من دانشجوی ناامید هسته ای...(بخونین)

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Angel!

سپاس: 955

Re: من دانشجوی ناامید هسته ای...(بخونین)

پست توسط Angel! »

تمامی اطلاعات اعم از آینده شغلی وضعیت تحصیل و رتبه درباره فیزیک هسته ای یکی از دوستان لطف کنه برام پیغام خصوصی بزنه و بگه
واقعا ممنونم smile072

رها جان

پست توسط رها جان »

سلام عزیزم من دانشجوی ارشد فیزیک هسته ای ام خواستم بگم اولا برو رشته مهندسی هسته ای هم اسونتره هم بازار کارش بهتره فقط اگه علاقه داری فیزیکو ادامه بده اخه خیییییییلییییی سخته و زجر میکشی رشته تو عوض کن

نمایه کاربر
فروهر

سپاس: 107

تماس:

پست توسط فروهر »

kazhal21 نوشته شده:سلام.من دانشجوری ترم 2 فیزیک هسته ای هستم.تو دوران دبیرستان فیزیکم خیلی بهتر از ریاضیم بود.حتی استعدادهای درخشان هم قبول شدم اما به دلایلی انصراف دادم.بااین حال شیفته ی رشته کامپیوتر بودم.وقتی این رشته رو انتخاب کردم فکر میکردم از همین ترم1 وارد بحث هسته ای میشیم!امافهمیدم که این طور نیست.حالا احساس یاس بزرگی اومده سراغم.حس میکنم فیزیک رو با تلاش نمیشه ادامه داد و فقط آدم خودش رو میخواد.مث منکه واسه کامپیوتر ساخته شدم.بااساتید زیادی هم مشورت کردم و قصه ی زندگیشون رو شنیدم ودیدم با چه شرایط سختی تونستن ادامه بدن فیزیکو.اما تاثیر زیادی در زنده شدن انگیزم نداشت.
اینکه میگن فیزیک سخت ترین رشته اس نه تنها بمن حس غرور نمیده بلکه فقط نگرانی و ترس منو بیشتر میکنه. اینکه من خوابگاهی هستم هم باعث شده نتونم با شخص مورد اعتمادی درددل کنم و روزهای تلخی رو دارم میگذرونم.
هرچند تنها امیدم برای ادامه ی این وضع تحصیل دررشته مهندسی هسته ای و خدمت به کشورم هست...
بنظرتون هرکسی باتلاش میتونه فیزیکوادامه بده؟یاواقعا آدم خودش رو میخواد؟آیامکانیک هم از فیزیک آسونتره؟
قدرت انتخاب حال و آينده شما در دستان خود شما است.

اين شماييد كه اولين و آخرين تصميم را براي خود مي گيريد. ما فقط مي توانيم بگوييم هرچه دلتان مي گويد ان را عملي كنيد.

از من به شما نصيحت نا اميدي مثل انساني مي ماند كه به ظاهر زنده است. اما تمام روحش ويران شده.ياس چيز بدي است.

موفق باشيد. smile072 smile124
عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود
لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند...

matin.physics

سپاس: 13

پست توسط matin.physics »

سلام به نظر من اگه بخای سختیو بگی که تو هر رشته ای که وارد بشی سختیهای خودشو داره اما این مهمه که وقتی بخای بهترین باشی همه چی آسونتر از اونیه که فکرشو بکنین...
بزارین منم از خودم بگم :
من سال 87که کنکور دادم اولویت99 که فیزیک بود قبول شدم اونم یک دانشگاه نه چندان خوب،اون موقع نسبت به این رشته معمولی بودم چون به مکانیک علاقه داشتم بدم نمیومد چون فیزیک جامدات گفتم کمی شبیه مکانیک هست بالاخره خودمو قانع می کردم اما چون اون موقع دنبال تحقیق واختراع بودم ترم اول از واحدهایی که برداشته بودم فقط 5واحد امتحان دادم که همونا رو هم افتادم، هی!و ترم بعد هم از 12واحد4تاشو دوباره افتادم خلاصه به همین منوال تا 4ترم پشت سرهم مشروطی.... ولی از وقتی تصمیم گرفتم خوب باشم معدلم نزدیک به17 رسید پس میشه....ولی افسوس که الکی گذشت البته هرچیزی خوبیه خودشم داره چون من با اختراعات و مسابقات آشنا و تقریبا موفق شدم تا مدال نقره پیش برم(اما خیلی چیزا تو این مدت فهمیدم)...من این ترم تازه دارم تموم میکنم خب دیگه از بدشانسی هایی که تو این مدت پیش اومد که باعث شد دوره کارشناسیم طولانی بشه میگذرم ....
اما اینجا من از دوستای ترم اولی ها و کسایی که هنوز وقت دارن میخام خیلی زودتر شروع کنن و از علمشون استفاده کنن(حالا تو هر زمینه که علاقه دارن)و سعی کنن حتی درس خوندنشون برای رضای خدا باشه و بتونن ازش استفاده کنن ،اون موقعه که همه چی شیرین و آسون میشه!.
خداوندا!
به هرکس که سرمایه اش امید به توست رحمت نما....

