اینترنت رایگان استارلینک

مدیر انجمن: parse

کارنبر

سپاس: 6

Re: اینترنت رایگان استارلینک

پست توسط کارنبر »

DARKENERGY نوشته شده:
دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۲ - ۰۴:۰۵
تازه ایلان اعلام کرده ماهواره جدیدی میفرسته که بدون نیاز به هیچ دستگاهی و فقط با موبایل بتونیم وصل بشیم! چه بخواهیم چه نخواهیم آخرش از این امکانات استفاده میکنیم چه جهان اولی چه جهان دهمی!
ما الان سالهاست که داره از اطلاعاتمون استفاده میشه، از صدامون، عکسامون، اثر انگشتمون، چیزایی که دوست داریم، جاهایی که میریم، و و و...؛ همین دستیار صوتی اندروید و آیفون، همیشه صدای مارو میشنوه! من خودم بارها بوده دراز کشیدم دستمم به گوشی نزدم فقط کافی بوده به دستیار گوشیم بگم زنگ بزن فلان اونم کارشو میکنه تماس میگیره، میگم بزن رو اسپیکر میزنه، منم حرفمو میزنم با دوستم آخرشم تماس تموم میشه، دستیار آیفون (سیری) یا اندروید همیشه آماده هست، دنیا دیگه اون دنیای قدیم نیست، میدونین الان گوگل و اپل اثر انگشت چند میلیارد نفر رو داره؟ هر چیزی که فکرشو بکنیم! پس باید باهاش کنار اومد، الان با آیفون ۱۴ میشه به ماهواره متصل شد و پیام اضطراری فرستاد وسط قطب جنوب!
همین اینستا، توییتر، فیسبوک، یوتیوب، همه‌ی سایت‌ها و و و...؛ همشون راجع به ما میدونن، خلاصه که دنیای تکنولوژی با سرعتی سرسام‌آور رو به پیشرفته، شما فکر میکنید مثلا NSA آمریکا اطلاعات ماها رو نداره؟ همه چیزو میدونه و شنود میکنه، کلا دنیای نت زیر دستشه، روزانه هزاران هزار ترابایت دیتا رو آنالیز میکنه، دنیا دنیای هوش مصنوعی شده و کنترلشم از دست امثال منو شما خارج هست. همین پیام من توی دیتاهای NSA ثبت میشه...
درود و سپاس بابت این اطلاعات ارزشمند

همه ی اینها درست، اما آیا واقعاً هیچ کاری نمی توان کرد و باید زیرِ پرچمِ آنان رفت..؟ برای مثال آیا نمی توانیم حداقل دستِ آنان را تا جای ممکن از اطلاعات مان کوتاه کنیم؟ مثلاً گوشی را با صدایمان فعال نکنیم و برخیزیم و آنرا برداریم!

البته که می توانیم و چه بسا کارهای بزرگتری هم بتوانیم بکنیم، تنها اگر از اندیشه ی تسلیم آزادیمان رها شویم...گرچه شاید بگویید این کارها فایده ای ندارد، و من هم قصد ندارم برای هیچ کسی باید و نبایدی تعیین کنم. smile205
Mornië utúlië
Mornië alantië

NREERN

سپاس: 15

پست توسط NREERN »

شما جواب سوال من را ندادید. خب به فرض که تسلیم این قدرت های بزرگ هم شویم. چه اتفاقی می افتد که تا الان قدرت کوچک بر سرمان نیاورده؟! این دیواری که شما اسم آن را محافظ می گذارید، خیلی وقت است بر سرمان خراب شده. با دیدگاه شما، باید غار نشین شویم و از هیچ تکنولوژی ای استفاده نکنیم. مقاومت در مقابل تکنولوژی همانقدر کارساز بوده که همین الان شما با همان تکنولوژی ای که مخالفش هستید پست های ضد تکنولوژی می گذارید! موفق باشید گرامی.

کارنبر

پست توسط کارنبر »

از شما به عنوان یک مغالطه گیر چنین مغالطه ی پهلوان پنبه ای بعید بود؛ من کی و کجا با تکنولوژی به طور کلی مخالفت و از غارنشینی دفاع کردم؟!

بهرحال این اولین بار نیست که ایرانیان تسلیم قدرت های دیگر می شوند، همچنان که ترامپ علیه سلام نیز پیشتر به این نکته اشاره کرده بود و عجیب است که به ایرانیانی که برای او کف و هورا می کشیدند نیز برخورده بود...

من حرف دیگری ندارم

شما نیز سربلند باشید
Mornië utúlië
Mornië alantië

NREERN

پست توسط NREERN »

در پست قبل شرح دادم، هر متنی را پیش از جزئی نگری باید کلی نگاه کرد. در پست های شما به کرات اشاره شده از محصولات و فناوری های خارجی نباید استفاده کنیم و به سراغ نمونه های داخلی برویم که تسلیم قدرت های خارجی نشویم (و من بارها پرسیدم این تسلیم شدن چه عواقبی دارد که هنوز هم منتظر پاسختان هستم).

