تکنسیوم 99


تکنسیوم 99

نوشتهاز سوی armin57ghazal در پنجشنبه 23 بهمن 1393 - 19:57

تکنسیوم

تکنسیوم اولین عنصر تولید شده به صورت مصنوعی بود. توسط کارلو پرییر و امیلیو سگره در سال 1937 جدا شد. تکنسیوم با بمباران مولیبدنیوم با دوترون هایی که توسط سیکلوترون شتاب داده شده بودند، نیز تولید می شود.

امروزه تکنسیوم با بمباران مولیبدنیوم 98 با نوترون ها تولید می شود. مولیبدنیوم 98 با گرفتن یک نوترون به مولیبدنیوم 99 تبدیل می شود. مولیبدنیوم 99 با نیم عمر 65.94 ساعت به تکنسیوم 99، از طریق واپاشی بتا تبدیل می شود. در حالی که تکنسیوم هرگز به صورت طبیعی روی زمین یافت نمی شود، اما خطوط طیفی اش در ستاره های نوع M-، S- و N- مشاهده شده است.

گسترده ترین رادیوایزوتوپی که در پزشکی استفاده می شود تکنسیوم است که در بیش از نیمی از مصارف پزشکی هسته ای بکار می رود. تقریبا خواص ایده آلی برای اسکن پزشکی هسته ای دارد.

این خواص عبارتند از:

تکنسیوم 99m از طریق فرایندی که بنام گذار ایزومری معروف است واپاشی می کند. گذار ایزومری فرایندی است که تکنسیوم 99m به تکنسیوم 99 با رهاسازی پرتو گاما و الکترون های کم انرژی تبدیل می شود. چون گسیل بتای با انرژی بالا نداریم پس دوز تابشی بیمار کم است.
پرتوهای گامای کم انرژی گسیل شده به آسانی از بدن انسان فرار می کنند و توسط یک دوربین گاما آشکار می شوند. بازهم با این پدیده دوز تابشی بیمار کمتر می شود.
تکنسیوم 99 یک نیم عمر 6.03 ساعتی دارد که آنقدر طولانی است تا فرایندهای متابولیک بررسی شوند و آنقدرهم کوتاه است تا دوز تابشی بیمار حداقل باشد.
طبیعت شیمیایی تکنسیوم انعطاف پذیری زیادی دارد و برای همین می تواند ردیاب هایی را تشکیل بدهد که برای بررسی گستره وسیعی از مواد بیولوژیکی فعال بکار برده شود.
تصویر
تکنسیوم برای تصویر برداری استخوان بندی بدن، ماهیچه های قلب استفاده شده است، اما برای مغز ، تیروئید، شش ها، طحال، کلیه، کبد، کیسه صفرا، مغز استخوان و بسیاری از مطالعات پزشکی دیگر نیز بکار می رود.

مقادیر کم تکنسیوم می تواند فرسایش فولاد را به تاخیر بیندازد، اگرچه این حفاظت به علت پرتوزایی تکنسیوم، فقط برای سیستم های بسته بکار برده می شود. تکنسیوم می تواند برای کالیبره کردن آشکارساز های ذرات نیز بکار برده شود.

تکنسیوم می تواند در چندین ارگان وابسته به شکل شیمیایی شان متمرکز شود، هیچ ارگان مرجحی وجود ندارد. این یکی از دلایلی است که چرا ایزوتوپ های نیم عمر کوتاه تکنسیوم 99m اینقدر استفاده گسترده ای در پزشکی به عنوان ابزاری برای تشخیص دارد. انرژی کم ذرات آلفا ، نبود پرتوهای گاما و یا X عمده، و دفع سریع تکنسیوم 99m از بدن پتانسیل برای اثرات سلامتی را محدود می کند.

خواص تکنسیوم:

نیم عمر 6.02 ساعت

مدهای اصلی واپاشی (­MeV)

گاما 0.140,(%89)
نماد کاربر
 
سپـاس : 583

ارسـال : 484


نام: آرمین
شهر: تهران
نام نویسی: 89/11/6

مرد

بازگشت به فیزیک هسته ای

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 17 مهمان