سوالی در باب مسئله درهم تنیدگی کوانتومی

سوالی در باب مسئله درهم تنیدگی کوانتومی

نوشتهاز سوی paradoxy در چهارشنبه 15 مهر 1394 - 21:03

سلام,مشکلی در باب مسئله در هم تنیدگی کوانتومی دارم که امیدوارم دوستان برای من حلش کنن
در ابتدا باید بدانیم منظور از در هم تنیدگی کوانتومی چیست.بزارید یک مثال به نقل از یکی از دانشمندان مشهور بزنم ایشون اینطور استدلال میکنن

ما دو جعبه داریم ویک گوی به رنگ سیاه و یک گوی به رنگ سفید داریم، هرکدوم از این گوی ها را داخل یکی از این جعبه ها قرار میدهیم و جعبه ها را میبندیم حالا از شخصی غریبه دعوت میکنیم که یکی از این جعبه ها را باز کند و قبلش به اون شخص میگیم که در هر کدام از جعبه ها یک توپ است که یا سیاه است یا سفید.
قبل از این که شخص در یکی از جعبه ها را باز کند بنظرش گوی ها در حالت برهم نهی هستند (یعنی از نظر شخص گوی درون جعبه میتواند در دو حالت سفید بودن و سیاه بودن همزمان باشد)حالا زمانی که اون شخص درب یکی از جعبه ها رو باز میکنه و گوی سفید رو میبینه بلافاصله نتیجه میگیره درون جعبه ی دیگر گوی سیاه قرار دارد
حالا فرقی نمیکند جعبه ای که درونش گوی سیاه قرار دارد در دو متر آن طرف تر قرار داشته باشد یا 20 میلیارد سال نوری دیگر از آنجایی که شخص غریبه میداند اگر درون این جعبه گوی سفید باشد لزوما در جعبه دیگر گوی سیاه است پس به طوری آنی نتیجه میگیرد در جعبه دیگر چه گویی با چه رنگی قرار دارد البته کمی مسئله درهم تنیدگی پیچیده تر است به طوری که سفید بودن گوی درون جعبه باعث سیاه شدن گوی دیگر در جعبه دیگر میشود.(البته از نظر متخصص ها)
در اینجا دانشمندان اینطور استدلال میکنن که اطلاعات با سرعتی بسیار فراتر از نور (یا همون به طور آنی)از یک گوی به گوی دیگر منتقل شده و هم اکنون به دنبال شناختن اون عامل انتقال دهنده اطلاعات که سرعتی مافوق سرعت نور دارد هستند

سوال من از اینجا آغاز میشه که چرا باید بپذریم عاملی ناشناخته این اطلاعات را از گویی به گوی دیگر انتقال میدهد و به عبارتی سیاه شدن یک گوی موجب سفید شدن دیگری میشود یا بالعکس.آیا تنها پذیرفتن صرفی این قضیه که ذهن طبق قانون علیت (که امروزه تو مکانیک کوانتوم ظاهرا نقض میشه) ازین قضیه اینطور نتیجه میگیره1- چون ما دو گوی بیشتری نداریم و2- هر کدام در حقیقت لزوما یک رنگ بیشتر ندارند (چه در حالت برهم نهی و چه پس از دیدن گوی ها)و3-چون گوی درون این جعبه سفید است
از 3 عبارت فوق نتیجه میگیرد گوی درون جعبه دیگر سیاه است کافی نیست؟

اینجا را با دقت بخوانید
به عبارت دیگر شخص که گوی ها را درون جعبه ها قرار میدهد رنگ گوی ها درون جعبه ها برایش در حالت بر هم نهی نیست بنابرین حتی بعد از بسته شدن درب جعبه ها هم ادعا میکند جعبه ها هیچ ارتباطی باهم نداشته و رنگ گوی ها از پیش معلوم است و اینکه چون این گوی سفید درون آن جعبه است موجب سیاه شدن گوی جعبه دیگر نمیشود.گوی سیاه،سیاه است نه بخاطر اینکه عاملی نا مرئی از طرف گوی سفید باعث سیاه شدن آن بشود بلکه صرفا به این علت که خود گوی سیاه ،چون خود سیاه است،سیاه است.

