موج احتمال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
فرودو ثاني

تماس:

موج احتمال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پست توسط فرودو ثاني »

سلام

کسانی که از موسسان مکتب کپنهاگی بودند عقیده داشتند که فقط باید به مرتب کردن داده هایی که قابل مشاهده و حس هستند بپردازیم و تنها چیزی وجود دارد که قابل مشاهده و حس باشد و عالمی ورای پدیده ها وجود ندارد.
خوب اگر چنین باشد پس مفاهیم و پدیده هایی مثل مفهوم کوارک چگونه توجیه می شود؟

همچینین برای نمایش ذرات میکرو فیزیکی از امواج احتمال استفاده می شود.
در این جا احتمال یک تعریف است آیا ما می توانیم از موج یک تعریف استفاده کنیم؟
یعنی می شود یک احتمال مثل یک موج منتشر شود.
آخرین ویرایش توسط فرودو ثاني شنبه ۱۳۸۶/۴/۱۶ - ۱۸:۱۶, ویرایش شده کلا 1 بار
از اين جا نام من شد شهريار شهر سنگستان

نمایه کاربر
Natanaeel

تماس:

پست توسط Natanaeel »

سلام:
اول اينكه تاپيكي كه شما نوشتيد ايراد داره بهتر بود مي نوشتيد سوالات من راجع به كوآنتوم نه سوآلات من از كوآنتوم.
و در مورد سوالاتون در عقيده ي مؤسسان مكتب كپنهاگي قيد شده كه تنها چيزهايي وجود دارن كه قابل حس و مشاهده باشن. پس به عقيده ي پيروان اين مكتب اگر ما بتونيم وجود يك فراپديده رو حس كنيم اين دلالتي است بر وجود اون چيز كه حالا هر چي مي خواد باشه. منظور از حس هم تنها حس بينايي شنوايي لامسه چشايي و... نيست. بلكه مي تونه حس فراموضوعي هم باشه. و در مورد امواج احتمال كه فكر نمي كنم تا حالا راجع بهشون شنيده باشم. مي شه يكم توضيح بديد؟ :?: :!:
اي كاش عظمت در نگاه تو باشد؛ نه در چيزي كه به آن مي نگري...

امیرپویان

پست توسط امیرپویان »

نوشته اند:
کسانی که از موسسان مکتب کپنهاگی بودند عقیده داشتند که فقط باید به مرتب کردن داده هایی که قابل مشاهده و حس هستند بپردازیم و تنها چیزی وجود دارد که قابل مشاهده و حس باشد و عالمی ورای پدیده ها وجود ندارد.
خوب اگر چنین باشد پس مفاهیم و پدیده هایی مثل مفهوم کوارک چگونه توجیه می شود؟

عزیز من این گفته یعنی مخالفت با خدا.چون خداوند را نم توان مثل یک ماده حس کرد.این دیگاه غربی ها همان دیدگاهی است که با خدا مغالفت می کند .
در ضمن تمامی پدید های علم کوانتوم از ازمایش نتیجه گرفته می شوند.
(مگر شتاب دهنده ها کشک هستند؟!!!)

فرودو ثاني

تماس:

پست توسط فرودو ثاني »

سلام
اولا بسيار معذرت مي خواهم كه اين قدر دير جواب مي دهم اخر اينتر نت درخانه ي ما كلا قطع شده تا من درس بخوانم .خوب من هم كه نمي توانم ارام بنشينم خوب چه مي كنم ؟مي روم سرغ سيم تلفن و دوباره با مشكلات فروان وصلش مي كنم.

اما در مورد موج احتمال :مثال معروف دو شكاف را درنظر بگيريد (البته راستش سوال من به نوعي حاكي از آن است كه خودم هم نفهميدم موج احتمال يعني )گفته مي شود احتمال اين كه فوتون گذرنده از شكاف در كدام نقطه توسط الكترون ها جذب شود به صورت يك موج احتمال در فضا منتشر مي شود!!

اما حالا يك سوال ديگر اين كه مثلا اگر بين دو شكاف وپرده مانعي قرار دهيم كه مانع از تداخل امواج شودحالا آيا ما يك كوانتوم در يك طرف چشمه از مانع و يكي در آن سو نخواهيم داشت؟

گفته مي شود كه 50 درصد داشتن يك كوانتوم در يك طرف و50 درصد در طرف ديگر.
اما آيا واقعا چيزي در دو سوي مانع وجود دارد؟يا فقط احتمال چيزي در يك سو يا سوي ديگر؟
آيا موج يك جسم فيزيكي واقعي است يا فقط ابزاري است براي سازمان دادن معلوملت ما؟
حالا يا من نمي فهمم يا يكي از موارد زير درست است:

ذره هميشه فقط در يك طرف بوده است به دين معنا كه فقط از يك سوراخ گذشته است٬يا
كه اندازه گيري باعث شده است كه چيزي از اين طرف به طرف ديگر برود كه آن چيز يا بخشي از ذره بوده يا احتمال اين كه ذره در طرف ديگر باشد يا
كه قرار داد مانع در فراسوي شكاف ها ذره را به گونه اي وادار مي كند كه فقط از يك شكاف بگذرد؟
كدام؟

درباره ي سوال اول هم بسيار ممنون
از اين جا نام من شد شهريار شهر سنگستان

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

مكتب كپنهاگي در حال حاضر يكي از قوي ترين برداشت هاي كوانتوم مكانيكي هست اما مشكل اندازه گيري همچنان حل نشده باقي ميمونه .

چيزي كه مهمه اينه كه هنوز كسي نتونسته خلاف حرف انيشتين رو اثبات كنه و هنوز هم ميشه گفت كه خدا تاس نميريزد .

ارسال پست