جهت صحيح نيروي اصطكاك

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
mehrdad_416

جهت صحيح نيروي اصطكاك

پست توسط mehrdad_416 »

از دوستان ممنون مي شم اگه من را راهنمايي كنند كه جهت صحيح نيروي اصطكاك در اجسام صلب چگونه مشخص مي شود؟بعنوان مثال وقتي استوانه اي از بالاي سطح شيبدار به پايين مي آيد نيروي اصطكاك رو به بالاي سطح شيبدار است ولي وقتي يك ما شين از سطح شيب دار بالا مي رود نيروي اصطكاك باز هم رو به بالاست حال اگر استوانه اي را از پايين به بالاي سطح شيبدار با يك سرعت اوليه پرت كنيم نيروي اصطكاك كدام جهت است يا اگر يك قرقره كه وسط آن نخ است را روي سطح شيب دار به بالا بكشيم نيروي اصطكاك چه جهتي است؟

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

پست توسط parse »

سلام دوست عزيز!

بحث جهت نيروي اصطكاك را از اين طريق ساده حل كنيد:

هميشه نيروي اصطكاك در خلاف جهت حركت نسبي دو جسم است و نه

حركت!

شما وقتي به سمت جلو حركت مي كنيد نيروي اصطكاك به سمت جلو است

و نه عقب!!!!!!!!!!!!

علت اين است كه شما پاي خود را به جلو گذاشته بر روي زمين ان را به سمت

عقب مي كشيد. جهت حركت پا بر روي زمين به سمت عقب است و بنابراين

نيروي اصطكاك با حركت مخالفت كرده و به سمت جلو (البته نيروي وارد بر پا و نه

بر زمين كه در مورد زمين بر عكس است.) وارد مي شود.
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

شهبازي

پست توسط شهبازي »

رابطه اصطاك:
f=-MN.v

Mفرض كنيد مو است
vاين را بردار يكه سرعت بخوانيد(وي حد) كه مفهومش اين است كه اصطكاك در راستاي سرعت است(بردار اصطكاك)
و منفي نشانه عكس جهت بردار سرعت است

نمایه کاربر
Legionnaire

سپاس: 15

تماس:

پست توسط Legionnaire »

سلام مهرداد جان براي كسب اطلاعات در باره ي اين موضوع به فيزيك دوم دبيرستان يا فيزيك هاليدي جلد اول قسمت ديناميك ذرات مراجعه كن موفق باشي

نمایه کاربر
هادي مشايخي

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 2

تماس:

پست توسط هادي مشايخي »

همان طور كه دوستان هم گفتند نيروي اصطكاك هميشه مخالف جهت نسبي حركت دو جسم است .
زماني كه يك استوانه يا يك گوي از سطح شيبداري به پايين حركت ميكند در صورتي كه حركت لغزشي باشد يعني جسم روي سطح سر بخورد نيروي اصطكاك رو به بالا است . اين يك مطلب مشخصي است ( مثل حركت يك جسم صلب روي سطح شيبدار) . زماني كه جسم حركت غلتشي داشته باشد براي جسمي كه روي سطح شيبدار روبه پايين ميغلتد نيروي گرانش كل جسم را رو به پايين ميكشد ولي قسمتي از جسم كه در تماس با سطح ست ساكن ميماند اين ساكن ماندن به خاطر اصطكاك بين جسم و سطح شيبدار است . پس اينجا نقطه اي از گوي كه با سطح در تماس بوده تمايل دارد كه رو به پايين حركت كند و از آنجا كه نيروي اصطكاك با حركت مخالفت ميكند به طرف بالاست .
ولي زمانيكه يك ماشين از سطح شيبدرا بالا ميرود چرخ ماشين در جهتي ميچرخد كه ماشين رو به بالا حركت كند .در ايجا اگر به نقطه ي تماس بين چرخ و سطح شيبدار توجه كنيد نقطه اي از چرخ كه با سطح در تماس است تمايل به حركت به طرف پايين دارد پس اصطكاك رو به بالاست . در اينجا براي درك بهتر فرض كنيد كه اصطكاك نباشد . چرخ روي سطح ميلغزد حالا حركت چرخ را در نظر بگيريد. جهت اصطكاك مخالفت با حركت چرخشي چرخ ميكند .