خب جناب یا سرکار خانم محترم، از سخت افزاری که دستتان گرفته اید (چه موبایل باشد و چه لپ تاپ و چه کامپیوتر و چه هر چیز دیگر)، تا سیستم عاملی که از آن استفاده می کنید (لینوکس و BSD و ویندوز و آیفون و اندروید و مکینتاش و ...) تا فناوری اینترنت (از فناوری فیزیکی مشتمل از مودم و روت کردن پکت ها تا فناوری ساخت خود تک تک پکت ها بر اساس مدل TCP/IP) تا فناوری ساخت وب (مثلا همین انجمنی که در آن هستید با php, html, css, javascript و ... کار می کند) تا مرورگری (کروم، فایرفاکس، اپرا، و ...) که با آن این وب سایت را باز کرده اید، تا handshake TLS ای که ارتباط شما را کمی ایمن می کند، تمام و تمام به لطف غرب است و هیچ کدام از آن ها، دقت کنید، به صراحت عرض می کنم، هیچ کدام از آن ها حاصل تلاش های داخلی نیست. اگر تلاشی هم در داخل شده، کپی های ضعیف و غیر اورجینال از موارد بالا بوده.

می فرمایید تسلیم غرب نشویم؟ بسیار هم عالی. همین الان گوشی یا کامپیوتری که در دست دارید را کلا کنار بگذارید و صبر کنید نمونه داخلی اصیل آن بیاید، در غیر این صورت تسلیم غرب شده اید! اگر استفاده از هر گونه تکنولوژی غربی را تسلیم شدن در مقابل غرب می دانید، غار نشین خواهید شد. اسم آن را مغلطه پهلوان پنبه بگذارید یا هرچیز دیگر.

کارنبر

پست توسط کارنبر »

من هیچ پافشاری ای برای قبولاندن حرفم به شما و دیگران ندارم و چندبار هم خواستم از ادامه ی بحث کناره گیری کنم، با این وجود ادامه ی آن اگر نه برای شما ولی شاید برای دیگرانی مفید باشد.

"در پست های شما به کرات اشاره شده از محصولات و فناوری های خارجی نباید استفاده کنیم و به سراغ نمونه های داخلی برویم"

۱. تنها یک موردِ از این ادعایی که به من نسبت داده اید را نقل بفرمایید کافیست.

۲. آیا مثلاً استفاده ی غربیان از فرش ایرانی (به عنوان یک فناوری) به معنای تسلیم شدن آنها به ایران است؟!

شما دارید مسائل را قاطی می کنید یا شاید من آنقدر مبهم نوشته ام که منظور مرا نمی فهمید. من دارم از سلطه ی اطلاعاتی غرب سخن می گویم و یادآوری می کنم که چنین قدرتی چقدر می تواند برای آزادیِ همه خطرناک باشد و می گویم عاقلانه نیست که اطلاعات شخصی خود را در شبکه های آنان، از جمله همین سایت در معرض سوءاستفاده ی آنان یا حتی خودِ قدرت داخلی قرار دهیم، آنگاه شما دارید آنرا به همه ی فناوری های غربی تعمیم می دهید‌؛ این مغالطه نیست!؟

پاسخِ پرسشی که منتظرش هستید نیز آنقدر واضح است که من از تکرار آن متعجبم. کافیست به وضعیت کشورها و جوامعی که قدرت داخلی شان سقوط کرده و تسلیمِ غرب شده اند نگاهی بیاندازید...
Mornië utúlië
Mornië alantië

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

یعنی وضعیتشون بدتر از ماست؟
هوای تنفسی ندارن؟ امنیت شغلی ندارن؟ پولشون بی ارزش ترین پول دنیاست؟ وقتی یک پست می ذارن میان می کننشون تو گونی؟
حرف مخالف که می زنن آماج فحش می شن؟ آزادی انتخاب تقریبا هیچی رو ندارن؟ ماشیناشون فرغون چندصد میلیونیه؟
با پس انداز یک سالشون فقط یک متر می تونن خونه بخرن؟ از لاگ کارکردشون تو نت و گوشی و هزار جای دیگه علیه خودشون برنامه چینی می شه؟

دوستان نرم افزار دون می فهمن چی میگم، جادی رو چرا گرفتن؟
یه مدته چند تا از دوستان و همکارا بهم پیشنهاد نوشتن برنامه ریموت دسکتاپ می دن، مثل انی دسک و تیم ویوور، فکر می کنی چرا اقدام نمی کنم؟
- سروراش کجاست؟ باید بیاری فلان جا
- لاگ همه ریموت ها رو باید در اختیار ما بگذاری
- فیلم کارکرد این ریموت ها باید لاگ بشه
- یک بک دور خوشگل همون اول کار باید بسازی
- ...

