لباس فضانوردي

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
omarekhayam

سپاس: 55

لباس فضانوردي

پست توسط omarekhayam »

در صورتی که انسان بدون حفاظ وارد فضا شود، به سرنوشت دردناکی دچار خواهد شد. کمبود اکسیژن اولین عاملی است که او را از پای در خواهد آورد. از طرفی، در جایی که فشار جو تقریبا برابر صفر است، تمامی گازهای بدن منبسط می شود و از منافذ آن بیرون خواهد زد؛ در عرض ۱۵ ثانیه، شخص بیهوش خواهد شد و پس از ۴ دقیقه خواهد مرد. پس از این، نوبت سرما و گرماست. انسانها تنها قادرند میزان کمی تغییر در دمای عادی بدن (دماهای بالاتر و پایینتر از ۳۷ سانتیگراد) را تحمل کنند؛ اما در فضا گستره دماها وحشتناک است. در قسمتی که نور خورشید نمی‌تابد، دما ممکن است تا منهای ۲۵ درجه سانتیگراد کاهش یابد، در حالی که در محل تابش نور خورشید دما ممکن است به بالاتر از ۲۵۰ درجه سانتیگراد برسد. علاوه بر اینها، محافظت در برابر تابش مرگبار خورشید نیز لازم است. حتی مقادیر کم آن در طول مأموریت برای کشتن فرد کافی است. امروزه، فضانوردان مجموعه‌ای از لباسهای فضایی مختلف در اختیار دارند. هر یک از آنها برای کار در محیطی خاص طراحی شده است. در خلال پرتاب و فرود، آنها لباسهایی با فشار داخلی جزئی به تن می کنند که محفظه مخصوص چتر نجات را نیز در خود به همراه دارد. این لباس از این موارد تشکیل شده است: کلاه ایمنی، دستگاه ارتباطی، نیم تنه، چکمه،‌ دستکش. در داخل لباس، قسمتهای بادکنک مانندی تعبیه شده است که هنگام کم شدن فشار داخل کابین به طور خودکار باد می‌شوند تا فشار لازم را در قسمت پایینی بدن حفظ کنند. بدون وجود این بادکنکها و در صورت کم شدن فشار کابین، فضانوردان به علت جمع شدن خون در قسمت تحتانی بدنشان از حال خواهند رفت. حدود ۷۰% از بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد که اگر در معرض فشارهای بسیار پایین قرار گیرد، تمامی این مایعات شروع به جوشیدن می‌کند. در ابتدا، بدن شخص ورم می‌کند و در نهایت عملا یخ می زند و خشک می‌شود. در طراحی کنونی لباسهای فضایی، موارد جدیدی تعبیه و جمع شده است؛ از جمله دستگاه جمع آوری دفعیات بدن که آن را جمع می‌کند تا بعداً به دستگاه مدیریت مواد دفعی مدارگرد انتقال دهد؛ و لباس تهویه ای به همراه دستگاه سرمایش مایع که زیر لباس اصلی پوشیده می‌شود. این لباس یک تکه است و از ماده ای کش آمدنی ساخته شده و در آن مجراهایی برای عبور آب قرار داده شده است تا فضانورد را خنک نگه دارد و از گرمای آزار دهنده داخل لباس محافظت کند. علاوه بر آن، محفظه ای برای آب آشامیدنی به حجم ۶۲۰ سانتیمتر مکعب و دستگاه ارتباطی پیشرفته ای نیز دارد.
http://sedna.blogfa.com/
omarekhayam

morteza20

سپاس: 1

Re: لباس فضانوردي

پست توسط morteza20 »

omarekhayam نوشته شده:از طرفی، در جایی که فشار جو تقریبا برابر صفر است، تمامی گازهای بدن منبسط می شود و از منافذ آن بیرون خواهد زد؛ در عرض ۱۵ ثانیه، شخص بیهوش خواهد شد و پس از ۴ دقیقه خواهد مرد.
همانطور که گفتید فشار جو تقریبا صفر است در این صورت فکر کنم در زمانی خیلی کمتر از 4 دقیقه انسان بمیرد. فشاری که از طرف سلول های بدن به سمت بیرون است بدن را منفجر می کند smile052
اگر نظر من اشتباه است لطفا توضیح دهید

morteza20

پست توسط morteza20 »

کسی در این مورد نظری نداره؟

نمایه کاربر
احسان2142

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 20

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
morteza20 نوشته شده:
omarekhayam نوشته شده:از طرفی، در جایی که فشار جو تقریبا برابر صفر است، تمامی گازهای بدن منبسط می شود و از منافذ آن بیرون خواهد زد؛ در عرض ۱۵ ثانیه، شخص بیهوش خواهد شد و پس از ۴ دقیقه خواهد مرد.
همانطور که گفتید فشار جو تقریبا صفر است در این صورت فکر کنم در زمانی خیلی کمتر از 4 دقیقه انسان بمیرد. فشاری که از طرف سلول های بدن به سمت بیرون است بدن را منفجر می کند smile052
اگر نظر من اشتباه است لطفا توضیح دهید
به نظر من نظر شما درست است.

