تندی متوسط جسم متحرک

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
MHSF

نام: Mahsa

عضویت : جمعه ۱۴۰۰/۳/۱۴ - ۱۸:۲۸


پست: 4

سپاس: 1

جنسیت:

تندی متوسط جسم متحرک

پست توسط MHSF »

سلام
میشه لطفا تو حل این سوال کمکم کنید
پیوست ها
08a6ac16-0f9a-4f28-8a50-5329e25e3614.png
08a6ac16-0f9a-4f28-8a50-5329e25e3614.png (24.13 کیلو بایت) مشاهده 257 مرتبه

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: roham hesami

محل اقامت: Tehran -Qeytariyeh, Ketabi Street, 8 meters from Saba

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 620

سپاس: 391

جنسیت:

تماس:

تندی متوسط جسم متحرک

پست توسط rohamjpl »

سرعت متوسط مسافت طی شده تقسیم بر زمان مصرف شده است: سرعت متوسط $V_{avg}=\frac{V1\times S1+V2\times S2}{S_1+S_2}$وهمچنین $V_{avg}=\frac{V2\times t2-V1\times t1}{t_2-t_1}$من فکر کنم گزینه سوم بشه اگر تو محاسبات اشتباه نکرده باشمi hope i helped roham smile260 smile072
آخرین ویرایش توسط rohamjpl پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۰ - ۱۲:۰۶, ویرایش شده کلا 1 بار
تصویر

MHSF

نام: Mahsa

عضویت : جمعه ۱۴۰۰/۳/۱۴ - ۱۸:۲۸


پست: 4

سپاس: 1

جنسیت:

تندی متوسط جسم متحرک

پست توسط MHSF »

سوال زیر رو من گزینه 4 در آوردم و البته حرکت به سمت بالا. میخواستم ببینم درست هست یا نه؟
پیوست ها
6c4400c6-82ec-412f-9de9-8a14f2152671.png
6c4400c6-82ec-412f-9de9-8a14f2152671.png (25.01 کیلو بایت) مشاهده 192 مرتبه

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: roham hesami

محل اقامت: Tehran -Qeytariyeh, Ketabi Street, 8 meters from Saba

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 620

سپاس: 391

جنسیت:

تماس:

Re: تندی متوسط جسم متحرک

پست توسط rohamjpl »