اینا فکرای من بود برای انجام ندادن این کار
نشستم انتقال تصویرش رو برای خودم نوشتمش بایگانی کردم و تاسف خوردم

شما به چه چیز این وضعیت دلارامید؟
شاید من و ما نمی بینیم، یک وضعیت امیدوار کننده بفرمایید که بفهمیم لااقل یه گل زدیم و از اونایی که نرفتن زیر پرچم غرب جلوتریم
تو هر مبحثی، آزادی، محیط زیست، اقتصاد، فرهنگ، پیشرفت، تفریح، ...
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

کارنبر

پست توسط کارنبر »

درود

هیچ انسان عاقل و باوجدانی نمی تواند منکر این وضعیت فاجعه باری که شما تنها مواردی از آن را برشمردید، باشد و هیچ انسان آزاده ای نیز نمی تواند این وضعیت را رضایت بخش بداند؛ این وضعیت باید راه حلی داشته باشد و بهبود پیدا کند.

با این وجود عرض من این است که اگر غرب با این قدرتِ افسانه ای، که تاکنون سابقه ای در تاریخ نداشته است، همه ی رقبا و مخالفانش را از میان بردارد و حکومتی جهانی تشکیل دهد، آنگاه دیگر هیچ احدی نخواهد توانست در برابر او بایستد و در نبودِ هیچ جبهه ی مخالفی به راحتی می تواند دموکراسی و آزادی ای که اکنون دم از آن می زند را زیر پا بگذارد و یک دیکتاتوری جهانی شکل بدهد که نظیرش را تنها در فیلم های علمی تخیلی دیده ایم (اگر صداهای مخالف را دنبال کنید خواهید دید که همین الان و تا به حال نیز بسیاری از صداها را حتی در قلمرو خودش سرکوب کرده است و اگر فعلا مدارایی نیز می کند بخاطر وجود قدرت های مخالفی است که سریعاً انگشت روی این حرکاتش می گذارند).
Mornië utúlië
Mornië alantië

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

به نظرم دارید غرب رو با معیار های ایرانی می سنجید
ایران اگر مخترع اینترنت بود، پوست همه مردم رو می کند و هر کیلوبایت رو خدا تومن می کرد تو پاچه مردم با هزار منت

یادمه سالها قبل یک چیزی راه انداختند به نام ایمیل ملی، رفتم ثبت نام کنم توش، اون موقع گفتن باید اول 2500 تومن پول بدی، سال 87 این حدودا بود فکر کنم،
بعدش باید بری حضوری نزدیک ترین باجه پست محلتون و با در دست داشتن شناسنامه و سایر مدارک احراز هویت حضوری بشی!
مدت یک سال هم بیشتر اعتبار نداره و بعدش باید دوباره شارژ پرداخت کنی

اینا اگر بتونن از نجاست هم کره می گیرن برادر من
این خیلی خوبه که هنوز واقع بین هستید و حقیقت رو کنار نگذاشتید، فکر می کنم زیادی از این طرف امیدوار و از اون طرف ناامید هستید.

کارنبر

پست توسط کارنبر »

ای کاش این طور بود... ولی این ها اندیشه هایی با یک ذهنیت ایرانی یا شرقی نیستند، بلکه ریشه در خودِ غرب دارند. فلمثل فیلم ها و مستندهای زیادی در خود غرب در این باره ساخته شده و در واقع تقریبا تمام فیلم های آخرالزمانی ساخته ی غرب و بازتابی از تصورات مردمان آن درباره ی آخر عاقبتِ سیستم حاکم بر غرب است.

از این رو من پیشتر اشاره کردم که مردمانِ جهان اول تردید بیشتری نسبت به قدرتمندان خود دارند تا جهان سومی ها؛ چراکه آنان از نزدیک تاثیر تصمیمات و رفتار آنان بر زندگیِ خودشان را لمس می کنند، ولی تصور مردمان جهان سوم از این قدرت ها آمیخته با توهم و خوشبینیِ کودکانه ایست و آنها را همچون فرشته های نجات می بینند.

اجازه بدهید روشن تر سخن بگویم؛ با حذف رقبای غرب، تنها چیزی که می تواند جلوی دیکتاتوری جهانیِ آن را بگیرد "آزادیِ بیان" است. اما وقتی که غرب ریزِ اطلاعات همه را دارد و تک تک تحرکات مردم را از آسمان(ماهواره ها، پهبادها و..) و دوربین های سطح شهرها و شبکه ها و گوشی ها و... در اختیار دارد، آنگاه رسانه ی آزادی هم امکانِ وجود نخواهد داشت و آنها هر جنایت یا فسادی هم انجام دهند، هیچگاه خبرش به گوش کسی نمی رسد.

وقتی آنها همین الان می توانند مهره های مهمِ قدرت های مخالفشان را در خاک خودشان از میان بردارند، در زمانی که خودشان قدرت مطلقه ی جهانی شوند که دیگر مثل آبِ خوردن این کار را خواهند کرد. آنها حتی ترامپی که ۴ سال رئیس جمهورشان بوده را از چهار جهت آچمز کرده اند. حال در نظر بگیرید خبرنگار، مستندساز یا منتقدی بخواهد از فسادهای آنان پرده برداری کند...

