رام پمپ

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami

محل اقامت: Tehran, Qeytariyeh

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 859

سپاس: 526

جنسیت:

تماس:

رام پمپ

پست توسط rohamjpl »

رام پمپ
پمپ‌ اب بدون برق و سوخت، انرژی خود را از جریان آب چشمه‌ها یا چاه آب می‌گیرد و این انرژی را به مخزن‌های ذخیره سازی آب ارسال می‌کند. به عبارتی فشار ایجاد شده توسط انرژی آب چاه یا چشمه منجر به حرکت پمپ و پمپاژ آن می‌شود.مپ‌های آب وسیله‌ای برای جابه‌جایی و انتقال مایعات هستند. یکی از پرکاربردترین انواع پمپ آب، پمپ‌های آب خانگی هستند که مهم‌ترین وظیفه آن‌ها، کمک به افزایش فشار آب در ساعات پیک مصرف است. پمپ آب را بطور کلی بر اساس نحوه جابه‌جایی مایعات می‌توان به سه دستی کلی تقسیم‌بندی کرد:
پمپ‌های مکش مستقیم
جابه‌جایی مثبت
پمپ‌های گرانشی
دقت کنید که آب ورودی باید مقداری ارتفاع داشته باشه در رام پمپ
معمولاً بعد از مدتی مثلاً ده تا چهل وپنج دقیقه ( بستگی به اندازه ی دستگاه تلمبه ی قوچی دارد) فشار آب خروجی به حداکثر می رسد
به نظر من اگر منظور استفاده از پمپ قوچ ابی هست خوب میشود اما اگر صرفا هیچ انرژی که نمیشود و قوانین فیزیک نقض میشه و امکان نداره حال پمپ رم هیدرولیکی چگونه کار می کند؟ تصویر
.تصویر
وظیفه پمپ‌های رام انتقال آب (hydraulic transformer) است. آب با یک هد هیدرولیکی و جریان مشخص به آن وارد و با یک هد بیش‌تر و جریان کم‌تر از آن خارج می‌شود. این وسیله از اثر ضربه قوچ (water hammer) برای افزایش فشار استفاده می‌کند که با افزایش فشار، به بخشی از آب ورودی که به پمپ انرژی می‌رساند، اجازه می‌دهد که به یک نقطه بالاتر از محل اولیه خود بالا رود.
پمپ قوچ آبی تنها دارای دو قطعه متحرک است:
ولو پساب (waste valve/clack valve)
چک ولو تحویل (delivery check valve)
این امر باعث می‌شود که ساخت این پمپ‌ها ارزان، نگهداری از آنها آسان و بسیار قابل اعتماد باشند. علاوه بر آن، یک لوله رانش (drive pipe) برای تامین آب از یک منبع مرتفع و یک لوله تحویل (delivery pipe) برای بردن بخشی از آب که از لوله رانش می‌آید به یک ارتفاع بیش‌تر از منبع، وجود دارد.
عمل انتقال و جابجای آب انجام می گیرد.همانطور در شکل ملاحظه می کنید هدف دراین نوع پمپ انتقال آب از یک منبع اصلی پائین دست مثل یک رودخانه، نهر و یا چشمه به یک مخزن ذخیره در بالا دست یعنی ارتفاعی بالاتر سطح منبع اصلی است. در این فرایند انرژی پتانسیل آب به انرژی جنبشی تبدیل می شود و این تبدیل باعث می شود جریان آب در پمپ سرعت اش افزایش یابد ، با افزایش سرعت در لوله مکش و بدنه پمپ هوا حبس شده در مخزن فشار فشرده و فشرده تر می گردد. با به حد رسیدن این فشاردر مخزن هوا ، هوا فشرده شده شروع به منبساط شدن می کند ، این انبساط باعث بسته شدن دریچه شیر یکطرفه در این قسمت می گردد. این افزایش فشار هوا در بالای سطح مخزن فشار و انبساط آن باعث می شود آب جمع آوری شده در زیر آن با فشار از طریق لوله رانشی که بدین منظور در پائین مخزن فشار تعبیه شده انتقال گردد.
