صفحه 1 از 1

حفاري با ليزر

نوشتهنوشته شده در: يكشنبه 11 فروردين 1392 - 20:01
از سوی mephysic
بنده بر روی حفاری سنگ با استفاده از پرتو لیزر کار میکنم
مکانیزم کار از این قرار است که پرتو لیزر به سطح سنگ تابیده و موجب ذوب سنگ می شود سپس با استفاده از جت پر سرعت دی اکسید کربن (CO2) ذرات مذاب از محل برخورد لیزر دور می شوند. چندی پیش فیلمی از نحوه انجام كار تهیه کردم و زمانی که مشغول عکس برداری از روی فیلم بودم متوجه حرکت موجی كنذه هاي حفاري شدم با توجه به دانش فیزیک محدود بنده این اتفاق باید برای ذرات دارای خاصیت الکترومغناطیس روی دهد خواهشمندم دوستانی که علت حركت موجي ذراتي با اين جرم را ميدانند بنده را راهنمايي فرمايند.

دستگاه
a 6 kW CO2 laser and a 1.6 kW pulsed Nd:YAG laser

Re: حفاري با ليزر

نوشتهنوشته شده در: دوشنبه 12 فروردين 1392 - 14:52
از سوی نوآور
موضوع برای من هم جالب بود. به نظرم برای =ی بردن به دلیل این نوع حرکت، باید آزمایشات بیشتری ترتیب بدهید تا اطلاعات بیشتری داشته باشیم؛ مثل اینکه آیا با انواع متفاوت سنگها، همین نتیجه عینا تکرار می شود؟ جنس سنگ از ماده ای فرو مغناطیس یا دیا مغناطیس است؟ آیا زاویه برخورد پرتو به ماده، در شکل گیری این حرکت موجی موثر است؟ آیا تفنگ لیزری در هنگام کار دارای لرزش است؟ اگر هست با چه بسامدی؟ و ...
ولی به عنوان یک پیش نظر، شخصا احساس می کنم با توجه به نرخ تکرار قله ها که در حد 1 سانتیمتر است، این حرکت مارپیچی است و ناشی از فرکانس دوران پمپ پر سرعت پیشرانه در سیستم لیزر جت است.

Re: حفاري با ليزر

نوشتهنوشته شده در: چهارشنبه 22 خرداد 1392 - 02:52
از سوی mephysic
آیا با انواع متفاوت سنگها، همین نتیجه عینا تکرار می شود؟
اين آزمايش بر روي 4 نوع سنگ متفاوت انجام شد و تقريبا همين حركت موجي در هر نمونه مشاهده شد

جنس سنگ از ماده ای فرو مغناطیس یا دیا مغناطیس است؟
از اين موضوع اطلاعي ندارم نوع سنگ هاي مورد آزمايش عمدتا آهكي و ماسه سنگ بوده است

آیا زاویه برخورد پرتو به ماده، در شکل گیری این حرکت موجی موثر است؟
امكان تغيير زاويه ليزر براي بررسي نتيجه وجود ندارد چرا كه ليزر بر روي پايه دستگاه ثابت و با زاويه 90 درجه به سنگ تابانده مي شود.

آیا تفنگ لیزری در هنگام کار دارای لرزش است؟
همان طور كه عرض كردم بر روي پايه محكم ثابت است و نمونه سنگ توسط دستگاه ديگر از زير مي چرخد.

لوله اي كه در تصوير مشاهده ميكنيد نازل جت دی اکسید کربن مي باشد و پرتو ليزر تقريبا از 20 سانتيمتر بالا تر از نمونه تابانده مي شود. در خصوص فرمايشتان در رابطه با نرخ تكرار نرخ تکرار قله ها که در حد 1 سانتیمتر است بايد عرض كنم قطر نمونه سنگ 2.5 اينچ مي باشد در مقايسه با موج ها متوجه كوچكي آن ها خواهيد شد . به هيچ عنوان با چشم اين حركت موجي قابل تشخيص نيست و تنها در عكس قابل رويت مي باشد. در صورت نياز به اطلاعات بيشتر خدمتم. smile072