فضای تکانه

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
tempel

نام: tmp bt

سپاس: 2

فضای تکانه

پست توسط tempel »

سلام،تابع موج می‌تواند هم در فضای مکان و هم در فضای تکانه بدست آید که این دو فضا به‌وسیله تبدیل فوریه به یکدیگر وابسته می‌شوند.
منظور از فضای تکانه دراین جمله دقیقاچیست؟(مثلا تابع موج کوانتومی یک ذره را درسه بعد با x,y,z نمایش می دهیم ولی فضای تکانه چگونه نمایش داده می شود)

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: فضای تکانه

پست توسط Paradoxy »

به شکل psi(p) نشون میدن. از نظر مفهومی هم یعنی تکانه های ممکنی که ذره میتونه به خودش بگیره. حالا این تکانه های ممکن رو ممکنه به شکل یک نمودار پیوسته نشون بدن یا به شکل گسسته، بنا به نیاز.

tempel

پست توسط tempel »

پایه های فضایی تکانه چی هستن؟ یعنی x,y,z,M(تکانه براساس موقعیت درچهاربعد است) یا مثلا t,M(تکانه براساس زمان در دوبعداست) یا اصلا فضای تکانه به کمک فضای وارون تعریف میشه؟ اگر عکس یا نموداری از این فضا دارید میشه بذارید

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

بسته به نیاز، هرچی. منتهی خود تکانه رو نمیشه نشون داد (چون ممکنه خود تکانه مختلط بشه) به جاش تا جایی که من اطلاع دارم سای به توان دو رو نشون میدن. اگه سای تابعی از x y z باشه خب پایه ها میشن همونا. مثل حالت های مانا، اگر تابعی از زمان باشه دیگه مکافاته و نمیشه رسمش کرد مگر با استفاده از isosurface، یعنی زمان رو ثابت می گیریم و رسم میکنیم نمودار رو. جالب این که اگر فضا سه بعدی باشه یعنی x y z داشته باشیم، باید isosurface یک isosurface رو بکشیم. یعنی سای دو رو هم باید ثابت بگیریم، زمان رو هم ثابت بگیریم تا تازه بتونیم رسمش کنیم. همه اینا برای یک ذره هستش تازه، سیستم بشه دو ذره ای توی سه بعد دیگه کلا شما رسم نمودار رو فراموش کن. این چگالی های احتمال سای دو گاها نمودارهای خیلی قشنگی میدن، حالا من پیدا نکردم چیزی رو که می خواستم ولی مثلا دو الکترون در جعبه یک بعدی، اینجا هست:
لینک
منتهی سای ایکس دو ه، نه سای پی دو. اون مقدار n ش رو تغییر بدید شکلای جدیدی نشون میده.

tempel

پست توسط tempel »

فضای نکانه رو بااستفاده از تبدیل فوریه فضای مکان بدست میاریم،حال این فضای بدست آمده که فضای(تابع) تکانه نامیده میشه میتونه به صورت یک تابع مختلط هم باشد.آیا این صحیح است،ممنون

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

یعنی سای آر که مختلطه رو تبدیل کنیم به سای پی، آیا سای پی میتونه مختلط باشه؟ بله می تونه، دستکم هیچ مانع فیزیکی برای این منظور وجود نداره. من زتیلی سه فصل اولش رو دوباره نگاه کردم، موردی ندیدم سای پی مختلط شده باشه، اما ازون جایی که سای پی معنای فیزیکی ای نداره، درست مثل سای آر، مانعی برای مختلط بودنش از منظر فیزیکی نیست. اما مقدار چشم داشتی تکانه، الزاما حقیقی هستش، چون تکانه عملگر هرمیتیه. بعدم ما با توان دوم سای ها (حالا هر سایی!) کار می کنیم همیشه، بنابراین همیشه به یک عدد حقیقی میرسیم.

ارسال پست