چه چیزی ستاره شمالی را دقیقاً در شمال نگه می دارد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2151

سپاس: 3824

جنسیت:

تماس:

چه چیزی ستاره شمالی را دقیقاً در شمال نگه می دارد؟

پست توسط rohamjpl »

اول از همه، ستاره شمالی (آن نقطه ای که زمینی ها در حال حاضر در آسمان شب هنگام نگاه به شمال می بینند) در واقع یک ستاره واحد نیست. ستاره شمالی که پلاریس نیز نامیده می شود، یک منظومه ستاره ای چندگانه است که در واقع از پنج ستاره مختلف تشکیل شده است. سه تا از این ستارگان نسبتاً نزدیک به هم هستند و در مداری به دور یکدیگر هستند. دو نفر دیگر از سه مورد اول بسیار دور هستند و به طور تصادفی در یک نقطه از آسمان ظاهر می شوند زیرا آنها در یک خط دید از زمین قرار دارند. اگر از کهکشانی دیگر مشاهده شود، این دو ستاره دیگر در یک راستا قرار نمی گیرند و به نظر نمی رسد که بخشی از منظومه قطبی اصلی باشند. درخشان ترین ستاره منظومه اصلی یک ابرغول است و دو ستاره دیگر کوچکتر هستند و به دور آن می چرخند.
دوم، هیچ یک از ستارگان آسمان واقعاً در طول یک روز حرکت نمی کنند. همه آنها در جای خود گیر کرده اند. (ستارگان دارای حرکت هستند، اما این حرکت در میلیون‌ها سال اندازه‌گیری می‌شود و نه روز.) به نظر می‌رسد همه ستارگان هر شب آسمان را می‌چرخانند زیرا زمین در حال چرخش است. زمین روزی یک بار حول محور خود می چرخد. در نتیجه، تمام ستارگان آسمان از میان کمان های بزرگ عبور می کنند و حدود یک روز طول می کشد تا به مکان اصلی خود بازگردند. هر چه نقطه روی زمین به محور چرخش آن نزدیکتر باشد. که از قطب های جغرافیایی شمال و جنوب می گذرد. هر چه آن نقطه کمتر حرکت کند. فردی که دقیقاً روی قطب شمال ایستاده است، در طول یک روز اصلاً حرکت نمی کند. مثل چرخاندن توپ بسکتبال روی انگشتتان است. نقاط روی بسکتبال که از محور چرخش دور هستند (کناره ها) خیلی سریع حرکت می کنند. اما نقطه روی محور (محل لمس انگشت شما) به سختی حرکت می کند. به همین دلیل است که می توانید هنگام چرخش توپ را روی یک انگشت متعادل کنید. و از آنجایی که حرکت روزانه ستارگان در آسمان ناشی از چرخش زمین است، هر چه ستاره به محور چرخش زمین نزدیکتر باشد (خط خیالی که مستقیماً از قطب شمال و جنوب به سمت فضا امتداد می یابد)، کندتر می شود. در آسمان حرکت می کند هیچ چیز خاصی در مورد پولاریس وجود ندارد، فراتر از این که این پلاریس در نهایت نزدیکترین قطب چرخش زمین در شمال بود. از آنجایی که پلاریس بسیار نزدیک به محور است، در طول شب بسیار کم در آسمان حرکت می کند.
سوم قطبی دقیقاً با محور چرخش زمین در یک راستا قرار ندارد. احتمال بسیار کمی وجود دارد که هر ستاره ای دقیقاً با محور زمین هم ردیف شود. قطبی در زاویه دید 0.736 درجه از شمال قرار دارد. از آنجایی که ستاره شمالی دقیقاً روی محور چرخش زمین قرار ندارد، در واقع هر شب در آسمان قوس می‌دهد. قوس آنقدر کوچک است که انسان نمی تواند آن را ببیند. علاوه بر این، محور چرخش زمین کاملاً ثابت نیست. از آنجایی که زمین کاملاً کروی نیست، اما در خط استوا برآمده است، تأثیرات گرانشی خورشید بر روی زمین کاملاً متقارن نیست. این عدم تقارن یک پیچ بسیار کوچک و بسیار آهسته روی زمین ایجاد می کند که محور چرخش زمین را از قطبی دور می کند. در حدود 3000 سال، ستاره ای به نام گاما قیفی بسیار نزدیکتر از قطبی به محور چرخش زمین می شود و بنابراین ستاره جدید "شمال" خواهد بود...I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا
تصویر

ارسال پست