گربه شرودينگر : "من خودم يك مشاهده كننده ام" !!!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
HajAmOo

سپاس: 3

گربه شرودينگر : "من خودم يك مشاهده كننده ام" !!!

پست توسط HajAmOo »

درود!

من الان صفحه ويكي پدياي فارسي درباره گربه شرودينگر (1) رو نگاه مي كردم؛ يه نفر مطلب جالبي اون تهش نوشته بود :
پی‌نوشت:توجه کنید که نه شرودینگر و نه هیچ فیزیک دان دیگری دقت نکرده است که گربه خودش یک مشاهده کننده است. پس این سیستم رفتاری کلاسیک خواهد داشت.
نظر شما چيه؟!!
===
1. http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D8% ... A%AF%D8%B1

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

Re: گربه شرودينگر : "من خودم يك مشاهده كننده ام" !!!

پست توسط aalireza »

والله چرا! خیلی‌ها به‌این توجه کردند... بهتره سخت‌تر مسئله رو مطرح کنیم، چون در این‌قرائت از فرمایشات منوّره‌یِ حضرت، گربه‌یِ مذکوره واقعاً مشاهده و یا عدمِ مشاهده‌ش تأثیر نداره، چون تا زمانی که‌زنده‌هست یعنی سیانور آزاد نشده. این‌شمایی که‌باید بنگری ببینی گربه‌زنده‌هست یا مرده،‌حالا گربه‌تو این وسط بیاد زُل بزنه به‌حسگر و سایر مخلفات چیزی نمی‌شه! این مسئله‌یِ مشاهده‌یِ گربه در قرائتی مطرح می‌شه که برایِ به‌فنا دادنِ گربه از یه‌چیزِ کشنده‌یِ دل‌خواه، منتهی متصل به‌یه «حسگرِِ نوری» استفاده می‌کنن. در اون شرایط جعبه‌کاملا باید تاریک باشه - یعنی نورافکن روشن نکرده‌باشه این‌گربه- اون‌وقت گربه‌هم نمی‌تونه مشاهده کنه.... شاید بگی هنوز تک و توک فوتون می‌مونن یا تولید می‌شن،‌ ولی هیچ حسگری قدرتِ برداشتشون رو نداره!!
در کل زیاد ارزش بحث‌کردن رو نداره،‌چیزی که شرودینگر می‌خواد بگه مربوط می‌شه به‌حکایتِ احتمالات و اتم که معرّفِ حضورت هم هست و کاملا هم موردِ تأیید هست،‌ پس بی‌خیال رفیق! :دی

چاکریم.

aht_Astronomy

سپاس: 13

پست توسط aht_Astronomy »

بیچاره گربه ها!
خودشون رو بندازن اون تو بعد ببینند مردند یا زنده.
اینا تا خون کسی ریخته نشه خیالشون راحت نمیشه. smile049 smile039

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

سلام و درود

همان طور که جناب aalireza هم ذکر کردند چیزی که مهم است و شرودینگر قصد بیان آن را داشته ، چیز دیگری بوده و این ها همه برای درک ساده تر مفاهیم احتمالاتی هستند
وگرنه پر واضح است که سیستم فرضی گربه شرودینگر ، سیستمی کلاسیک است .

یا حق . . .
smile072

ارسال پست