این قضایا البته که در مورد قدرت داخلی هم صادق است و اگر جبهه ی مخالفی وجود نداشت تا فسادهای آن را برملا کند تا الان از انباشت آنها ... از این رو امیدِ من به قدرت داخلی هم نیست؛ گرچه پر واضح است که با فروپاشیِ این قدرت، با توجه به توانایی های افسانه ایِ ذکرشده، دیگر محال است که قدرتی مستقل در این آب و خاک شکل بگیرد.

تنها امید من به "آگاهی" و "آزادی" است که می تواند جلوی سوءاستفاده ی هر قدرتی را بگیرد.
Mornië utúlië
Mornië alantië

NREERN

پست توسط NREERN »

شما دارید مسائل را قاطی می کنید یا شاید من آنقدر مبهم نوشته ام که منظور مرا نمی فهمید. من دارم از سلطه ی اطلاعاتی غرب سخن می گویم و یادآوری می کنم که چنین قدرتی چقدر می تواند برای آزادیِ همه خطرناک باشد و می گویم عاقلانه نیست که اطلاعات شخصی خود را در شبکه های آنان، از جمله همین سایت در معرض سوءاستفاده ی آنان یا حتی خودِ قدرت داخلی قرار دهیم، آنگاه شما دارید آنرا به همه ی فناوری های غربی تعمیم می دهید‌؛ این مغالطه نیست!؟

فناوری هایی که مثال زدم را لطفا با فرش خانه مقایسه نکنید دوست عزیز. من منظورم از تکنولوژی، همان هایی بود که مثال زدم و توضیح دادم و مورد بحث بود؛ از شما نخواستم لامپ خانه را خاموش کنید، گفتم کامپیوتر و گوشی را کنار بگذارید. کنار گذاشتن این فناوری ها، در عصر حاضر، به نظر من فرقی با غار نشینی ندارد.

نکته اول:

در همین ویندوز، هر بار که اپلیکیشنی را باز می کنید، یک پکت 5 تا 7 کیلوبایتی رمزگذاری شده مستقیما از سیستم شما به زیر دامنه های مایکروسافت (رینگ) فرستاده می شود. شما بفرمایید، چرا؟! تازه این با فرض است که تمام تلمتری و سایر راه های نفوذ مایکروسافت را با رجیستری و فایروال و ... بسته باشید. همین داستان برای اندروید و آیفون و مک هم وجود دارد. خیلی همت کنید و بخواهید جلوی ارسال اطلاعات را بگیرید، باید به سراغ لینوکس بروید و تازه روی آن هیچ اپلیکیشن سورس بسته ای نریزید. یعنی محصولات ادوبی خیر، محصولات مایکروسافت خیر، محصولات گوگل خیر و ... و تازه تک تک اپلیکیشن های اوپن سورس را هم باید باز کنید و ببینید که بک دوری نداشته باشند. حتی اگر از سمت نرم افزاری هم حسابی خودتان را سفت و محکم کنید در نهایت در بخش سخت افزاری مختار نیستید. شما چه بپذیرید و چه نپذیرید، دماغتان را هم بکشید بالا اطلاعاتش در اختیار دول قرار می گیرد. کاربر darkenergy هم به این مسئله به روشنی اشاره کرد، منتهی به نظر من سوء برداشت کردید. اگر بحثی در این مورد دارید، من می توانم به شکل فنی تر در این مورد با شما صحبت کنم.

نکته دوم:

توجیهی در استفاده از محصولات داخلی دولتی وجود ندارد. این محصولات، حتی با فرض این که زیر نظر دول بزرگ تر (مثل چین و روسیه) نباشند (فرض خیلی بزرگ)، همچنان نه تنها کیفیت محصولات خارجی را ندارند، آزادی بیان کافی را ندارند، بلکه اصلا در همین بحث اطلاعاتی که انقدر نگران آن هستید نیز قدرتی ندارند. از هک شدن سوروش، تا سایت ثبت احوال، و فارس و سایت دولت و همین چند ماه پیش هک شدن سایت خود جرایم کامپیوتری! گویای وضعیت امنیت اطلاعات کشور است. البته من به طراحان و اطلاعات کشور خورده نمی گیرم؛ تقصیر آن ها نیست. نه تنها عقب مانده ایم، بلکه عقب نگه داشته شده هم هستیم. همین الان شما در حوزه های بسیار ساده ای مثل شبکه، اندروید، دیپ لرنینگ و ... بخواهید کسب اطلاعات کنید مدام با access denied از همین گوگل مواجه می شوید. در هر صورت مشکل در هر کجایی که هست، قدرت دادن به این قدرت کوچک کار هوشمندانه ای به نظر نمی رسد. چرا که این قدرت کوچک، با همین قدرت کوچکش، سوء استفاده هایی می کند که قدرت های بزرگ با قدرت بیشترشان نکرده اند. مثال میزنم، در توییتر که یک سرویس آمریکایی است، بزرگترین مقام کشور که ترامپ باشد اکانتش مسدود می شود. همان ترامپ در رسانه های خود آمریکا در همان زمان ریاست جمهوری اش مورد تمسخر قرار می گیرد. یک لحظه جای ترامپ، مقام اعظم یک کشور جهان سومی را بگذارید، و به جای توییتر یک سرویس داخلی. وضعیت یکسانی میبینید؟! یا اصلا می توانید چنین وضعیتی را تصور کنید؟! اینجاست که تفاوت داشتن اطلاعات، و سوء استفاده از اطلاعات روشن تر می شود. البته در نهایت همین این هم نسبی است و موضوع همان بد و بدتر است، نه به و بهتر.