golbahar

سپاس: 3

پست توسط golbahar »

سلااام منم دانشجوی ترم 2فیزیک هسته ایم اتفاقا منم چنین تصوری داشتم.اوایل خیلی راضی نبودم شرایط خوابگاه واتفاق پیش اومده منو دلسردم کرد جالبه بدونی تو جلسه معارفه اساتید ودانشجویان همه از سختی فیزیک حرف میزدن از اینکه سخت ترین رشته علوم پایه فیزیکه.اما گروه فیزیک یه انجمن داره با یه نشریه دانشجویی مطالب و حضور در جلسه های این انجمن منو علاقم به فیزیکو دوباره برگردوند باید بدونی هیچی مثه فیزیک نیست.دکترحسابی رشته های زیادیو خوند اما محبوبترین برای اون فیزیک بودفیزیک بوده که برای اون ایجاد چالش کرده نه پزشکی ونه مهندسی به هر حال کسیه که همه رو تجربه کرده مطمئن باش اگه بخوای همه چی درست میشه.البته نابااین نگاه که هدفت فقط گذرازاین مرحله باشه.برات ارزوی موفقیت میکنم

Eldorado

سپاس: 14

پست توسط Eldorado »

ما که فیزیکمون رو یه چند سالی میشه تموم کردیم و الانم احساس پوچی میکنم تقریبا چون همه چی که از اون موقع 16 سالگی تا الان که 28 سالمه خوندم یادم رفتههههه
برا این که فیزیکدان بشی :
1- باید مثله سگ درس بخونی (درسایی که هیچ ربطی به دانشگاه یا شاید فیزیک نداره, اما برا حل مسئله کمکت میکنه)
2- مثله پلنگ پیگیر مسئله باشی تا حل شه (کتاب پیگیری دیوانه وار رو پیشنهاد میکنم بخونی)
3- برای فیزیکدان شدن حتما نباید رشتت فیزیک باشه (به قول اینشتین در کتاب تکامل فیزیک که میگه "جالب اینجاس که اکثر کشف های بزرگ فیزیک توسط کسانی بوده که اصلا فیزیکدان نبودند" اینو در شرح حال کار جیمز ژول که رابطه میان کار و گرما رو مورد بررسی قرار میده, این کشف رو آقای ژول تو میخانه زمانه مشروب سازی بهش دست پیدا کرد ...)

alpha2020

نام: محمد

سپاس: 15

پست توسط alpha2020 »

سلام دوست عزیز. آره ترم 1 و2 فیزیک فشنگ نیست. چون داری با مگانیک کلاسیک و ... کار می کنید. در حالی که ترم های بعد زمانی که کوانتوم و فیزیک جدید و هسته ای می خونی واقعا لدت بخشن. هسته ایم جای خودش را داره واقعا زیباست ولی.. البته من اینطور بودم و به شدتم از فیزیک کلاسیک و کامپیوتر تنفر داشتم. با این حال احساس شما را درک می کنم چون روزای شما را داشتم. راستش بعد از مدرک لیسانسم همینه. یعنی متاسفانه تو کشور ما با این همه زخمتی که ما تو رشته های علوم پایه می کشیم از لحاظ کاری و مالی و... چیزی عادمون نمیشه و هشتمون گره نهمونه. من ارشد فوتونیک خوندم. اپتیک واقعا لدت بخشه. قشنگترین علمی که تا حالا دیدی. حالام اگز میبینی واقعا علاقه نداری و آینده ای نمیبینی و از ته دل علاقمنده کامپیوتر و برنامه نویسی هستی تغییر رشته بده. ولی اینم بدون اگر یک فیزیمدانی باشی که برنامه نویسی و.. بلده مطمئنن حایگاه خوبی را بدست میاری. اگر مشکلی داشتی بازم در خدمتن.