گزینه چهارم البته اگه اشتباه نکرده باشم نیروی وارد شده به بلوک از دیوار چقدر است؟تصویر
چهار نیرو در این بلوک وارد می شوند: نیروی گرانش رو به پایین ، نیروی حاصل از فشار ، یک اصطکاک و یک نیروی عادی از دیواره.اگر با نیرویی بیشتر از نیروی موجود در قسمت A به دیوار فشار بیاورید ، چه اتفاقی برای نیروی اصطکاک ایستا می افتد؟
قسمت B: اگر با نیرویی بیشتر از آنچه در قسمت A یافت می شود ، به دیوار فشار بیاورید ، چه اتفاقی برای نیروی اصطکاک ساکن می افتد؟ نیروی اصطکاک ایستا افزایش خواهد یافت. ... نیروی اصطکاک ایستا یکسان خواهد بود.
چرا نیروها همیشه جفت هستند؟
اندازه نیروها روی جسم اول برابر است با اندازه نیروها روی جسم دوم. جهت نیرو بر روی جسم اول مخالف جهت نیرو بر جسم دوم است. "نیروها همیشه جفت می شوند - جفت های نیروی واکنش واکنش برابر و مخالف."
چگونه نیروهای افقی و عمودی را حل می کنید؟
اندازه مولفه نیرو در جهتی در 90 درجه به خط عمل خود ، بنابراین همیشه برابر با صفر است. به همین دلیل است که اغلب حل نیرو در اجزای عمودی و افقی مفید است: سپس این دو جزمولفه را می توان به عنوان دو نیروی مستقل در نظر گرفت.
چرا فشار دادن یک جسم ثابت در مقایسه با فشار دادن یک جسم دائما در حال حرکت دشوارتر است؟
حداکثر نیروی اصطکاک ساکن: (fs) max = μs N که μs ضریب اصطکاک ایستایی است. اصطکاک ایستا ظریف است زیرا نیروی اصطکاک ساکن متغیر است و به نیروهای خارجی وارد شده بر جسم بستگی دارد. ... حرکت یک جسم ساکن دشوارتر از حرکت یک جسم متحرک است.
شما قطعا میدونی که باید جهت برایند نیروها را رسم کنی وبعد نیروهای وارده را اعمال کنی .$fs(max)=μsN.$و $w=mg$ ما ابتدا جهت نیروها را مینویسیم$\sum F_{Y} = F_{N} - mg - F\sin\theta = ma_{y}$و$\sum F_{X} = F\cos(\theta) - F_{f} = ma_{x}$ وزن جعبه که W=N هست فکر کنم تصویر بزار ساده بگم حالا سوال ساده تر می شود. از شکل ، فرض کنید Fg نیرویی است که بر روی جهبه به سمت چپ وارد می شود. Ff نیروی اصطکاک و $F_{push}$ نیرویی است که شما اعمال می کنید (که مانند سیستم گرایش افقی مشابه گرانش عمل خواهد کرد). اکنون این سوال تبدیل می شود که ضریب اصطکاک باید چه باشد تا جعبه حرکت نکند. بنابراین Ff = Fg را برابر می کنیم. از آنجا که،Fg = mg (جایی که "m" جرم جعبه است و "g" ثابت گرانش است)
بزار منم مثالی بزنم حداکثر اصطکاک ایستا هنگام فشار دادن یک جسم به دیوار
در تصویر ، جسم m در حال حرکت نیست. اگر نیروی F را افزایش دهیم ، حداکثر اصطکاک ایستایی نیز افزایش می یابد؟
اگر استفاده کنم$(f_s)_{max} = \mu_s N$
فرمول ، پاسخ مثبت است (N = F) ، اما کسی می گوید:
شما نباید از این فرمول برای این وضعیت (فشار دادن جسم روی دیواره عمودی) استفاده کنید. این یک استثنا است و حداکثر اصطکاک ایستا در اینجا با اصطکاک ایستا و ثابت برابر است.
من موافقم که اصطکاک ایستا ثابت است زیرا تنها نیروی عمودی (به جز اصطکاک) وزن mgاست و تغییر نمی کند اما در مورد حداکثر اصطکاک ایستا من نمی توانم موافق باشم.
چه کسی اشتباه می کند؟
من می دانم که این یک سوال ساده است. اما بله ، حداکثر اصطکاک ساکن افزایش می یابد ، اما اصطکاک نمی تواند باعث شتاب یک جسم شود بنابراین نیروی اصطکاک همیشه برابر با وزن mg است. این به این دلیل است که Fr≤μN می تواند برای تعادل وزن ، مقداری کمتر از μN را بدست آورد.خوب حالا سوال شما اینطور بگم یک بلوک از جرم m روی یک کف افقی قرار دارد که با آن ضریب اصطکاک ایستایی μ است. مطلوب است که با اعمال حداقل نیروی ممکن F جسم حرکت کند. اندازه F و جهتی را که باید اعمال شود پیدا کنید.$N=mg−Fsinθ$اگر F برای جابجایی بلوک حداقل باشد ،f = نیروی اصطکاک (ایستا)$f=μN=μ(mg−Fsinθ)$برای اینکه بلوک فقط حرکت کند$Fcosθ=f=μ(mg−Fsinθ$و$F(cosθ+μsinθ)=μmg$و$F= μmg
/(cosθ+μsinθ)