تکلیف چیست؟ اکثر سرویس های داخلی محدود کننده، سوء استفاده گر، بی کیفیت و ناامن هستند. در مقابل، استفاده از سرویس های خارجی قدرت هرچه بیشتر به دول سازنده آن ها می دهد. چه کنیم؟

1. به نظر من انسان ها نقد گرا هستند، و بیخیال نسیه می شوند. به جای این که نگران خطری باشیم که در آینده دور می تواند گریبانمان را بگیرد، می توانیم نگران خطر خیلی نزدیکتر وایت لیست شدن اینترنت، و خفقان مطلق مشابه کره شمالی باشیم. آیندگان فکر آینده دورتر را خواهند کرد، حداقل ما وضع آیندگان را در این جهان سومی خراب تر نکنیم.

2. استفاده از تمامی سرویس ها را کنار بگذاریم. به قولی، غار نشین شویم.

3. یاد بگیریم چه اطلاعاتی را به اشتراک بگذاریم که دول خارجی هم نتوانند از آن استفاده سوء ببرد.

4. شبکه یاد بگیریم. سخت افزار که در دست ما نیست. اما فکر کردید آزادی خواهان بیکار نشسته اند تا قدرت های بزرگ جهانی هر کاری که می خواهند بکنند؟ همین PGP که یک مثال جزئی زدم سطحی ترین لایه رمزگذاری توی اپلیکیشن لایر است (و البته آنقدری شما را امن می کند که هیچ سروری نتواند محتوای ارسالی شما را بخواند) توسط یک آمریکایی طراحی شد و بعد چون قوانین آمریکا در آن زمان امکان انتشار آن را نمیداد، این فرد کل کد را در قالب یک کتاب نوشت و با سوء استفاده از قانون آزادی نشر و صادرات کتاب این اطلاعات را در اختیار همگان گذاشت. سرویس های کاملا یا نیمه p2p مثل i2p, freenet, bittorrent, iRC و snowflake، سیستم عامل هایی مثل tails, whonix, Qubes، یا مسنجرهایی مثل ماتریکس که هرکسی میتواند روی سرور شخصی اش راه بیاندازد، تنها و تنها بخش های بسیار ناچیزی از تلاش هایی است که نوابغ در مقابل قدرت های بزرگ انجام داده اند و می دهند. اگر شما واقعا یک آزادی خواه از سلطه بی چون و چرای غرب هستید، به نظرم به جای تسلیم شدن در مقابل سلطه شرق، باید چنین سرویس هایی را پیشنهاد بدهید یا به همان غار برگردید تا روزی شاید آدم ها انسان شدند. (سلام مرا به اصحاب کهف هم برسانید).

NREERN

پست توسط NREERN »

ایران اگر مخترع اینترنت بود، پوست همه مردم رو می کند و هر کیلوبایت رو خدا تومن می کرد تو پاچه مردم با هزار منت

یادمه سالها قبل یک چیزی راه انداختند به نام ایمیل ملی، رفتم ثبت نام کنم توش، اون موقع گفتن باید اول 2500 تومن پول بدی، سال 87 این حدودا بود فکر کنم،
بعدش باید بری حضوری نزدیک ترین باجه پست محلتون و با در دست داشتن شناسنامه و سایر مدارک احراز هویت حضوری بشی!
مدت یک سال هم بیشتر اعتبار نداره و بعدش باید دوباره شارژ پرداخت کنی

اینا اگر بتونن از نجاست هم کره می گیرن برادر من
این خیلی خوبه که هنوز واقع بین هستید و حقیقت رو کنار نگذاشتید، فکر می کنم زیادی از این طرف امیدوار و از اون طرف ناامید هستید.
یادتان می آید زمانی که اینترنت ADSL تنها به دانشجوها و اساتید داده می شد؟ اینترنت موبایل وجود نداشت.

