سیستم عامل جدید

مدیر انجمن: parse

ارسال پست
نمایه کاربر
ostad eshgh

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 82

سیستم عامل جدید

پست توسط ostad eshgh »

باسلام
تو این تاپیک هر کی مطلبی راهنمایی یا هر صحبتی درباره ی سیستم عامل های دیگه بجز ویندوز داره بذاره

این تاپیک برای کسایی که از ویندوزهای فوق جاسوسی ماکروسافت خسته شدن من که خودم یکیشونم پیشنهاد میکنم یکم به این موضوع فکر کنید
و اگر با سیستم عامل های دیگه ای برای pc کار کرده اید پیشنهاد بدین تا بقیه هم استفاده کنند smile124
just keep going

نمایه کاربر
ostad eshgh

Re: سیستم عامل جدید

پست توسط ostad eshgh »

برای شروع خودم میگم
سیستم عامل لینوکس که یه سیستم عامل آزاد هستش ولی کاربری اون کمی سخته و سیستم عاملیه که برای مبتدی ها نیست ولی اینجور هم نیست که مبتدی نتونه ازش استفاده کنه
اگه بخوام از ویژگیهاش بگم
مهمترینش اینه که وابسته به هیچ شرکت خاصی نیست و یه سیستم عامل کاملا آزاده
تقریبا هیچ ویروسی برای این سیستم عامل نیستش
کدهای سیستم باز هستند و اگر از برنامه نویسی سر رشته ای داشته باشید میتوانید آن را با کاربری خود از سیستم تغییر دهید
امنیت فوق العاده
و....
بازم میگم شما هم کمک کنید
just keep going

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

ostad eshgh نوشته شده:امنیت فوق العاده
من شنیدم زیاد امنیتش بالا نیست ولی چون همون طور که گفتید ویروس هاش کم اند برای همین امنیتش یه جور هایی رفته بالا !

مشکلی که سیستم عامل های دیگه ای غیر ویندوز دارن اینه که خیلی از نرم افزار ها روشون اجرا نمیشن

نمایه کاربر
ostad eshgh

پست توسط ostad eshgh »

چرا من شنیدم که با شبیه سازی نرم افزار این امکان هم وجود داره
just keep going

نمایه کاربر
ostad eshgh

پست توسط ostad eshgh »

ای بابا اصلا حواسم نبود این تالار ندیدم انگاری دوستان دست بکارند
just keep going

هانیبال

سپاس: 25

پست توسط هانیبال »

@mamy72
اول بیا این لینک رو باز کن و محیط زنده لینوکس رو توی مرورگرت ببین: http://www.ubuntu.com/tour
در موردش تحقیق کن و عاشق بشو!
mamy72 نوشته شده:من شنیدم زیاد امنیتش بالا نیست ولی چون همون طور که گفتید ویروس هاش کم اند برای همین امنیتش یه جور هایی رفته بالا !
دروغه دروغه دروغه دروغه دروغه دروغه دروغه دروغه دروغه دروغه
تنها و تنها سیستم عامل دنیا که ویروس میگیره: وینــــــــــــــــدوزه! میگید نه این تکه پاره هایی که از تو انجمن اوبونتو جمع کردم را بخونید:
jadi نوشته شده: ویروس برای هر چیزی می شه ساخت ولی بحث اینه که در معماری لینوکس هیچ ویروسی قابلیت پخش نداره و در نتیجه هیچ نگرانی ای نیست که یک سرور / دسکتاپ ویروس بگیره.
ویندوز عمیقا با لینوکس فرق داره. ویندوز وقتی نوشته شد که ایده شبکه گسترده نشده بود و نفر اصلی پشت ویندوز اون زمان (بیل گیتس) هم افق شبکه رو کلا نادیده گرفته بود (به کتاب راه پیش روی گیتس مراجعه کنید و ببینید چقدر از شبکه توش حرف زده).
در مقابل لینوکس با ایده پوزیکس و یونیکس نوشته شد که عمیقا به مفاهیم شبکه گره خورده بودن و به شکل کامل با ایده چندکاربره و شبکه بودن طراحی می شدن.
دلیل امن بودن لینوکس معماری مبتنی بر پوزیکسش است و سیستم ریپوزیتوری و دسترسی های مختلف یوزرها. بحث اصلی اینه که ویروس باید از یک جایی وارد بشه. نوشتن «ویروس» برای لینوکس سخت نیست ولی بحث اینه که اون ویروس امکان پخش شدن نداره چون لینوکس مثل ویندوز پر از سوراخ نیست. برای نمونه به این «باگ» نگاه کنید:
http://www.jadi.net/2011/11/%D9%82%D9%8 ... DB%8C-%DA/
این رو هم اضافه کنم که با رشد کاربران لینوکس، ویروس هاش ترسناکتر نخواهد شد چون از نظر منطقی در دنیای گنو/ لینوکس، ویروس قابل تکثیر نیست.