نمایه کاربر
cenarius

محل اقامت: شیراز

تماس:

پست توسط cenarius »

می شه یکم بیشتر توضیح بدین.حسابی گیج شدم ...پس چرا وقتی می خواهیم جهت اصطکاک رو بر فرض بکشیم مخالف حرکت اون جسم می کشیم
زنده باد ایران.....

بي غم

محل اقامت: هشترود

درباره ی کار

پست توسط بي غم »

پاسخ
5555

نمایه کاربر
cenarius

محل اقامت: شیراز

تماس:

پست توسط cenarius »

از اساتید محترم خواهشمندم یه خورده آسون تر این مطلب رو بگن تا من هم بفهمم یه توضیح خوب و مختصر smile015
زنده باد ایران.....

Retin_69

سپاس: 10

پست توسط Retin_69 »

چرا وقتی می خواهیم جهت اصطکاک رو بر فرض بکشیم مخالف حرکت اون جسم می کشیم
همان طور كه مي دانيد شتاب نتيجه ي نيرو است و باز همان طور كه مي دانيد اگر جسمي را براي مثال روي سطحي بكشيد ( حركت دهيد ) و سپس آن را رها كنيد بعد از مدتي مي ايستد .( براي مثال كتابتان را روي قالي سر دهيد )
شتاب به معناي تغييرات سرعت است و همان طور كه بديهي است سرعت كتابي كه سر داديد كم مي شود و عاقبت مي ايستد اين تغييرات سرعت يعني شتاب و شتاب همواره در جهت نيرو است .
حال اين شتاب نشان دهنده ي وجود نيرويي است و همان طور كه مي دانيد شتاب در جهت نيرو است پس جهت نيرو همان جهت شتاب است و حال جهت شتاب كدام است ؟
شتاب كميتي برداري است و هر كميت برداري از دو ويژگي اندازه و جهت تشكيل مي شود .مانند جابجايي .
براي مثال وقتي كه من به شما مي گويم دو قدم جابجا شويد سريعا شما مي پرسيد به كدام طرف ؟
اين نشان دهنده ي برداشتي كامل از كميت هاي برداري است ( يعني هم اندازه دارند ( كه در مثال دو قدم اندازه ي جابجايي بود )‌و هم جهت ( براي مثال دو قدم جلو بياييد و يا عقب برويد ) .
اين كميت هاي برداري را در دستگاه هاي برداري تجزيه و تحليل مي كنند و اعمال اين كميت ها همان جبر بردار هاست و همان جمع و تفريق برداري .
وقتي كتاب را سر مي دهيد در واقع از حالت سكون به آن شتاب داده ايد و بعد از مدتي اين كتاب با سرعت ثابت حركت مي كند . حال سرعت او در حال كم شدن است ( يعني شتاب ) و اين مانند آِن است كع نيرويي ان را از عقب مي كشد ( مانند زماني كه شما راه مي رويد و بعد از شخصي بخواهيد دست شما را گرفته و به عقب بكشد و حال شما باز هم رو به جلو راه برويد .همان طور كه مي بينيد حركت شما سخت تر مي شود )‌ اين كشيده شدن به عقب توسط نيروي اصطكاك انجام مي شود . (‌در واقع نيروي اصطكاك تلاشي از هر محيط براي انجام نشدن تغيير است ) كه با تجزيه ي برداري سرعت محرك ( كه كم مي شود ) با قواعد جمع برداري جهت شتاب را به دست مي آوريد كه همان جهت نيرو است .
اين ساده ترين توضيح ممكن بود . اگر فكر مي كنيد نكته ي گنگي وجود دارد بيان كنيد تا با رسم شكل به آن پاسخ دهم .
من از ريشه ي گياهان گوشتخوار مي آيم
ومغز من هنوز
لبريز از صداي وحشت پروانه ايست كه اورا
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

mehrdad_416

پست توسط mehrdad_416 »

ولي شما هيچيك منظور من را نفهميديد من منظورم تعيين جهت نيروي اصطكاك در ديسك غلتان بود من در سوالم گفتم جسم صلب نه ذره اگر كمي مسايل غلتش را بررسي كنيد مي بينيد كه نيروي اصطكاك هميشه خلاف جهت حركت نيست

احسان حاجی اسماعیلی

Re: جهت صحيح نيروي اصطكاك

پست توسط احسان حاجی اسماعیلی »

اگر حلقه ای با شعاع r و سرعت زاویه ای w داشته باشیم و آن را با سرعت wr بر روی یک سطح بدون اصطکاک رها کنیم نمی ایستد؛ اما اگر همین عمل را در یک سطح دارای اصطکاک انجام دهیم خواهد ایستاد. چرا؟ نیروی اصطکاک؟ در کدام جهت؟ نیروی اصطکاک اگر در جهت حرکت مرکز جرم باشد تمایل به کاهش سرعت زاویه ای و افزایش سرعت جسم دارد، و اگر در خلاف جهت حرکت باشد بالعکس. در صورتی که برای عدم لغزش جسم بر روی زمین باید بین این دو سرعت تعادلی (v = wr) برقراری باشد.

