نظر شما در مورد "هوش مصنوعی" چیست؟

مدیر انجمن: parse

افق رویداد

سپاس: 8

نظر شما در مورد "هوش مصنوعی" چیست؟

پست توسط افق رویداد »

سلام
هوش مصنوعی در آینده بیشتر کارهای انسان را انجام خواهد؛ مثلا فکر کردن و اکتشاف کردن و حل کردن مسائل و مشکلات انسان ها، از جمله مسائل علمی. مثلا از ماشین (هوش مصنوعی) سوال میشه که ماهیت سیاه چاله ها چیست؟ ماهیت انرژی تاریک چیست؟ چطور میتونیم یک وسیله ای بسازیم که فلان کار رو برای ما انجام بده؟ هوش مصنوعی در عرض چند ثانیه پاسخ رو خواهد داد!
در واقع هوش مصنوعی مثل موجودی هست که همه چی رو میدونه.
اینجا مشخصا چیزی که مد نظرم هست اینه که با وجود هوش مصنوعی، بسیاری از مشاغل از بین خواهد رفت، و مردم بیکار خواهند شد. علاوه بر این، مثلا دیگه نیازی به دانشمندان نیست که سال ها تحقیق و بررسی و آزمایش انجام بدن تا مسئله ای رو حل کنند و چیزهای جدید کشف یا اختراع کنند.
به نظر من انجام اکتشافات جدید یا ایجاد اختراعات جدید، به نوعی ایجاد نوعی لذت در شخص پدید آورنده میکنه. یا مثلا در زمینه ترجمه، ماشین، یک مقاله رو در عرض چند ثانیه به بهترین شکل ممکن ترجمه خواهد کرد، این در حالیه که اونایی که کار ترجمه یا دوبله انجام میدن، این کار براشون لذت بخشه؛ و با وجود هوش مصنوعی، دیگه نیازی به مترجم نیست. و غیره.
هوش مصنوعی همه این لذت ها رو از بشر خواهد گرفت.

میخواستم نظر شما رو در این مورد بدونم. نظر شما چیه؟!
و آیا با هوش مصنوعی موافقید یا مخالف؟!

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: نظر شما در مورد "هوش مصنوعی" چیست؟

پست توسط Paradoxy »

اگه الگوریتم های هوش مصنوعی معاصر رو ببینید، مثلا شبکه عصبی، ژنتیک، مونت کارلو و ... دیگه همچین سوالی براتون پیش نمیاد. خیلی تخیلی فرض میکنید هوش مصنوعی رو. مبنای تمام این الگوریتم ها مینیموم کردن یک تابع ریاضی با حدس و تصادفه. در واقع ما یک سوال میکنیم از کامپیوتر، کامپیوتر جوابش رو حدس میزنه. بعد بررسی میکنه که حدسش درست بوده یا نه؟ (مثلا حدسش رو میزاره توی معادله، یا ممکنه جواب درست رو از قبل داده باشیم بهش و بخوایم یاد بگیره که چطور حدس درست بزنه) اگر درست بود جواب رو به ما میده و اگر غلط بود دوباره حدس میزنه و این فرآیند رو انقدر ادامه میده تا به جواب درست برسه. البته من ورژن خیلی ساده شدش رو گفتم ولی همشون همینن. یعنی کامپیوتر ها همچین باهوشم نیستند. با آزمون و خطا و زور مطلق (brute force) به جواب میرسند.

انسان ها هوشمندترن. چون مغز ما ظرفیت تست کردن میلیون ها عدد در هر ثانیه و آزمون و خطاش رو نداره با شیوه های منطقی و لوجیکال به پاسخ مسئله میرسه نه با آزمون و خطای صرف. پس اصولا امکان این که کامپیوتر بیاد جایگزین آدم بشه حداقل نه در آینده نزدیک،بلکه در آینده دور هم خیلی امکان پذیر نیست. دلیلشم اینه که نوشتن الگوریتم های آزمون و خطا کار سختی نیست ولی نمیتونیم *منطق* انسانی رو به خورد کامپیوتر بدیم چون اصولا خودمون رو انقدر نمیشناسیم که بدونیم منطقمون واقعا چی هستش، چه برسه الگوریتمش کنیم.