مگر همین الان با همین قدرت محدودی که دارد پوستمان را نکنده؟ برای دانشجوهام، توی هاست داخلی با Adobe Connect کلاس گذاشته بودم. خوش عقل ها، با بستن TLS fingerprint کروم یه هفته باعث شده بودند دانشجوهام نتوانند وارد کلاس بشوند، چون TLS handshake بعد از client hello کامل نمی شد! موتور جست و جو از روی api های گوگل ساختند که فقط کارش فیلتر کردن نتایج گوگل است، اسمش را گذاشته موتور بومی ذره بین. سیستم عامل بومی دارند میسازند، لینوکس (یا اندروید) را برداشته اند بک دور اضافه کرده اند و محصولات گوگل را از روی آن حذف کرده اند گفته اند سیستم عامل بومی. مثلا مسنجر ساخته اند، اما در عمل سورس کدهای اپلیکیشن های باز را وصل کرده اند به سرور های خودشان. در اپ بازار تا همین چندوقت قبل برای تضمین امن بودن اپلیکیشن ها، تاییدیه از گوگل پلی می خواستند. بعد از هک شدن سرویس نجوا الان هرکسی بخواهد نوتیفیکشن بدهد باید برود تعهد رسمی بدهد! خودشان هک شده اند، ما باید تعهد بدهیم. با بستن رنج آی پی کلاودفلیر خواستند جلوی فیلترشکن ها را بگیرند، کلی سایت بیگناه را داغان کردند. کیفیت اینترنت پایین امده، قیمت ها بالا رفته و بسته های به صرفه حذف شده، صدای هیچ کس در نیامده و حالا نمی دانم این ماییم که در جهان سوم هستیم یا کارنبر.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

بدبختی ما از بی سوادی ماست، من از همه بی سوادتر، ولی لااقل در مقابل مطالعه سرسختی ندارم.
خیلی از مردم حوزه آی تی رو به چشم قر و فر اضافه می بینند،
ماه گذشته هم که کلا ورودی udp رو به خارج بستن، خب مگه فقط وی پی ان استفاده کننده اونه؟ چی؟ بقیش مهم نیست؟ اوکی اوکی!
همونطور که شما هم مفصل گفتید، قدرت کوچک نشان داده که از هر چیزی که بتواند سو استفاده می کند. پول در می آورد، بی اجازه می بندد، به دیتای آن دسترسی امنیتی دارد و ...
ماشاالله اون انرژِی که صرف بستن و قلع و قمع می کنند رو صرف ساخت و ساز می کردن الان ایران از سوییس جلو تر می بود.
به دو روز نمی رسه آی پی می زنن، پورت می زنن، پروتکل می زنن، مپر می زنن و هزارتا چیز دیگه.
امیدوارم اوضاع درست بشه فقط همین

کارنبر

پست توسط کارنبر »

NREERN نوشته شده:
جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶ - ۰۰:۲۹
فناوری هایی که مثال زدم را لطفا با فرش خانه مقایسه نکنید دوست عزیز. من منظورم از تکنولوژی، همان هایی بود که مثال زدم و توضیح دادم و مورد بحث بود؛ از شما نخواستم لامپ خانه را خاموش کنید، گفتم کامپیوتر و گوشی را کنار بگذارید. کنار گذاشتن این فناوری ها، در عصر حاضر، به نظر من فرقی با غار نشینی ندارد.
درود

من متوجه نشده بودم که منظورتان از تکنولوژی همین ها بوده و نه تکنولوژی به معنای عام، چراکه فرموده بودید "در پست های شما به کرات اشاره شده از محصولات و فناوری های خارجی نباید استفاده کنیم و به سراغ نمونه های داخلی برویم". ضمن اینکه فرضاً اگر کسی از این تکنولوژی ها نیز استفاده نکند فوق آخرش از عصر اطلاعات به عصر مدرن (کمتر از نیم قرن پیش) عقب گرد کرده است، نه به عصر غارنشینی! بگذریم.

با دو نکته ای که در ادامه به آنها اشاره کردید هم موافقم و تنها با این بخش مخالفم:

"اینجاست که تفاوت داشتن اطلاعات، و سوء استفاده از اطلاعات روشن تر می شود. البته در نهایت همین این هم نسبی است و موضوع همان بد و بدتر است، نه به و بهتر. "

یقین بدانید که اگر "اصل آزادی و دمکراسی" دست و پای آنان را نبسته بود آنها چه بسا رفتاری صد پله بدتر از قدرت داخلی ما داشتند؛ از این روست که عرض کردم‌ اگر آنان به حکومت جهانی برسند و اصطلاحاً گلوبالیسم غالب شود، فاتحه ی "آزادی" را باید خواند و منتظرِ یک دیکتاتوری جهانی بود.

+ در مورد قدرت داخلی و بحث کره شمالی شدن نیز به نظرم جستار(های) دیگری نیاز است و پرداختن به این موضوع باعث دور شدن از موضوع اصلی این جستار می شود؛ به هر روی در این مورد من تنها به این نکته بسنده کردم که با فروپاشی این قدرت فقط آبِ گل آلودی برای سوءاستفاده ی قدرت های بزرگ فراهم می شود و از چاله به چاه خواهیم افتاد... بهترین راه حل باید چیزی متفاوت با راه های آسیب رسان و بی حاصلی باشد که تاکنون پیاده شده اند ...

پیشنهادهایتان نیز قابل تامل هستند و من چنان که پیشتر هم عرض کردم با گزینه ی سوم شما موافقم. ضمن اینکه خودم راه حل دیگری هم دارم و آن این است که برای اتصال به اینترنت و کارهای شخصی ام از دو سیستم مجزا استفاده می کنم و به این ترتیب از مسائلی که در نکات خود فرمودید جلوگیری کرده ام. البته پیشنهاد چهارمتان نیز قابل توجه است.