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

morteza20 نوشته شده:همانطور که گفتید فشار جو تقریبا صفر است در این صورت فکر کنم در زمانی خیلی کمتر از 4 دقیقه انسان بمیرد. فشاری که از طرف سلول های بدن به سمت بیرون است بدن را منفجر می کند smile052
بدن منفجر نميشه smile048
با كاهش فشار جو مايعات در دماي پايين تري به جوش مي آيند و سريع تبخير مي شوند.به همين دليل اگر فضانوردان لباس مخصوص به تن نداشته باشن. آب موجود در بافت هاي بدن آنها در مدت چند ثانيه به سرعت تبخير مي شود و فقط جسم خشك و بي جانشان باقي مي ماند

نمایه کاربر
احسان2142

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
mamy72 نوشته شده:
morteza20 نوشته شده:همانطور که گفتید فشار جو تقریبا صفر است در این صورت فکر کنم در زمانی خیلی کمتر از 4 دقیقه انسان بمیرد. فشاری که از طرف سلول های بدن به سمت بیرون است بدن را منفجر می کند smile052
بدن منفجر نميشه smile048
با كاهش فشار جو مايعات در دماي پايين تري به جوش مي آيند و سريع تبخير مي شوند.به همين دليل اگر فضانوردان لباس مخصوص به تن نداشته باشن. آب موجود در بافت هاي بدن آنها در مدت چند ثانيه به سرعت تبخير مي شود و فقط جسم خشك و بي جانشان باقي مي ماند
مهم این است که فرد می میرد ، حالا چگونه اش فرق نمی کند.

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

احسان2142 نوشته شده:سلام!
smile015
احسان2142 نوشته شده:مهم این است که فرد می میرد ، حالا چگونه اش فرق نمی کند.
در علوم هوا فضا چگونه مردن خيلي مهم است

نمایه کاربر
احسان2142

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
mamy72 نوشته شده: احسان2142 نوشته است:سلام!

smile015
smile012
mamy72 نوشته شده: مهم این است که فرد می میرد ، حالا چگونه اش فرق نمی کند.

در علوم هوا فضا چگونه مردن خيلي مهم است
من کاری به هوافضا نداشتم.

morteza20

پست توسط morteza20 »

سایر دوستان نظری ندارند؟

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

smile012
smile015
احسان2142 نوشته شده:من کاری به هوافضا نداشتم.
از اين جهت مهمه كه شما بايد بدونيد كه چه طوري در فضا مي ميميريد تا بتونيد باهاش مقابله كنيد

نمایه کاربر
احسان2142

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
smile012

smile015
smile012
mamy72 نوشته شده: احسان2142 نوشته است:من کاری به هوافضا نداشتم.

از اين جهت مهمه كه شما بايد بدونيد كه چه طوري در فضا مي ميميريد تا بتونيد باهاش مقابله كنيد
بگذار بریم فضا اون وقت شاید روی این موضوع فکر کردم. مادرم هنوز اجازه نمی دهد که بروم رشته ی فیزیک چه برسد به نجوم!

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

smile012
smile015
احسان2142 نوشته شده:بگذار بریم فضا اون وقت شاید روی این موضوع فکر کردم
اون موقع ديگه وقت فكر كردن نداريد
احسان2142 نوشته شده:مادرم هنوز اجازه نمی دهد که بروم رشته ی فیزیک چه برسد به نجوم!
فضانوردي اونقدر هم به نجوم ربط نداره فكر نكنم تا حالا يك منجم به فضا رفته باشد فضانورد ها ميرن فضا جون ميدن و تلسكوپ هابل رو درست مي كنن بعد منجم ها ميشينن تو خونه اشون و قهوه ميخورن (و اگه قر نزنن كه تلسكوپ رو بعد تنظيم كردن) تصاويري رو كه هابل گرفته مطالعه مي كنن و تمام كارها رو به نام خودشون ثبت مي كنن و حتي مردم هم فكر مي كنن كه همين منجمين فضانورد اند
برتري علوم پايه به علوم كاربردي

نمایه کاربر
احسان2142

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
smile012

smile015
smile012
mamy72 نوشته شده: احسان2142 نوشته است:بگذار بریم فضا اون وقت شاید روی این موضوع فکر کردم

من به همین هم راضی ام . برم فضا ، اگر مردم اشکالی ندارد!
mamy72 نوشته شده: احسان2142 نوشته است:مادرم هنوز اجازه نمی دهد که بروم رشته ی فیزیک چه برسد به نجوم!