با تمام این اوصاف گریم که هوش مصنوعی به اونجا برسه. خب برسه! نقطه ای که همه کارها اتوماتیک بشه اتفاقا نقطه سعادت بشری هستش. چون تنها اون موقع افراد میتونن به کاری بپردازند که واقعا بهش علاقه دارند. یک مبتکر بشینه وقت بزاره برای ایده پردازی، نه برای کسب درآمد توی کاری که حتی بهش علاقه نداره. یک مترجم، با فراغت بال بشینه چیزی که دوست داره رو ترجمه کنه، نه چیزی که صرف پول در آوردن بهش تحمیل میشه! اگه همه کارها خودکار و به دور از انسان ها انجام بشه، اتفاقا میتونیم انتظار به وجود اومدن عدالت نسبی رو داشته باشیم. کامپیوتر ها اختلاس و دزدی نمی کنند،از زیر کار در نمیرن، رشوه نمیگیرن و ...، چون درگیر عواطف انسانی نیستند. ممکنه کامپیوتر بتونه جواب هر سوالی رو بده. اما خب افراد میتونن با دیده سرگرمی خیلی فعالیت هارو انجام بدند.

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

همین الگوریتم های ساده هوش مصنوعی رو ، اگه بهینه و کامل کنن،در آینده نزدیک، از ما انسان ها باهوش تر خواهد شد
چون ما هم با همین الگوریتم های ساده، باهوش شدیم
خیلی واضحه که شمشیر دو لبه هست، می تونه خیلی خطرناک، یا خیلی کمک کننده باشه
دنیای فعلی ما هم ، دنیای رقابت ، کشتار ، جنگ ، سیاست ورزی ، گرسنگی ، بودجه های کلان نظامی ه

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

پست توسط عبدالرضا علي پور »

این بحثی درش نیست هوش مصنوعی میتونه هم سریع تر و هم بهتر و هم دقیق تر از انسان همه کارها را مدیریت بکنه و خودش را خیلی سریع میتونه ارتقا بده - تا اینجاش همه باهاش موافق هستند که این شدنیه - ولی مشکل تو کنترلش است - میتونه خیلی سریع زمین را دست بگیره و انسان ها را برده خودش بکنه - این مشکلشه فعلا و دارند روش هزینه میکنند که بتونند یه راهی برای کنترلش داشته باشند
وقتی این رو بسازی و شروع کنه به انجام کارها و مدیریت کارها با قابلیت ارتقا بالایی که داره و الگوریتمی که از منافع براش تعریف شده - و یا حتا تعریف هم نشده باشه خودش میتونه به این منطق برسه -بعد از مدت کوتاهی میشود ماشین ساز و انسان ها را زیادی میبینه روی زمین و از بینشون میبره smile028 و تمام زمین میشه ماشین های مصنوعی که زیر نظر یک فراهوش برتر کار میکنند -اونوقت دیگه تو منطقشون انسان جایی نداره و اضافی محسوب میشه و هیچ نفعی براشون نداره smile185 smile165 smile165

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

به دید جناب ری کورزویل، تنها راه نجات بشر از هوش مصنوعی، ادغام خودش با اونه!
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
یک سوال مبهم!

سپاس: 2

پست توسط یک سوال مبهم! »