اصحاب کف نیز سلام می رسانند!
Mornië utúlië
Mornië alantië

NREERN

پست توسط NREERN »

You-See نوشته شده:
جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶ - ۰۶:۰۱
بدبختی ما از بی سوادی ماست، من از همه بی سوادتر، ولی لااقل در مقابل مطالعه سرسختی ندارم.
خیلی از مردم حوزه آی تی رو به چشم قر و فر اضافه می بینند،
ماه گذشته هم که کلا ورودی udp رو به خارج بستن، خب مگه فقط وی پی ان استفاده کننده اونه؟ چی؟ بقیش مهم نیست؟ اوکی اوکی!
همونطور که شما هم مفصل گفتید، قدرت کوچک نشان داده که از هر چیزی که بتواند سو استفاده می کند. پول در می آورد، بی اجازه می بندد، به دیتای آن دسترسی امنیتی دارد و ...
ماشاالله اون انرژِی که صرف بستن و قلع و قمع می کنند رو صرف ساخت و ساز می کردن الان ایران از سوییس جلو تر می بود.
به دو روز نمی رسه آی پی می زنن، پورت می زنن، پروتکل می زنن، مپر می زنن و هزارتا چیز دیگه.
امیدوارم اوضاع درست بشه فقط همین
برخلاف TCP، امکان مختل کردن، یا کند کردن UDP با پکت های RST نیست. از طرف دیگر چون اتصالات TCP برای مصرف عموم کاربران معمولا با TLS امن می شوند (تحریم داخلی شکن هایی! که الان کار می کنند هم بر بستر TLS هستند)، و TLS به شکل معمول برای ارتباطات کوتاه مدت (حداکثر یک ساعتی) استفاده می شود (مثلا مشاهده یک وب سایت) و تعداد TLS Handshake ها کم است، می توانند خیلی راحت هر اتصال رمزگذاری شده TLS طولانی مدت، یا هر اتصالی که تعداد زیادی Handshake می فرستد را فیلتر یا محدود (کاهش سرعت شدید) کنند چون چنین رفتارهایی را تحریم داخلی شکن ها نشان می دهند. حالا این را بگذارید در کنار فیلترینگی که با TLS fingerprint انجام می دهند، بخواهند به UDP اجازه دهند سرویس های فیلترشکن بر اساس QUIC بیچاره شان می کنند.

اگرنه الان بهترین پروتوکول ارائه وب (یا سایر سرویس های مشابه) همان QUIC هست که بر بستر UDP ساخته شده. اما کجاست عقل سلیم؟ گیم ها هم UDP استفاده می کنند، چون TCP Retransimition لگ ایجاد می کند. با فیلتر کردن UDP الان بسیاری از بازی های محبوب روی یک سری ISP ها که وایت لیستش نکردند هم فیلتر شده. من اصلا امیدوار نیستم. حتی به بدتر نشدن شرایط هم امیدوار نیستم.
یقین بدانید که اگر "اصل آزادی و دمکراسی" دست و پای آنان را نبسته بود آنها چه بسا رفتاری صد پله بدتر از قدرت داخلی ما داشتند؛ از این روست که عرض کردم‌ اگر آنان به حکومت جهانی برسند و اصطلاحاً گلوبالیسم غالب شود، فاتحه ی "آزادی" را باید خواند و منتظرِ یک دیکتاتوری جهانی بود.
چرا چیزی که عیان است را کنار بگذاریم و به فرضیات ایمان بیاوریم؟ در حال حاضر، همان قدرت جهانی ای که انقدر از آن هراسان هستید، حداقل حداقل در خاک خودش قدرت مطلق دارد (البته در واقعیت حوزه قدرت آن خیلی وسیع تر است). اما من مثال زدم که در همان خاک خودش، رسانه های خودش، آزادند که به بالاترین مقام کشورش اهانت کنند. اگر دیکتاتوری جهانی ای که می خواهد ایجاد شود، مشابه همین دیکتاتوری فعلیشان در خاکشان باشد، که خیلی هم عالی است. حداقل از دموکراسی جهان سومی، آزادی بیشتری در آن احساس می شود. ما فعلا با دموکراسی داخلی خودمان کنار بیاییم، بماند مقابله با دیکتاتوری جهانی.

کارنبر

پست توسط کارنبر »

اجازه بدهید شفاف تر و اصطلاحاً " با رسم شکل" منظورم را توضیح دهم:

اول اینکه منظور من از غرب، یک جبهه و اتحادیه ای از کشورها به رهبری، یا به عبارت بهتر، فرمانرواییِ امریکاست که علاوه بر امریکای شمالی، شامل اروپا و اقیانوسیه، آسیای جنوبی و کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی می شود (قاره افریقا هم البته عمدتاً به شکل مستعمره هایی مدرن و عقب نگه داشته شده، تحت کنترل این جبهه است)؛ بنابراین تنها معدودی از کشورهای امریکای جنوبی و آسیایی هستند که مستقیماً تحت فروانرواییِ امریکا نیستند.

