فوتوالکتریک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Pupil

سپاس: 3

فوتوالکتریک

پست توسط Pupil »

سلام دوستان یک سوال در مورد رخ دادن پدیده فوتو الکتریک بد جوری من مشغول کرده ممنون می شم براش فکر کنید و نظر بدین.

می دونیم با فرکانس مناسب با برخورد فوتون به الکترون در فلز ،فوتون فرودی به الکترون لایه آخر فلز (یعنی لایه والانس) که کمتر به هسته مقید است انرژی می ده و الکترون رو از سطح فلز جدا می کنه سوالم اینه که چطور در این پدیده ، فوتون به الکترون برخورد می کنه چون (طبق فرضیه چرخش الکترون به دور هسته ) ،الکترون بایستی با سرعت خیلی خیلی بالایی به دور هسته به چرخه و احتمال برخورد با هم دیگر تقریبا باید صفر و محال باشه .ممنون می شم در این باره نظر بدبد؟؟؟؟

آیا انیشتین در این مورد نظریه ای داده است؟؟؟

پرتابه

سپاس: 5

Re: فوتوالکتریک

پست توسط پرتابه »

سلام چیزی که می گم با سوال شما ارتباط نداره ولی چون عنوانش به سوالم ربط داره اینجا می گم

چطور فتوالکتریک "صرفا موج بودن" نور رو رد می کنه؟

نمایه کاربر
bigcrunch

سپاس: 48

پست توسط bigcrunch »

pupilil pجان ، بایستی جنبه ی موجی بودن الکترون رو در حین چرخش به دور هسته در نظر گرفت. جنبه ذره ای الکترون صرفا دیدگاهی کلاسیک هست. شما وقتی الکترون رو بسته موجی با تکانه زاویه ای مداری L=nh در نظر می گیرید اونوقت عین یه موج بسته می شه که در اطراف هسته دائما در حال نوسان هست. ضمنا تو بحث برخورد ها به طور کل مثلا فوتون با الکترون، سطح مقطع برخورد رو در نظر می گیرن. یعنی می گن فرضا الکترون در حال چرخش به دور هسته "دارای یه تابع موج با تحول زمانی خاص خودش هست تو یه پتانسیل مفروض هسته و با یه میدان الکتریکی خاص خودش در اطرافش تو فضا" . حالا یه فوتون با یه مولفه ای از میدان الکتریکیش نزدیک می شه به این الکترون و میدان الکتریکی فوتون ، تابع موج الکترون ( حالت سیستم الکترون ) رو دچار اختلال می کنه. کل فرآیند فوق الذکر می شه همون "برخورد" .
اجازه ندهید شخصیت شما مورد تهاجم افراد و رویدادها قرار گیرد. (ماری کوری)

نمایه کاربر
Pupil

سپاس: 3

پست توسط Pupil »

سلام از دوستان عزیز خیلی ممنون هستم .که به سوالم جواب دادین.

درسته من از دید ذره به الکترون نگاه می کردم ولی الکترون به صورت هلال در همه جا وجود داره.و غیر ممکنه برخورد نکنه (به خاطر سرعت بالای الکترون)

ممنون .

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

نحوه برخورد (یا علمی تر بگوئیم: برهمکنش) بین فوتون و الکترون، انواع و سطح پیچیدگی متفاوتی دارد. مثلا چگونگی این برخورد در اثر کامپتون با پدیده فوتوالکتریک فرق دارد. در اثر فوتوالکتریک، بیشتر جنبه ذره بودن فوتون مطرح است. این برخورد، از نوع برخوردهای الاستیم در جهان ذرات ماکروسکوپیک نیست. بلکه بیشتر تبادل همه انرژی فوتون با الکترونی با همان سطح انرژی است.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

سلام دوست من
احتمال برخورد چه ربطی داره به سرعت الکترون؟
مثلاً آیا در اتوبان، هر قدر سرعت اتومبیل ها بیشتر بشه، احتمال برخوردشون به عابر پیاده (ی نفهمی که داره از عرض اتوبان رد میشه) کمتر میشه؟
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

پرتابه

سپاس: 5

پست توسط پرتابه »

سوالم اینه که فتوالکتریک چطور میگه نور تنها از موج نیست؟

ارسال پست