بحث هايي در فيزيك نيوتني

مدیران انجمن: parse, javad123javad

asmann

سپاس: 4

Re: بحث هايي در فيزيك نيوتني

پست توسط asmann »

پين نوشته شده:پرسش ديگر:

يك ظرف آب مطابق شكل زير را در نظر بگيريد.آن را در حالت سكون روي يك ميز افقي بدون اصطكاك ميگذاريم.فرض كنيد زاويه آلفا به گونه است كه اين ظرف كج نميشود.
تصویر
كدام گزينه درباره حركت اين ظرف صحيح تر است؟چرا؟
1)به سمت راست حركت ميكند
2)به سمت چپ حركت ميكند
3)اگر آلفا از حد معيني كمتر باشد ، ظرف به سمت راست حركت ميكند در غير اين صورت ساكن ميماند
4)در هر حالت ظرف ساكن ميماند
با سلام
فكر مي كنم گزينه 4 درست باشه.
چون حركت به سمت راست يا چپ، هيچگونه تغييري در سطح انرژي پتانسيل سيستم به وجود نمي آره، بنابراين چنين حركتي شكل نخواهد گرفت.

asmann

سپاس: 4

پست توسط asmann »

پين نوشته شده:پرسشي ديگر:
=================

ذره اي به جرم m مطابق شكل با سرعت v به سوي دو جرم ساكن m و M كه با فاصله از هم قرار گرفته اند،ميرود(3 جسم روي يك خط قرار دارند):
تصویر
چنانچه همه برخوردها كشسان باشند كدام گزينه صحيح خواهد بود؟چرا؟
تصویر
با سلام دوباره
در مورد اينگونه سوالها كه برخوردها كشسان هستن، دو رابطه ميشه نوشت، يكي براي قانون پايستگي تكانه، و ديگري براي قانون پايستگي انرژي(در اينجا انرژي جنبشي)
فكر مي كنم بر اين اساس گزينه الف درست باشه.
اگه اشتباه نكنم، وقتي جسم m به جسم هم جرم خودش برخورد ميكنه، كاملا ثابت ميشه، و جسم دوم رو با سرعت v0 به حركت در مياره. اما در برخورد جسم دوم به جسم M:
اگر M<m ، بعد از برخورد هر دو جسم داراي حركتي به همان جهت حركت m هستن. كه در اين حالت ميشه دو برخورد.
اگر M=m ، بعد از برخورد دقيقا همون اتفاقي ميفته كه در برخورد اول افتاد، يعني جسم m ثابت ميشه و جسم M با سرعت v0 به حركت در مياد. در اين حالت هم دو برخورد داريم.
اگر M>m ، بعد از برخورد، m در خلاف جهت قبلي اش به حركت در مي آد، و دوباره به جرم m اول برخورد ميكنه كه ميشه 3 برخورد.

نمایه کاربر
كوير

محل اقامت: ساری

سپاس: 35

تماس:

پست توسط كوير »

سلام،
چنانچه جسمي به جرم m در غياب نيروي اصطكاك روي سطح شيبداري به جرم M قرار گيرد.نظرتان درباره عدد نيروسنج چيست؟
در مورد قسمت دوم پرسشتون من فکر نمی کنم عددش تغییری بکنه... "N در اینجا ثابته و تا زمانی که جسم M روی سطح ترازو باشه و اون جسم m روش حرکت کنه عدد ثابتی رو نشون میده...

يك ظرف آب مطابق شكل زير را در نظر بگيريد.آن را در حالت سكون روي يك ميز افقي بدون اصطكاك ميگذاريم.فرض كنيد زاويه آلفا به گونه است كه اين ظرف كج نميشود.
كدام گزينه درباره حركت اين ظرف صحيح تر است؟چرا؟
اگه نیروهای وارد بر این ظرف رو که باعث حرکتش میشن یعنی در راستای افق هستن رو رسم کنم یه نیروی N با زاویه ی a نسبت به خط قائم تنها نیروی وارد بر اون می شه... این N برای مایع همواره و در همه جا برابر وزن مایع هست.این N از طرف سطح به مایع وارد می شه یعنی نیرویی که مایع به سطح وارد می کنه به سمت جنوب شرقی هست که فکر کنم باعث بشه ظرفمون به سمت راست حرکت کنه... در مورد حرکت دورانی من اطلاعی ندارم... ولی طبق نیرو شناسی اینا رو گفتم...

ممنونم... smile072
تو هم یک روز بزرگ میشی میری تا شهر رویاها
به یاد خونه میافتی چشات میشه مثل دریا
به یاد امشب و هر شب که من ویرون و آواره
نشستم تا سحر بیدار به پای تو و گهواره

نمایه کاربر
كوير

محل اقامت: ساری

سپاس: 35

تماس:

پست توسط كوير »

دوباره سلام،
ذره اي به جرم m مطابق شكل با سرعت v به سوي دو جرم ساكن m و M كه با فاصله از هم قرار گرفته اند،ميرود(3 جسم روي يك خط قرار دارند):
چنانچه همه برخوردها كشسان باشند كدام گزينه صحيح خواهد بود؟چرا؟
طبق پایستگی تکانه ها و پایستگی انرژی جنبشی داریم:
mV01=mV1+MV2
mV01^2=mV1^2+MV2^2
که اگه این معادله دو معادله و دو مجهولی رو حل کنیم به این دو فرمول می رسیم :
1.JPG
حالا می آم حساب می کنم سرعت گلوله m و M بعد از برخورد به هم چقدر می شه . m رو گلوله اول , M رو گلوله دوم در نظر می گیرم. گلوله دوممون هم که اول سرعت نداره...
2.JPG
اگه m>M باشه در اون صورت دو تا سرعت ها هر دو مثبت می شه یعنی فقط گلوله m به گلوله M برخورد میکنه و دیگه بر نمی گرده بلکه با یک سرعت کمتر از قبل به راهش ادامه می ده. چون سرعت گلوله دوم بیشتر از سرعت گلوله اولمونه ( طبق فرمول ) پس تنها یک برخورد روی می ده...