دوم اینکه آزادی بدونِ آگاهی علاوه بر اینکه توهم است، فاسد نیز هست. اینکه آنجا مردم می توانند به رئیس جمهورشان ناسزا بگویند بیش از اینکه نشان دهنده ی آزادیِ شان باشد نشانگرِ سطح آگاهی شان است؛ اما اگر همین مردم بخواهند مسائل مهمتر را به چالش بکشند به شکل های مختلفی سرکوب می شوند، که این موضوع حتی شامل خود ترامپ با آن همه ثروت و قدرت و اعتبار هم شده است، دیگران که هیچ.

سوم اینکه اگر هم برخی از این اعتراض ها فرصتِ بروز پیدا می کنند، علّت آن بیش از اینکه ناشی از سالم بودنِ ساختار آنان باشد به خاطرِ وجودِ قدرت های دیگری است که سریعاً انگشت روی دورویی غرب می گذارند؛ غربی که از آزادی و حقوق بشر در جبهه ی مخالف دم می زند نمی تواند خودش این اصول را زیر پا بگذارد. حال در نظر بگیرید این جبهه ی مخالف نباشد. چه کسی می تواند اعتراضی به تصمیمات و رفتارهای آنان بکند؟ تنها رسانه ها هستند که می توانند اینکار را بکنند، اما رسانه ای که هیچ قدرتِ مستقلی پشتیبانش نباشد چطور می تواند از حقیقت دفاع کند و تسلیمِ زور یا حق السکوت نشود؟

چهارم اینکه چگونه می توان اطمینان داشت که آنان با این سیطره ای که بر اطلاعات دنیا دارند از آن سوءاستفاده نمی کنند؟ آیا مردان و زنانی چشم و دل پاک بر این اطلاعات نظارت دارند!؟ چه نهاد و قدرتِ مستقل و مردمی ای هست که بتواند بر کارِ آنان نظارت داشته باشد تا جلوی هرگونه سوءاستفاده ای را بگیرد؟

حال در نظر بگیرید قدرت غیردموکراتیک داخلی فروبپاشد و قرار است دموکراسی بر این مرزوبوم حاکم شود. فرضاً اگر همه چیز به خوبی و خوشی پیش برود و جنگ داخلی و حملاتِ توریستی فرسایشی همچون دیگر کشورهایی با این وضعیت پیش نیاید، مردم قرار است به یکی از کاندیدهای خود رای بدهند؛ اما آنها از چه طریقی می توانند اطلاعی راجع به آنها کسب کنند؟ "رسانه ها". و رسانه ها هم که تحت کنترل آنان هستند... از این رو حتی کاندیدایی مانند سندرز که هیچ قدرتِ رسانه ای ندارد و ساز ناکوک می زند به راحتی به حاشیه می رود و تنها کاندیدهایی که مطابق میل آنان باشند روی کار می آیند، و این یعنی اینجا هم می شود یکی دیگر از ایالت هایشان، همچون دیگر کشورهای جبهه ی غرب که رسماً قدرت مستقلی از امریکا ندارند. آنگاه اگر با یک تصمیمی مخالفت داشته باشیم باید جلوی سفارتخانه ی آنان اعلام اعتراض کنیم و امیدوار باشیم صدایمان به کاخ سفیید برسد.

مقابله با یک دیکتاتوری جهانی به مراتب از مقابله با یک دیکتاتوریِ موضعی دشوارتر است.
جهان کنونی بیش از همیشه به هم گره خورده است و هیچ کس نمی تواند بخشی از آن را بدون در نظر گرفتن بخش های دیگرِ آن اصلاح کند، این همان نگاه کل گرایانه ایست که خودتان هم بر آن تاکید داشتید. گذشته از این تصمیمات ما باید بلندنظرانه و آینده نگرانه باشد تا وضعیت را برای آیندگانمان بدتر نکنیم، همچون کاری که گذشتگانمان با تصمیماتِ کوته نظرانه و سرسری بر سر ما آورده اند.

خلاصه ی عرض من این است که انقلاب و تغییر و تحول موضعی نه تنها جهان را به جای بهتری تبدیل نمی کند، بلکه وضعیت آن را از این هم آشوبناک تر می کند و آنها هم با سیطره ای که بر اطلاعات و... دارند استاد ماهیگیری در آب های گل آلود شده اند. از این رو ما اگر ما واقعاً می خواهیم وضعیت اسفبارمان بهبود پیدا کند باید با نگاهی کل گرایانه و جهانی به مسائل بیاندیشیم و تصمیماتی بگیریم که نه فقط برای "ما" بلکه برای "همه" و جهان بهتر باشد. آنها خیالشان راحت است چون حتی اگر کل زمین هم نابود شود برای مدتی می توانند به "فضا" بروند و برنامه ی فضایی و سکونت در مریخ هم از اینجا آب می خورد. سفر به فضا و سکونت در مریخ تنها برای درصد بینهایت کوچکی از مردم ممکن خواهد بود و اتفاقا آنها همانانی هستند که درباره شان سخن می گوییم.
Mornië utúlië
Mornië alantië

ارسال پست