Ariyan-X

سپاس: 2

پست توسط Ariyan-X »

علم فیزیک هسته ای یک علم قدیمیه. فکر نکنم امروزه اهمیت خاصی بهش بدن مگراینکه مهندس یا دانشمند هسته ای باشی. ولی از اون بهتر علم الکترونیکه که یک دانش کاملا مدرن روز و بسیار پردرامد است. smile021

نمایه کاربر
Clever child

محل اقامت: تهران

سپاس: 43

تماس:

پست توسط Clever child »

kazhal21 نوشته شده:سلام.من دانشجوری ترم 2 فیزیک هسته ای هستم.تو دوران دبیرستان فیزیکم خیلی بهتر از ریاضیم بود.حتی استعدادهای درخشان هم قبول شدم اما به دلایلی انصراف دادم.بااین حال شیفته ی رشته کامپیوتر بودم.وقتی این رشته رو انتخاب کردم فکر میکردم از همین ترم1 وارد بحث هسته ای میشیم!امافهمیدم که این طور نیست.حالا احساس یاس بزرگی اومده سراغم.حس میکنم فیزیک رو با تلاش نمیشه ادامه داد و فقط آدم خودش رو میخواد.مث منکه واسه کامپیوتر ساخته شدم.بااساتید زیادی هم مشورت کردم و قصه ی زندگیشون رو شنیدم ودیدم با چه شرایط سختی تونستن ادامه بدن فیزیکو.اما تاثیر زیادی در زنده شدن انگیزم نداشت.
اینکه میگن فیزیک سخت ترین رشته اس نه تنها بمن حس غرور نمیده بلکه فقط نگرانی و ترس منو بیشتر میکنه. اینکه من خوابگاهی هستم هم باعث شده نتونم با شخص مورد اعتمادی درددل کنم و روزهای تلخی رو دارم میگذرونم.
هرچند تنها امیدم برای ادامه ی این وضع تحصیل دررشته مهندسی هسته ای و خدمت به کشورم هست...
بنظرتون هرکسی باتلاش میتونه فیزیکوادامه بده؟یاواقعا آدم خودش رو میخواد؟آیامکانیک هم از فیزیک آسونتره؟
اگه نخوای تلاش کنی ، هر رشته ای از اون یکی سخت تره . درسته که علاقه میخواد ولی نباید علایق تخیلی باشه ، علاقه تخیلی انگیزه ایجاد نمیکنه حالا تو هر رشته ای . معلومه که وقتی بری فیزیک هسته ای از همون اول بهت فیزیک هسته ای نمیگن . واسه همین علاقه شما یه چیز کاذب بوده و تصمیمتون هم اشتباه ، یه تجدید نظر کنید حتما ...
دوری که در او آمدن و رفتن ماست
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, او را نه نهایت نه بدایت پیداست
کس می نزد دمی درین معنی راست
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, کین آمدن از کجا و رفتن به کجاست

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

عجـــــــــیبه ...
واقعاً عجیبه ...

بنده به دانشم از این موضوع که واقعاً چه تعداد از دوستان عضو مجموعه ی فیزیک دوستان هستند، دچار تردید شدم.
امّا گزاره های برخی از این اعضا (!) به راسـتی درد آور است.
به هر حال نقد بنده را راجع به ایشان را بی منظور فرض کنید.

پرده ی اول
Eldorado نوشته شده:1- باید مثله سگ درس بخونی (درسایی که هیچ ربطی به دانشگاه یا شاید فیزیک نداره, اما برا حل مسئله کمکت میکنه)
2- مثله پلنگ پیگیر مسئله باشی تا حل شه (کتاب پیگیری دیوانه وار رو پیشنهاد میکنم بخونی)
3- برای فیزیکدان شدن حتما نباید رشتت فیزیک باشه
درست است که معمولاً متوسط فعالیت یک دانشجوی خوبِ علوم، از متوسط فعالیت یک مهندس بیشتر هست،
ولی یک شخص برای اینکه در کل، در فیزیک موفق باشه، باید میانه رو باشه.

علاوه بر این، آنقدر حجم دانش ما از فیزیک بالا رفته که در دوره ی کارشناسی، تنها به مباحث اصلی و مقدماتی می پردازیم
و خیلی وارد مباحث تخصصی روز نمی شویم.
در دوره ی ارشد هم تازه یاد می گیریم یک خورده پژوهش کنیم.