متشکرم smile015

نمایه کاربر
parse

تماس:

Re:

پست توسط parse »

mehrdad_416 نوشته شده:ولي شما هيچيك منظور من را نفهميديد من منظورم تعيين جهت نيروي اصطكاك در ديسك غلتان بود من در سوالم گفتم جسم صلب نه ذره اگر كمي مسايل غلتش را بررسي كنيد مي بينيد كه نيروي اصطكاك هميشه خلاف جهت حركت نيست

کاملا درسته!

نیروی اصطکاک همیشه در خلاف جهت حرکت نیست. در پست قبلی هم بنده توضیح دادم. همیشه نیروی اصطکاک در خلاف جهت حرکت نسبی دو سطح است.

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

احسان حاجی اسماعیلی

من هنوز منتظر جوابم
از اینکه مطلب اضافی گذاشتم متاسفم، اما به هر حال من هنوز جوابم رو نگرفتم
بعد از اینکه کسی جواب من رو داد خوشحال میشم که این ÷ست ÷اک بشه، ممنون...

نمایه کاربر
parse

تماس:

پست توسط parse »

mehrdad_416 نوشته شده:از دوستان ممنون مي شم اگه من را راهنمايي كنند كه جهت صحيح نيروي اصطكاك در اجسام صلب چگونه مشخص مي شود؟بعنوان مثال وقتي استوانه اي از بالاي سطح شيبدار به پايين مي آيد نيروي اصطكاك رو به بالاي سطح شيبدار است ولي وقتي يك ما شين از سطح شيب دار بالا مي رود نيروي اصطكاك باز هم رو به بالاست حال اگر استوانه اي را از پايين به بالاي سطح شيبدار با يك سرعت اوليه پرت كنيم نيروي اصطكاك كدام جهت است يا اگر يك قرقره كه وسط آن نخ است را روي سطح شيب دار به بالا بكشيم نيروي اصطكاك چه جهتي است؟
احسان حاجی اسماعیلی نوشته شده:من هنوز منتظر جوابم
از اینکه مطلب اضافی گذاشتم متاسفم، اما به هر حال من هنوز جوابم رو نگرفتم
بعد از اینکه کسی جواب من رو داد خوشحال میشم که این ÷ست ÷اک بشه، ممنون...
سلام!

دوست عزیز!

اشتباه فرمودید و به همین دلیل هم هست که به جواب نرسیده اید.

درمورد ماشین که کاملا صحیح است. اما در مورد استوانه اي از بالاي سطح شيبدار به پايين مي آيد بر عکس است

و نیروی اصطکاک به سمت پایین است. به توضیحات پستهای قبلی مراجعه فرمایید. مخصوصا حرکت انسان. اگر مشکل

حل نشد بفرمایید تا بیشتر توضیح دهم.

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

احسان حاجی اسماعیلی

اگر حلقه ای با شعاع r و سرعت زاویه ای w داشته باشیم و آن را با سرعت wr بر روی یک سطح بدون اصطکاک رها کنیم نمی ایستد؛ اما اگر همین عمل را در یک سطح دارای اصطکاک انجام دهیم خواهد ایستاد. چرا؟ نیروی اصطکاک؟ در کدام جهت؟ نیروی اصطکاک اگر در جهت حرکت مرکز جرم باشد تمایل به کاهش سرعت زاویه ای و افزایش سرعت جسم دارد، و اگر در خلاف جهت حرکت باشد بالعکس. در صورتی که برای عدم لغزش جسم بر روی زمین باید بین این دو سرعت تعادلی (v = wr) برقراری باشد.

سوال من اينه و جواشم اونايي نيست كه شما نوشتيدز لطفا يك كم به سوال بيشتر دقت كنيد.
متشكرم...

ارسال پست