طول پلانک

Re: طول پلانک

نوشتهاز سوی XIV در سه شنبه 27 اسفند 1398 - 22:02

سلام بر داود حاجی تقی تهرانی و دیگر دوستان، در رابطه با بحث بالا جایی چنین خواندم: "نظریات گوناگون پیش‌بینی کرده‌اند که اگر فضا-زمان واقعأ تکه تکه باشد، آنگاه سرعت ِ نور ممکن است کاملأ ثابت نباشد – ممکن است بسته به انرژی آن، سرعت نور کمی تغییر کند. نورِ پرانرژی‌تر دارای طول موج کوتاه‌تری است و وقتی طول موج به اندازۀ کافی کوچک شود، می‌تواند تکه تکه بودنِ فضا-زمان را ببیند. تصور کنید در یک پیاده‌رو در حال پیاده‌روی هستید: اگر پایتان بزرگ باشد هیچگونه شکاف یا دست‌انداز کوچکی را تشخیص نخواهید داد،اما اگر پاهای میکروسکوپی داشته باشید، باید از هر نقص کوچکی به سختی عبور کنید که سرعتتان را کُند می‌کند. اما این تغییر به شدت کوچک است. اگر فضا-زمان گسسته باشد در مقیاسی یک میلیارد بار کوچکتر از آن چیزی خواهد بود که در حال حاضر در قدرتمندترین آزمایشاتمان جستجو می‌کنیم" من تاکنون فکر می کردم که گسسته بودن فضا یعنی فضا از دانه هایی تشکیل می شود که به یکدیگر می پیوندند و فضای پیوسته ای که ما می بینیم را به وجود می آورند، اما متن بالا می گوید در اندازه های بسیار کوچک فضا دارای شکاف است! این به چه معناست؟
نماد کاربر

سپـاس : 4

ارسـال : 40

نام نویسی: 98/9/15

ذکر نشده

نوشتهاز سوی paradoxy در چهارشنبه 28 اسفند 1398 - 15:30

سلام. این دو مطلب باهم سازگار هستند. مثلا آب مایع، یک چیز کاملا پیوسته به نظر میرسه. اما واقعیت این هستش که این سیال، حداقل در سطح اتمی کاملا گسسته است. اگر با چشم غیر مسلح به آب نگاه کنیم، گاف های بین ملوکول ها و اتم هاش رو مشاهده نمیکنیم. اما وقتی روش زوم میکنیم، میتونیم ببینیم که بخش زیادی از آب فضای کاملا خالی (شاید بیش از 99%) هستش.
نماد کاربر

سپـاس : 1052

ارسـال : 1947

نام: داود حاجي تقي تهراني
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده

نوشتهاز سوی XIV در چهارشنبه 28 اسفند 1398 - 16:58

داود جان ببین فرقی بین ماده و فضا هست، ما توی فضا حرکت می کنیم، دو کوانتوم فضا رو در نظر بگیر، فرض کن بینشون فاصله هست، این فاصله یا جزو ساختار فضای فیزیکی متعارف ما به حساب می آید که درین صورت خودش یک یا چند کوانتوم فضا هست و نور با هر طول موجی از تمام اونا رد میشه، یا فاصلۀ میان دو کوانتوم فضا، جزو ساختار فضای فیزیکی متعارف محسوب نمیشه، یعنی هنگام حرکت از روی اون می پریم و به حساب نمیاد پس چگونه است که نور با طول موج بسیار کوچک در گذر از آن دچار مشکل می شود؟ اگر این شکاف جزو فضای متعارف به حساب میاد که هیچ وگرنه چه نیرویی مانع گذر نور با طول موج بسیار کوچک می شود و حرکت آن را کند می کند؟
نماد کاربر

ذکر نشده

نوشتهاز سوی paradoxy در چهارشنبه 28 اسفند 1398 - 23:38

فرآیند کند شدن سرعت نور در فضا به علت کوانتیده بودن فضا؛ کاملا میتونه با همون مثال آب توضیح داده بشه. چرا سرعت نور توی آب کند میشه؟! خب جواب دقیق و کوانتومی این مسئله از حوصله این بحث خارج هستش. اما توی فیزیک نیمه کلاسیک؛ اینطور فرض میکنیم که نور جذب اتم های ماده سیال میشه. این اتم ها بعد از جذب و یک وقفه زمانی خیلی کوتاه؛ میتونن نور رو باز نشر بکنند. نور توی آب کند میشه؛ چون هی جذب و بازنشر میشه. همین تاخیر زمانی در حرکتش به وجود میاره. البته توضیحاتی دیگه ای هم برای این قضیه وجود داره. و خب جالب این که سرعت نور در خیلی از مواد، به فرکانسشم وابسته است. بله، با تغییر فرکانس نور؛ میبینیم سرعت نور در اون ماده تغییر میکنه، و خب اگر فرضا فضا کوانتیدست؛ چرا فضا مثل سیالات نباشه؟

XIV جان، هرچی من دارم جواب میدم صرفا با شهود فیزیکی خودم هستش. اولا این مسئله که فضا کوانتیده هست یا نیست خودش مورد بحثه. فرضیات مختلفی براش وجود داره و ممکنه هم به کل درست نباشه. همونطور که میدونی، این که سرعت نور در فضا وابسته به فرکانسش باشه هم یک مسئله مورد بحثه و ثابت نشده هستش و فرضیات مختلف روش نظرات مختلفی دارن. بنابرین تاکید میکنم؛ اونچه که من اینجا میگم ممکنه 100% غلط باشه چون اصلا جواب درستش مشخص نیست. ضمن این که من در حد نسبیت عامشم نمیدونم. اینا که فراتر از نسبیت عام به حساب میاد (چون نسبیت عام فضا رو 100% پیوسته فرض میکنه).
نماد کاربر

سپـاس : 1052

ارسـال : 1947

نام: داود حاجي تقي تهراني
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده

نوشتهاز سوی XIV در يكشنبه 3 فروردين 1399 - 21:32

سلام داود! اگر ما نظریۀ گرانش کوانتومی حلقه ای و این که فضا از کوانتوم های گسسته ای تشکیل شده است را بپذیریم، در این صورت چگونه انبساط کیهان توجیه خواهد شد؟ ثابت هابل برای فضای پیوسته، با توجه به فاصله های کیهانی، عدد بسیار کوچکی در واحد ثانیه است. اکنون اگر بخواهیم برای هر کوانتوم فضا به طور یکنواخت در واحد زمان انبساطی قائل شویم، آن عدد بسیار بسیار بسیار کوچک خواهد شد، حتی کوچکتر از طول پلانک! آیا انبساط به اندازۀ کوچکتر از طول پلانک در یک ثانیه اصلاً به حساب می آید؟ به ویژه با توجه به این که در گرانش کوانتومی حلقه ای چیزی کوچکتر از طول پلانک نمی تواند باشد! آیا کوانتوم های فضا به هم می پیوندند و انبساط می یابند؟ اگر یک کوانتوم فضا بخواهد به اندازۀ حجم پلانک انبساط بیابد یعنی دو برابر شود، به زمانی بسیار بسیار بسیار بیشتر از یک ثانیه نیاز دارد، ولی ما انبساط کیهان را ثانیه به ثانیه رصد می کنیم!
نماد کاربر

ذکر نشده

قبلی

بازگشت به مکانیک کوانتومی نسبیتی - دینامیک کوانتومی - گرانش - ریسمان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 14 مهمان