پرده ی دوم
alpha2020 نوشته شده:سلام دوست عزیز. آره ترم 1 و2 فیزیک فشنگ نیست. چون داری با مگانیک کلاسیک و ... کار می کنید. در حالی که ترم های بعد زمانی که کوانتوم و فیزیک جدید و هسته ای می خونی واقعا لدت بخشن. هسته ایم جای خودش را داره واقعا زیباست ولی.
وای وای ...
گرامی، دانشجویان فیزیک، فیزیک کلاسیک رو که برای تفنُّن نمی خوانند!
مباحث فیزیک کلاسیک، مبنای فناوری و بحث های فیزیک نوین هست.
برای مثال به رهیافت مکانیک هَمیلتونی عنایتی بفرمایید.
فیزیک کلاسیک، از بزرگ ترین و زیبا ترین بخش های فیزیک هست، و مکانیک کلاسیک گل سَر سَبد این دانش هست.

پرده ی سوم
Ariyan-X نوشته شده:علم فیزیک هسته ای یک علم قدیمیه. فکر نکنم امروزه اهمیت خاصی بهش بدن مگراینکه مهندس یا دانشمند هسته ای باشی. ولی از اون بهتر علم الکترونیکه که یک دانش کاملا مدرن روز و بسیار پردرامد است.
... !
تامسون، تازه الکترون رو در سال 1897 کشف کرد؛ آنگاه شما می گویید ...
بسیاری از مباحث مهندسی، موضوعاتی بودند که فیزیکدان ها آنها را مستقلاً به وجود آورده اند؛
منتها چون بررسی فنی، ساخت، طراحی و تجاری سازی، وظیفه ی یک فیزیکدان نیست، آن را به مهندس ها واگذاشته اند.

موفق باشید. smile072
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
amin sadeghi

نام: amin sadeghi

سپاس: 79

پست توسط amin sadeghi »

سلام دوست عزیز
فکر میکنم شاید داری به خودت خیلی سخت میگیری،باید این رو در نظر داشته باشی که ما تو کشوری هستیم که سرانش به علم توجه زیادی نمیکنند
و همچنین جای پیشرفت زیادی برای دانشجویان نگذاشته اند. smile072
"ولی این رو به یاد داشته باش که خواستن توانستن است"
دکتر علی شریعتی:

خدیا به من کمک کن تا قبل از آنکه در مورد راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم.

alpha2020

سپاس: 15

پست توسط alpha2020 »

آقای سیدیان نوشته شده:عجـــــــــیبه ...
واقعاً عجیبه ...

بنده به دانشم از این موضوع که واقعاً چه تعداد از دوستان عضو مجموعه ی فیزیک دوستان هستند، دچار تردید شدم.
امّا گزاره های برخی از این اعضا (!) به راسـتی درد آور است.
به هر حال نقد بنده را راجع به ایشان را بی منظور فرض کنید.

پرده ی اول
Eldorado نوشته شده:1- باید مثله سگ درس بخونی (درسایی که هیچ ربطی به دانشگاه یا شاید فیزیک نداره, اما برا حل مسئله کمکت میکنه)
3- برای فیزیکدان شدن حتما نباید رشتت فیزیک باشه
درست است که معمولاً متوسط فعالیت یک دانشجوی خوبِ علوم، از متوسط فعالیت یک مهندس بیشتر هست،
ولی یک شخص برای اینکه در کل، در فیزیک موفق باشه، باید میانه رو باشه.

علاوه بر این، آنقدر حجم دانش ما از فیزیک بالا رفته که در دوره ی کارشناسی، تنها به مباحث اصلی و مقدماتی می پردازیم
و خیلی وارد مباحث تخصصی روز نمی شویم.
در دوره ی ارشد هم تازه یاد می گیریم یک خورده پژوهش کنیم.

پرده ی دوم
alpha2020 نوشته شده:سلام دوست عزیز. آره ترم 1 و2 فیزیک فشنگ نیست. چون داری با مگانیک کلاسیک و ... کار می کنید. در حالی که ترم های بعد زمانی که کوانتوم و فیزیک جدید و هسته ای می خونی واقعا لدت بخشن. هسته ایم جای خودش را داره واقعا زیباست ولی.
وای وای ...
گرامی، دانشجویان فیزیک، فیزیک کلاسیک رو که برای تفنُّن نمی خوانند!
مباحث فیزیک کلاسیک، مبنای فناوری و بحث های فیزیک نوین هست.
برای مثال به رهیافت مکانیک هَمیلتونی عنایتی بفرمایید.
فیزیک کلاسیک، از بزرگ ترین و زیبا ترین بخش های فیزیک هست، و مکانیک کلاسیک گل سَر سَبد این دانش هست.

