ارائه روشي براي بهبود ادوات الکترونيکي مولکولي


ارائه روشي براي بهبود ادوات الکترونيکي مولکولي

نوشتهاز سوی نوآور در سه شنبه 6 فروردين 1392 - 13:52

محققان موفق به ارائه روشي براي تعيين انتقال بار الكتريكي از مولکولي به مولکول ديگر در يک فيلم نازک آلي شدند.
به گزارش سرويس علمي ايسنا، نتايج تحقيقات پژوهشگران آزمايشگاه ملي لورنس مي‌تواند به توليد ادوات الکترونيکي آلي کمک شاياني داشته باشد. نتايج اين تحقيق مي‌تواند نشان دهد که چگونه مي‌توان فيلم‌هاي آلي را به ‌صورت شيميايي اصلاح کرد تا هدايت الکتريک آنها بهبود يابد.
«ميگوئيل سالمرون» از محققان اين پروژه مي‌گويد: ما نشان داديم که اگر مولکول‌هاي آلي در يک فيلم، همه به يک سمت جهت‌گيري کنند، آن گاه هدايت فيلم بهبود مي‌يابد. در حال حاضر شيمي‌دان‌ها مي‌دانند که چگونه فيلم‌هايي بسازند که در آنها مولکول‌ها تراز شده باشد. اين بدان معناست که با اين اطلاعات و روش جديد، مي‌توان تراز شدن مولکول را در فيلم کنترل کرد و نقش آن را در انتقال بار از ميان فيلم مشخص کرد. با اين کار مي‌توان عملکرد ادوات الکترونيکي آلي را در آينده بهبود داد.
نتايج اين تحقيق در قالب مقاله‌اي تحت عنوان
Electron Microscopy Reveals Structure and Morphology of One Molecule Thin Organic Films در نشريه «Nano Letters» به چاپ رسيده است.
سيستم‌هاي الکترونيکي آلي به ‌صورت قطعات پليمري يا پلاستيکي هستند که در آنها از کربن به ‌جاي فلز جهت ايجاد هدايت الکتريکي استفاده مي‌شود. سبکي و قيمت پايين از مزاياي اين سيستم‌ها هستند، اما تا امروز به ‌دليل هدايت کم الکتريکي، استفاده از آنها مرسوم نبوده است.
مهندسان و شيمي‌دان‌ها از روش سعي و خطا براي بهبود اين قطعات استفاده مي‌کنند، اما اين مسير چندان موثر نيست، تا زماني که شما ندانيد در مقياس مولکولي چه مي‌گذرد، بيشتر تلاش‌ها بي ثمر خواهد بود. در اين پروژه از الگوي پراش براي ترسيم نقشه بلوري يک فيلم مولکولي استفاده شده است. اين فيلم از تک لايه‌هايي ساخته شده که درون آن زنجيره‌هايي از واحدهاي تيوفن است. اين گروه روي اسيد بوتيريک پنتاتيوفن و دو مشتق ديگر از اين ماده متمرکز شدند و آنها را مجبور به خودآرايي روي زيرلايه‌هاي شفاف الکتروني مختلف کردند.
الگوي پراش اطلاعاتي درباره مورفولوژي، ساختار و کيفيت فيلم هاي آلي ارائه مي‌دهد. البته اين فيلم‌ها نسبت به تابش الکترون بسيار حساس بوده و دوام طولاني مدت در برابر اين تابش‌ها ندارند. براي حل اين مشکل محققان در حين اسکن سطح، الگوهاي پراش را ايجاد کردند و سپس با استفاده از کامپيوتر نقشه ساختار بلوري را در آنها نشان دادند. با اين روش اندازه دانه‌ها، تقارن و جهت‌گيري سلول واحد مشخص مي‌شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
پیوست ها
One Molecule Thin Organic Films.jpg
One Molecule Thin Organic Films.jpg (18.74 KIB) بازدید 1595 بار
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی
نماد کاربر
 
سپـاس : 1577 times

ارسـال : 948


شهر: اصفهان
نام نویسی: 91/8/16

مرد

بازگشت به فیزیک اتمی و مولکولی

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 19 مهمان