عبارت درست اینه که «در لینوکس هیچ ویروس وحشی وجود نداره.» ویروس وحشی ویروسی است که ممکنه به شما حمله کنه، به شما صدمه بزنه و .... ولی ویروس های آزمایشگاهی ویروس هایی هستن که می شه اونها رو نوشت و دید که چجوری پخش می شن و غیره.
در دنیای لینوکس برنامه ها از منابع معتبر نصب می شن و سیستم عامل و براوزرها هم سوراخ هایی ندارن که ویروس ها بتونن از اون طریق خودشون رو به کامپیوتر شما منتقل کنن و به همین دلیل ویروس حتی اگر قابلیت نوشته شدن داشته باشه، قابلیت پخش شدن در محیط (وحشی شدن) رو نداره.

یکسری هستن که از سر لج چون سیستم خودشون داره می گن لینوکس هم ویروس داره (:
یکسری هم هستن که خب چون با ویندوز بزرگ شدن فکر می کنن همه سیستم عامل ها حتما ویروس دارن و این حالت طبیعی دنیا است.
یکسری هم هستن که فکر می کنن اگر بگن لینوکس هم ویروس داره حرفی خلاف جریان عمومی زدن که اکثرا ازش چیزی نشنیدن. این گروه اشاره می کنن به یکسری ویروس آزمایشگاهی که در دنیای واقعی لینوکس توان پخش شدن ندارن و فکر می کنن حرف خیلی خفنی زدن (:
البته مشخصه که می تونه گروه های دیگه هم باشه ولی من فعلا بیشتر از همه این سه تا رو دیدم.
لینوکس دردنیای واقعی ویروس نداره. معلومه که در سطح تئوری می شه برای هر چیزی ویروس نوشت ولی بحث اینه که آیا بر اساس معماری انتخابی در دنیای واقعی امکان پخش شدن یک ویروس وجود داره یا نه که در این دنیا اگر این عادت های ویندوزی نصب کردن هر چیزی از هر جایی و کپی پیست کردن هر دستوری و دادن دسترسی روت به هر اسکریپت دانلود شده ای از یک دراپ باکس رو بیخیال بشیم، محاله لینوکسمون ویروس بگیره.
دقت کنین که این بحث کاملا مستقل است از بحث حفره های امنیتی برنامه های مختلف.
تنها حالت نصب یک بدافزار در لینوکس: نصب کردن یک چیزی که نمی دونی چیه و از کجا اومده و اصلا داره چیکار می کنه از خارج از ریپوزیتوری.

به این هم دقت کنید که به سه دلیل، لینوکس آنتی ویروس داره در حالی که از نظر فنی توش نمی شه ویروس خطرناک داشت:

- بخواهید یک mailserver داشته باشید. در این حالت لازم است ایمیل های ورودی و خروجی را از نظر داشتن ویروس بررسی کنید.
- بخواهید یک file server داشته باشید. یعنی دستگاه لینوکسی شما مکانی باشد برای ذخیره فایل های دیگران
- بخواهید به دوستانتان لطف کنید و هر وقت فلش یا فایلی به شما دادند، برایشان آن را اسکن کنید و اطلاع بدهید که چه ویروسی دارند (:

در نهایت به تست هانی پات اشاره می کنم: یک سیستم تمیز رو به اینترنت وصل کنین و ببینین چقدر طول می کشه هک بشه / ویروس بگیره / ... من حاضرم با هر کس مدعی ویروس داشتن لینوکسه این شرط بندی رو بکنم (: یک ماه یک لینوکس رو به اینترنت متصل نگه می داریم ؛ اگر ویروسی شد، بدافزار «گرفت»، هک شد و ... اون برنده. در غیر اینصورت من (:

اگر می شد برای لینوکس ویروس نوشت حتما می نوشتن تا اینهمه سرور جهان رو آلوده کنن و در ضمن اینهه شرکت های آنتی ویروس نویس هم دکونشون رو گسترش بدن (:
mamy72 نوشته شده:مشکلی که سیستم عامل های دیگه ای غیر ویندوز دارن اینه که خیلی از نرم افزار ها روشون اجرا نمیشن
اگه ماشین تون خراب بشه بجای رفتن به فروشگاه و خرید تایر خودش هیچ وقت میرید رینگ و تایز دوچرخه 24 براش بخرید؟
اینجا همینجوره! نیاز نیست نرم افزارهای ویندوز رو لینوکس نصب بشه. لینوکس خودش به اندازه کافی نرم افزار داره که کاربر در هیچ موردی (تاکید میکنم که) در هیچ موردی لنگ نمونه. نرم افزارهای لینوکس بالای 95 درصدشون رو ویندوز نصب میشن اما این ویندوز الدنگ بس که انحصار طلبه تک و توک نرم افزارهاش روی بقیه سیستم عاملها نصب میشن اما کار نشد نداره و میشه نرم افزارهای ویندوز رو توی لینوکس هم نصب کرد.
علی الحساب برای اینکه با چند نرم افزار توپ لینوکسی اشنا بشی لینکهای زیر رو ببین:
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=41&t=28722
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic, ... #msg337352
http://abigraphic.ir/syndication.php?fid=63&limit=15

نمایه کاربر
ostad eshgh

پست توسط ostad eshgh »

ممنون از پستتون smile015 smile015 smile015
just keep going

نمایه کاربر
Unline

سپاس: 48

پست توسط Unline »

با سلام

تاپیک بسیار خوبیه - وقتی صحبت از سیستم عامل "دیگه" میشه همه ناحودآگاه به یاد لینوکس می افتند - دوست عزیزمون لینوکس رو خیلی خوب معرفی کردند و من دیگه این کار رو انجام نمیدم

یک لینوکس خوب به شما معرفی می کنم برای استفاده - Scientific Linux نام توزیعی از لینوکس هست که کاربرد علمی و تخصصی داره - در زمینه ی علومی مثل فیزیک و شیمی و ...