با این حساب تنها گزینه درست گزینه ب هست...
نیاز نیست برای اینکه M>m باشه توضیح بدم...نه؟

بازم ممنونم... smile072
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
تو هم یک روز بزرگ میشی میری تا شهر رویاها
به یاد خونه میافتی چشات میشه مثل دریا
به یاد امشب و هر شب که من ویرون و آواره
نشستم تا سحر بیدار به پای تو و گهواره

پين

محل اقامت: تهران

سپاس: 611

پست توسط پين »

کویر و آسمان عزیز،
نمیدانم چرا پستهای شما عزیزان را تا امروز ندیده بودم، بسیار پوزش میخواهم.
در مورد اينگونه سوالها كه برخوردها كشسان هستن، دو رابطه ميشه نوشت، يكي براي قانون پايستگي تكانه، و ديگري براي قانون پايستگي انرژي(در اينجا انرژي جنبشي)
فكر مي كنم بر اين اساس گزينه الف درست باشه.
اگه اشتباه نكنم، وقتي جسم m به جسم هم جرم خودش برخورد ميكنه، كاملا ثابت ميشه، و جسم دوم رو با سرعت v0 به حركت در مياره. اما در برخورد جسم دوم به جسم M:
اگر M<m ، بعد از برخورد هر دو جسم داراي حركتي به همان جهت حركت m هستن. كه در اين حالت ميشه دو برخورد.
اگر M=m ، بعد از برخورد دقيقا همون اتفاقي ميفته كه در برخورد اول افتاد، يعني جسم m ثابت ميشه و جسم M با سرعت v0 به حركت در مياد. در اين حالت هم دو برخورد داريم.
اگر M>m ، بعد از برخورد، m در خلاف جهت قبلي اش به حركت در مي آد، و دوباره به جرم m اول برخورد ميكنه كه ميشه 3 برخورد.
درود آسمان گرامی،پاسخ و استدلالتان کاملا صحیح است

توضیحات جناب کویر نیز بدون اشکال است و فقط در انتخاب گزینه دچار اشتباه شده اند

===============================================================================
اگه نیروهای وارد بر این ظرف رو که باعث حرکتش میشن یعنی در راستای افق هستن رو رسم کنم یه نیروی N با زاویه ی a نسبت به خط قائم تنها نیروی وارد بر اون می شه... این N برای مایع همواره و در همه جا برابر وزن مایع هست.این N از طرف سطح به مایع وارد می شه یعنی نیرویی که مایع به سطح وارد می کنه به سمت جنوب شرقی هست که فکر کنم باعث بشه ظرفمون به سمت راست حرکت کنه... در مورد حرکت دورانی من اطلاعی ندارم... ولی طبق نیرو شناسی اینا رو گفتم...
این پاسخ صحیح نیست، پاسخ را جناب mehras در صفحه پیشین بیان فرمودند:
تصویر

به خاطر تاخیر در پاسخگویی مرا میبخشید.
از دوستان خواهش میکنم که اگر به دلیل حضور جسته و گریخته ،پاسخ به پستی را فراموش کردم،حتما به بنده یاداوری بفرمایند تا اینگونه شرمنده نشوم.
متشکرم-پین-

نمایه کاربر
sunrise

سپاس: 115

پست توسط sunrise »

درود

در شكل مربوط به سوال،سطح شيبدار روي ترازو مهار شده است(امكان حركت افقي ندارد)،آيا اگر اين قيد از روي سطح برداشته شود پاسخ تغييري ميكند؟

بله تغییر میکند؛ ابتدا بگذار ببینیم که چه چیزی باعث کاهش وزن میشه:
چیزی که ترازوها اندازه میگیرند مقدار نیروی تکیه گاه در راستای قائم هست، پس وقتی جرمی روی سطحی صاف قرار داره اندازه ی مولفه ی قائم نیروی تکیه گاه، درست اندازه نیروی وزن هست؛
اما وقتی جرم روی سطح شیبدار قرار میگیره نیروی تکیه گاه مستقیم رو به بالا نیست و متناسب با شیب سطح به راست یا چب انحراف داره پس مولفه ی در راستای قائم نیروی تکیه گاه کمتر میشه و درنتیجه نیروسنج هم عدد کمتری رو نشان میدهد.
========================

اما در حالتیکه سکو آزاده و با کف اصطکاکی نداره،به میزان نیروی وزنی که وزنه به سکو وارد میکنه نیروی تکیه گاه نداریم چون مقداری از نیروی وزن صرف حرکت شتابدار سکو شده پس وزن وزنه(یا همون نیروی تکیه گاه) بازهم کمتر میشه و ترازو در مدت حرکت سکو و وزنه، عدد کمتری رو نسبت به حالت سکوی ثابت، نشون میده.

ارسال پست