با کاهش فشار در مخزن فشار ، یک خلاء نسبی در این مخزن ایجاد می شود، و همین این خلاء نسبی باعث باز شدن دریچه شیر یکطرفه و جریان یافتن دوباره جریان آب از منبع اصلی به پمپ گردد.
مراحله 1
آب از منبع جریان خود بطرف لوله مکش (A) و بدنه پمپ هدایت می شود. این امر باعث پرشدن فضای خالی لوله ها و وخارج شدن اضافه آن از شیر پساب (B) می گردد.
مرحله 2
جریان آب با عبور ازدرون لوله مکش (A) تحت نیروی گرانش خود حرکت می کند ، در این حرکت لحظه به لحظه به سرعت و انرژِی جنبشی آب افزوده می شود تا اینکه با نیروی خود باعث بسته شدن دریچه شیر پساب (B) می گردد
مرحله: 3
با بسته شدن سریع دریچه شیر پساب ( B) یک موج مومنتومی در پشت این قطعه ایجاد می شود که این مومنتوم ایجاد شده باعث تولید یک ضربه قوچ در فرایند می شود. این ضربه قوچ ، فشار درون پمپ را افزایش وهمین امر باعث تولید و افزایش فشار و باز شدن شیر یکطرفه مخزن فشار (C) می گردد.
با باز شدن دریچه شیریکطرفه مخزن فشار (C) مقداری آب با فشار وارد مخزن فشار (D) هدایت می شود.
با وارد شدن آب به مخزن ، فشار هوا F)) در بالای مخزن فشرده می شود
مرحله: 4
فشرده شدن بیشتر این هوا حبس شدن در بالای سطح آب باعث بسته شدن دریچه شیر یکطرفه (C) می گردد. فشرده شدن بیشتر این هوا حبس شدن در بالای سطح آب باعث انبساط سریع و خارج شدن مقداری از این آب در مخزن (D) از لوله رانش (E ) می گردد. این جریان آب با هد مناسب را می توان در یک منبع آب ذخیره کرد.
مرحله :5
حالا با متوقف شدن سریع جریان آب در لوله مکش (A) بعلت بسته شدن هر دو شیر یکطرفه و شیر پساب ، یک ضربه چکشی (Water hammer) بصورت یک نیروی برگشتی بطرف لوله مکش و سپس بطرف مخزن ته نشین حرکت می کند. با رسیدن ضربه موجی به مخزن ته نشین یک نوع خفقان (Gasp) ( خلاء) در لوله مکش (A) ایجاد می گردد. این رخ داد باعث باز شدن دوباره دریچه شیر پساب (B) و بسته نگهداشتن دریچه شیر یکطرفه (C) می گردد. با باز شدن دریچه شیر پساب (B) آب دوباره در لوله مکش ( A) و سپس بطرف پمپ جریان می یابد. در این مرحله قسمتی از این آب جریان و راه یافته به شیر پساب حدود 80 % به بیرون ریخته می شود( این آب را آب هدر رفته می نامند)، در این شرایط همانطور که قبلا بدان اشاره داشتیم شیریکطرفه (C) همچنان در حالت بسته قراردارد.
مرحله :6
با خروج آب از دهانه لوله دهش(ٍE) حجم هوا در بالای سطح آب در مخزن فشارِ(F) بطرف تثبیت شدن حرکت می کند و همین امر باعث توقف لحظه ای جریان آب در لوله دهش (E) و باز شدن دریچه شیریکطرفه (C) می گردد. از این نقطه به بعد فرایند دوباره تکرا می شود.تصویر
تصویر
تصویر
اجزای و روش کار پمپ قوچ آبی
یک پمپ قوچ آبی دارای قسمت‌های زیر است:
لوله رانش ورودی (inlet drive pipe)
جریان آزاد از ولو پساب (free stream from waste vale)
لوله تحویل خروجی (outlet delivery pipe)
ولو پساب (waste valve)
چک ولو تحویل (delivery check valve)
مخزن تحت فشار (pressurized vessel)
