پلترون


پلترون

نوشتهاز سوی candle در شنبه 3 خرداد 1393 - 16:44

pelletron یک نوع از شتاب دهنده ذرات الکترواستاتیک، شبیه به یک ژنراتور واندوگراف بوده که در اندازه های بسیاری، از واحدهای کوچک تولید ولتاژ تا 500 کیلو ولت و انرژی پرتو Beam تا 1 مگا الکترون ولت انرژی جنبشی تا واحدهای بزرگ با ولتاژ DC بیش از 25 مگاولت و تولید پرتوهای یونی با انرژی بیش از 900 مگا الکترون ولت ساخته می شوند. تولید بار الکتریکی توسط یک سیستم انتقال مکانیکی ساخته شده از زنجیره ای از پلت (ردیف لوله های رسانای کوتاه متصل شده توسط مواد عایق) انجام می شود. این سیستم توسط یک لوله فشار پر شده با گاز عایق ، مانند SF6 (هگزا فلوراید گوگرد محصور شده است. بدین ترتیب؛ اختلاف پتانسیل بین ترمینال و زمین ، برای سرعت بخشیدن به انواع مختلفی از ذرات، مانند پوزیترون، الکترون ها و یون های مثبت و منفی به کار گرفته می شود.
در مقایسه با ژنراتور واندوگراف، زنجیره ی پلت می تواند با سرعت بالاتری از تسمه نقاله لاستیکی عمل کند و لذا هم ولتاژ و هم جریان به دست آمده به مراتب بالاتر است. زنجیره ی پلت، شارژ یکنواخت بیشتری نسبت به کمربند واندوگراف به دست می آورد، بنابراین ثبات ولتاژ ترمینال و انرژی ذرات نیز بالاتر است.
شتاب دهنده Pelletron به عنوان ابزار تحلیلی در زمینه های بسیاری، از جمله تجزیه و تحلیل مواد، فیزیک هسته ای، توسعه نیمه هادی و تحقیقات داروسازی و نیز به عنوان طیف سنج جرمی فوق العاده حساس برای روش تاریخ نگاری کربن و اندازه گیری از دیگر ایزوتوپهای نادر استفاده می شود.

منبع: http://en.wikipedia.org/wiki/Pelletron
پیوست ها
Pelletron Charging System-1.jpg
Pelletron Charging System-1.jpg (102.44 KIB) بازدید 1279 بار
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید
نماد کاربر
 
سپـاس : 1575 times

ارسـال : 864


نام نویسی: 93/1/4

ذکر نشده

بازگشت به فیزیک اتمی و مولکولی

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 1 مهمان