اما شخص غریبه(یا همون دانشمندا) که خبری از رنگ گوی ها ندارد ادعا میکند چون رنگ گوی ها در حالت برهم نهی است یعنی همزمان هم سفید است و هم سیاه بنابرین وقتی یک گوی از حالت برهم نهی خارج میشود، یعنی طبق مثال مثلا یکی از گوی ها سفید میشود، بنابرین اینطور نتیجه میگرد گوی سفید عاملی نامرئی را به سمت گویی که در حالت برهم نهی قرار دارد میفرستند و رنگ آن را تایین میکند

حرف شخص غریبه درست است یا حرف طراح آزمایش؟آیا عامل نامرئی وجود دارد؟
نماد کاربر

سپـاس : 796

ارسـال : 1639

نام: داود حاجي تقي تهراني
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده

Re: سوالی در باب مسئله درهم تنیدگی کوانتومی

نوشتهاز سوی a12987a در چهارشنبه 15 مهر 1394 - 23:28

در درهم تنیدگی کوانتومی لزوما لازم نیست که گوی ها در حالت برهم نهی باشند ولی معمولا برای راحت تر توضیح دادن مسئله از برهم نهی استفاده می کنند. در درهم تنیدگی کوانتومی عامل نامرئی وجود ندارد بلکه ارتباط متقابل بین دو ذره است که پابرجا مانده. آن سفید شدن گوی A نیست که گوی B را سیاه می کند بلکه این یکسان شدن ناگهانی هر دو گوی رنگ آن را عوض می کند. به عبارت دیگر می توان گفت دو ذره درهم تنیده، همواره برعکس همند (در خواص در هم تنیده نه کاملا "البته این مورد رو مطمئن نیستم"). بهترین مثال: فرض کنید غلام، به دو شخصیتی مبتلا است. بیماری او به گونه ای است که برای خنثی بودن شخصیت اصلی، این دوشخصیت در تضاد کامل با همند. حال شما شخصیت سومی را هم تصور کنید که بر شخصیت A تاثیر مستقیم می گذارد. پس شما عملا با استفاده از شخصیت سوم که بر شخصیت A تاثیر می گذارد، شخصیت B را پیش بینی می کنید، مثلا اگر شخصیت سوم باعث شود شخصیت A از آلبالو یخی خوشش بیاید می توان فهمید شخصیت B از آن بدش می آید.
نماد کاربر

سپـاس : 2

ارسـال : 9

نام: **** اصولی
نام نویسی: 94/6/17

ذکر نشده

نوشتهاز سوی paradoxy در چهارشنبه 15 مهر 1394 - 23:55

دوست عزیز با تشکر از مطالعه ی یه همچین پست طولانی،باید عرض کنم توضیحات شما در حقیقت تکمیل کننده توضیحات من هست و چیزی در مورد سوال من پاسخ ندادید.سوال اینجاست واقعا چرا باید بپذیریم ارتباط متقابلی هست.ضمن اینکه حالت برهم نهی اکیدا باید وجود داشته باشه وگرنه حالت درهم تنیدگی بی مفهوم میشه
بلکه ارتباط متقابل بین دو ذره است که پابرجا مانده.
ارتباط متقابل یا همون عامل نامرئی تفاوتی ندارند.پیشنهاد من اینه این پست رو مطالعه کنید http://bigbangpage.com/?p=34841 اگه دوست داشتید اینیکی هم جالبه http://bigbangpage.com/?p=9657
برای تکمیل توضیحات پست اصلی این تایپیک هم عرض میکنم عامل نامرئی منظور چیزیه که اطلاعات رو با سرعتی ما فوق سرعت نور انتقال میده اکیدا مطالعه لینک اول این پست رو توصیه میکنم
نماد کاربر

سپـاس : 796

ارسـال : 1639

نام: داود حاجي تقي تهراني
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده

نوشتهاز سوی M_J1364@yahoo.com در يكشنبه 19 مهر 1394 - 19:57

سلام
تا حدود زیادی با شما موافقم. اینکه ممکنه سرعتی بیشتر از سرعت نور وجود داشته باشه موضوع محتملیه ولی به نظر من نوع بینش مکانیک کوانتومی در انتقال اطلاعات به شیوه ای که شما توضیح دادید ایراد داره و برای همین هم افرادی مثل شرودینگر و انیشتین با این نوع رویکرد مخالفت می کردن ولی حداقل راجع به این موضوع نظریه ی جایگزینی ندارم smile015
ای که مجنون گشته ای در عشقِ ما............کِی بُوَد.. لیلی.. تو را.. نامی.. سزا؟!
سویِ.. من... پروانه.. شو... پروا مکن............در..... میانِ.... آتشم.... رقصان.... بیا
نماد کاربر

سپـاس : 422

ارسـال : 1101

نام: محمّد جوانشیری
شهر: تهران
نام نویسی: 90/9/24

ذکر نشده

نوشتهاز سوی Persios در شنبه 25 مهر 1394 - 20:15

سوال من از اینجا آغاز میشه که چرا باید بپذریم عاملی ناشناخته این اطلاعات را از گویی به گوی دیگر انتقال میدهد و به عبارتی سیاه شدن یک گوی موجب سفید شدن دیگری میشود یا بالعکس.