در ابتدا ولو پساب باز و ولو تحویل بسته است. آب از درون لوله رانش تحت نیروی گرانش شروع به جریان می‌کند و به سرعت و انرژی جنبشی آن افزوده می‌شود تا این که با نیروی خود باعث بسته شدن ولو پساب می‌گردد. مومنتوم جریان آب در لوله ورودی پشت ولو پسابی که اکنون بسته است باعث می‌شود که ضربه قوچ به وجود آید. فشار درون پمپ زیاد، ولو تحویل باز و مقداری از آب به لوله تحویل هل داده می‌شود. از آن جایی که آب هل داده شده به لوله تحویل بیش از میزانی است که از منبع در حال پایین آمدن است، جریان درون لوله تحویل به تدریج کاهش می‌یابد. هنگامی که جریان درون لوله تحویل شروع به برعکس شدن کرد، چک ولو تحویل بسته می‌شود. اگر تمام جریان آب متوقف شود، ولو پساب که بر روی آن نیرویی بر خلاف جهت هد استاتیکی قرار دارد دوباره باز می‌شود.
زمانی که نیاز به جریان بالا و نسبت هد بالا وجود دارد، یک جایگزین برای پمپ قوچ آبی، پمپ با توان آبی (water powered pump) است. دستگاه‌های پمپ با توان آبی شامل یک توربین آبی (hydraulic turbine) است که با یک پمپ آبی کوپل شده باشد. توان محرک مورد نیاز پمپ‌ به وسیله توربین هیدرولیکی از آب با هد پایین موجود تامین می‌شود.
قوچ هیدرولیکی یا هیدرام ، یک پمپ آب حلقوی است . آب را با یک "هد هیدرولیک" (فشار) و سرعت جریان می گیرد و آب را با هد هیدرولیک بالاتر و دبی پایین تر خارج می کند. این دستگاه از اثر چکش آب ضربهٔ قوچ افزایش فشار یا موجی است که در شاره‌های در حال حرکت پس از توقف یا تغییر مسیر ناگهانی پیش می‌آید. این افزایش فشار معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که شیری در مسیر حرکت شاره (آب یا گاز) ناگهان بسته می‌شود.
ضربه قوچ که در بعضی از متون فارسی از آن به عنوان «چکش آبی» Water Hammering این پدیده در خطوط لوله جریان تحت فشار و مجاری باز اتفاق می‌افتد و بوضوح بر قوانین فشار، تغییرات آبی یا تغییرات سرعت جریان و شرایط زمانی و مکانی حرکت سیال استوار استزمانی که یک توقف و یا تغییر ناگهانی در مسیر سیال اتفاق می‌افتد، یک افزایش فشار ناگهانی یا موج فشار در جریان سیال ایجاد می‌شود که این پدیده را ضربه قوچ می‌نامند. در واقع برای بیان ساده‌تر، حالتی را در نظر بگیرید که سیال در یک لوله در حال جریان است و از شیر انتهای آن خارج می‌شود.در شرایط مذکور، سیال با توجه به سرعت و جرمی که دارد حامل مومنتوم است. اگر در این حالت، شیر به یکباره بسته شود، سیال با مومنتوم بالا به یکباره به شیر برخورد می‌کند و نیروی زیادی به شیر وارد می‌شودافزایش فشار زیادی را در سیال ایجاد می‌کند و این افزایش فشار مانند یک موج فشاری نوسان کننده در طول لوله حرکت می‌کند و در نهایت باعث آسیب رساندن به قسمت‌های مختلف میشودفلشینگ» (Flashing) یکی دیگر از انواع افزایش فشار ناگهانی در سیستم است. این پدیده در سیستم‌هایی که سیال کاری آن، بخار است به وقوع می‌پیوندد. در این سیستم‌ها تحت شرایط خاص، بخشی از بخار به مایع تبدیل می‌شود و این مایع در قسمتی از لوله جمع می‌شود. در این شرایط، مایع جمع شده می‌تواند به یکباره از حالت مایع به بخار تبدیل شود و افزایش حجمی حدود 400 تا 600 برابر داشته باشد. این افزایش حجم باعث افزایش فشار و شکل‌گیری موج فشاری و در نتیجه تخریب بخش‌های مختلفی از سیستم می‌شود