فضانوردي اونقدر هم به نجوم ربط نداره فكر نكنم تا حالا يك منجم به فضا رفته باشد فضانورد ها ميرن فضا جون ميدن و تلسكوپ هابل رو درست مي كنن بعد منجم ها ميشينن تو خونه اشون و قهوه ميخورن (و اگه قر نزنن كه تلسكوپ رو بعد تنظيم كردن) تصاويري رو كه هابل گرفته مطالعه مي كنن و تمام كارها رو به نام خودشون ثبت مي كنن و حتي مردم هم فكر مي كنن كه همين منجمين فضانورد اند
مادرم حتی نمی گذارد که بروم خارج ، ایران هم تا بخواهد تلسکوپ بسازد ده نسل بعد من هم آمده اند و رفته اند . شما مای گویید من چه کنم؟ smile054
mamy72 نوشته شده:برتري علوم پايه به علوم كاربردي
smile012
smile015
احسان2142 نوشته شده:بگذار بریم فضا اون وقت شاید روی این موضوع فکر کردم
احسان2142 نوشته شده:مادرم هنوز اجازه نمی دهد که بروم رشته ی فیزیک چه برسد به نجوم!
برتري علوم پايه به علوم كاربردي
این اولین حرف قشنگی بود که هوپا زدی! smile015 smile015 smile015 smile072 smile124

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

احسان2142 نوشته شده:سلام!!
smile012
smile015
احسان2142 نوشته شده:من به همین هم راضی ام . برم فضا ، اگر مردم اشکالی ندارد!
تو هم يك جور سرخوشي
احسان2142 نوشته شده:مادرم حتی نمی گذارد که بروم خارج ، ایران هم تا بخواهد تلسکوپ بسازد ده نسل بعد من هم آمده اند و رفته اند . شما مای گویید من چه کنم؟
اميدوارم مادرتون اجازه بدن كه از ADSL استفاده كنيد مي تونيد عكس ها رو از اينترنت بگيريد و روشون كار كنيد
حالا چرا حتما مي خواييد منجم حرفه اي بشيد يه دختر 14 ساله تو آمريكا بدون اينكه تحصيلات دانشگاهي داشته باشه ابرنو اختر كشف كرد پس تا زماني كه دچار مشكلات زندگي نشديد و آب و نونتون مجاني يه چيزي كشف كنيد تا ديگه مادرتون بفهمه با نجوم هم ميشه به يك جاهايي رسيد

احسان2142 نوشته شده:ایران هم تا بخواهد تلسکوپ بسازد ده نسل بعد من هم آمده اند و رفته اند .
خيلي خوش باوري
احسان2142 نوشته شده:شما مای گویید من چه کنم؟ smile054
من ماي گويم:
1.سعي كنيد مادرتون رو راضي كنيد
2.اگه علاقه داريد كه نجوم بخونيد و همه چي به اسمتون تموم بشه بريد منجم آماتور بشيد
3.ولي اگه دوست داريد به فضا بريد (و جون بديد) يا پول دار شيد كه بتونيد به عنوان گردش گر بريد يا خلبان و مهندس مكانيك و ... بشيد و بشينيد تو خونه اتون و اميد وار باشيد كه بيان دنبالتون و ببرنتون فضا
احسان2142 نوشته شده:این اولین حرف قشنگی بود که هوپا زدی!
smile041 smile041 smile041 smile041 smile041

نمایه کاربر
احسان2142

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
mamy72 نوشته شده: احسان2142 نوشته است:سلام!!
smile012

smile015
smile012
mamy72 نوشته شده: احسان2142 نوشته است:من به همین هم راضی ام . برم فضا ، اگر مردم اشکالی ندارد!

تو هم يك جور سرخوشي
فکر کنم درست بگویی! smile022
mamy72 نوشته شده: اميدوارم مادرتون اجازه بدن كه از ADSL استفاده كنيد مي تونيد عكس ها رو از اينترنت بگيريد و روشون كار كنيد
این اجازه را هم ندارم! smile054
mamy72 نوشته شده:حالا چرا حتما مي خواييد منجم حرفه اي بشيد يه دختر 14 ساله تو آمريكا بدون اينكه تحصيلات دانشگاهي داشته باشه ابرنو اختر كشف كرد پس تا زماني كه دچار مشكلات زندگي نشديد و آب و نونتون مجاني يه چيزي كشف كنيد تا ديگه مادرتون بفهمه با نجوم هم ميشه به يك جاهايي رسيد
دلم نمی خواهد آماتور باشم . حرفه ای بودن را بیشتر دوست دارم.

ارسال پست