$خوب حالا میدنی $θ=tan
^−1
μ$لذاداریم $y=cosθ+μsinθ$
پس خواهیم داشت $yF=

μmg

$سوال شما یک تکه چوب با جرم m کیلوگرم به یک تخته عمودی با نیرویf متصل می شود. حداقل نیروی عمودی مورد نیاز برای حرکت بلوک به سمت بالا چیست؟ضریب اصطکاک هم μs هست توجه کنید که اصطکاک به سمت پایین نشان می دهد. این به این دلیل است که در برابر نیروی صعودی اعمال شده می جنگد. اگر هیچ نیروی صعودی اعمال نشده وجود داشته باشد ، نیروی اصطکاک به سمت بالا است.
لحظه قبل از شروع بلوک به سمت بالا ، تمام نیروهای عمودی برابر با 0. می شوند. بنابراین ، می توان نوشت$\displaystyle F - f - mg = 0$fis نیروی اصطکاک است و mg وزن بلوک است
می دانیم که می توان نیروی اصطکاک را تابعی از نیروی نرمال و ضریب اصطکاک نوشت:$\displaystyle f = \mu_s N$پس $\displaystyle F = \mu_s N + mg$
آیا دو بلوک با نیروی افقی به دیوار فشار داده می شوند می توانند در تعادل باشند؟آیا امکان دارد؟ آیا می توانید کتابی را روی یک کتاب قرار دهید و آنها را به دیوار فشار دهید بدون اینکه آنها سقوط کنند؟
بله می توانید ، بنابراین امکان پیکربندی وجود دارد.
در مورد گشتاور در بلوک A:
وزن آن را پایین می کشد و اصطکاک آن را بالا می برد. اصطکاک در مرکز نیست ، بنابراین در واقع باعث ایجاد گشتاور می شود. اما بلوک نمی تواند بچرخد - گوشه پایین آن با گوشه بلوک دیگر برخورد می کند. در اینجا یک نیروی عادی افقی بوجود می آید که گشتاور چه چیزی گشتاور اصطکاک را متعادل می کند.ما تصور می کنیم که نیروهای تماس به گونه ای عمل می کنند که گویی در مرکز ناحیه تماس متمرکز شده اند ، شاید به این دلیل که می توانیم نیروی جاذبه را روی جسمی طوری تصور کنیم که گویی در مرکز جرم متمرکز شده است. این فرض برای نیروهای تماس همیشه صحیح نیست ، اما وقتی فرض اعمال نمی شود ، غالباً مورد توجه قرار نمی گیرد. این یک موقعیت است که فرض درست نیست.
در نمودار (الف) هیچ نیروی خالصی روی بلوک A وجود ندارد. با این حال ، اگر نیروی وارد شده F و نیروی عادی N هر دو از طریق مرکز بلوک A عمل کنند ، پس شما در استنباط اینکه گشتاور خالص وجود دارد درست هستید ، بنابراین بلوک باید در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخد.تصویرF یا N یا هر دو باید از مرکز جبران شوند - مانند نمودار (b) - برای ایجاد یک گشتاور خلاف جهت عقربه های ساعت ، بنابراین حفظ تعادل در بلوک. شاید هنگام اجرای این ترفند با بلوک ها متوجه شده باشید که اگر نیروی F را خیلی پایین بکشید ، بلوک A در جهت خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخد. و برعکس اگر F را بیش از حد به بالا بمالید ، در جهت عقربه های ساعت می چرخد.
مرکز نیرو لازم نیست که همان مرکز منطقه باشد. نیروی تماس نتیجه فشار تماس در سراسر ناحیه تماس بین دو سطح جامد است. لازم نیست این فشار به صورت یکنواخت توزیع شود. در بسیاری از موقعیت ها مانند این وضعیت ، که در آن سقوط یا چرخش در شرف وقوع است ، فشار تماس به سمت نقطه محوری افزایش می یابد. ببینید چگونه نیروی طبیعی در طول سطح تماس توزیع می شود؟
چرا وقتی نیروی عادی صفر است اصطکاک وجود ندارد؟1
اگر جسمی را با مقداری نیروی F به دیوار فشار دهید ، سطح بدن و دیواره به اندازه کافی نزدیک هستند و بنابراین هر دو یک نیروی عادی را تجربه می کنند (که به نیروهای الکترومغناطیسی و اصل حذف Pauli بستگی دارد) و در این حالت نیروی اصطکاک نیز وجود دارد از آنجا که بدن به دلیل جاذبه تمایل به سقوط دارد ، وجود دارد.
اما هنگامی که نیروی خارجی را خارج می کنید ، هیچ نیرویی بر روی بدن وارد نمی شود تا نیروهای الکترومغناطیسی توسط دیوار را متعادل کند و تا حدی به اصطلاح قطع تماس می شود. از آنجا که هیچ تماسی وجود ندارد ، نیروی اصطکاک نیز وجود ندارد زیرا به حرکت نسبی دو سطح در تماس بستگی دارد.i hope i helped roham hesami smile260 smile261 smile072
تصویر

MHSF

نام: Mahsa

عضویت : جمعه ۱۴۰۰/۳/۱۴ - ۱۸:۲۸


پست: 4

سپاس: 1

جنسیت:

Re: تندی متوسط جسم متحرک

پست توسط MHSF »

این سوال در آزمون وروی تیزهوشان بود و گزینه 4 گزینه درست بود. (که درست هست.)
اما چرا گزینه 1 اشتباه هست؟
وقتی حرکت یکنواخت هست پس باید مسیر مستقیم الخط باشه و در t=4s، بیست متر از نقطه A دور می شه!!!! چرا گزینه 1 صحیح نیست؟
\
پیوست ها
95c88432-2bb0-44c8-890c-6e6ba7b0626d.png
95c88432-2bb0-44c8-890c-6e6ba7b0626d.png (79.07 کیلو بایت) مشاهده 11 مرتبه

ارسال پست