تصویر
پمپ رم هیدرولیکی چگونه کار می کند؟
- پمپ هیدرام با استفاده از حرکت افتادن آب برای پمپاژ مقدار کمی از آن آب بسیار بالاتر از منبع خود کار می کند. - پمپ در زیر منبع آب قرار می گیرد و با لوله ای به آن متصل می شود که لوله درایو نامیده می شود. نیروی جاذبه آب پایین لوله محرک را به محفظه ای در پمپ می رساند.
آیا می توان آب را از طریق لوله فقط با استفاده از نیروی جاذبه و در نتیجه ارتفاع بالاتر در انتهای لوله از نقطه شروع آن عبور داد؟
اگر درک من درست باشد ، شما امیدوارید بتوانید پیکربندی لوله ای را طراحی کنید که پس از شروع (با افزایش موقتی پمپ برقی) ، آب را در سربالایی و بدون برق اضافی پمپ کنید. متأسفانه ، این کار هرگز کارساز نخواهد بود ، زیرا یک ماشین حرکتی دائمی از نوع اول است و قانون اول ترمودینامیک را نقض می کند. در صورت امکان ، می توانید جریان آب را از انتهای لوله خارج کنید ، از آن برای هدایت توربین استفاده کنید و سپس برای همیشه برق تولید کنید.
حال ، اگر فقط امیدوارید که بتوانید به طور خلاصه آب را به ارتفاعی بالاتر از آنچه که شروع کرده اید هدایت کنید ، پس این احتمال برای سیستم شما امکان پذیر است. اگر اصطکاک زیادی در لوله وجود نداشته باشد ، اگر آن را خالی شروع کنید و آن را از انتهای پایین پر کنید ، پس از بازگشت لبه جلو به ارتفاع ورودی و حرکت حرکت ، آب خیلی سریع حرکت می کند آب احتمالاً مقداری از آب را که 50 فوت طول دارد و از انتهای فوقانی خارج می کند ، هدایت می کند. با این حال ، به ناچار جریان آب کند می شود ، متوقف می شود و معکوس می شود تا زمانی که سطح یکسان شود. سیستمی که مرتباً این کار را انجام می دهد ، پمپ قوچ نامیده می شود.بحث یک ماشین حرکت همیشگی غیرممکن است. نمی توانید چیزی را بیهوده بدست آورید ، اما اگر جریان آب جاری از تپه ای در لوله های فولادی پایین بیاید ، با استفاده از "پمپ قوچ هیدرولیک" می توانید مقداری آب در ارتفاع بالاتر از جایی که آب است پمپ کنید
، (برای اینکه لوله را با آب پر نگه دارد) پمپ قوچ را در پایین قرار دهید (یک جفت شیرآلات پر شده از فنر) و بسیار کوچکتر لوله که تا مخزن بالای تپه بالا می رود. هنگامی که دریچه های پرشده از فنر به درستی "تنظیم" می شوند ، آب پایین تپه سریعتر و سریعتر شتاب می گیرد تا جایی که سرعت بر چشمه اولین دریچه غلبه کند و با شلیک شدید متوقف شود ، جریان آب به طور ناگهانی متوقف شود ، این حرکت باعث ایجاد ناگهانی می شود "فشار قوچ هیدرولیک" برای افزایش گزاف (psi بسیار بالا). دریچه دوم (بالا رفتن به مخزن بالای تپه) تحت این فشار باز می شود و فشار را از بالای تپه در مخزن آزاد می کند. با کاهش فشار ، لرزش (اولین دریچه) به دلیل چشمه باز می شود و به جریان کوه اصلی اجازه می دهد تا دوباره جریان یابد ، تا زمانی که سرعت آن به اندازه کافی بالا باشد تا یک بار دیگر چشمه روی شیر اصلی بیاید و شروع به کار کند چرخه قوچ هیدرولیکی برای شروع دوباره از نو.i hope i helped roham hesami smile260 smile261
تصویر

ارسال پست