هوش مصنوعی بنظر من در مدت زمان کوتاه باعث رشد انسان میشه و اگ در حد محدود نگه داشته بشن میتونه خیلی تو کشاورزی و پزشکی و مهندسی و ... به درد انسان ها بخورن ولی در دراز مدت با پیشرفته تر شدنشون با اینکه از الگوریتم ازمون و خطا استفاده میکنن میتونن مخرب بشن و خیلی افسار گریخته بشن درسته که انسان ها فعلا هوشمندترن ولی مگه همین هوش مصنوعی اقای کاسپارف که خدای شطرنجه رو مغلوب نکرد:)از الگوریتم ازمون خطا هم استفاده شد ... و در بلند مدت چند نظر میتونه باشه ... یکی ک اونا غالب بشن و بگن انسانا ب درد نمیخورن/یکی انسان به رفاه کامل برسه که دوباره باعث خیلی فاجعه میشه رفاه کامل بشری چون واقعا انسان هیچوقت نمیتونه بهش برسه ... در میان مدت هم کارای مثل مدیریت و کسانی که تفکر بیشتری دارن تا فعالیت بالا حالا حالا ا نباید غصه از دست دادن شغلشون بشن بصورت دست پا ششکسته و خیلی خیلی خلاصه نظرمو گفتم و در این راستا پیشنهادم اینه کتاب اقای مکس تگمارک در مورد هوش مصنوعی رو بخونید خیلی خوب به سوال شما جواب میده

father

پست توسط father »

الگوریتم های ماشین لرنینگ چیزی فراتر از آزمون و خطا هستن دوستان.
اصلا شبکه های عصبی و ترنسفورمر رو بزاریم کنار، حتی الگوریتم های کلاسیک ماشین لرنینگ هم بسیار فراتر از آزمون و خطا هستن.
اگه علاقه دارید میتونید یه سرچی در مورد Gradiant boosting, linear regression, random forest و ... بزنید.
و اینکه آیا میتونن جای انسان رو بگیرن، بله میتونن.

محمدطه

سپاس: 1

پست توسط محمدطه »

به نظر من هوش مصنوعی تا هر جایی که پیشرفت کند یک سر و گردن از انسان پایین تر است چون انسان نمی تواند چیزی بیشتر از عقل خودش خلق کند

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

سپاس: 885

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

محمدطه نوشته شده:
چهارشنبه ۱۴۰۰/۸/۱۲ - ۱۶:۰۹
به نظر من هوش مصنوعی تا هر جایی که پیشرفت کند یک سر و گردن از انسان پایین تر است چون انسان نمی تواند چیزی بیشتر از عقل خودش خلق کند
ولی می تواند چیزی فراتر از توانایی خود درست کند و ناگهانی ( اتفاقی) چیزی فراتر از پیش بینی هایش !

مشکل هوش ساختگی این بخش دوم است ینی ( پیامدهای پیش بینی نشده ی هوش ساختگی ) !

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

محمدطه نوشته شده:
چهارشنبه ۱۴۰۰/۸/۱۲ - ۱۶:۰۹
روی چه حسابی این حرف رو می زنید؟
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

meaning

سپاس: 223

تماس:

پست توسط meaning »

قطعاً با انفجار پژوهش‌ها در این چند دهه‌ بعد از مرگ آلن تورینگ و کورت گودل مقاله‌ها و کتاب‌های زیادی درباره این موضوع ارائه شده، که دو گفتاورد من از فیلسوفان اولیه این فیلد کمکی نمی‌کند. ولی کسانی که در "فلسفه ریاضیات" و "فلسفه ذهن" مطالعه و آشنایی دارند شایسته‌ترین در اظهار نظر درباره این موضوع هستند. گرچه با خواندن چند خط از پست اول هم معلوم است که تصورات درباره هوش مصنوعی بی‌جاست پرسش‌های ontological و epistemological مثل" چیستی انرژی تاریک"، "چیستی سیاهچاله‌ها"، "چیستی انسان" و دیگر "چیستی"ها (..what is) که پرسش‌هایی بودشناسانه (ontology) هستند. این‌ها پرسش‌هایی است که نیاز به مطالعات گسترده ندارد و شخص با مطالعات محدود در فلسفه ریاضیات (کارهای گودل بر روی برنامه هیلبرت) «برای خودش» می‌تواند به پاسخ برسد، چنانچه بنظر گودل به پاسخ‌‌های قانع‌کننده‌ای برای خودش رسیده بود. ― سابقاً اینجا هوپا سلاطینی داشت که به فلسفه ریاضیات آشنایی خوبی داشتند با اینکه فعالیت کمرنگی داشتند.
“ Two things awe me most, the starry sky above me and the moral law within me“.
Immanuel Kant
Critique of Practical Reason, 1788

