تلاش برای اثبات امواج گرانشی؛ زمینه ساز انقلابی در نجوم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
elahe79

نام: الهه خانی

سپاس: 6

تماس:

تلاش برای اثبات امواج گرانشی؛ زمینه ساز انقلابی در نجوم

پست توسط elahe79 »

صد سال پیش، آلبرت اینشتین پیش بینی کرد که جهان ما باید مملو از چیزی به نام امواج گرانشی باشد اما ما همچنان از درستی فرضیه اینشتین بی اطلاعیم زیرا همچنان در جستجوی این امواج هستیم.

در برنامه این ماه به شهر هانوفر آلمان رفتیم تا ببینیم برخی از ماشینهای بسیار دقیق برای ثبت امواج گرانشی و مشاهده بهتر برخی از شدیدترین رخدادها همچون برخورد سیاهچاله ها و یا پیدایش کهکشانها در عالم چگونه ساخته می شوند.

امواج گرانشی گریزان و بسیار ضعیفند. در نتیجه دستگاههایی که برای ثبت آنها طراحی شده بسیار بزرگ و حساس هستند.

امواج گرانشی در ساخت فضا و زمان موجود هستند و می توانند به محققان اطلاعات زیادی در مورد پدیده های رمزآمیز همچون سیاهچاله ها بدهند.

یک دستگاه آزمایشی در شهر هانوفر آلمان تفاوت نسبی طول بین دو پرتوی لیزری را اندازه می گیرد. در صورت وجود موج گرانشی دو پرتو لیزری به اندازه ای کم اما قابل اندازه گیری از حالت خود خارج می شوند.

پروژه تحقیقاتی مرتبط دیگر با امواج گرانشی، رهیاب لیسا، اکتشافگر آژانس فضایی اروپا نام دارد که هیچ شباهتی به کاوشگرهای فضایی که تاکنون به فضا رفته اند ندارد.

رهیاب لیسا همانطور که از نامش مشخص است مسیر را نشان می دهد. این کاوشگر در عمل به اندازه گیری امواج گرانشی نخواهد پرداخت.

با میلیونها منبع بالقوه در سراسر جهان، بسیاری انتظار دارند که اگر ما بتوان امواج گرانشی را مشاهده کرد، این بمنزله انقلابی در نجوم خواهد بود.

امواج گرانشی نجوم می توانند تصور انسان درباره جهان هستی از سیاهچاله ها گرفته تا انفجار بزرگ یا بیگ بنگ را برای همیشه تغییر دهند.
در تخت جمشید(پارسه) و در کتیبه های کشف شده نوشته شده:
"اگر کارگری در هنگام کار در این بنا آسیب دید موظف هستیم وسایل امرار معاش اورا تا پایان زندگانیش بی هیچ چشمداتی فراهم و پرداخت کنیم ..."

alireza varmeziari

نام: alireza varmeziari

سپاس: 13

Re: تلاش برای اثبات امواج گرانشی؛ زمینه ساز انقلابی در نجوم

پست توسط alireza varmeziari »

با سلام.اگر اشتباه نکنم،مارچ همین سال ماهواره پلانک امواج را کشف کرد.
دمی از عمر اگر باقیست
در آن آسوده باید زیست

alireza varmeziari

معذرت.
تلسکوپ بایسپ. smile026
دمی از عمر اگر باقیست
در آن آسوده باید زیست

نمایه کاربر
godfather

محل اقامت: Sudbury

سپاس: 283

تماس:

پست توسط godfather »

BICEP در واقع polarization امواج CMB یا همون پس زمینهٔ کیهانی رو مشاهده کرده که می‌تونه نتیجهٔ دوران تورم (inflation) باشه (زمانی‌ که جهان در کسر کوچکی از ثانیه به طور exponentially انبساط کرده). البته این polarization میتون دلیل دیگی‌ هم داشته باشه و من شنیدم که گفتن گرد و غبار می‌تونه علت اون باشه. در هر صورت امواج گرانشی به صورت مستقیم مشاهده نشدند تا کنون. آزمایش‌هایی‌ مثل LIGO, VIRGO, TAMA, GEO سعی‌ دارند با استفاده از تداخل سنج‌های غول پیکر این امواج رو به صورت مستقیم مشاهده کنند ولی‌ تا به امروز چیزی مشاهده نشده.
“Science is a way of trying not to fool yourself”

alireza varmeziari

با سلام.خیر.CMB که خیلی وقت پیش توسط ویلسون و یک نفر دیگه مشاهده شد.
در WIKIPEDIA هم من نگاه کردم همین امسال امواج گرانشی ردیابی شدند و در واقع این کشف به نزاع مدل تورم و مدل استاینهارت از جهان خاتمه داد.
به هر حال من تخصصی ندارم و ممکن است اشتباه کنم.
دمی از عمر اگر باقیست
در آن آسوده باید زیست

نمایه کاربر
godfather

محل اقامت: Sudbury

سپاس: 283

تماس:

پست توسط godfather »

alireza varmeziari نوشته شده:با سلام.خیر.CMB که خیلی وقت پیش توسط ویلسون و یک نفر دیگه مشاهده شد.
در WIKIPEDIA هم من نگاه کردم همین امسال امواج گرانشی ردیابی شدند و در واقع این کشف به نزاع مدل تورم و مدل استاینهارت از جهان خاتمه داد.
به هر حال من تخصصی ندارم و ممکن است اشتباه کنم.

بله اشتباه می‌کنید!

من نگفتم که CMB, BICEP رو مشاهده کرده، بلکه polarization امواج CMB در BICEP مشاهده شده، این polarization علتش میتون تورم باشه ولی‌ علتهای دیگه‌ای هم میتون داشته باشه... امواج گرانشی تا به امروز به طور مستقیم مشاهده نشدند.... زمان همه چیز را روشنتر می‌کنه...
“Science is a way of trying not to fool yourself”

ارسال پست