روش های عددی حل معادله شرودینگر

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
fatimaa1991

روش های عددی حل معادله شرودینگر

پست توسط fatimaa1991 »

سلام کسی میتونه انواع روش های عددی حل معادله شرودینگر رو به من معرفی کنه؟
مثل روش نیومروف.
اگه بتونید منبعی در این مورد به من معرفی کنید واقعا ممنون میشم چون خیلی ضروریه برام smile025

نمایه کاربر
armin57ghazal

نام: آرمین

محل اقامت: تهران

سپاس: 579

تماس:

Re: روش های عددی حل معادله شرودینگر

پست توسط armin57ghazal »

سلام
این لینک زیر درباره فیزیک محاسباتی است که بخش 4 درباره حل معادله شرودیمگر هستش
http://physics.bu.edu/py502
و این لینک هم مفید است
http://www.fisica.uniud.it/~giannozz/Corsi/MQ/mq.html

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

Re: روش های عددی حل معادله شرودینگر

پست توسط mrfane »

جواب سؤال شما نیست، اما دوست دارم بگویم:
معادله شرودینگر چیز خیلی جالبیه. منظورم اینه که ادعای خیلی بزرگی داره. بعد از این که مکانیک کوانتومی میاد به کل زیراب همه بخش های دیگر فیزیک را می زنه، خودش سرانجام معادله ای رو معرفی میکنه و ادعا می کنه که این در مورد «همه چیز» صادقه! فقط باید تابع مناسب را در معادله بگذارید! این که می گویم «سرانجام»، واقعا این طوری نیست، بلکه در هر کتاب جزو فصول اول، معرفی معادله شرودینگر است. اما هر قدر که شما در کوانتوم جلو می روید، بیشتر از این معادله استفاده می کنید و به بیشتر به اهمیتش پی می برید.
این از یک طرف خیلی هیجان انگیزه و از طرف دیگه خیلی جاه طلبانه. و ضمنا ماهیت بنیادی معادله شرودینگر را هم نشان می دهد. این معادله به مراتب بنیادی تر (یعنی عمیق تر و اساسی تر) از کلی ترین روابط مکانیک کلاسیک و حتی نسبیت است. این معادله «همه چیز» را توصیف می کند.
و متاسفانه همان طور که شما از «همه چیز» خبر ندارید، تابع همه چیز را هم نمی دانید تا آن را در معادله شرودینگر قرار دهید.
بزرگانی مانند شرودینگر، بوهر و غیره واقعا لیاقت دارند نامشان بالاتر از این ها مطرح بشه. اونها چیزهایی را کشف کرده اند که ما بعد از کلی مطالعه و توضیح بسیط، چندان درک نخواهیم کرد.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

ارسال پست