نمایه کاربر
JWST

نام: Mohammad

سپاس: 3

پست توسط JWST »

اگر هوش مصنوعی یک روزی به این سطح برسه، میتونیم ازش راه حل باهوشتر شدن را بپرسیم و دوباره از هوش مصنوعی بزنیم جلو
smile055 smile055

Squid game

پست توسط Squid game »

کاملا قابل پیشبینی بود توانایی هایی که هوش مصنوعی پیدا خواهد کرد و اینها چیزهاییه که می خوان ببینیم.
تا قبل کامپیوتر و این همه توان محاسبه ، انسان مغرور می گفت من خیلی بهتر از هر ماشین حسابی ، میزان پردازش دارم .
یه بار معلم ریاضی ما گفت امتحان سخت هندسه خواهم گرفت ، من در عرض نیم ساعت سوالات تموم کردم و بقیه در یک و نیم ساعت امتحان تموم نکردن
من ۲۰ شدم و نمره دوم ۱۳
نصف سوالات یادمه
حتی اون هایی که پیشگام علم هستند ، در حال علم آموزی هستند نه خلاقیت به معنی واقعی کلمه
نمونه ش همین تاپیک برخورد کشسان
شاید ۹۹ درصد مردم لحظه خلاقیتی به عمر تجربه نکردن
حتی دانشمندان زیادی هم
به نظر من ، سینگولاریتی به قول کورزویل نزدیکه
و من امیدوارم طی عمرم اون روز رو ببینم ، هر چند که به نظر ترسناک میاد
مغز انسان همینه ، پردازش زبان و حل مسئله و تجسم و ... نهایت خلاقیت
به نظر میاد تپه های کمی برای فتح ش مونده😀
یه مدت هم افتخار خواهیم کرد که مثلا سلول های بدن ما خیلی یونیکه ، اونم فتح خواهد شد
ما خیال می کنیم بلدیم فکر می کنیم یادمونه ، ماها بسیار ضعیف و زبون هستیم
و من نه تنها سینگولاریتی رو در هوش ماشین ، بلکه رابطه انسان ها هم میبینم، تقابل قوی زیاد و ضعیف کمه
احتمالا ضعیف بازنده ست
و راه همین راهیه که دانشمندان پیشرو neuroscience میرن
و افرادی مثل پنروز بزرگ که گفت اختیار انسان با کوانتوم معنی پیدا می کنه ، جوکه
همون طور که رفیقش هاوکینگ گفته بود سیاه چاله ها خیلی سفیدن و اونم جوک بود

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

فعلا چیزی به نام هوش مصنوعی ایجاد نشده بلکه اینها یک نوع برده ماشینی هستند. هوش مصنوعی چیزی است که از نوع بشر مستقل عمل کنه و توان تصمیم گیری بدون مداخله انسان داشته باشه. یعنی انسان هیچ مداخله ای در اون نداشته باشه.
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

۱۲۳۴

نام: مینو

سپاس: 3

پست توسط ۱۲۳۴ »

MRT نوشته شده:
شنبه ۱۴۰۲/۲/۳۰ - ۱۱:۰۱
فعلا چیزی به نام هوش مصنوعی ایجاد نشده بلکه اینها یک نوع برده ماشینی هستند. هوش مصنوعی چیزی است که از نوع بشر مستقل عمل کنه و توان تصمیم گیری بدون مداخله انسان داشته باشه. یعنی انسان هیچ مداخله ای در اون نداشته باشه.
اگر وسایلی ساخته بشه که با اثر انگشت انسان فعال بشه و بعد توانایی جهش و خودسازی پیدا کنه شاید این امر محقق بشه .اولش با ایجاد یک حالت دومینویی توی ربات ایجاد میشه که خود ربات کاراش را بدون کنترل انسان پشت سرهم انجام میده دقت و سرعت عمل خیلی مهم هست شاید اگه به یک سرعت و دقتی برسه دیگه نیاز به کنترل نداشته باشه و خودکفا بشه و خدا رحم کنه گیر نااهلش نیافته .
اگر نابغه نیستی که از زندگی پیشتر روی
با او همگام شو smile072

ارسال پست