جا داره بدونید که سیستم عاملی که در کشف ذره ی بوزن هیگز نقش بسزایی داشت همین Scientific Liux بود

عکس هایی از محیط این سیستم عامل :

تصویر
تصویر

لینک پیج دانلود :

https://www.scientificlinux.org/download

ضمنا میتونید برای آشنایی بیشتر با لینوکس - نحوه ی نصبش و مسائل مربوط به اون از این لینک استفاده کنید (همراه با مباحث امنیتی و تخصصی ) :

http://ashiyane.org/forums/forumdisplay.php?f=152

موفق باشید
تصویر

In The Name Of Difference

My Name Is Method

نمایه کاربر
sajadi150

سپاس: 4

پست توسط sajadi150 »

ostad eshgh نوشته شده:باسلام
تو این تاپیک هر کی مطلبی راهنمایی یا هر صحبتی درباره ی سیستم عامل های دیگه بجز ویندوز داره بذاره

این تاپیک برای کسایی که از ویندوزهای فوق جاسوسی ماکروسافت خسته شدن من که خودم یکیشونم پیشنهاد میکنم یکم به این موضوع فکر کنید
و اگر با سیستم عامل های دیگه ای برای pc کار کرده اید پیشنهاد بدین تا بقیه هم استفاده کنند smile124
منظورتون از ویندوز های فوق جاسوسی مایکروسافت چیه؟ یعنی مثلا برای کسی مثل بیل گیتس(که اومده خودشو وقف راحتی مردم کرده) یا کشوری مثل آمریکا خیلی مهمه که بدونه من و شما داریم با کامپیوترمون چکار میکنیم؟! نهایتش داریم پی اس بازی می کنیم یا میل چک میکنیم، دیگه این چه ارزشی داره که بیان مال من و شما سرمایه بذارن؟ واقعا حرفتون جالب بود! لااقل ماها که مردم عادی هستیم نباید چنین چیزی بگیم...
سقف آزروهای ما ، کف دنیای دیگری است... دنیا به طور ناجوانمردانه ای آپارتمان است

Hadron

سپاس: 11

پست توسط Hadron »

sajadi150 نوشته شده: منظورتون از ویندوز های فوق جاسوسی مایکروسافت چیه؟
بارها ثابت شده که سیستم‌عامل‌ها و نرم افزارهای انحصاری مانند ویندوز، حریم خصوصی کاربر را تهدید کرده‌اند. نمونه‌ها:
- http://gnu.org/philosophy/can-you-trust.fa.html
- http://www.heise.de/tp/artikel/5/5263/1.html
- برای روشن شدن بیش‌تر موضوع انحصار و خطرات آن گریزی می‌زنم به مطلب «دنیا – استیو جابز – آزادی» از وبلاگ http://yeenghelabi.wordpress.com که در زیر بخش‌هایی از آن به تلخیص می‌آید: «استفاده از یک محصول بسته یا یک ابزار انحصاری یا در کل استفاده از یک تکنولوژی جدید که هیچ دانشی از تولید یا کارکردش نداریم، کار بسیار خطرپذیری است. اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد فقط و فقط به شانس ما و نیت سازنده‌ی آن بستگی دارد. اتفاقی که چندی پیش در مورد یکی از محصولات اپل افتاد این بود که اپل اطلاعات مکان‌هایی که کاربران گوشی همراهش رفته بودند را ذخیره می‌کرد. با توجه به اینکه اپل بعد از فاش شدن این موضوع، ادعا کرد قصد داشته است تا با استفاده از این اطلاعات خدمات بهتری را به کاربرانش ارائه دهد و عده‌ای از مردم هم این کار اپل را درست دانستند اما سؤال اینجا است که چرا اپل این عمل خودش را به اطلاع کاربرانش نرسانده است یا فعال بودن یا نبودنش را به خواست کاربر محول نکرده است؟»
نهایتش داریم پی اس بازی می کنیم یا میل چک میکنیم، دیگه این چه ارزشی داره که بیان مال من و شما سرمایه بذارن؟
کاش دنیا به این سادگی بود!
آخرین ویرایش توسط Hadron چهارشنبه ۱۳۹۱/۹/۸ - ۲۰:۵۳, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
ostad eshgh

پست توسط ostad eshgh »

ممنون که دوستمون رو روشن کردین smile124

smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
just keep going

نمایه کاربر
Unline

سپاس: 48

پست توسط Unline »

تصویر

In The Name Of Difference

My Name Is Method

ارسال پست