اگر ابتدا بپذیرید که چیزی که تنها دو حالت می تواند داشته باشد در سطح کوانتوم بدون سنجش هم زمان در دوحالت خود حضور دارد، آنگاه متوجه می شوید که نیاز به یک ارتباط بین گوی ها دارید(زیرا اگر بین دو گوی همیشه رابطه ی تضاد وجود داشته باشد و هر کدام از گوی ها هم زمان در دوحالت خود وجود داشته باشند وقتی یکی از آنها سنجیده بشود یکی از حالت ها به احتمال 50% مشاهده می شود و درنتیجه گوی سنجیده شده دارای حالت قطعی می شود ،بنابراین به وسیله ی رابطه ی تضادی که بین دو گوی بوده گوی دیگر که به طور مستقیم سنجیده نشده از حالت سوپرپوزیشن خارج و قطعی می شود. حال سوال اینجاست که اگر بر فرض گوی سنجیده شده حالت 1 را نشان دهد گوی دیگر به چه وسیله ای متوجه می شود که باید حالت 2 را نشان دهد و مخالف حالت 1 باشد؟!)
در سطح کوانتومی ذرات از رابطه ای قطعی و معمول پیروی نمی کنند و تنها چیزی که برای توصیف رفتار حقیقت برای ما باقی می ماند، احتمال محض است. در این حالت اگر احتمال به 50% محض برسد حقیقت بین دو حالت گیر کرده است نه اینکه از ابتدا حقیقتی قطعی وجود داشته باشد و ما به آن آگاه نباشیم.

سپـاس : 30

ارسـال : 140

نام نویسی: 94/1/4

ذکر نشده

نوشتهاز سوی a12987a در يكشنبه 1 آذر 1394 - 22:00

paradoxy نوشته است:دوست عزیز با تشکر از مطالعه ی یه همچین پست طولانی،باید عرض کنم توضیحات شما در حقیقت تکمیل کننده توضیحات من هست و چیزی در مورد سوال من پاسخ ندادید.سوال اینجاست واقعا چرا باید بپذیریم ارتباط متقابلی هست.ضمن اینکه حالت برهم نهی اکیدا باید وجود داشته باشه وگرنه حالت درهم تنیدگی بی مفهوم میشه
بلکه ارتباط متقابل بین دو ذره است که پابرجا مانده.
ارتباط متقابل یا همون عامل نامرئی تفاوتی ندارند.پیشنهاد من اینه این پست رو مطالعه کنید http://bigbangpage.com/?p=34841 اگه دوست داشتید اینیکی هم جالبه http://bigbangpage.com/?p=9657
برای تکمیل توضیحات پست اصلی این تایپیک هم عرض میکنم عامل نامرئی منظور چیزیه که اطلاعات رو با سرعتی ما فوق سرعت نور انتقال میده اکیدا مطالعه لینک اول این پست رو توصیه میکنم

ببخشید که شاید کامل منظورتان را در ابتدا متوجه نشده بودم. این اتفاق بحث بسیار پیچیده ای دارد اما از علل آن می تواند اصل طرد پائولی باشد که طی آن دو فرمیون به هیچ وجه نمی توانند خواص کوانتومی مشابه داشته باشند
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8 ... 9%84%DB%8C
اگر اطلاعات بیش از این بخواهید باید بگویم که من بیش از این اطلاعاتی ندارم
نماد کاربر

سپـاس : 2

ارسـال : 9

نام: **** اصولی
نام نویسی: 94/6/17

ذکر نشده

نوشتهاز سوی topologist در دوشنبه 2 آذر 1394 - 23:31

البته این مثال گوی های سفید و سیاه بیشتر جنبه توجیهی داره و برای درک بهتره
در سیستم های در هم تنیده ایجاد تغییر در یکی از دو ذره باعث تغییر در ذره دیگر میشود در حالی که در مثال گوی های سیاه و سفید همچین چیزی وجود نداره
برای ساده تر شدن ماجرا مثلا فرض کنید که اگه گوی سفید را سیاه کنیم گوی سیاهی که چندین ملیارد کیلومتر هم حتی ممکن است فاصله داشته باشد واکنش نشان بدهد و سفید شود این خاصیت هست که عجیب است.
سوپر پوزیشنی که در ذرات وجود دارند با قضیه هایی مانند گربه شرودینگر یا همین گوی های شما فرق دارد و اینها توجیهی برای این خاصیت هست.در واقع شرودینگر بیان کرد که این حالت سوپر پوزیشن ذرات <<هم ارز>> با قضیه گربه شرودینگره.

اما اگه نظر من را بخوای در هم تنیدگی به نظرم نوعی خاصیت مربوط به توپولوژی جهان میباشد
نماد کاربر

سپـاس : 15

ارسـال : 28

نام: dariush
نام نویسی: 94/9/2

ذکر نشده

نوشتهاز سوی dusty5 در جمعه 6 آذر 1394 - 16:29

توپولوژی جهان یعنی چی؟

سپـاس : 8

ارسـال : 15

نام نویسی: 94/8/29