محافظت از نقره و جلوگیری از سیاه شدن اون وجود داره. بعد از انجام این کار میتونم تجربیاتم رو در اختیار شما قرار بدم. smile261 smile020

ارسال پست