پرده ی سوم
Ariyan-X نوشته شده:علم فیزیک هسته ای یک علم قدیمیه. فکر نکنم امروزه اهمیت خاصی بهش بدن مگراینکه مهندس یا دانشمند هسته ای باشی. ولی از اون بهتر علم الکترونیکه که یک دانش کاملا مدرن روز و بسیار پردرامد است.
... !
تامسون، تازه الکترون رو در سال 1897 کشف کرد؛ آنگاه شما می گویید ...
بسیاری از مباحث مهندسی، موضوعاتی بودند که فیزیکدان ها آنها را مستقلاً به وجود آورده اند؛
منتها چون بررسی فنی، ساخت، طراحی و تجاری سازی، وظیفه ی یک فیزیکدان نیست، آن را به مهندس ها واگذاشته اند.

موفق باشید. smile072
سلام . خب زاستشا میگم. میدونیم پایه فیزیکه. باهاش درگیر بودیم. ولی مکانیک کلاسی زجر اوره. مکانیک همیلتونی شایذ یکی از بهترین مبحثاش باشه. درسته دارای اهمیت ریادیه و پی و پیکره فیزیکا تشکیل میده ولی لذتی که من از کوانتوم و هسته ای بردم از اون نبردم. شاید زیاد جرات وارد شدن به مبحث هاشا نداشتیم. یا خوب برامون بازش نکردن. می دونید چیه فیزیک کلاسیک خشکه. مقرارتی . مثل کوانتوم نیست.. بازم ممنون

msep

پست توسط msep »

سلام به تمام دوستان عزیز
فیزیک علم هیجان انگیزیه چرا که از کوچکترین اجزا تا بزرگترین اجزای عالم را مورد بررسی قرار می ده و اکثر علومی که دنیا را تکون داده از اون گرفته می شه و دید ما را نسبت به دنیا عوض میکنه. موضوعاتی مثل انرژی هسته ای-لیزر-نسبیت-مکانیک کوانتوم-ابررسانایی و ....خیلی جالب اند و به من انگیزه داده که بتونم سختی این درس ها را تحمل کنم. اما با تمام اینها پیشنهاد می کنم هرگز سراغش نرید چون که توی مملکت ما آینده کاری نداره و در نهایت سرخورده می شید اگه هم تازه تو این رشته قبول شدید به نظر من تغییر رشته بدید خیلی به نفعتونه چون می شه تمام موضوعات جالب فیزیک را در کنار درسهای یه رشته آینده دار دنبال کرد.

nika25

پست توسط nika25 »

مرسی از همه ی کسانی که به بقیه امیدواری میدن بهتر نیست یه ذره با امید بیشتری حرف بزنیم ؟؟؟؟؟؟ smile020 smile079 بالاخره اینجا کاربرای دیگه ای هم هستن که تازه اول راه اند و ممکنه که حرفای شما ها باعث نا امیدی اونا بشه و دلسرد بشن درست نمیگم؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!
من فقط اینو میدونم که برای رسیدن به هدف بزرگ باید بیش از اندازه تلاش کرد امیدوارم تو هر رشته ای که مشغول میشوی موفق باشی smile072 smile018
زمانی فرا خواهد رسید که ذهن به سطح بالاتری از علم و دانش میرسد اما نمیتوان ثابت کرد که چگونه به آن رسیده است

مجتبی88

پست توسط مجتبی88 »

سلام دوست عزیز
در قران هم آمده که ان مع العسر یسرا
در سختی هاست که آسانی معنی میدهد
اگه میخوای از فیزیک به خصوص هسته ای لذت ببری باید دروس پایه رو خیلی جدی بگیری فکر نکن که این درس ها چه ربطی به فیزیک داره عین ربطه
هر چند وقت یک بار اهدافت رو برای خودت یادآوری کن 0 اهداف بلندت رو پیش افرادی که احساس میکنی مسخرت میکنن هرگز نگو)
به جز کتب فرمولی و به اصطلاح کتب درسی کتاب های غیر درسی که مفاهیم فیزیک را توضیح میدهد رو هم بخون
در ضمن هیچ وقت هدفت از درس خوندن پول دراوردن نباشه اگه کسی هدفش از درس خندن پول دراوردن باشه بهتره از همون کوچیکی ترک تحصیل کنه و بره یه شغل یاد بگیره کسی که هدفش خدمت به کشورشه خدا هم رزق و روزیش رو میرسونه یا علی

ارسال پست