صفحه 1 از 1

مكان دقيق الكترون در اوربيتال

ارسال شده: سه‌شنبه ۱۳۸۵/۸/۲ - ۲۲:۲۵
توسط sevil
هميشه احتمال حضور الكترون را در يك مكان معين اوربيتال در نظر مي گيريم و نمي توانيم جاي ان را دقيقا مشخص كنيم‌ ؛چگونه مي تو :idea: انيم محل ان را در يك اوربيتال مشخص كنيم؟

ارسال شده: سه‌شنبه ۱۳۸۵/۸/۱۶ - ۰۲:۳۷
توسط !-احمد-!
بسم الله الرحمن الرحيم

براي اين كه حركت و نكام و زمان را براي الكترون درك كنيد ، لازم است آن را مانند يك گوي كوچك در نظر نگيريد.
(آن تصاوير متحركي كه از مدل بور هم ديده ايد بيشتر در مورد سطح انرژي اوربيتال ها بوده است و شعاع بور در اين تصاوير مطرح است)
الكترون را به جاي اين كه مانند گويي كوچك در نظر بگيريد ، مانند يك تكه خمير در نظر بگيريد تا دركتان از الكترون ، بهتر شود.

يا الله

ارسال شده: سه‌شنبه ۱۳۸۵/۸/۲۳ - ۰۱:۵۷
توسط پوريا قرشي
با سلام
براي ديدن هر ذره بايد حداقل يك فوتون به شي برخورد كند و برگشت آن به چشم ما برسد.حال آن كه جرم الكترون آن قدر كم است كه با برخورد فوتون به ان منحرف شده و جاي آن تغيير مي كند.(عدم قطعيت هايزنبرگ)نسبت دادن يك الكترون به يك اوربيتال خاص نيز با توجه به قواعد و اصول شناخته شده و همچنين محاسبه ي انرژي ان الكترون امكانپذير ميباشد.

Re: مكان الكترون

ارسال شده: جمعه ۱۳۹۲/۱۱/۱۱ - ۱۱:۰۷
توسط Mizadi
شاید آزمایش ورقه ی طلای رادرفورد ... ! smile072

Re: مكان الكترون

ارسال شده: جمعه ۱۳۹۳/۳/۲۳ - ۰۸:۰۶
توسط بیسلاق
سلام
آیا درک اوربیتال به عنوان یک فضا صحیح است یا یک سطح انرژی ؟
آيا طبق مدل کوانتمی نیز سطح انرژی با فاصله الکترون از هسته رابطه مستقیم دارد؟

Re: مكان الكترون

ارسال شده: جمعه ۱۳۹۳/۳/۲۳ - ۱۱:۳۰
توسط candle
بیسلاق نوشته شده:سلام
آیا درک اوربیتال به عنوان یک فضا صحیح است یا یک سطح انرژی ؟
آيا طبق مدل کوانتمی نیز سطح انرژی با فاصله الکترون از هسته رابطه مستقیم دارد؟
خوب برای درک بهتر رفتار الکترون مقید در گردش به دور یک یا بیشتر از یک هسته در یک اتم یا مولکول، باید درک درستی از الکترودینامیک کوآنتومی داشته باشید. در واقع ما تنها می توانیم در یک فاصله معین از هسته، احتمال حضور و نیز شکل گردش آنرا (بر حسب تراز انرژی و نمودار تابع موج آن الکترون) محاسبه کنیم. سلاح ما فقط احتمال و محاسبه است. هیچ دیدن و یا اندازه گیری مستقیمی در کار نیست چون نفس مشاهده، وضعیت الکترون به عنوان یک ذره با رفتار موج گونه را به هم می زند. این با درک شهودی ما از جهان فیزیکی ماکروسکوپیک متفاوت است. الکترون در فاصله 1 متری از هسته هم ممکن است وجود داشته باشد اما احتمال آن کمتر است. شکل اربیتالهای S، P و یا D و F همگی با محاسبه و ترسیم نمودار تابع موج کشف شده اند.

Re: مكان دقيق الكترون در اوربيتال

ارسال شده: جمعه ۱۳۹۳/۳/۲۳ - ۱۱:۵۸
توسط the love of god
سلاام
اوربیتال ها فضا های حقیقی نیستند بلکه فضا هایی کاملا فرضی و ریاضیاتی هستند که از حل معادله شرودینگر یه سری معادله های قطبی به دست میاد که رسم اونا تو فضای مختصات قطبی شکل اوربیتال هارو به ما میده..........

از لحاظ نظریه کوانتومی طبق رابطه لویی دوبروی طول موج موج-ذره با سرعت آن نسبت عکس دارد بنابراین اگر الکترون را یک موج_ذره بگیریم با دور شدن فاصله ی آن از هسته تعداد قله های موج افزایش و اندازه طول موج کاهش می یابد. بنا بر این سرعت الکترون هنگام رفتن به مدار بالا تر افزایش می یابد. و افزایش سرعت نیز سبب افزایش انرژی جنبشی و انرژی کل می باشد. smile018